Post on 12-Feb-2018
PROIECT DIDACTIC
Dată: 26.02.2012
Educatoare: Stoica Gabriela Florentina
Grupă: mijlocie A Step by Step (nivelul I)
Tema anuală: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Subtema : „In lumea povestilor”
Tipul activităţii: consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi
Formă de organizare: activitate integrată
Categorii de activităţi:
Întâlnirea de dimineaţă: „Povestile ne invata/Lucruri bune despre viata”
ADE: Alfabetizare: (DLC): joc didactic „Ghici, ghici?”- alcătuire de propoziţii simple şi
dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;
ADE: Artă: (DOS): Activitate practica- aplicatie„Masti pentru carnavalul personajelor din
povesti” –lipire;
ALA : Manipulative: puzzle „Imagini din povesti”-alaturarea si îmbinarea parţilor pentru
redarea integrală a unei imagini;
Construcţii: ”Casa bunicutei din povestea <Scufita Rosie>”- construirea prin
alăturare/ suprapunere/ îmbinare;
ADP: Joc de rol : „De-a gospodinele” – formarea unor deprinderi practic-gospodăreşti-
prepararea unor prajituri pentru personajele din povesti;
Ştiinţă: „Sortăm jetoane cu imagini din povesti!” – sortarea de imagini ;
Tranzitie: ,,Trenuletul veseliei”-joc ritmic
Activităţi de grup:
Carnavalul personajelor din povesti –dans tematic
SCOPURI:
Consolidarea cunostintelor despre povestile cunoscute prin alcatuire de propoziţii simple şi
dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;
consolidarea deprinderii de a realiza lucrări originale, valorificând deprinderile de lucru
însuşite- lipire, desen.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADE: DLC: Educaţia limbajului
O1: să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;
O2: sa selecteze siluetele personajelor conform sarcinii formulate de educatoare;
O3: sa plaseze silueta la povestea potrivita;
O4: sa recunoasca personajul dupa descrierea facuta de educatoare cu ajutorul unor ghicitoriș
ADE: DOS: Activitate practica
O1: să lipeasca in mod original materialele puse la dispozitie;
O2: sa distribuie elementele pe toata suprafata plastica;
Manipulative: O1: să îmbine/alature piesele unei imagini pentru a o reda integral;
O2: să denumească imaginea descoperită prin îmbinare
Construcţii:
O1: să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere casa bunicutei
Joc de rol:
O1: să respecte reguli de igienă in bucatarie- spălarea mâinilor şi purtarea sortului;
O2: sa intinda aluatul;
O3: sa decupeze cu formele date aluatul;
Ştiinţă:
O1: să sorteze imagini din povesti, denumindu-le;
Activităţi de grup:
O1: să execute miscari ritmice specifice dansului;
O2: sa coordoneze miscarile cu muzica.
Jocul didactic:,,Ghici, ghici”
Continutul jocului: Formularea de propozitii simple si dezvoltate, corecte din punct de vedere
gramatical.
Sarcinile didactice: Fiecare copil plaseze silueta unui personaj la poveste potrivita si sa-l caracterizeze in propozitii corecte din punct de vedere gramatical. Sa gaseasca rezolvarea unei ghicitori adresate de educatoare.
Scopul:
Consolidarea cunostintelor despre povestile cunoscute prin alcatuire de propoziţii simple şi
dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;
Regulile jocului: Copiii stau cu ochii inchisi si vor extrage, pe rand, din cutia cu surprize silueta unui
personaj caracterizandu-l prin propozitii simple si dezvoltate, corecte din punct de vedere gramatical. Dupa
fiecare raspuns corect prescolarii vor fi aplaudati.
Elementele de joc pe care le folosesc pentru antrenarea copiilor sunt: stafeta, aplauze, aprecieri verbale,
surpriza, inchiderea ochilor.
Complicarea jocului: prescolarii sunt rugati sa aleaga un biletel pe care este scrisa o ghicitoare.
Educatoare citeste fiecarui copil ghicitoarea aleasa. Acestia gasesc rezolvarea ghicitorii si sunt
recompensati cu un ecuson. Ecusonul reprezentand solutia fiecarei ghicitori.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: povestire;
conversatia;
explicatia;
observatia;
exercitiul;
lucrul in grup;
lucrul individual;
demonstratia;
joc cu rol;
problematizarea;
Mijloace de învăţământ: Alfabetizare:
cutiuta cu surprize;
siluetele personajelor din povesti;
ecusoane cu personaje din povesti;
planse cu scene din povesti;
Arta:
masti;
fulgi;
mac;
aracet;
susan;
margele;
paiete;
forme perforate din hartie;
pensula;
confetii;
Constructii:
lego
Joc cu rol
sortulete;
aluat;
forme pentru prajituri;
rahat;
mac;
susan;
Stiinta:
imagini din povesti;
Matematica/manipulative:
puzzle;
Material bibliografic:
1. Breben Silvia, Fulga Mihaela, Goncea Elena, Metode interactive de grup- Ghid metodic,
Editura Arvers, Bucureşti, 2002;
2. Stefania Zlate, Metodica activitatilor de dezvoltare a limbajului si contributia jocului didactic
la imbogatirea vocabularului, Editura Bren, Bucuresti
3. Curriculum pentru învăţământul preşcolar, MECT, 2008
4. Mitu Florica, Antonovici Ştefănia, Metodica activităţilor de educarea limbajului în
învăţământul preşcolar, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005
DURATA: 1 zi
strategii de învăţare prin cooperare „Turul galeriilor”
DEMERSUL DIDACTIC Evenimente
didactice
Conţinutul ştiinţific
Strategii didactice Evaluare
(instrumente şi
indicatori) Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Moment
organizatoric
Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a
activităţii:
- se va aerisi sala de grupă;
- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în fiecare centru de
activitate
Întâlnirea de dimineaţă:„ Povestile ne invata/Lucruri bune
despre viata”
Salutul
Prezența: „Cine nu este prezent astăzi?”
Mascota grupei
Calendarul naturii: ”Cum este vremea astăzi?".
Povestirea
Conversaţia
Calendarul naturii
Catalog
Panoul de
prezenţă a
copiilor-fotografii
Observarea
comportamentului
iniţial-interesul
răspunsurile
copiilor
Captarea şi
orientarea
atenţiei
copiilor
Educatoare anunta prescolarii ca au venit in vizita la ei mai
multe personaje din povesti. Aceasta afiseaza personajele si ii
intreaba pe copii care sunt numele lor.
,, Aceste personaje au venit astazi la noi sa invete lucruri noi,
interesante si sa se distreze alaturi de noi la carnavalul care va
avea loc la sfarsitul activitatii”.
Explicatia,
Planse cu
personaje
Observarea
comportamentului
nonverbal
Anunţarea
temei şi
obiectivelor
Se vor anunţa: tema, obiectivele şi modul de desfăşurare a
activităţii.
Explicaţia
Stimularea
interesului pentru
activitate
Prezentarea
optimă a
conținutului
Tranzitie: ,,Trenuletul veseliei” joc ritmic
Copiii vor urca in trenuletul veseliei si vor vizita pe rand fiecare
centru.
Se intuiesc materialele, se menţionează sarcinile de lucru şi
criteriile de evaluare.
La centrul Alfabetizare prescolarii vor desfasura impreuna cu
educatoarea jocul didactic ,,Ghici, Ghici” unde vor recunoaste
personaje si povestea din care fac parte, exprimand-se in
Explicatia
Conversatia
-cutiuta cu surprize; -siluetele personajelor din
Observarea
comportamentelor
copiilor
propozitii simple si dezvoltate corecte din punct de vedere
gramatical.
La centrul Arta copiii vor decora mastile pentru carnaval cu
diferite materiale, distibuindu-le pe toata suprafata si respectand
normele de acuratete.
Construcţii: În acest centru preșcolarii vor avea ca sarcină să
construiască prin alăturare/ suprapunere/ îmbinare, utilizând
cuburi de plastic casa bunicutei.
Joc cu rol:
În acest centru copiii vor pregăti prajituri pentru personajele din
poveste. Copiii vor respecta regulile de igiena in bucatarie
(spalatul mainilor, putarea sortuletelor) si vor intinde aluatul
dupa care il vor decupa cu ajutorul formelor. La sfarsit vor
decora prajiturile cu diferite elemente (rahat, susan, mac, fulgi
de ciocolata).
Ştiinţă:
Copiii vor sorta imagini din povesti cunoscute
Manipulative:
Copiii vor îmbina piesele unei imagini pentru a o reda integral si
vor denumi imaginea descoperita.
Conversaţia,
Explicaţia,
Exercitiul,
Lucrul
individual,
Lucrul in grup,
Joc cu rol,
Lucrul in grup,
Exercitiul;
Exercitiul;
Conversatia;
povesti; -ecusoane cu personaje din povesti; -planse cu scene din povesti; masti; creioane colorate; fulgi; sclipici; mac; aracet; susan; nisip; forme perforate din hartie; pensula;
lego;
sortulete; aluat; forme pentru prajituri; rahat; mac; susan; fulgi de ciocolata;
imagini din
povesti;
puzzle;
Observarea
comportamentelor
copiilor
Dirijarea
invatarii
Educatoarea le propune preșcolarilor alegerea unui centru în
care ar dori să lucreze cu specificația că se pot roti în ordinea
preferinţelor.
Copiii vor lucra in centre cu materialele puse la dispozitie in
vederea realizarii temelor propuse. Educatoarea va trece pe la
fiecare centru si va oferi explicatii suplimentare, va observa cum
lucreaza fiecare.
Activitatea practica se va desfăşura în centrul Artă:
La acest centru preșcolarii vor avea ca sarcină sa lipeasca si sa
distribuie pe toata suprafata materialele puse la dipozitie in
vederea realizarii mastilor
Educaţia limbajului se va desfăşura la centrul Alfabetizare prin
jocul didactic ,,Ghici, ghici”. Prescolarii vor extrage, pe rand,
din cutiuta cu surprize, tinand ochii inchisi, silueta unui
personaj, o va plasa la povestea potrivita si va caracteriza
personajul.
Dupa realizarea jocului de proba se trece la desfasurarea
propriu-zisa a jocului.
Varianta I
Copiii vor extrage câte o silueta a unui personaj, vor pasa silueta
la povestea potrivita, vor identifica poveste si vor caracteriza
personajul, alcătuind propoziţii simple şi dezvoltate corecte din
punct de vedere gramatical. Răspunsurile corecte se vor aprecia
verbal şi vor fi aplaudate.
Explicatia;
Exercitiul;
Observatia;
Explicatia,
Demonstratia,
masti; creioane colorate; fulgi; sclipici; mac; aracet; susan; nisip; forme perforate din hartie; pensula;
-cutiuta cu surprize; -siluetele personajelor din povesti; -ecusoane cu personaje din povesti;
Observarea
comportamentelor
copiilor
Colaborarea dintre
copii în timpul
jocului, respectarea
regulilor de joc,
aplauze, aprecieri
verbale.
Obtinerea
performantei
Varianta II – Complicarea jocului
Educatoare spune cate o ghicitoare pentru fiecare personaj din
cele trei povesti (Scufita Rosie, Capra cu trei iezi, Ursul pacalit
de vulpe)
Copiii care raspund corect vor primi cate un ecuson cu
personajul recunoscut.
-Cioc, cioc,cioc,
-Cine e,.oare?
-Nepotica cu mancare?
( Scufita Rosie)
Pe un ger foarte cumplit
Vulpea mi l-a pacalit
Fara coada a ramas
Si ii rada acum in nas.
( Ursul)
Pe carare tot mergand
A-ntalnit lupul flamand.
De sfatul mamei a uitat
Si greseala a costat!
Ghici, ghici, cine este?
(Scufita Rosie)
E un personaj vestit
Dintr-o poveste a venit
Si-a pedepsit fara de veste
Tot un lup dintr-o poveste
Ghici, ghici, cine este?
(Vanatorul)
Sfaturi bune eu i-am dat
Sa nu stea cu nimeni la sfat,
La bunica repede sa ajunga
Exercitiul,
Problematizarea,
Exercitiul,
Problematizarea,
Exercitiul,
-planse cu scene
din povesti;
-ghicitori;
Observarea
comportamentelor
copiilor
Aprecierea
raspunsurilor date
Aprecieri verbale
Ca-i bolnava si batrana!
Ghici, ghici, cine este?
(Mama)
Si pe iezi si pe Scufita
Imediat i-a inghitit.
Dar i-a venit de hac cumatra
Si vanatorul iscusit!
Ghici, ghici, cine este?
(Lupul)
Un cantec i-a invatat
Iar iezii nu au ascultat
Si drumul la usa au dat!
Ghici, ghici, cine este?
(Capra)
Dare-i greu sa fii ca ea
Ca toti o vorbesc de rau:
Spune ca-i hoata, ca-i vicleana
Ori ca minte… si-i pare rau!
Ghici, ghici, cine este?
(Vulpea)
La centrul Arta prescolarii finalizeaza lucrarile, iar acestea vor fi
afisate.
Problematizarea,
Aprecierea
raspunsurilor date
Observarea
comportamentelor
copiilor
Evaluarea
Asigurarea
feed-back-
ului
Copiii trec în grup pe la fiecare centru. Educatoarea pofteste
prescolarii sa mearga in centrul unde le-a placut cel mai mult si
sa explice alegerea facuta.
Se v-a desfasura dansul tematic ,,Carnavalul personajelor din
poveste” unde copiii vor purta mastile confectionate la centrul
strategii de
învăţare prin
cooperare
„Turul
galeriilor”
Explicatia
dans tematic
joc cu rol
Produsele
activităţii
CD
Aprecieri verbale
Aprecieri pozitive
ale răspunsurilor
Analiza produselor
activităţii
Arta.
Încheierea
activităţii
Prescolarii sunt apreciati pentru modul cum au lucrat si au
desfasurat activitatea.
Aprecieri verbale