0 Puf Alb Si Puf Gri

13
- Proiect de activitate “Povestea lui Puf Alb şi Puf Gri” GRĂDINIŢA: NIVELUL: I EDUCATOARE: TEMA: Când, cum şi de ce se întâmplă SUBTEMA: În lumea poveştilor TIPUL DE ACTIVITATE: ADE: DLC – Educarea limbajului TEMA ACTIVITĂŢII: „Puf Alb şi Puf Gri” – poveste populară MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei SCOPUL: Formarea deprinderii copiilor de a se concentra şi asculta cu atenţie o poveste Formarea capacităţii de a aprecia fapte bune şi a dezaproba fapte rele OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să asculte cu atenţie conţinutul poveştii; - să reţină desfăşurarea evenimentelor în ordinea succesiunii întâmplărilor; - să reproducă fragmente din poveste, folosindu-se de imagini, cu ajutorul întrebărilor adresate de educatoare - să-şi îmbogăţească vocabularul cu unele cuvinte noi: bâlci, frământa conştiinţa; - să stabilească pe baza comportamentului personajelor trăsăturile dominante ale acestora;

Transcript of 0 Puf Alb Si Puf Gri

Page 1: 0 Puf Alb Si Puf Gri

- Proiect de activitate “Povestea lui Puf Alb şi Puf Gri”

GRĂDINIŢA:

NIVELUL: I

EDUCATOARE:

TEMA: Când, cum şi de ce se întâmplă

SUBTEMA: În lumea poveştilor

TIPUL DE ACTIVITATE: ADE: DLC – Educarea limbajului

TEMA ACTIVITĂŢII: „Puf Alb şi Puf Gri” – poveste populară

MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei

SCOPUL: Formarea deprinderii copiilor de a se concentra şi asculta cu atenţie o povesteFormarea capacităţii de a aprecia fapte bune şi a dezaproba fapte rele

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:- să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;- să reţină desfăşurarea evenimentelor în ordinea succesiunii întâmplărilor;- să reproducă fragmente din poveste, folosindu-se de imagini, cu ajutorul întrebărilor

adresate de educatoare- să-şi îmbogăţească vocabularul cu unele cuvinte noi: bâlci, frământa conştiinţa;- să stabilească pe baza comportamentului personajelor trăsăturile dominante ale acestora;- să diferenţieze personajele pozitive de cele negative

STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, expunerea observaţia, explicaţia, exerciţiul,

cubul.Material didactic: planşe cu imagini din poveste, siluete ale personajelor întâlnite în text,

fişe iepuraşi de pluş, cubul cu cele şase feţe divers colorate, stimulente.

DURATA: 20-25min

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Poveşti populare pentru copii

Page 2: 0 Puf Alb Si Puf Gri

- Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar – Editura Pro-Humanitate 2005

- Prichindei în lumea basmelor – fişe individuale de lucru

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELEACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

1. Moment organizatoric

Pentru buna desfăşurare a activităţii se vor lua măsuri organizatorice:

- aerisirea sălii de grupă;- aranjarea scăunelelor în semicerc- pregătirea materialului didactic;- aranjarea copiilor pe scaune

Conversaţia Onservarea comportamentului copiilor

2. Captarea atenţiei

Se va realiza printr-un element surpriză: copiii vor descoperi în sala de grupă un „iepuraş” de pluş destul de mare, de culoare gri care i-a surprins pe copii spunându-le o poezie:„Eu sunt Puful jucăuş,N-am astâmpăr, nu-s de pluş,Gri este a mea culoareLa dulceaţă poftesc tareŞi să ştiţi că am un frate,Are patru ani jumate,Are blana albă nea,Ochii sunt de peruzea.A uitat de supărare Fiindcă am spus minciună mare,Eu trăsnăi n-am să mai fac,Din guriţă am să tac”

Surpriza Manifestă interes şi atenţie

3. Reactualizarea cunoştinţelor

Despre ce animal este vorba?Ce fel de animal este?

Strategia didactică

Evaluare

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi am să vă spun o poveste în care este vorba despre doi fraţi iepuraşi ce se pregăteau să meargă la bâlci cu mama lor, până când unul dintre fraţi a făcut o faptă pe care nu trebuia s-o facă.

Conversaţia

Explicaţia

Observarea comportamentului

Page 3: 0 Puf Alb Si Puf Gri

Povestea se numeşte „Puf Alb şi Puf Gri” – poveste populară

5. Prezentarea noului conţinut

Se expune conţinutul poveştii, folosindu-se inflexiunile vocii, mimica şi gestica corespunzătoare pentru a trezi emoţii şi pentru a asigura motivaţia învăţării.Povestea este expusă după următorul plan, iar după fiecare idee prezentându-se ilustraţiile:

1 Pregătirea iepuroacei şi a celor doi iepuraşi, Puf Alb şi Puf Gri să plece la bâlci2 Puf Gri nu a ascultat de Puf Alb şi a spart borcanul cu dulceaţă3 Iepuroaica l-a pedepsit pe Puf Alb4 Iepuroaica a plecat la bâlci cu Puf Gri5 Mustrările de conştiinţă ale iepuraşului Puf Gri faţă de fratele său Puf Alb6 Puf Gri îi cere iertare lui Puf Alb, promiţând că e ultima oară când minte şi pleacă fericiţi toţi trei către bâlci.

Expunerea

6. Dirijarea învăţării

Fixarea conţinutului se va face prin prezentarea imaginilor din poveste prin intermediul întrebărilor:

- De ce a fost pedepsit Puf Alb?- Unde l-a dus iepuroaica pe Puf

Gri?- Ce i-a cumpărat iepuroaica lui Puf

Gri de la bâlci?- În ce mod şi-a cerut iertare Puf

Gri lui Puf Alb?- Cum aţi fi procedat dacă eraţi în

locul lui Puf Alb?- Cum aţi fi procedat dacă eraţi în

locul lui Puf Gri?

ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul

7. Obţinerea performanţei

Se împarte efectivul de copii în 6 subgrupuri, fiecare subgrup urmând să analizeze tema.Un copil va fi ales să rostogolească cubul. După ce copilul ales va arunca

Metoda cubului

Conversaţia

Evaluarea oralăPovestirea

Răspunsurile corecte ale

Page 4: 0 Puf Alb Si Puf Gri

cubul, se vor enunţa sarcinile de pe faţa respectivă.Feţele cubului sunt colorate diferit. Fiecărei feţe îi corespunde un verb:1 ALBASTRU - DESCRIE – Descrie cum arată iepuraşii din poveste2 ROŞU – COMPARĂ – Compară cele două personaje Puf Alb şi Puf Gri3 VERDE – ASOCIAZĂ – Asociază imaginile în care s-au desfăşurat în poveste.4 GALBEN – ANALIZEAZĂ – analizează comportamentul iepuraşilor dar şi al iepuroaicei.5 MARO – ARGUMENTEAZĂ – de ce s-a simţit vinovat Puf gri faţă de fratele său? A recunoscut că a minţit?6 PORTOCALIU – APLICĂ – Aplică cunoştinţele tale, intonând un cântecel despre iepuraş.

Exerciţiul copiilor

8. Evaluarea activităţii

Copiii vor alege siluetele personajelor din poveste şi vor spune care sunt însuşirile şi trăsăturile de caracter ale fiecăreia.Vor rezolva fişe individuale de lucru din „Prichindei în lumea basmelor: Ursul păcălit de vulpe”

ConversaţiaExerciţiul

Aprecieri pozitive asupra exprimării copiilor şi asupra modului cum au rezolvat fişa.

9. Încheierea activităţii

Aprecierea modului cum s-au comportat copiii şi cum au răspuns. Se va da copiilor posibilitatea să privească în voie ilustraţiile şi să comenteze textul în mod independent.Copiii vor primi stimulente şi vor fi lăsaţi să se joace cu siluetele personajelor din poveste.

Conversaţia Aprecieri pozitive

PUF ALB si PUF GRI

Page 5: 0 Puf Alb Si Puf Gri

În mica lor căsuţă din pădure trăia fericită o iepuroaică cu cei doiiepuraşi ai săi. Într-o seară iepuraşii Puf alb şi Puf Gri se pregăteau să meargă la bâlci. Mămica lor iepuroaica le dădu cămăşuţe noi, una lui Puf Alb şi una lui Puf Gri, apoi luă copaia în care făcuseră baie iepuraşii şi ieşi afară din casă.

- Vai ce bine îmi pare că mergem la bâlci! Se bucura Puf Alb. O să mâncăm turtă dulce! O să zburăm cu avionul!Dar Puf Gri nu asculta ce spunea frăţiorul lui. El văzuse pe dulap borcanul cu dulceaţă, la

care poftea de mult.- Puf Gri, Puf Gri! Striga Puf Alb, Puf Gri nu se poate! Puf Gri, ai s-o superi pe mamica,

repeta Puf Alb încercând să-l oprească.Puf Gri lovi borcanul, borcanul se rostogoli peste Puf Alb şi căzu spărgându-se şi

mânjind pe nevinovatul iepuraş cu dulceaţă. Puf Gri văzându-şi isparava, coborî de pe dulap şi de frica pedepsei fugi de la locul cu pricina. Iepuroaica tocmai intra pe uşă şi-l văzu pe Puf Alb cu botcul plin de dulceaţă lângă borcanul spart, iar pe Puf Gri stând cuminte în celălalt colţ al camerei.

- Aşa, zise iepuroaica supărată, Puf Alb a vrut să fure dulceaţă. Hai Puf Gri, tu ai fost cuminte, să mergem la bâlci, iar Puf Alb să stea acasă..Supărată îl închise pe Puf Alb în casă cu zăvorul şi plecară la bâlci. La bâlci iepuroaica îi

cumpără lui Puf Gri turtă dulce. Dar Puf Gri nu putu să mănânce turtă dulce, el ştia că nu fusese cuminte şi nu merita darul. Iepuroaica îl îndrumă pe Puf Gri să se joace, să zboare cu avionul, dar pe Puf Gri îl frământa conştiinţa, îl chinuia fapta urâtă. Îşi amintea de Puf Alb care rămăsese acasă pedepsit pe nedept, tocmai pentru că încercase să-l oprească să fure dulceaţa.

Puf Gri nu mai putu răbdă şi fugi de lângă mama sa. El alwrga spre casă la frăţiorul lui. Iepuroaica mirată alergă după el să vadă unde se duce. Puf Gri ajunse acasă, deschise zăvorul şi-l vazu pe Puf Alb stând supărat pe marginea patului.

- Puf Alb, ţi-am adus turtă dulce, zise Puf Gri. Tu meriţi, e a ta, tu eşti cuminte!Puf Alb însă nici nu voia să se uite la el, îi întoarse spatele supărat.

- Eu, continuă Puf Gri, e urât ce-am făcut. Nu mai fac niciodată!- Puf Gri, strigă fericit Puf Alb, ce bine îmi pare că ţi-ai recunoscut greşeala.

Şi cei doi iepuraşi se îmbrăţişară.Bucuroasă iepuroaica se reîntoarse la bâlci cu amândoi iepuraşii. Au zburat cu avionul şi

Puf Albşi Puf Gri s-au dat în bărci, s-au învârtit pe căluşei şi s-au bucurat mult de toate frumuseţile din bâlci. Au fost la un ţap fotograf, s-au fotografiat, iar poza au pus-o deasupra patului.

Din ziua aceea, Puf Gri n-a mai minţit niciodată.

Page 6: 0 Puf Alb Si Puf Gri
Page 7: 0 Puf Alb Si Puf Gri
Page 8: 0 Puf Alb Si Puf Gri
Page 9: 0 Puf Alb Si Puf Gri
Page 10: 0 Puf Alb Si Puf Gri