Post on 04-Feb-2018
7/21/2019 Clasaavii a Doualoturi Caracterizareapersonajuluiprincipal
http://slidepdf.com/reader/full/clasaavii-a-doualoturi-caracterizareapersonajuluiprincipal 1/3
Proiect de lecţie
Profesor propunător: ANGHEL IONUŢ - VALENTIN
Data: 02 – V – 2006
Clasa: a VI-a
Obiectul: Limba si literatura rom!"
Subiectul lecţiei: Două loturi #e I$L$ %ara&iale
– Caracterizarea personajului principal'Tipul lecţiei: #e (!su)ire #e *u!o)ti!ţe !oi'
Obiective operaţionale:
La s+r)itul le*ţiei, eleii or +i *a.abili:- s" #e+i!eas*" atributul'- s" .re*i/e/e (!treb"rile la *are r"s.u!#e atributul'- s" i#e!ti+i*e ti.urile #e atribute'
- s" i#e!ti+i*e (! e!u!ţuri atributul a#e*tial'- s" .re*i/e/e ."rţile #e orbire .ri! *are se e1.rim"'- s" *ree/e .ro.o/iţii (! *are s" +oloseas*" atribute'- s" reali/e/e u! te1t #es*ri.ti (! *are s" +oloseas*" a#e*tie$
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: *o!ersaţia, lu*rul .e te1t, e1er*iţiul$2. Forme de organizare a activităţii elevilor: a*tiitate +ro!tal" *ombi!at" *u
a*tiitatea i!#e.e!#e!t" i!#ii#ual"$3. Resurse: *a.a*it"ţile #e (!"ţare ale eleilor, *u!o)ti!ţele a!terioare ale eleilor$. Materiale didactice: +i)a #e lu*ru, ma!ualul'!. "i#liogra$ie:
%io*ules*u, 3erba!, I.L. Caragiale, E#$ Ti!eretului, 4u*ure)ti, 567' 8o.a, 9aria!, Dicţionar de literatură română contemporană, E#$ Albatros, 4u*ure)ti, 575'
9a!ualul .e!tru *lasa a VII-a, E#$ Huma!itas$
Scenariul didactic
7/21/2019 Clasaavii a Doualoturi Caracterizareapersonajuluiprincipal
http://slidepdf.com/reader/full/clasaavii-a-doualoturi-caracterizareapersonajuluiprincipal 2/3
1. %rganizarea clasei: abse!ţe, #is*i.li!", .re&"tirea .e!tru le*ţie'
2. &'erciţii de dezg(eţ: e reali/ea/" .ri!tr-o *o!ersaţie .re&"titoare me!it" s" *a.te/eate!ţia eleilor (!tr-u! mo# rela1a!t, *a.abil s" *ree/e o atmos+er"#e emulaţie, ast+el (!*t eleul s" re*e.te/e +ires* !oile *u!o)ti!ţe*are s" !u a.ar" im.use, #im.otri", s" )i le i!te&re/e
.ro.riului sistem *o&!iti, ast+el (!*t s" aib" #e *)ti&at latura*omu!i*ati-+u!*ţio!al" a limbii )i !u olumul #e *u!o)ti!ţe (!si!e$
3. )nunţarea su#iectului lecţiei şi a o#iectivelor operaţionale:- ast"/i om orbi #es.re; iar la s+r)itul orei om )ti s";
. *rezentarea sarcinilor de +nvăţare:< .ro+esorul (m.arte eleilor +i)ele #e lu*ru, +i)e *u autorul *"rora eleii or *o!tura
.ro+ilul .si=olo&i* al .erso!aului Le+ter 8o.es*u'
→ 8ro+esorul a s*rie .e tabl" .la!ul *om.u!erii .e *are-l stabile)te (m.reu!a *u eleii'
!. ,irijarea +nvăţăriiEleii su!t soli*itaţi:
< s" #e#u*" /o#ia (! *are se (!*a#rea/" .erso!aul'
→ s" i#e!ti+i*e .erso!aul .ri!*i.al *u me!ţiu!ea *" .erso!aul .ri!*i.al este
*el *are a.are (! toate a*ţiu!ile )i i!tr" (! relaţie *u toate .erso!aele'
→ s" .re*i/e/e sem!i+i*aţia !umelui .erso!aului'
→ " .re/i!te .o/iţia so*ial" a .erso!aului >rst", .ro+esie?'
→ s" i#e!ti+i*e miloa*ele #e *ara*teri/are .re/e!te (! te1t'
→ s" &"seas*" .asaele (! *are .erso!aul este *ara*teri/at .ri! i!terme#iul
limbaului, &esturilor, estime!taţiei'
→ s" .re*i/e/e ti.urile #e *o!+li*te e1iste!te (! te1t: i!terior )i e1terior$
-. Feed#ac/ < se reali/ea/" .e .ar*ursul *o!#u*erii (!"ţ"rii, (!t"rirea +"*!#u-se tre.tat
.ri! a.re*ieri erbale > E bine! Corect! Da!.....?→ .e ba/a *elor s.use #e elei, .ro+esorul a +a*e .e tabla .la!ul *om.u!erii$
0. &valuare< se +a* a.re*ieri )i se #au !ote eleilor$
. )sigurarea retenţiei şi a trans$erului< tema .e!tru a*as" *ara*teri/area .erso!aului Le+ter 8o.es*u$
*)4 C%M*4&R55
56R%,4C&R&7 identi$icarea personajului principal
7/21/2019 Clasaavii a Doualoturi Caracterizareapersonajuluiprincipal
http://slidepdf.com/reader/full/clasaavii-a-doualoturi-caracterizareapersonajuluiprincipal 3/3
7 precizarea numelui personajului8 a operei din care $ace parte şi aautorului care a scriso9
7 semni$icaţia numelui personajului9 &&46&R&8 >2? eleuterii, s$+$ 1. Guer!are liber" a u!ui stat #i! Gre*ia a!ti*"$ 2.
>La .l$? erb"ri *are se *elebrau (! *i!stea u!ei i*torii$ @8r$: -le-u- –Bi! +r$ ;leut(;rie.
7 prezentarea poziţiei sociale a personajului <v=rstă8 pro$esie>9
7 locul şi rolul +n operă9C4*R5?
7 *ortretul $izic <discutarea semni$icaţiei a#senţei acestuia>- $igura8 mimica8 talia8 gesticulaţia8 $elul +n care se mişcă8 $elul +n
care se +m#racă @ metoda soarelui7 *ortretul moral
- trăsături de caracter din te't9- prezentarea $aptelor personajului9- $elul +n care vor#eşte9- cum se comporta in sit di$erite9- mediul +n care trăieşte9- tipuri de con$licte A interiorBe'terior
7 Mijloace de caracterizare: directă <narator8autocaracterizare8prezentarea de către celelalte personaje>9
indirectă <$apte8 vor#e8 vestimentaţie8 statutsocial>9
CD&5&R&
7 Concluzie asupra personajului.