Post on 11-Jul-2015
Gradinita cu Program Prelungit, nr 32 Timisoara, Jud. Timis Educatoare : prof. Suciu Ana Maria Data: 18. 10. 2010
Proiect Didactic
Grupa: pregatitoare Durata activitatii:20-25 minute Domeniul de activitate: D. S.; D. E.C. Categoria de activitate: lectura dupa imagini Tema activitatii: In livada; Stabilirea obiectivelor operationale: O1 : sa recunoasca caracteristicile anotimpului de toamna (legume, fructe, flori, munci specifice, manifestari meteorologice, etc) O2: sa descrie fructele de toamna (forma, miros, gust); O3: sa modeleze merele mari si merele mici ; Mijloace de invatamant: - demonstrativ : fructe de toamna (mere, pere, prune, gutui, struguri) - distributive: cosulete, tavite, plastelina,
Metode pedagogice
Continutul activitatii
Strategii didactice
Material didactic
Durata 2 1 1
Obiective
Observatii
1.organizarea activitatii
Pentru buna desfasurare a activitatii voi asigura: -aerisirea salii de grupa -aranjarea mobilierului copiilor in sistem scolar -controlul tinutei copilului(vestimentar si pozitia pe scaunel) -pregatirea materialului didactic necesar Copiii intra in sala de grupa pe melodia A venit toamna. Voi interpreta apoi personajul Toamna , ce va aduce un cos cu fructe si legume, recitand versurile : Eu sunt toamna cea bogata, Cu de toate incarcata Si-am venit acum la voi C-aveti musafiri de soi ! O2 Astazi vom discuta putin despre toamna si despre fructe, vreme si tot ce implica toamna si mai apoi ne vom juca un joc frumos, care mie imi place foarte mult si care sunt sigura ca si voua o sa va placa foarte mult. Le voi adresa cateva intrebari despre toamna : - In ce anotimp ne aflam noi ? - Ce luni are anotimpul toamna ? - Care sunt culorile toamnei ? - Ce evenimente speciale se intampla toamna ? Printre evenimente se va enumara si culesul fructelor. Le voi arata plansele cu fructele de toamna (mere, pere, struguri, gutui, piersica, prune) si vom discuta pe baza lor. Ce forma au fructele? Cum arata aceste fructe ?Ce gust au ? Ce culoare ? Cand se coc aceste fructe ? Voi aduce mai apoi un cos cu fructe de toamna si copii vor putea vedea, pipai, mirosi fructele exersandu-si astfel simturile. Avem cateva imagini, pe care copii le vor descrie in dunctie de cele discutate anterior. Apoi dupa discutii, voi desfasura un joc senzorial, in care copii vor putea sa si guste acele fructe. Voi lega cate un observatia conversatia
2. Desfasurarea activitatii A. Captarea atentie
B. anuntarea temei
Conversatia
d. Desfasurarea activitatii
15
O1+ O2
Conversatia
Cos cu fructe
O2