0 1 Legenda Ghiocelului

9
PROIECT DIDACTIC Data: Şcoala Clasa a III.a Propunator: Obiectul: Limba şi literatura română Tipul lecţiei: dobandire de noi cunostinte Subiectul: Textul narativ. Text suport „Legenda ghiocelului” după Eugen Jianu Aria curriculară: Limbă şi comunicare Titlul unităţii de învăţare: „Primăvara” Scopul: Dezvoltarea priceperilor şi deprinderilor de abordare a unui text prin dezvoltarea abilităţilor de extragere a ideilor principale Obiective operaţionale: O 1 - să definească părţile de vorbire învăţate, specificând categoriile gramaticale pentru fiecare parte de vorbire; O 2 - să completeze „cadranul”; O 3 - să citească corect, conştient, cursiv şi expresiv lecţia; O 4 - să alcătuiască planul de idei; O 5 - să raspunda corect la intrebarile adresate legate de continutul lectiei; O 6 - sa rezolve corect fisa de lucru pe echipe. Strategii didactice: a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea,cadranul: b) Material didactic: fişe de lucru, planşă model „Ghiocelul”, ecusoane- recompensa, jetoane; Material bibliografic: manual „Limba şi literatura română”, T. Piţilă, C. Mihăilescu, Ed. „Aramis”, 2006; „Didactica limbii şi literaturii române”, V. Molan, M. Bizdună, EDP, Bucureşti, 2006; c) Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;

description

.

Transcript of 0 1 Legenda Ghiocelului

Page 1: 0 1 Legenda Ghiocelului

PROIECT DIDACTIC

Data: Şcoala Clasa a III.aPropunator:Obiectul: Limba şi literatura românăTipul lecţiei: dobandire de noi cunostinteSubiectul: Textul narativ. Text suport „Legenda ghiocelului” după Eugen JianuAria curriculară: Limbă şi comunicareTitlul unităţii de învăţare: „Primăvara”Scopul: Dezvoltarea priceperilor şi deprinderilor de abordare a unui text prin dezvoltarea abilităţilor de extragere a ideilor principale Obiective operaţionale:O1- să definească părţile de vorbire învăţate, specificând categoriile gramaticale pentru fiecare parte de vorbire;O2- să completeze „cadranul”;O3- să citească corect, conştient, cursiv şi expresiv lecţia;O4- să alcătuiască planul de idei;O5- să raspunda corect la intrebarile adresate legate de continutul lectiei;O6- sa rezolve corect fisa de lucru pe echipe.Strategii didactice: a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea,cadranul: b) Material didactic: fişe de lucru, planşă model „Ghiocelul”, ecusoane-recompensa, jetoane; Material bibliografic: manual „Limba şi literatura română”, T. Piţilă, C. Mihăilescu, Ed. „Aramis”, 2006; „Didactica limbii şi literaturii române”, V. Molan, M. Bizdună, EDP, Bucureşti, 2006; c) Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe; d) Timp: 50 minute

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr .

crt.

Momentele lecţiei

Ob.

ref.

Conţinuturile învăţăriiStrategia didactica

Evaluare

Metode şiprocedee

Mijloace deÎnvăţământ

Forme de

organizare

Timp

Page 2: 0 1 Legenda Ghiocelului

1. Moment organizatoric

Stabilesc liniştea.Elevii pregătesc cele necesare pentru oră.

Conversatia Frontal

2. Verificarea temei Verific tema cantitativ. Câţiva elevi vor citi răspunsurile pe care le-au dat întrebărilor.

Conversatia Frontal

3. Reactualizarea cunostintelor insusite anterior

Adresez elevilor intrebari legate de continutul insusit anterior , subordonand acestea noului continut ce urmeaza a fi predat.

Conversatia Frontal

4. Captarea atentiei si anunţarea scopului şi obiectivelor

*Captarea atentiei o voi face prin urmatoarea ghicitoare:Clopotel mititelCine suna lin din el?Nimeni, nimeni!Numai vantulClatinandu-l, leganandu-l,Da de veste-n toata taraCa soseste primavara!Dupa raspunsul elevilor le prezint plansa cu ghiocelul.*Astăzi vom studia textul „Legenda ghiocelului” după Eugen Jianu mai amănunţit, vom alcătui planul de idei, vom povesti şi vom face o recapi tulare a părţilor de vorbire, dar în altă formă decât cea pe care o ştiaţi voi.*Scriu titlul lectiei pe tabla; elevii, de asemenea.

Problematizarea

Conversatia euristica

Plansa „Ghiocelul”

Frontal

5. Prezentarea continutului si dirijarea activităţii

1. Abordarea textului *Le voi prezenta elevilor textul suport pe videoproiector, insotit de imagini sugestive.*Voi adresa intrebari legate de lectie. ( cele din manual )* In continuare, elevii descifreaza textul, singuri, apoi

Expunerea Conversatia

Videoproiector

Frontal

Page 3: 0 1 Legenda Ghiocelului

il citesc , pe fragmente, tare, dupa cum sunt numiti de mine.* Explic cuvintele necunoscute ( le scriu pe tabla si elevii in caiete, impreuna cu explicatia)* Solicit elevii sa utilizeze aceste cuvinte noi in structuri noi ( pentru fiecare cuvant se alcatuiesc cateva enunturi si cel mai reusit este scris la tabla de catre elevul care l-a formulat, iar de catre ceilalti elevi, pe caiete).*In continuare , vom lucra pe echipe, pe fise .Dupa ce elevii se aseaza pe echipe,le cer sa-si denumeasca echipa, le atrag atentia ca cei care lucreaza corecct si finalizeaza primii primesc din partea mea o distinctie ( pentru toti membrii echipei ). Le distribui fisele de lucru si le explic , inca de la inceput, cerinta foarte clar ( citesc, apoi explic sarcina de lucru) In timp ce elevii lucreaza, ii supraveghez, ii indrum si ii sprijin in realizarea sarcinilor, in mod egal pe toti; dupa ce acestia termina sarcina de lucru liderii echipelor prezinta rezultatele fiselor. Cei care au raspuns corect si au terminat primii vor fi aplaudati si vor primi o distinctie.

Exercitiul

Problematizarea

Caietele elevilor

Fise de lucru Pe echipe

6. Obţinerea performanţei

In acest moment al lectiei, elevii vor primi fisa de lucru „Cadranul” . Explic foarte clar

Cadranul Fise de lucru Frontal

Page 4: 0 1 Legenda Ghiocelului

sarcinile de lucru. Elevii lucreaza pe un fundal muzical.

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului

*In continuare, elevii vor lucra individual exercitiul nr. 3 din manual, pagina 93 si exercitiul nr. 4 de la aceeasi paginaLa finalul lectiei elevii vor interpreta un cantecel despre ghiocel, primavara.

Exercitiul Manual Frontal

8 . Evaluare Voi face aprecieri asupra modului în care au lucrat elevii cadranul si pe tot parcursul lectiei şi voi nota. Le voi imparti elevilor ghiocei pe care sa-i daruiasca mamelor, fiind in luna martie, luna martisorului.

Conversatia Frontal

Fisa de lucru pe echipe

Page 5: 0 1 Legenda Ghiocelului

2. Reciteşte textul şi continuă tabelul .Grupează pe o coloană cuvintele si expresiile care definesc iarna , iar pe cealalta cele care exprimă primăvara:

…………………………………………………………….

…………………………………………………………….

…………………………………………………………….

…………………………………………………………….

……………………………………………………………..

…………………………………………………………….

…………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………...

………………………………………………………..

…………………………………………………………

…………………………………………………………

…………………………………………………………

……………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………………

Page 6: 0 1 Legenda Ghiocelului

Care este figura centrala a textului “Legenda ghiocelului” dupa Eugen Jianu?

Identificati si notati celelalte personaje din text.

Scrieti cel putin trei insusiri ale ghiocelului.

Realizeaza un desen care sa reprezinte “vestitorul primaverii”.