Proiect Didactic Istoria

Post on 13-Apr-2016

313 views 8 download

description

Istoria clasa 4

Transcript of Proiect Didactic Istoria

Proiect didactic

ClasaIV-A

Data: 14.02.2013

Disciplina: istoria

Cadrul didactic: Bagrin Ecaterina

Subiectul lecţiei: Replublica Moldova, stat independent şi democratic.

Tipul lecţiei: mixtă

Subcompetenţe:

1. Caracterizarea personalităţi remarcabile din istoria spaţiului românesc, localităţii.2. Descrierea datelor şi evenimentelor elementare din istoria românilor.

Obiectivele operaţionale:

O1- Să povestească ce ştiu despre trecutul îndepărtat al ţării şi foştii săi domnitori.

O2- Să descopere în text evenimentele istorice importante pentru a le fixa pe linia timpului.

O3- Să coopereze în grup la sarcinile propuse, manifestînd răbdare şi bună întelegere în timpul colaborării.

O4- Să manifeste interes faţă de istoria ţării.

Strategii didactice:

Metode şi procedee:

conversaţia jocul didactic

explicaţia metoda paianjen

discoperirea brainstormingul

problematizarea

creativitatea

Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, în grup.

Mijloace de instruire: harta Republicii Moldova, fişe de lucru, linia timpului, prezentare POWER POINT, imagini ale domnitorilor ţării, manualul de istorie.

Scenariul didactic:

N/dr

Etapele lecţiei

Activitatea cadrului didactic şi a elevului Strategii didactice

Obiectivele operaţionale

I EvocareMoment organizatoric.

1) Rezolvînd acest careu veţi obţine pe diagonala AB un cuvînt important pentru noi.

A

B1) Naţiune sale...

2)Regele romanilor... 3) Cine a fost numit părintele istoriei... 4) Cine a fost I rege al dacilor... 5) Ştiinţa care se ocupă cu studierea trecutului omenirii din cele mai vechi timpuri pînă în prezent... 6) A fost domnitorul Daciei după Burebista...- Ce cuvînt am primit pe diagonala AB? 2) - Care sînt sinonimele cuvîntului Patrie?

Patrie

- Cum se numeşte Patria noastră? - Unde este situată pe hartă?- Care este capitala ţării noastre?- Care sînt ţările vecine?- Cine este preşedintele ţării noastre?

3)- Cum credeţi, la noi în Republica Moldova în trecut au trăit tot moldoveni ce aveau limba de stat română?- De unde ştim aceasta?- Cum se numeau cei mai vechi locuitori care au trăit pe teritoriul ţării noastre cu

Act.frontală

Creativitate

O1

O4

O1

II Realizarea sensului

peste 2500ani în urma? - De ce se numeau aşa?- Cum se măsoară timpul istoric?

Timpul istoric

- Ce domnitori ai ţării noastre cunoaşteţi? Ce ştiţi despre ei?

1) Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei.

2) Explicarea cuvintelor noi: independenţă- democtraţie- constituţie-3) Învăţăm şi descoperim Citiţi în gînd tema lecţiei:Descoperiţi noi evenimente istorice, care la rîndul lor să le fixăm pe linia timpului.- Ce evenimente importante din istoria

ţării noastre aţi descoperit în tema dată?4) Citirea temei cu voce tare de către elevi.- Cum înţelegeţi enunţul stat independent

şi democratic?5) Activitatea „ Pomul de idei”.- Ce nou aţi mai aflat?6) Joc de relaxare „ Călătoria”.

Aţi lucrat mult şi aţi obosit acum închideţi ochii şi imaginaţi-vă că porniţi într-o călătorie. Dacă doriţi, puteţi lua cu voi persoanele dragi.Ne deplasăm cu autobusul. Iată că am ajuns în oraşul Chişinău. Acolo vă simţiţi minunat. Reţineţi ce vedeţi.

- Prin ce se deosebeşte capitala tării, oraşul Chişinău de alte oraşe?

- La ce ne gîndim cînd spunem Patrie?- Ce auzim cînd zicem Patrie?

Maximă: A avea Patrie înseamnă a avea trecut, prezent şi viitor.

Problema-tizareamet. Paianjen

Explicaţia

Act.indep.Descoperirea

Activtate în echipe

Joc didactic

Brainstorming

O2

III

IV

Reflecţie

Extensie

- Cine este trecutul?- Datorită cui avem prezent?- Cine este viitorul ţării? - Cu ce puteţi contribui voi la întărirea

ţării?- Ce calităţi trebuie să posede un patriot?7) Lucrul în echipe:I grup: Numiţi simbolurile naţionale. Relataţi ce ştiţi despre ele.II grup: Dacă ai fi preşedintele Republicii Moldova ce ai întreprinde?III grup: Selectaţi din Constituţia Republicii Moldova cîteva drepturi şi îndatoriri ale oamenilor.IV grup: Dacă ai fi singur în altă ţară şi ai auzi pe cineva vorbind în limba ta, ce ai face? - Ce proverbe cunoaşteţi despre Patrie?Evaluare:1) Am învăţat că Patria mea se numeşte

__________________2) Capitala Republicii Moldova este oraşul

______________________3) Ziua de 27 august 1991 este

_________________________4) La 29 iulie 1994 a fost

adoptată____________________5) Simbolurile de Stat ale Republicii

Moldova sînt:

6) Fiecare om trebuie ______________________________________

7) Mi-a plăcut mult_______________________________2) Continuă dîndul:

Azi la lecţie ...

1) Notarea elevilor.2) Pentru acasă: De căutat informaţii referitor

la tema dată de pe unternet. De citit tema, de răspuns la întrebări.

conversaţie

lucrul în grup

Evaluarea activităţii

Activ.individ.evaluarea

O4

O3

O1

O4

Proiect didacticla istorie

în clasa IV a „A”

Elaboratde Bagrin Ecaterina- învăţătoare

la clasele primare în gimnaziul „Ion Creangă”

din s. Cania, r. Cantemir

2013