Post on 15-Apr-2016
PROIECT DIDACTIC
Data:
Unitate de învățământ:
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Muzică și mișcare
Tema: -repetare: Cântec de primăvară-„Iarnă,să te duci cu bine”
-predare: Povestea unui ciobănaș
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției:
Formarea memoriei ritmice și a deprinderii de a intona corect,expresiv și omogen cântecul,respectând poziția corectă,semnalul de început,tonul,dicția și respirația în emiterea sunetelor;
Competențe specifice:
cântarea în colectiv a cântecelor asociind mișcarea sugerată de text; receptarea cântecelor și a unor elemente simple de limbaj muzical; exprimarea unor idei ,sentimente și experiențe prin intermediul muzicii și mișcării,individual sau în grup;
Obiective operaționale
a) cognitive:1. să execute corect exercițiile de încălzire și omogenizare a vocii,păstrând ritmul,durata și înălțimea vocii2. să însușească corect elemente de tehnică vocală ( respirație,emisie,dicție)3. să interpreteze corect versurile cântecului „Cântec de primăvară- Iarnă,să te duci cu bine”4. să rețină versurile cântecului „Povestea unui ciobănaș”5. să interpreteze expresiv și corect din punct de vedere intonațional și ritmic cântecul „Povestea unui ciobănaș”
b) afective:1. să manifeste interes pentru activitatea desfășurată;
c) psihomotorii:1. să adopte poziția corectă a corpului în timpul cântării;
Strategii didactice:
a) metode și procedee didactice: conversația,demonstrația,explicația,exercițiul,interpretarea individuală și în grup,audiția muzicală;
b) resurse materiale:c) forma de organizare: frontal,pe grupe și individual;
Forme și tehnici de evaluare:observarea sistematică a comportamentului elevilor,aprecieri verbale;
Durata: 50 minute
Bibliografie:
Marinescu Elisabeta-”Metodica educației muzicale în grădinița de copii” E.D.P București,1974
Marian Palade-”Hai la joac-afară!”,Editura George Tofan,Suceava,2006
Nrcrt
Eveniment didactic
Conţinut ştiinţific Strategii didactice EvaluareActivitatea
învăţătoruluiActivitatea
elevilorMetode şiprocedee
Mijloace de învăţământ
Forme deorganizare
1. Momentulorganizatoric
-Pentru o bună desfășurare a lecției se realizează:
aerisirea sălii de clasă pregătirea resurselor
materiale-Salut copiii pe măsură ce intră în sală.
-Intră ordonat în sala de clasă
-Se așază în bănci Conversația Frontal
2. Reactualizarea cunoștințelor
(fixarea cântecului
învățat anterior)
-Discuții despre anotimpul primăvara-Se cere menționarea cântecului învățat anterior.
Exerciții de încălzire și omogenizare a vocii
-Voi efectua cu elevii exercițiile de încălzire și omogenizare a vocii:
suflăm ultimii fulgi din palmă;
-Copiii ascultă ce li se comunică și participă la discuție-Își amintesc cântecul învățat anterior.
Conversația
Exercițiul
FrontalCapacitatea de a-și aminti ce au învățat
3. Captarea atenției
mirosim aerul curat; umflăm un balon; tragem aer în piept,iar la
expirare spunem a,e,i,o,u; intonăm scara
muzicală(gama DO); interpretăm un fragment
din cântec cu la,la,la;
Fixarea cântecului învățat anterior
-Se repetă cântecul învățat anterior cu toată clasa și apoi pe grupe sau individual.-Atenționez asupra bătăilor din palme care urmează după fiecare vers.
-Se realizează printr-o ghicitoare despre oițe:
Are lână lungă,creață,Paște iarba sus la stână,Ne dă caș și brânză bună
Elevii efectuează exercițiile de încălzire și omogenizare a vocii
-Elevii se conformează cerințelor
Audiție muzicală
FrontalIndividualPe grupe
Evaluarea orală a cântecului învățat
-Voi anunța că tema lecției este
4.
5.
Anunțarea temei și a
obiectivelor
Prezentarea conținutului și
dirijarea învățării
o poveste spusă prin cântec despre un ciobănaș care a știut să își protejeze oile.
-Cântecul se numește „Povestea unui ciobănaș”
Prezentarea noului conținut:
-Interpretarea model se va face de către cadrul didactic.-Recit versurile cântecului cu intonație și expresivitate pentru a trezi sentimentele corespunzătoare.-Adresez întrebări pe baza textului și explic cuvintele necunoscute:
Despre ce este vorba în
Copiii ascultă.
-În cântec este vorba despre un
Conversația
Explicația
Expunere
Frontal
Capacitatea de a recepționa mesajul referitor la tema lecției
Capacitatea de a reține cuvintele și expresiile noi
Capacitatea de a
6. Obținerea
noul cântec?
Cum este cântecul?
Ce este ”crângul”?
Cine l-a avertizat pe ciobănaș de prezența lupului?
Ce este pițigoiul?
Dirijarea învățării-Se învață cântecul pe strofe prin cântarea colectivă,pe grupe și individual,cu sau fără textul acestuia,pentru o mai bună reținere.
-Colectivul clasei este împărțit
ciobănaș și oile sale.-Cântecul este vesel.
-Crângul este o poieniță cu arbori tineri.
Pițigoiul
Pițigoiul este o pasăre cântătoare.
Copiii cântă pe grupuri sau individual.
Conversația
Explicația
Explicația
Frontal
Frontal
Individual
Pe grupe
răspunde corect la întrebări și de a înțelege mesajul transmis
Capacitatea de a reține versurile și linia melodică a cântecului.
7.
performanțelor
Încheierea activității
pe 2 grupe,grupa fetelor și grupa băieților care vor cânta pe rând,câte o strofă,cu sau fără acompaniament.
-Se fac aprecieri verbale asupra modului în care s-au prezentat,au participat și au învățat noul cântec.
Copiii înțeleg și se conformează
Frontal
Pe grupe