0 in Gradina Cu Lalele

15
Profesor : Chirac Maria Alis Grădiniţa cu P.P. „TEDI”, Galaţi 1

Transcript of 0 in Gradina Cu Lalele

Profesor : Chirac Maria Alis Grădiniţa cu P.P. „TEDI”, Galaţi

1

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data : 10 . 05 . 2013Profesor : Chirac Maria AlisUnitatea de învăţământ : Grădiniţa cu P.P. „Tedi” , GalaţiNivelul / Grupa : I / Grupa micăTema anuală de studiu : “Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”Tema proiectului : “Primăvara” Tema săptămânii: “În grădina cu lalele” Mijlocul de realizare: activitate integrată „Bucheţelul cu lalele”Tipul activităţii: consolidare şi verificare de cunoştinţe , priceperi şi deprinderi Durata : 2 hLocul de desfăşurare: sala de grupă

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:

1. ALA I : Bibliotecă: „Citim imagini cu lalele” Construcţii: „Sera cu flori” Joc de rol: „De-a grădinarii”

2. ADP: Activităţi de dezvoltare personală

Întâlnirea de dimineaţă: „Bună dimineaţa, lalele frumoase!” Tranziţii: :”Culegem şi mirosim lalele” – joc de mişcare „Bucheţele” – joc de mişcare „Degeţelele” – joc cu text şi cânt Rutine: sosirea copiilor, întâlnirea de dimineaţă, deprinderi de autonomie şi igienice, spălatul, gustarea.

3. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)

2

A.DOMENIIUL ŞTIINŢĂ (Activitate matematică ): „Bucheţelul cu lalele”-joc exerciţiu B. DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (Activitate practică ) : “Vaza cu lalele”-asamblare

CENTRE DE INTERES Ştiinţă: “ Numărăm, facem buchete,

Pentru vazele cochete ” Joc de masă  : “ Vaza cu lalele” –puzzle Artă: “Vaza cu lalele”-asamblare

4. ALA II: „Trenuleţul primăverii” – joc distractiv

Scopul activităţii :- Formativ : -consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică ;- Informativ : - sistematizarea cunoştintelor legate de anotimpul de primăvară;- Educativ : -dezvoltarea inteligenţelor multiple şi a spiritului de echipă.

Activităţi pe domenii experenţiale (ADE)

1.DOMENIIUL ŞTIINŢĂ (Activitate matematică ):

Tema :” Bucheţelul cu lalele”Mijlocul de realizare: joc exerciţiu Obiective de referinţă : -să realizeze clasificări de obiecte şi fiinţe ( după unul sau mai multe criterii asociate);-să numere de la 1 la 3, recunoscând grupele cu 1-3 obiecte şi cifrele corespunzătoare .Obiective operaţionale / Comportamente urmărite :01 - să numere în limitele 1-3 în ordine crescătoare şi descrescătoare;02 - să formeze grupe de flori , respectând criteriul numeric dat ;03 - să formeze grupe de flori, respectănd criteriul culorii;04 - să precizeze cifrele existente pe jetoane ;05 - să formeze buchete de lalele prin raportare la numărul indicat pe jeton ;Resurse:- Materiale: coş cu lalele, jetoane cu lalele , flori magnetice, tablă magnetică. - Procedurale: observaţia, conversaţia euristică, explicaţia, expunerea, demonstraţia, exerciţiul, aprecierea verbală . - Forme de organizare: frontal; individual.

2. DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (Activitate practică ) :

Tema: “ Vaza cu lalele”Mijlocul de realizare: asamblare

3

Obiective de referinţă:-să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;- să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură sau sintetice.Obiective operaţionale / Comportamente urmărite :06 –să denumească materialele de lucru;07- să lipească bucăţi de hârtie mototolită în chenarul creat pe vază ;08- să asambleze părţile componente ale lalelei;09- să respecte normele care ţin de protecţia propriei persoane şi a colegilor  .Resurse:- Materiale: lalele (siluete), scobitori, vaze, hârtie creponată, lipici. - Procedurale: observaţia, conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, aprecierea verbală . - Forme de organizare: frontal; individual; pe grupuri mici.

Activităţi pe centre de interes

Ştiinţă : „Numărăm, facem buchete, Pentru vazele cochete ”

Obiective operaţionale:010 – să alcătuiască un buchet de lalele, trasând câte o linie de la fiecare lalea la vază ;011 - să coloreze vaza, respectând cerinţele date ;012 - să raporteze corect numărul la cantitate;

Resurse:- Materiale: fişe de lucru, carioci, stimulente.- Procedurale: observaţia, explicaţia, exerciţiul, aprecierea verbală . - Forme de organizare: pe grupuri mici.

Joc de masă : “ Vaza cu lalele” – puzzle

Obiective operaţionale: O13- să reconstituie din bucăţi imaginea vazei cu lalele; O14- să respecte regulile lucrului în grup.

Resurse:- Materiale: puzzle din lemn.- Procedurale: observaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul, aprecierea verbală . - Forme de organizare: pe grupuri mici.

ALA II – „Trenuleţul primăverii” – joc distractiv

O15- Să execute corect mişcările sugerate de versurile prezente în joc; O16- Să participe cu interes şi plăcere la desfăşurarea activităţii.

4

Material bibliografic :

Fişe pentru aplicarea metodei proiectelor, partea a III-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2007;

Secrieru, Ana, Gaiu, Florentina, Giurgica, Tincuta, “Aspecte teoretice şi practice în abordarea metodei proiectelor la vârstele timpurii”, Editura Şcoala Gălăţeană, Galaţi, 2007;

Curriculum pentru învăţământul preşcolar” – Editura DPH – Bucureşti, 2009; „ Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”, nivelul

3-5 ani, Editura Delta, Piteşti.

5

Scenariul zilei Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Salutul de dimineaţă se realizează prin tehnica comunicării rotative. Educatoarea rosteşte următoarele versuri:

„Ne-am trezit de dimineaţăŞi-am venit la grădiniţă.

A început o nouă zi,Lalele azi vom fi.

Pe scăunele ne-aşezămŞi frumos ne salutăm.”

Copiii se aşează în cerc. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă folosind drept apelativ o posibilă însuşire a lalelei : “ Bună dimineaţa, lalea frumoasă/ gingaşă/ mititică/ roşie...” Atenţia copiilor este îndreptată spre Calendarul naturii. Sunt adresate următoarele întrebări: - În ce anotimp ne aflăm ?-Cum este vremea astăzi? (este aşezat jetonul care indică starea vremii din ziua respectivă) Prezenţa este realizată în manieră interactivă, copiii find solicitaţi să aşeze lalele pe panoul general de prezenţă ( un câmp cu lalele ). Noutatea zilei constă în apariţia în clasă a unui coş cu lalele, lăsat de Zâna Primăvară.Educatoarea propune, pentru o informare cât mai completă şi corectă despre lalea, o activitate desfăşurată sub genericul “ Bucheţelul cu lalele... ” . Se realizează anunţarea temei, accesibilizarea obiectivelor activităţii, şi tranziţia („Culegem şi mirosim lalele”- joc de mişcare) spre prima activitate comună propusă, cea de Activitate matematică, care se va desfăşura sub forma jocului exercţiu „Bucheţelul cu lalele...” Jocul exercitiu se va desfăşura astfel :- se va număra crescător şi descrescător în limitele 1-3;- se vor forma grupe de flori, respectând criteriul culorii;-se vor forma grupe de flori după criteriul mărimii;- se vor forma grupe de flori (magnetice), respectând criteriul numeric dat ;- se vor recunoaşte cifrele existente pe jetoane;- se vor forma buchete de lalele, prin raportare la numărul indicat pe jeton . Tranziţia către activităţile desfaşurate la centrele de interes se va realiza prin intermediul jocului cu text şi cânt “Degeţelele”. La finalul jocului, sunt prezentate sarcinile fiecărui centru. În cadrul centrului Ştiinţă se va rezolva o fişă , cu următoarele sarcini :

6

- alcătuieşte un bucheţel de lalele şi aşează-l în vază.- colorează vaza;- încercuieşte cifra corespunzătoare numărului de lalele din vază. La centrul Joc de masă preşcolarii vor avea de reconstituit, din bucăţi, imaginea unei vaze cu lalele, prin intermediul unui puzzle de lemn. În cadrul centrului Artă se vor urmări obiectivele propuse pentru Activitate practică, unde se vor decora vaze şi se vor asambla lalele. După explicarea sarcinilor pe centre de interes, copiii sunt rugaţi, în primă fază, să-şi aleagă centrul favorit. Se face precizarea că fiecare din ei poate trece pe la mai multe centre, însă trebuie negreşit să lucreze la centrul Artă, deoarece produsul finit va fi luat acasă, reprezentând un cadou pentru mama. Educatoarea supraveghează şi antrenează copiii la fiecare centru de activitate, oferind şi explicaţiile suplimentare, acolo unde este necesar. La finalul activităţii produsele obtinute sunt aşezate pe un suport, realizându-se evaluarea lucrărilor. Activitatea desfaşurată pe parcursul întregii zile se incheie cu jocurile propuse, la ALA II (activitatea distractivă) :” Trenuleţul primăverii”.

7

Nr.Crt.

Evenimente didactice

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare /Instrumente şi indicatori

Tipul deinteligenţă activatăResurse

proceduraleResursemateriale

1Moment organizatoric

- Pregătirea materialului necesar pentru activitate;-Asigurarea unui climat educaţional favorabil;-Întâlnirea de dimineaţăTranziţia “Culegem şi miro-sim lalele”- joc de mişcare

Instructajulverbal

Conversaţia

Frontal

Materialulpropus Observarea

comportamentului iniţial;Interesul pentruactivitate;

2 Captarea atenţiei

Captarea atenţiei se va realiza prin intermediul unui coş cu lalele , lăsat în clasă de Zâna Primăvară.

Conversaţia

Frontal

Coş cu florimagnetice

Lalele

Observarea comportamenului

Interpersonală

Intrapersonală

3 Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor

Educatoarea este cea care anunţă tema activităţii ce urmează a fi desfaşurată : “ Bucheţelul cu lalele ” , precum şi obiectivele urmărite, într-un limbaj accesibil vârstei preşcolare.

ExpunereaExplicaţiaFrontal

Coş cu flori magnetice

Lalele

Observarea comportamenului

Interesul pentrumesajul educatoarei

Interpersonală

Intrapersonală

Lingvistică

4Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării

Este desfăşurată prima activitate comună propusă, cea de Activitate matematică, care se va realiza sub forma jocului exercitiu : „Bucheţelul cu lalele” . Jocul exerciţiu va avea următoarea desfăşurare :

Conversaţia

Explicaţia Exerciţiul

Flori magnetice

Jetoane cu cifre

Observarea comportamenului

-capacitatea de concentrare

Lingvistică

8

5 Obţinereaperformanţelor

-formarea de grupe de flori, respectând criteriul culorii;-formarea de grupe de flori, respectând criteriul mărimii;-numărarea în ordine crescătoare şi descrescătoare în limitele 1-3;-formarea de grupe de flori (lalele) magnetice, respectând criteriul numeric dat ;- recunoaşterea cifrelor existente pe jetoane ;- formarea de buchete de lalele, în funcţie de numărul indicat pe jeton . Tranziţia către activităţile desfaşurate la centrele de interes se va realiza prin intermediul jocului cu text şi cânt “ Degeţelele”. Dupa terminarea jocului, copiii sunt îndrumaţi către centrele de interes. Sunt prezentate sarcinile fiecărui centru: În cadrul centrului Ştiinţă se va rezolva o fişă , cu următoarele sarcini :- Alcătuieşte un bucheţel de lalele şi aşază-l în vază;-Colorează vaza;- Încercuieşte cifra corespunzătoare numărului

Observaţia

Exerciţiul motric

Frontal

Individual

Exerciţiul

Conversaţia

Explicaţia

Pe grupuri mici

Exerciţiul

Lalele

Fişe de lucruCarioci

-utilizarea limabjului matematic

-gruparea după criterii date

Aprecieri verbale

Observarea comportamenului

Aprecierea verbală

Logico-matematică Spaţială

Cinetică/ Kinestezică

Spaţială

Interpersonală

Intrapersonală

Spaţială

Logico- matematică

Verbală Auditivă

9

de lalele din vază. La centrul Joc de masă preşcolarii vor avea de reconstituit din bucăţi, imaginea unei vaze cu lalele, prin intermediul unui puzzle de lemn. În cadrul centrului Artă se vor urmări obiectivele propuse, pentru DOS- Activitate practică, unde se vor decora vaze şi se vor asambla lalele. După explicarea sarcinilor pe centre de interes, copiii sunt rugaţi în primă fază, să-şi aleagă centrul favorit. Copiii care lucrează la centrul Artă executa scurte exercitii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii. Exerciţii pentru încălzirea musculaturii mâinii:“Umerii îi vom mișca, Spatele vom îndrepta.Degetele-mi sunt petale, Se deschid ca la o floare,Iar apoi le răsfirămCa la pian noi cântăm.Lebedele-n jur privesc,Mâinile mi le rotescMorișca o învârtesc

Jocul

Observaţia

Pe grupuri mici

Exerciţiul

Conversaţia

Explicaţia

Demonstraţia

Pe grupuri mici

Puzzle din lemn

Vaze Hârtie creponatăLipici Lalele (siluete)

Observarea comportamenului

-capacitatea de concentrare

Evaluarea practică

-modalitatea de manipulare a materialelor

Observarea comportamenului

IntrapersonalăInterpersonală

CreativăLingvisticăIntrapersonală

10

Și la lucru eu pornesc.”Realizarea propriu-zisă a lucrărilor:Fiecare copil lucrează individual. Se va supraveghea activitatea copiilor şi se vor oferi explicaţii suplimentare

Se face precizarea că fiecare din ei poate trece pe la mai multe sectoare, iar produsul rezultat la centrul Artă va fi luat acasa şi va fi oferit cadou mamei. Educatoarea supraveghează şi antrenează copiii la fiecare centru de activitate, oferind şi explicaţiile suplimentare, acolo unde este necesar.

Observarea comportamenului

Evaluarea practică

Aprecieri verbale

6 Evaluarea şi încheierea activităţii

La finalul activităţii lucrările efectuate la fiecare dintre centre sunt aşezate pe un panou. Se face aprecierea globală şi particularizată a activităţii copiilor, a lucrărilor. Activitatea se va încheia cu jocul distractiv: ”Trenuleţul primăverii” Sarcina copiilor fiind îndeplinită, Zâna Primăvară îi răsplăteşte cu bomboane.

ConversaţiaFrontalIndividual

ExerciţiulFrontal

Fişe de lucru

Puzzle

Vaze

LaleleMăşti de lalele

-Analiza lucrărilor;-Argumentarea pro şi contra;-Autoevaluarea şi interevaluarea;-Aprecierea verbală.

Lingvistică

Interpersonală

Creativă

11

12