Post on 01-Dec-2015
PROIECT DIDACTIC
PROPUNĂTOR: PREALA ILEANADATA :12 iunie 2013INVATATOR : Danciu Angela CLASA : a II – a CGRUPUL SCOLAR ROZNOVARIA CURRICULARA : Matematica si stiinteOBIECTUL : Matematica
UNITATEA DE INVATARE :Adunarea si scaderea numerelor naturale 0-1000, cu trecere peste ordin SUBIECTUL :Exercitii si probleme
TIPUL LECTIEI : consolidareOBIECTIVE CADRU :I.Cunoasterea si utilizarea
conceptelor specifice matematicii II.Dezvoltarea capacitatilor : de explorare / investigare si rezolvare de probleme
III.Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica , utilizand limbajul matematic
IV.Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate
OBIECTIVE DE REFERINTA : 1.3. sa efectueze operatii de adunare
si de scadere cu numere naturale de la 0 la 1000 , fara si cu trecere peste ordin ;
2.5. sa estimeze ordinul de marime al rezultatului unei operatii pentru a limita erorile de calcul ;
2.6. sa rezolve probleme care presupun o singura operatie din cele invatate ; *sa rezolve probleme care presupun cel putin doua operatii de adunare sau scadere ;
3.1. sa exprime oral sau , in cuvinte proprii etape ale rezolvarii unor probleme ;
4.1. sa manifeste o atitudine pozitiva pentru aflarea rezultatelor unor exercitii
si probleme ; sa manifeste disponibilitate in utilizarea numerelor si a calculelor in viata cotidiana .
OBIECTIVE OPERATIONALE : COGNITIVE :
OC1. sa efectueze corect si rapid exercitii de adunare si de scadere a numerelor naturale 0-1000 , fara si cu trecere peste ordin ;Nivel minimal :sa efectueze corect exercitii de adunare si de scadere a numerelor naturale 0-1000 , fara trecere peste ordin ; Nivel mediu :sa efectueze exercitii cu ajutorul invatatoarei sau cu cel putin o trecere peste ordin ;Nivel maximal :sa efectueze corect si rapid exercitii si cu trecere peste ordin .
OC2.sa utilizeze corect limbajul matematic specific ;Nivel minimal :sa descompuna numarul in S,Z si U ; sa dea exemple de exercitii de adunare si de scadere ;
Nivel mediu : sa descompuna numarul in S,Z si U ; sa dea exemple de exercitii de adunare si de scadere ; sa denumeasca termenii cu ajutorul invatatoarei ;Nivel maximal : sa descompuna numarul in S,Z si U ; sa dea exemple de exercitii de adunare si de scadere ; sa denumeasca termenii ; sa afle numerele cu … mai mari sau mai mici decat … ;
OC3.sa verifice rezultatele obtinute ;
Nivel minimal :sa rezolve corect exercitiile ; Nivel mediu :sa rezolve corect exercitiile si sa verifice prin cel putin in mod ; Nivel maximal :sa verifice prin toate modurile rezultatele obtinute .
OC4.sa afle numarul necunoscut ; Nivel minimal :sa afle cel putin un termen necunoscut ;
Nivel mediu :sa afle cel putin doi termeni necunoscuti ;
Nivel maximal :sa afle termenii necunoscuti si sa se verifice .
OC5.sa rezolve probleme cu una *sau cu doua operatii ;
Nivel minimal :sa prezinte datele problemei si sa rezolve o cerinta a acesteia ; Nivel mediu :sa rezolve o problema cu doua operatii , cu sprijinul invatatoarei ; Nivel maximal :sa rezolve probleme cu doua operatii , sa verifice si sa scrie rezolvarea intr-un singur exercitiu.
AFECTIVE :OA1.sa manifeste interes pentru activitatea propusa ;OA2.sa –si invinga timiditatea , sa capete curaj si incredere in sine ;OA3.sa-si dezvolte spiritul de echipa si de competitie ;
OA4.sa-si cultive atitudinea euristica , investigatoare ;OA5.sa-si dezvolte spiritul de initiativa ;
PSIHO-MOTRICE : OM1.sa scrie corect , lizibil si ingrijit ; OM2.sa adopte o conduita optima desfasurarii lectiei .
RESURSE : BIBLIOGRAFICE :
1. Stiintifice : Aron Ioan, Herescu I.Gheorghe, Aritmetica pentru invatatori ,Bucuresti, Ed.Didactica si Pedagogica, 1977;
2.Oficiale : Curriculum National , Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti , 1998 ;
3 .Metodico-didactice :Metodica predarii matematicii la clasele I-IV , Bucuresti , Editura Didactica si Pedagogica , 1988 ; METODOLOGICE :
1. Strategia didactica : inductiva , alguritmica ;
2. Metode si procedee : conversatia euristica , exercitiul , jocul didactic, problematizarea, munca independenta, observatia ;
3. Forme de organizare : frontala, individuala, pe grupe, in perechi;
4. Mijloace didactice : planse, fise de munca independenta pe nivele de efort , diplome .
SITE-URI:http://www.mathsyear2000.orghttp://www.mymathgames.comhttp://www.scweb4free.comhttp://www.bbc.co.uk TEMPORALE : 50 minute .
SCENARIUL DIDACTIC
Nr; crt;
EVENI- MENTUL
INSTRUC- TIONAL
OB.OP. CONTINUT SI ACTIVITATI
STRATEGII DIDACTICEMETODE SI PROCEDEE
MIJLOACEDIDACTICE
FORME DE
ORGANI-ZARE
EVALUARE
1. MOMENTORGANIZA-
TORIC2 ‘
OM 1
Asigur climatul necesar bunei desfasurari a orei de matematica . Le cer elevilor sa-si pregateasca cele necesare orei si le distribui materialele pentru munca independenta si pe grupe .Elevii isi verifica materialele necesare lectiei (instrumente de scris , fisa tema ) .
conversatia fise instrumente de scris
frontala observarea comportamentu-lui elevilor
2. CAPTAREA ATENTIEI
3’
OC1
Poezii-ghicitori :
“La 100 de viorele
observatiaproblematiza-rea
exercitiul
plansa frontala orala
observarea sistematica
Mai vin 50 de lalele
Şi 20 de toporaşi .
Câte flori sunt pe imaş?”
100 + 50 + 20 = 170 (flori)
“Zâna primăverii ne trimite de cu seară :
300 de fluturaşi
Urmaţi de 100 de cosaşi
Şi 50 de brotăcei
să ne bucure şi ei.
Deîndată să ghiceşti
Cate animale se ivesc
Şi zâna s-o mulţumeşti
Cu-n răspuns ca în poveşti.’’
300 + 100 + 50 = 450 ( animale)
3. DESFASURA- REALECTIEI
Calcul oral
5’
OC2
Ce idei putem scrie ,pornind de la numarul 120 ?Elevii vor da raspunsuri diferite , pe care le voi nota . Vom reactualiza astfel : formarea numarului din SZU , adunarea ( terminologie matematica ) , scaderea ( terminologie ) , aflarea numarului cu … maimare , cu … mai mic .
brainstormingconversatia euristicaexercitiul
plansa frontala orala
4. VERIFICAREA CANTITATIVA SI CALITATI- VA A TEMEI
5 ‘
OC1
Verific modul in care a fost realizata tema .Elevii arata fisele colorate , conform codului dat si cu alegerea rezolvarilor corecte ale problemelor date (anexa).In timp ce voi verifica , elevii il vor ajuta pe iepuras sa manance cat mai multi morcovi . ( anexa )
conversatia euristicaexercitiul
fise individuala
evaluare peperechi
5. ANUNTAREA SUBIECTU-
LUI SI A OB OPERATIO-
NALE
2 ‘
Astazi vom rezolva exercitii si probleme cu numere naturale cuprinse intre 0 si 1000 , cu trecere peste ordin ,in cadrul unui concurs pe grupe , intitulat : ,, Gandim , rezolvam , in echipa noi lucram ! ‘’ In cadrul acestui concurs : vom rezolva exercitii si le vom verifica rezultatele, vom afla necunoscutele si vom rezolva probleme , jucandu- ne.Elevii asculta si observa plansele pe care le vor infrumuseta in timpul lectiei .
observatiaexplicatia
planse incomplete , cu aspecte de primavara
frontala
6. DIRIJAREA INVATARII
5’
5’
OC3
OC4
a). Joc matematic :VERIFICI SI CASTIGI ! (eleviiisi vor trimite cate un reprezentant – pe grupe – care va efectua un exercitiu si proba sa ; vor castiga cate un iepuras pentru plansa grupei ) .
b). Joc matematic : BINGO ( elevii primesc cartonase cu exercitii de aflare a necunoscutelor ,pe care le vor rezolva si vor castiga cate un element pe grupa, pentru infrumusetarea plansei , prin tragere la sorti – cate un reprezentant pentru fiecare grupa) – anexa .
jocul didacticexercitiul
jetoanepunguta magicafisa de munca independenta
pe grupe
pe perechi
observare sistematicaobtinerea jetoaneloraprecieri verbale
7. OBTINEREA PERFOR-MANTEI
8’
OC2
OC
Joc matematic : INFLORESC COPACII ! ( elevii primesc cate o floricica , cu cerinte pe grupe de nivel ;ei le vor rezolva si , daca vor fi corecte , vor lipi flori---celele in copacul de pe plansa grupei ) – anexa . PROBLEMA – elevii primesc datele problemei ,
jocul didacticexercitiul
problemati-
plansejetoane-flo- ricele
pe grupe de nivel
frontala
pe perechiobtinerea jetoaneloraprecieri verbale
10’ 5 urmand ca ei sa formuleze intrebarile si sa le rezolve cerintele – anexa .
zarea
8. EVALUAREA2’
Aprecieri generale si individuale ;Realizarea clasamentului si acordarea de diplome, calificative ;
conversatia diplome frontala calificative clasamentulconcursului
9. RETENTIA SI TRANSFERUL
3 ‘
Elevii coloreaza chipul dorit, in semn de apreciere sau dezaprobare, fata de desfasurarea lectiei .Tema pentru acasa : de continuat rezolvarea problemei adata in clasa + fisa - tema .Repeta subiectul lectiei si tema pentru acasa .
conversatiaexercitiul
fisa-tema frontala evaluarea orala