Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

13
PROIECT DIDACTIC PROPUNĂTOR: PREALA ILEANA DATA :12 iunie 2013 INVATATOR : Danciu Angela CLASA : a II – a C GRUPUL SCOLAR ROZNOV ARIA CURRICULARA : Matematica si stiinte OBIECTUL : Matematica UNITATEA DE INVATARE :Adunarea si scaderea numerelor naturale 0-1000, cu trecere peste ordin SUBIECTUL :Exercitii si probleme TIPUL LECTIEI : consolidare OBIECTIVE CADRU :I.Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii II.Dezvoltarea capacitatilor : de explorare / investigare si rezolvare de probleme

Transcript of Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

Page 1: Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: PREALA ILEANADATA  :12 iunie 2013INVATATOR  : Danciu Angela CLASA : a II – a CGRUPUL SCOLAR ROZNOVARIA CURRICULARA : Matematica si stiinteOBIECTUL : Matematica

UNITATEA DE INVATARE :Adunarea si scaderea numerelor naturale 0-1000, cu trecere peste ordin SUBIECTUL :Exercitii si probleme

TIPUL LECTIEI : consolidareOBIECTIVE CADRU :I.Cunoasterea si utilizarea

conceptelor specifice matematicii II.Dezvoltarea capacitatilor : de explorare / investigare si rezolvare de probleme

III.Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica , utilizand limbajul matematic

Page 2: Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

IV.Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate

OBIECTIVE DE REFERINTA : 1.3. sa efectueze operatii de adunare

si de scadere cu numere naturale de la 0 la 1000 , fara si cu trecere peste ordin ;

2.5. sa estimeze ordinul de marime al rezultatului unei operatii pentru a limita erorile de calcul ;

2.6. sa rezolve probleme care presupun o singura operatie din cele invatate ; *sa rezolve probleme care presupun cel putin doua operatii de adunare sau scadere ;

3.1. sa exprime oral sau , in cuvinte proprii etape ale rezolvarii unor probleme ;

4.1. sa manifeste o atitudine pozitiva pentru aflarea rezultatelor unor exercitii

Page 3: Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

si probleme ; sa manifeste disponibilitate in utilizarea numerelor si a calculelor in viata cotidiana .

OBIECTIVE OPERATIONALE : COGNITIVE :

OC1. sa efectueze corect si rapid exercitii de adunare si de scadere a numerelor naturale 0-1000 , fara si cu trecere peste ordin ;Nivel minimal  :sa efectueze corect exercitii de adunare si de scadere a numerelor naturale 0-1000 , fara trecere peste ordin ; Nivel mediu :sa efectueze exercitii cu ajutorul invatatoarei sau cu cel putin o trecere peste ordin ;Nivel maximal :sa efectueze corect si rapid exercitii si cu trecere peste ordin .

OC2.sa utilizeze corect limbajul matematic specific ;Nivel minimal :sa descompuna numarul in S,Z si U ; sa dea exemple de exercitii de adunare si de scadere ;

Page 4: Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

Nivel mediu : sa descompuna numarul in S,Z si U ; sa dea exemple de exercitii de adunare si de scadere ; sa denumeasca termenii cu ajutorul invatatoarei ;Nivel maximal : sa descompuna numarul in S,Z si U ; sa dea exemple de exercitii de adunare si de scadere ; sa denumeasca termenii ; sa afle numerele cu … mai mari sau mai mici decat … ;

OC3.sa verifice rezultatele obtinute ;

Nivel minimal  :sa rezolve corect exercitiile ; Nivel mediu :sa rezolve corect exercitiile si sa verifice prin cel putin in mod ; Nivel maximal :sa verifice prin toate modurile rezultatele obtinute .

OC4.sa afle numarul necunoscut ; Nivel minimal  :sa afle cel putin un termen necunoscut ;

Page 5: Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

Nivel mediu :sa afle cel putin doi termeni necunoscuti ;

Nivel maximal :sa afle termenii necunoscuti si sa se verifice .

OC5.sa rezolve probleme cu una *sau cu doua operatii ;

Nivel minimal  :sa prezinte datele problemei si sa rezolve o cerinta a acesteia ; Nivel mediu :sa rezolve o problema cu doua operatii , cu sprijinul invatatoarei ; Nivel maximal :sa rezolve probleme cu doua operatii , sa verifice si sa scrie rezolvarea intr-un singur exercitiu.

AFECTIVE :OA1.sa manifeste interes pentru activitatea propusa ;OA2.sa –si invinga timiditatea , sa capete curaj si incredere in sine ;OA3.sa-si dezvolte spiritul de echipa si de competitie ;

Page 6: Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

OA4.sa-si cultive atitudinea euristica , investigatoare ;OA5.sa-si dezvolte spiritul de initiativa ;

PSIHO-MOTRICE : OM1.sa scrie corect , lizibil si ingrijit ; OM2.sa adopte o conduita optima desfasurarii lectiei .

RESURSE : BIBLIOGRAFICE :

1. Stiintifice : Aron Ioan, Herescu I.Gheorghe, Aritmetica pentru invatatori ,Bucuresti, Ed.Didactica si Pedagogica, 1977;

2.Oficiale : Curriculum National , Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti , 1998 ;

3 .Metodico-didactice :Metodica predarii matematicii la clasele I-IV   , Bucuresti , Editura Didactica si Pedagogica , 1988 ; METODOLOGICE :

1. Strategia didactica : inductiva , alguritmica ;

Page 7: Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

2. Metode si procedee : conversatia euristica , exercitiul , jocul didactic, problematizarea, munca independenta, observatia ;

3. Forme de organizare : frontala, individuala, pe grupe, in perechi;

4. Mijloace didactice : planse, fise de munca independenta pe nivele de efort , diplome .

SITE-URI:http://www.mathsyear2000.orghttp://www.mymathgames.comhttp://www.scweb4free.comhttp://www.bbc.co.uk TEMPORALE : 50 minute .

SCENARIUL DIDACTIC

Nr; crt;

EVENI- MENTUL

INSTRUC- TIONAL

OB.OP. CONTINUT SI ACTIVITATI

STRATEGII DIDACTICEMETODE SI PROCEDEE

MIJLOACEDIDACTICE

FORME DE

ORGANI-ZARE

EVALUARE

Page 8: Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

1. MOMENTORGANIZA-

TORIC2 ‘

OM 1

Asigur climatul necesar bunei desfasurari a orei de matematica . Le cer elevilor sa-si pregateasca cele necesare orei si le distribui materialele pentru munca independenta si pe grupe .Elevii isi verifica materialele necesare lectiei (instrumente de scris , fisa tema ) .

conversatia fise instrumente de scris

frontala observarea comportamentu-lui elevilor

2. CAPTAREA ATENTIEI

3’

OC1

Poezii-ghicitori :

“La 100 de viorele

observatiaproblematiza-rea

exercitiul

plansa frontala orala

observarea sistematica

Page 9: Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

Mai vin 50 de lalele

Şi 20 de toporaşi .

Câte flori sunt pe imaş?”

100 + 50 + 20 = 170 (flori)

“Zâna primăverii ne trimite de cu seară :

300 de fluturaşi

Urmaţi de 100 de cosaşi

Şi 50 de brotăcei

să ne bucure şi ei.

Deîndată să ghiceşti

Cate animale se ivesc

Şi zâna s-o mulţumeşti

Cu-n răspuns ca în poveşti.’’

300 + 100 + 50 = 450 ( animale)

3. DESFASURA- REALECTIEI

Calcul oral

5’

OC2

Ce idei putem scrie ,pornind de la numarul 120 ?Elevii vor da raspunsuri diferite , pe care le voi nota . Vom reactualiza astfel : formarea numarului din SZU , adunarea ( terminologie matematica ) , scaderea ( terminologie ) , aflarea numarului cu … maimare , cu … mai mic .

brainstormingconversatia euristicaexercitiul

plansa frontala orala

4. VERIFICAREA CANTITATIVA SI CALITATI- VA A TEMEI

5 ‘

OC1

Verific modul in care a fost realizata tema .Elevii arata fisele colorate , conform codului dat si cu alegerea rezolvarilor corecte ale problemelor date (anexa).In timp ce voi verifica , elevii il vor ajuta pe iepuras sa manance cat mai multi morcovi . ( anexa )

conversatia euristicaexercitiul

fise individuala

evaluare peperechi

5. ANUNTAREA SUBIECTU-

LUI SI A OB OPERATIO-

NALE

2 ‘

Astazi vom rezolva exercitii si probleme cu numere naturale cuprinse intre 0 si 1000 , cu trecere peste ordin ,in cadrul unui concurs pe grupe , intitulat : ,, Gandim , rezolvam , in echipa noi lucram ! ‘’ In cadrul acestui concurs : vom rezolva exercitii si le vom verifica rezultatele, vom afla necunoscutele si vom rezolva probleme , jucandu- ne.Elevii asculta si observa plansele pe care le vor infrumuseta in timpul lectiei .

observatiaexplicatia

planse incomplete , cu aspecte de primavara

frontala

Page 10: Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

6. DIRIJAREA INVATARII

5’

5’

OC3

OC4

a). Joc matematic :VERIFICI SI CASTIGI ! (eleviiisi vor trimite cate un reprezentant – pe grupe – care va efectua un exercitiu si proba sa ; vor castiga cate un iepuras pentru plansa grupei ) .

b). Joc matematic : BINGO ( elevii primesc cartonase cu exercitii de aflare a necunoscutelor ,pe care le vor rezolva si vor castiga cate un element pe grupa, pentru infrumusetarea plansei , prin tragere la sorti – cate un reprezentant pentru fiecare grupa) – anexa .

jocul didacticexercitiul

jetoanepunguta magicafisa de munca independenta

pe grupe

pe perechi

observare sistematicaobtinerea jetoaneloraprecieri verbale

Page 11: Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

7. OBTINEREA PERFOR-MANTEI

8’

OC2

OC

Joc matematic : INFLORESC COPACII ! ( elevii primesc cate o floricica , cu cerinte pe grupe de nivel ;ei le vor rezolva si , daca vor fi corecte , vor lipi flori---celele in copacul de pe plansa grupei ) – anexa . PROBLEMA – elevii primesc datele problemei ,

jocul didacticexercitiul

problemati-

plansejetoane-flo- ricele

pe grupe de nivel

frontala

pe perechiobtinerea jetoaneloraprecieri verbale

Page 12: Adunarea Isc Dereanr.nat.0 1000 Cutrecerepesteordin Parteai

10’ 5 urmand ca ei sa formuleze intrebarile si sa le rezolve cerintele – anexa .

zarea

8. EVALUAREA2’

Aprecieri generale si individuale ;Realizarea clasamentului si acordarea de diplome, calificative ;

conversatia diplome frontala calificative clasamentulconcursului

9. RETENTIA SI TRANSFERUL

3 ‘

Elevii coloreaza chipul dorit, in semn de apreciere sau dezaprobare, fata de desfasurarea lectiei .Tema pentru acasa : de continuat rezolvarea problemei adata in clasa + fisa - tema .Repeta subiectul lectiei si tema pentru acasa .

conversatiaexercitiul

fisa-tema frontala evaluarea orala