0 Proiect Lectie 112 Apel de Urgenta

5
PROIECT DIDACTIC Clasa: a V-a B Scoala: „Mircea Voda”, Calarasi Propunător: Spiroiu Misu Disciplina: Diriginţie Subiectul: „112-Apel de urgenta” Scopul lecţiei: Informarea si folosirea corecta a serviciului unic de interventii 112. Durata: 50 minute Competente de referinţă: Identificarea situatiilor in care se poate folosi serviciul 112; Competente operaţionale: C1 – să-şi insuseasca informatiile referitoare la serviciul unic de interventie – 112; C2 – să definească noţiunea de „situatie de urgenta” C3 – să demonstreze insusirea informatiilor referitoare la serviciul unic de interventie – 112, faţă de sine şi de alţii; C4 – să exprime/inteleaga unele exemple referitoare la interventia 112; C5 – să argumenteze importanta serviciului 112; Metode şi procedee: lectura, conversaţia, problematizarea, studiul de caz, descoperirea, argumentarea, brainstormingul oral, explicaţia. Materiale didactice: videoproiector, calculator, fişe, prezentare powerpoint, etc.

description

0 Proiect Lectie 112 Apel de Urgenta

Transcript of 0 Proiect Lectie 112 Apel de Urgenta

Page 1: 0 Proiect Lectie 112 Apel de Urgenta

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a V-a B

Scoala: „Mircea Voda”, Calarasi

Propunător: Spiroiu Misu

Disciplina: Diriginţie

Subiectul: „112-Apel de urgenta”

Scopul lecţiei: Informarea si folosirea corecta a serviciului unic de interventii 112.

Durata: 50 minute

Competente de referinţă:

Identificarea situatiilor in care se poate folosi serviciul 112;

Competente operaţionale:

C1 – să-şi insuseasca informatiile referitoare la serviciul unic de interventie – 112;

C2 – să definească noţiunea de „situatie de urgenta”

C3 – să demonstreze insusirea informatiilor referitoare la serviciul unic de interventie – 112, faţă de sine şi de alţii;

C4 – să exprime/inteleaga unele exemple referitoare la interventia 112;

C5 – să argumenteze importanta serviciului 112;

Metode şi procedee: lectura, conversaţia, problematizarea, studiul de caz, descoperirea, argumentarea, brainstormingul oral, explicaţia.

Materiale didactice: videoproiector, calculator, fişe, prezentare powerpoint, etc.

Forme de organizare: activităţi individuale, frontale.

Modalitati de evaluare: fisa individuala.

Page 2: 0 Proiect Lectie 112 Apel de Urgenta

SCENARIUL DIDACTIC

Desfăşurarea activităţii

Managementul şi pregătirea psihologică a clasei (3 minute):

Profesorul diriginte notează absenţele, verifică materialele; Discută situaţia la învăţătură şi disciplina elevilor pentru perioada care a trecut (de la o săptămână la alta); Rezolvă micile probleme dacă e cazul; Informează elevii că activitatea îi va ajuta să se informeze cu privire la apelul unic de urgente-112.

Desfăşurarea activităţii, propriu-zis (45 minute):

1. Le voi spune elevilor că activitatea pe care o vom desfăşura împreună ne va ajuta, în final, să evităm şi să combatem apelurile false si sa intelegem utilitatea sistemului unic de interventii - 112.

2. Cer elevilor să dea exemple de folosirea sistemului unic de interventii in situatii de urgenta-112 si discutam cazurile enumerate.

3. Prezint elevilor prezentarea power point si discutam pe baza fiecarui slide (acesta va fi citit de cate un elev si comentat de ceilalti).

4. Apoi, împart elevilor fisa de evaluarea a diferitelor situatii ipotetic ivite in societatea cotidiana. Elevii vor raspunde la intrebari afirmativ/negativ si vor argumenta fiecare decizie – pot interveni civilizat si alti elevi in discutie.

5. La sfârşit toate răspunsurile se discuta; voi încuraja elevii să discute despre ele. Completam fisa cu raspunsurile corecte, argumentandu-le.

Încheierea lecţiei:

(2 minute)

Le cer elevilor ca pentru ora următoare să se gândească si sa alcatuiasca impreuna cu parintii o lista cu numerele de telefon utile in situatii de urgenta.

Anunţ tema pentru ora următoare: „Alcatuiti cu parintii o lista cu numerele de telefon utile in situatii de urgenta”.

Page 3: 0 Proiect Lectie 112 Apel de Urgenta

Școala “Mircea Vodă”, Călărași

Clasa a V-a B Data

Numele și prenumele ……………………………………………………..

TEST – APEL DE URGENȚĂ 112

Aţi apela 1 1 2 în următoarele situaţii ?

1.Sunteţi acasă, doar cu bunica, care cade şi îşi pierde cunoştinţa...

2.Aţi căzut şi v-aţi zgâriat la genunchi...

3.Vedeţi o persoană care sustrage un portofel din geanta unei bătrâne...

4.V-aţi întors acasă de la cumpărături şi observaţi că nu mai aveţi portofelul...

5.Vedeţi un elev agresat de persoane străine, în curtea şcolii...

6.Doi colegi se ceartă în curtea şcolii...

7.Aţi rămas blocat în lift...

8.O maşină loveşte un copil care traversează strada în fugă...

9.Constataţi dimineaţa, că v-a dispărut bicicleta, pe care o ţineaţi legată în scara blocului...

10.Aveţi inundaţie în apartament...

Răspunsuri:

1.DA-intervenţia imediată a ambulanţei i-ar putea salva viaţa.

2.NU-este vorba despre o accidentare minoră.

3.DA-este vorba de o infracţiune în desfăşurare şi infractorul poate fi prins prin intervenţia rapidă a Poliţiei.

4.NU-Intervenţia imediată a Poliţiei nu este justificată în acest caz. Sunaţi la numărul de telefon fix de la Poliţie

5.DA-Este necesară intervenţia imediată a Poliţiei.

6.NU-Este o situaţie care poate fi soluţionată de un profesor.

7.DA-Este nevoie de intervenţia imediată a Pompierilor.

8.DA-este nevoie de intervenţia imediată a Ambulanţei şi Poliţiei.

9.NU-Intervenţia imediată a Poliţiei nu este justificată în acest caz. Sunaţi la numărul de telefon fix de la Poliţie

10.NU-sunaţi părinţii apoi asociaţia de locatari pentru a opri apa.