Post on 30-Jun-2015
PROIECT DIDACTIC
Data : 11.03.2011
Grupa: mare ,,STELUŢE’’
Institutor :TATU RAMONA CORINA
Tema: ,,CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?”
Subtema : ,,Primăvara a sosit/ Ziua mamei a venit!”
Domeniul: OM ŞI SOCIETATE.
Categoria de activitate : Activitate practică
Subiectul activităţii :,,TABLOU DE PRIMĂVARĂ”
Mijloc de realizare : Colaj
Tipul activităţii : formare de deprinderi.
Forma de organizare : activitate pe grupuri mici, pe centre de interes.
Scopul activităţii:-Consolidarea deprinderilor practice însuşite şi a modului
de a interacţiona cu colegii în vederea realizarii unei
lucrari colective.
Obiective operaţionale :
O1. să execute exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii ;
O2. Să decupeze corect, dupa contur elementele;
O3. Să lipească hârtia în spaţiul dat;
O4. Să utilizeze toate tehnicile de lucru învatate
O5. Să lucreze curat şi ordonat;
O6. Să finalizeze lucrarea colectiva prin asamblarea parţilor componente.
Strategii didactice :
Metode şi procedee:
- conversaţia
- explicaţia
- exerciţiul
- observarea
-demonsatraţia
-Turul Galeriei
Materiale didactice :
- coli colorate cartonate, hârtie colorată, hârtie creponată, lipici, foarfeca
Mijloace didactice: CD fond muzical, DVD.
Durata : 25-30 minute.
Bibliografie :
1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3,6-7 ani, M.E.C 2008.
Desfăşurarea activităţii
Secvenţele activităţii
Conţinutul instructiv-educativ
Strategii didactice
Evaluare
Moment organizatoric
Asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii.
Pregătire materialelor necesare desfăşurării în bune condiţii a activităţii.
Moment
organizatoric
Captarea atenţiei
Se va realiza prin intermediul unei conversaţii.
Educatoarea precizează faptul că Zâna Primăvară le-a mai pregătit o surpriză.
Conversaţia
Explicaţia
Frontală
Anunţarea temei şi a obiectivelor
,,Astăzi vom realiza
un «Tablou de
primăvară». Trebuie să
Conversaţia Frontală
decupaţi pe conturul
trasat hârtia colorată,
să lipiţi materialele
primite pe suprafaţa de
lucru, să păstraţi
aspectul îngrijit al
lucrării şi să manifestaţi
interes pentru
activitate.”
Desfăşurarea activităţii
Cele două echipe formate anterior vor realiza fiecare câte un tablou.
Fiecare echipă va fi împărţită pe microgrupuri, fiecare microgrup realizând un element al tabloului.
Astfel primul microgrup va decupa copacii, al doilea va realiza prin mototolire norii şi soarele, al treilea va realiza prin îndoire şi pliere flori de primăvară.
Se fac exerciţii pentru
încălzirea muşchilor
mici ai mâinii:
Conversaţia
Problematizarea
Frontală
Individuală
Aprecieri
verbale
Desfăşurarea activităţii
Desfăşurarea activităţii
„Eu strâng pumnii şi-i
desfac,
Degetelor fac pe plac.
Unu, doi, unu, doi,
Toţi suntem acum vioi.
Batem palmele uşor,
Batem palmele cu zor.
Unu, doi, unu, doi,
Toţi suntem acum vioi.
Ploaia uşor să auzim,
Cu vârf de degete masa
lovim.
Tună departe, tună
acum,
Batem cu pumnii: bum,
bum, bum.”
După intuirea materialelor se va demonstra în cadrul fiecărui microgrup tehnica de lucru.
Executarea lucrării de
Conversaţia
Conversaţia
Aprecieri
verbale
Aprecieri
verbale
Aprecieri
verbale
către copii:
Copiii vor lucra pe un
fond muzical:
„Anotimpurile”, de
Vivaldi.Urmăresc
activitatea şi-i ajut unde
e cazul. Le corectez
poziţia în timpul
lucrului.
După finalizarea parţilor
componente în cadrul
microgrupelor se
reorganizează grupurile
,,mamă”, care vor
asambla tabloul final.
Conversaţia
Obţinerea performanţei
Se realizează prin intermediul TURULUI GALERIEI copiii evaluând lucrarea realizată de cealaltă echipă.
Observarea
Convorbire
Turul Galeriei
Aprecieri
verbale
Încheierea activităţii
Se vor face aprecieri verbale legate de modul în care au răspuns şi au participat la activitateSe împart recompense tuturor copiilor.
Conversaţia
Explicaţia
Aprecieri
verbale
Stimulente