0 Plan Stiinte APA

download 0 Plan Stiinte APA

of 5

Transcript of 0 Plan Stiinte APA

  • 7/25/2019 0 Plan Stiinte APA

    1/5

    PROIECT DE LECTIE

    SCOALA DE ARTE SI MESERII ,,GEORGE VALSANAMARA

    DATA: 10 decembrie 2009CLASAa IV- a DInst.Valentina TurtoiARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturiiDISCIPLINA: Stiinte ale naturiiUNITATEA DE NVARE: Reure naturaleTEMA: Apa

    TIPUL LECIEI: mi!taSCOPUL:"unoaterea reurelor naturale i contienti#area e$ectelor acti%itii omuluiau&ra mediului 'ncon(urtor)OBIECTIVE DE REFERIN:

    1*2* decrie rela ii 'ntre itemele din mediul 'ncon(urtor)

    2*1* inter&rete#e ucceiunea unor $enomene i &rocee din natur)

    2*+* a&lice &rocedeele de natur tiin i$ic 'n acti%itatea &ro&rie)

    ,*1* con tienti#e#e e$ecte ale mediului 'ncon(urtor au&ra &ro&riului

    oranim*

    OBIECTIVE OPERAIONALE:.e &arcurul acti%itii/ ele%ii trebuie :

    1 &reci#e#e im&ortanta a&ei in %iata &lantelor/ a animalelor/ a omului)2- mani$ete o atitudine &o#iti% &ri%itoare la a&

    , numeaca utili#arile a&ei)

    + identi$ice &rinci&alele ure de &oluare) ober%e cau#ele care duc la &oluarea a&ei)

    6- enumere murile ce e &ot lua 'm&otri%a &olurii)

    STRATEGIA DIDACTIC:1. RESURSE PROCEDURALE

    a) Met!e "# $%&e!ee !#!a&t#&e: con%eratia euritic/ e!&licatia/ober%atia/ deco&erirea/ &roblemati#area/ e!erciiul/ demontraia/e!&erimentul- (oc/ c%intetul/ ciorc3inele

    ') F%(a !e %an#*a%e:$rontal/ &e ru&e/ indi%idual*

    2* RESURSE MATERIALE:-&lane/ calculator/ %ideo&roiector/ tabla interacti%a/ material &o4er &oint

  • 7/25/2019 0 Plan Stiinte APA

    2/5

    +. FORME ,I TE-NICI DE EVALUARE:

    - continua i $ormati%a

    BIBLIOGRAFIE:- Manual de Stiinte ale naturii/ claa a IV-a/ 5d* 6rami- 6u!iliar &entru manualul de Stiinte ale naturii/ 5d* "armini

    - M5"/ Strateii educaionale centrate &e ele%/ 2007/ 8ucureti- 444*didactic*ro

  • 7/25/2019 0 Plan Stiinte APA

    3/5

    Desfasurarea activitatii

    1.Moment organizatoric Pregtirea elevilor cu cele necesare pentru ora.

    Asigurarea climatului favorabil desfurrii leciei.

    2.Captarea atenieiSe citeste scrisoarea pe care elevii au primit-o si se descopera cine a fost

    expeditorul. ( Apa)

    3. Anunarea temei si a obiectivelorSe va face intr-o maniera accesibila elevilor. Se scrie la tabl i pe caiete

    titlul leciei Apa.. Se enumer activitile n care vor fi implicai elevii pe

    parcursul orei.

    4. Dirijarea nvrii Pre!entare po"er point- #e stiu despre apa$

    Se completea!a primele doua rubrici din tabelul %%Stiu- &reau sa stiu'

    Se pre!inta un glob pamantesc% se observa ca apa este raspandita peste

    tot pe pamant ocupa aproximativ trei sferturi din suprafata acestuia #redeti ca apa oaca un rol important in viata plantelor% a animalelor si a

    omului$ *e ce$ *e ce este apa importanta in viata omului$

    +a ce folosim apa$ , baut (apa potabila) #um trebuie sa fie apa pentru afi buna de consum$ , incolora% limpade% fara gust sau miros specific , nutrebuie sa fie prea rece pentru ca ne putem imbolnavi% temperaturaconstanta a a pei potabile sa fie cuprinsa intre - / #% dar nici caldapentru ca nu are gust si nu satisface setea. #unoasteti vreo metoda princare verificam caliatatea apei$ 0ste buna daca fierbe legumele% daca facespuma cu sapunul.- activitati gospodaresti ( spalatul vaselor% prepararea 1ranei% igienacorporala% a locuintei% etc- agricultura (irigatii)

    - industrie- stingerea incendiilor- prevenirea unor boli- tratarea unor boli (i!voarele minerale)- transporturi

    Poate constitui apa cau!a unor calamitati$ *ati exemple.

    0xperiment , oc2 *oi copii au castigat fiecare cate o excursie unul va

    pleca la munte si se ec1ipea!a corespun!ator2 sapca% toiag de urcat pemunte si un rucsac unde va avea 1artii si pet-uri altul va pleca la mare% la

  • 7/25/2019 0 Plan Stiinte APA

    4/5

    #onstanta% si dupa ce a inotat putin in apele 3arii 4egre i s-a facut foame.A intins masa.

    5iecare va pleca la drum% indreptandu-se catre o galeata. &or aruncaobiectele care nu le mai sunt de folos in apa% dupa care revin in banci.

    #e s-a intamplat cu apa dupa o astfel de calatorie$- se murdareste*aca v-as ruga sa beti apa din galeata ati face-o$ *e ce$Au procedat corect cei doi copii$6n alt copil va fi capitan de vapor% calatorind pe 3area 4eagra. 0ltransporta petrol. *eodata incepe o furtuna puternica% iar marinarulincearca sa tina in frau vasul. 4u reuseste% valurile fiind prea puternice. &aporul se scufunda in apele 3arii 4egre. #e credeti ca se va intampla$Petrolul este deversat si apa marii va fi poluata. #e se intampla cuvietuitoarele din acea !ona$Se extrag conclu!ii legate de poluarea apei. 7ata% copii% ca sunt situatii in

    care apa este poluata accidental% fara ca oamenii sa intervina prin actiunilelor. Se completea!a rubrica %%Am invatat'% cu raspunsurile la intrebarile puse

    de ei.

    . !i"area cunostintelorActivitate pe grupe2 7 grupa va avea de reali!at un #vintet a 77-a grupa #adrane a 777-a grupa #iorc1ine

    #. $valuarea Se completea!a fisele de evaluare

    %. &ema pentru acasa

    - 5isa de portofoliu2 curio!itati si proverbe despre apa

  • 7/25/2019 0 Plan Stiinte APA

    5/5

    57SA *0 0&A+6A80

    . Adevarat sau fals$

    Apa potabila este apa buna de baut.9mul nu foloseste apa pentru irigarea culturilor.Pentru a beneficia de utili!arile apei% trebuie evitata poluarea.Apa este o resursa naturala% fara de care viata nu ar exista.

    :. Stii ca se poate intampla ca intr-o !i sa fii anuntat ca nu maiaunge apa in casa ta. #um s-ar sc1imba viata la tine acasa$

    57SA *0 0&A+6A80

    . Adevarat sau fals$

    Apa potabila este apa buna de baut.9mul nu foloseste apa pentru irigarea culturilor.Pentru a beneficia de utili!arile apei% trebuie evitata poluarea.

    Apa este o resursa naturala% fara de care viata nu ar exista.

    Stii ca se poate intampla ca intr-o !i sa fii anuntat ca nu mai aungeapa in casa ta. #um s-ar sc1imba viata la tine acasa$