Post on 22-Dec-2015
description
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Profesor: Maria Tofăleanu
Şcoala Gimnazială “ Ştefan cel Mare” Buhuşi
Inspecţie specială - Grad didactic II
Data 13.03.2014
Clasa Pregătitoare
Activităţi integrate:
CLR – Flori de primăvară
MEM –Pe malul lacului – apă, plante, vieţuitoare
AVAP –De la mic la mare – Tablou de primăvară
DP – Reguli de comunicare în activitatea şcolară
Ziua debutează cu “Întâlnirea de dimineaţă”.
1. Salutul se realizează prin poezia “Înviorarea de dimineaţă”:
În fiecare dimineaţă
S-avemgândul bun pe faţă
Către soare să privim
Iubire să dăruim
De gândul rău să ne ferim
Să adunăm doar bucurie
Şi-n lume să o răspândim
Si-atunci orişice copil
In fiecare dimineaţă
Are gândul bun pe faţă.
Haideţi să ne adunăm,
Un semicerc să formăm.
Oaspeţii să-i salutăm: Bună dimineaţa!
Un gând bun noi le urăm: Bine aţi venit!
2. Prezenţa: Oglindă, oglinjoară cine lipseşte astăzi de la şcoală?
1. Motivaţia zilei: Azi,prin intermediul activităţilor noastre,dorim să le arătăm oaspeţilor noştri câte lucruri bune am învăţat .
Nu vrem să ne lăudăm,
Dar astăzi o să vedeţi
Că suntem copii isteţi.
Nu glumim.O să vedeţi.
2. Calendarul naturii:Se discută despre ziua de azi,despre cum este vremea în această zi pentru a aşeza la ,,Calendarul naturii”jetonul
corespunzător.
3. Noutatea zilei: - Scrisoare de la Zâna Primăvară. Învățătoarea citește scrisoarea de la Zâna Primăvară.
“Dragii mei copilași, am auzit că voi sunteți copii isteți, harnici și ascultători și de aceea m-am hotărât să
apelez la voi pentru a mă instala deplin la voi în ţară. Florile ar dori să înflorească şi să îşi ofere parfumul lor,
păsările călătoare ar vrea să-şi refacă cuiburile pentru a scoate noii puişori. Sunt sigură că voi mă veţi ajuta să
aduc la viaţă întreaga natură. Aşa e ? Doarcă voi va trebui să rezolvaţi corect sarcinile date. Vă las aceste
plicuri, pe care le veți deschide la începutul fiecărei ore.
Cu drag,
Zâna Primăvară!
La ultima oră, învățătoarea găsește un săculeț cu o scrisoare.
“Mă bucur că ați lucrat așa de frumos și că ați reușit să contribuiţi şi voi la venirea mea şi la alungarea
Iernii.
Deoarece trebuie să plecați acasă, v-am trimis recompense și ceva dulce.
Vă mulțumesc pentru ajutorul acordat și abia aștept să ne mai vedem.
A voastră,
Zâna Primăvară!
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:
C.L.R.: 1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar;
1.4. Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial şi final în cuvinte clar articulate;
4.1. Reproducerea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare;
M.E.M.: 1.1. Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-31;
1.2. Compararea cardinalelor unor mulţimi având cel mult 10 obiecte/cel mult 31 de obiecte;
3.1. Manifestarea interesului pentru crearea unor probleme simple de adunare şi scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0-10, prin
explorarea unor contexte concrete;
3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/procese/structure repetitive simple din mediul apropiat, în scopul
identificării unor regularităţi;
A.V.A.P.:2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/ obiecte/construcţii simple pe baza interesului direct;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare
vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;
D.P.: 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite;
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară;
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;
M.M.: 1.4. Recepţionarea cântecelor cu ambitus cuprins între DO1 – LA, cu o structură ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din
folclorul copiilor;
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;
3.1 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor;
RESURSE INTERNE:
a. CUNOŞTINŢE:
- Anotimpul primăvara (lunile primăverii, vestitorii primăverii, sărbătorile acestui anotimp, activităţile specifice acestui anotimp).
- Ce este o floare? Ce semnificaţie au ele?Cum se numeşte floarea care ne vesteşte venirea primăverii?Când se oferă flori?Cui se oferă flori?
- Identificarea sunetelor studiate în cuvinte; Despărţirea cuvintelor în silabe; Folosirea cuvintelor în propoziţii.
- Medii de viaţă; Protejarea mediului
b. CAPACITĂŢI INSTRUMENTALE:
- capacităţi intelectuale: îmbunătăţirea memoriei, rezolvarea fişelor cu grad diferit de dificultate, concentrarea atenţiei, dezvoltarea
creativităţii;
- capacităţi comunicative: recunoaşterea sunetelor, despărţirea în silabe, numărul cuvintelor în propoziţie, răspunsul în propoziţie la întrebări,
exprimare verbală corectă;
- capacităţi de învăţare: ascultarea celui care vorbeşte, efectuarea de adunări și scăderi prin numărare a obiectelor; descoperirea şi
respectarea algoritmului de rezolvare pe fişe;
- capacităţi de punere în practică a cunoştinţelor dobândite: observarea plantelor din ghiveci (în clasă), îngrijirea plantelor din grădina de
flori (acasă), realizare de compoziţii plastice, utilizarea diferitelor materiale (hârtie albă/colorată/creponată, acuarele) pentru realizarea unor
compoziții având ca temă anotimpul primăvara;
c. ATITUDINI ŞI VALORI:
- cultivarea atitudinii pozitive faţă de învăţare;
- atitudine corectă faţă de membrii familiei, faţă de colegi şi faţă de alte persoane din jurul lor;
- capacitatea de evaluare şi autoevaluare obiectivă, dezvoltare personală continuă;
- admirația față de frumusețea anotimpului primăvara ce trezește natura la viață;
- gingășia florilor de primăvară;
- iubirea și respectul față de flori.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invăţământul primar, M.E.C.T.S.,2012
Cristina Iordache, Maria Ionescu, Învăţăm comunicare în clasa pregătitoare, Bucuresti, Edit. Booklet, 2012
“Dragii mei copilași,
Am auzit că voi sunteți copii isteți, harnici
și ascultători și de aceea m-am hotărât să apelez la voi pentru a mă instala deplin la voi în ţară. Florile ar dori să înflorească şi să îşi ofere parfumul lor, păsările călătoare ar vrea să-şi refacă cuiburile pentru a scoate noii puişori. Sunt sigură că voi mă veţi ajuta să aduc la viaţă întreaga natură. Aşa e ? Doarcă voi va trebui să rezolvaţi corect sarcinile date. Vă las aceste plicuri, pe care le veți deschide la începutul fiecărei ore.
Cu drag,
Zâna Primăvară!
“Dragii mei copilași,
“Mă bucur că ați
lucrat așa de frumos și că
ați reușit să contribuiţi şi
voi la venirea mea şi la
alungarea Iernii.
Deoarece trebuie să
plecați acasă, v-am trimis
recompense și ceva dulce.
Vă mulțumesc pentru
ajutorul acordat și abia
aștept să ne mai vedem !
“Dragii mei copilași,
“Mă bucur că ați
lucrat așa de frumos și că
ați reușit să contribuiţi şi
voi la venirea mea şi la
alungarea Iernii.
Deoarece trebuie să
plecați acasă, v-am trimis
recompense și ceva dulce.
Vă mulțumesc pentru
ajutorul acordat și abia
aștept să ne mai vedem !
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’
CLASA: Pregătitoare
PROFESOR: Tofăleanu Maria
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINĂ: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: „ Universul”
SUBIECTUL:„Flori de primăvară”
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI:reactualizareaşi consolidarea cunoştinţelor
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:
1. Comunicare în limba română:
1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute manifestând interes pentru comunicare;
3.4. Exprimarea în cuvinte proprii a mesajelor redate pe suport vizual sau auditiv, manifestând interes pentru lucrul cu cartea;
4.2. Redactarea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare;
1. Dezvoltare personală:
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară;
3.2 Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;
2. Matematica și explorarea mediului:
3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/procese/structure repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării
unor regularităţi;
3. Arte vizuale și abilități practice:
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple pe baza interesului direct;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. cognitive
OC1: Să descopere principalele flori de primăvară;
OC2: Să formuleze enunțuri corecte și clare în contexte variate de comunicare;
OC3: Să identifice corect poziţia sunetelor studiate în cuvintele propuse;
OC4: Să rezolve sarcinile de lucru propuse individual și/sau prin cooperare;
OC5: Să coloreze florile de primăvară şi să lase mesaj Primăverii ;
2. afective
OA1: Vor asculta cu interes legendele florilor de primăvară;
OA2: Vor fi sensibilizaţi de frumuseţea culorilor;
3. psiho-motorii
OM1: Să folosească corect instrumentele de lucru;
OM2: Să menţină ordine la mese;
STRATEGII DIDACTICE:
1. Procedurale:Conversația, exercițiul, lectura, munca independentă, brainstorming, cubul, activitatea practică, jocul didactic.
2. Materiale: PPT, fişe cu sarcini de lucru, creioane, culori, carioci, calculator, USB,, lipici, carton.
3. Temporale: 35 minunte activitate +15 minute activităţi liber-alese.
4. Spațiale:sala de clasă.
5. Formedeorganizare:frontal, individual, în echipă.
6. Forme și tehnici de evaluare: Observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea reciprocă, aprecieri verbale.
BIBLIOGRAFIE:
M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Comunicare in limba romana – clasapregătitoare”, Bucureşti, 2013.
Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional,
Piteşti, 2013
Manea Alexandra, Matache Claudia – Comunicare în limba română – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013
Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentul
didactic
Competenţe
specifice
Conţinut ştiinţific STRATEGII DIDACTICE Evaluare
Metode şi
procedee
Mijloace de
înv.
Forme de
organizare
Momentul
origanizatoric
DP 2.2, 3.2
CLR 3.4
1. Asigurarea unui climat educațional favorabil.
2. Activitatea zilei debutează cu ,,Întâlnirea de
dimineaţă”- salutul, prezenţa, calendarul naturii,
motivaţia zilei, noutatea zilei
Captarea
atenţiei
CLR 1.1, 2.4
MEM 3.2
OC1, OA1
3. Pentru a o ajuta pe Zâna Primăvară să se instaleze
definitiv la noi în ţară trebuie să aducem mai multă
culoare.
4. Prezint legendele unor flori de primăvară care au
ca sunet initial sunete studiate în acest capitol
Conversaţia PPT Frontal Observare
sistematică
Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
DP 2.2, 3.2
CLR 3.4
5. Precizez subiectul lecţiei şi obiectivele
operaţionale urmǎrite:,,Astăzi cu ajutorul temei
Flori de primăvară vom reactualiza şi consolida
sunetele şi literele (lL,bB,âÂ,hH,pP,gG,ţŢ,jJ)
studiate în acest capitol.
Explicaţia Planşe cu
literele
studiate
Frontal
Dirijarea
învăţării
CLR 2.4, 3.4,
4.2
6. Discutarea materialului prezentat şi deducerea
motivului pentru care au fost alese doar aceste flori
Conversaţia Observarea
sistematică
MEM 3.2
AVAP 2.2
OC1
OC2
OC3
OC4
OA1
OP1
(ghiocelul, laleaua, brânduşa)- cuvintele încep cu
sunete studiate în acest capitol
7. Prezentarea altor legende cunoscute de elevi
(legenda mărţioşorului, legenda Ghiocelului)
8. Joc intelectual: Gândesc şi găsesc
9. Gândiţi-vă şi găsiţi şi alte cuvinte care încep cu
sunetele studiate. Cuvintele găsite vor fi despărţite
în silabe şi va fi identificat numărul de silabe
10. Vom alege o serie de cuvinte specifice temei şi
vom alcătui propoziţii cu ele (propoziţii de 4
cuvinte)
Jocul didactic
Brainstor-ming
Exerciţiul
Frontal
Aprecieri
verbale
Obţinerea
performanţei
CLR 2.4, 3.4,
4.2
MEM 3.2
AVAP 2.2
OC1
OC2
OC3
11. Joc didactic: Recunoaşte floarea
12. Pe fiecare faţă a cubului va fi lipită o floare de
primăvară. Fiecare grupă va delega un reprezentant
să arunce cubul şi vor răspunde din partea florii la
anumite cerinţe:
13. Laleaua: Eu zic una tu zici multe! (găină, ţară,
pahar, lebădă)
14. Narcisa:Găsiţi opusul! (lung, bucuros, jos)
15. Ghiocel: Oul de cuc – Ce nu se potriveşte!
Joc didactic
Cubul
Conversaţia
Cooperarea
Cubul Pe grupe Observarea
sistematică
Aprecieri
verbale
OC4
OA1
OP1
(crizantemă, trandafir, broască;
roşie, cartof, prună;
alb, galben, găină;)
16. Brânduşa: Cum mai spunem la... pom, haină,
harnic?
17. Lăcrămioara: Care sunt anotimpurile anului?
18. Zambilă: Care sunt sărbătorile primăverii?
Feed-back
Activitate
recreativă
CLR 4.2
MEM 3.2
DP 2.2, 3.2
AVAP 2.2,
2.3
OC5
OA2
OP1
OP2
19. Copiii vor primi fişe cu flori de primăvară pe care
le vor colora
20. Vor scrie pe fiecare fişă un mesaj pentru Zâna
Primăvară
21. Vor aşeza fişele pe macheta pregătită
Munca
independentă
Activitatea
practică
Conversaţia
Fişe de
colorat
Fond
muzical
Individual Analiza
produselor
Încheierea
activităţii
22. Se vor face aprecieri generale și individuale asupra
participării elevilor la lecție, precum și asupra
Explicaţia Grontal Aprecieri
verbale
comportamentului lor pe parcursul orei. Stimulente
ANEXA
Jocul didactic – Recunoaşte floarea
Zambilă: Care sunt sărbătorile primăverii?
1. Laleaua: Eu zic una tu zici multe! (găină, ţară, pahar, lebădă)
2. Narcisa: Găsiţi opusul! (lung, bucuros, jos)
3. Ghiocel: Oul de cuc – Ce nu se potriveşte!
(crizantemă, trandafir, broască;
roşie, cartof, prună;
alb, galben, găină;)
4. Brânduşa: Cum mai spunem la... pom, haină, harnic?
5. Lăcrămioara: Care sunt anotimpurile anului?
6.
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’
CLASA: Pregătitoare
PROFESOR: Tofăleanu Maria
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematica şi Explorarea Mediului
UNITATEA TEMATICĂ: „Universul”- Învaţă să fii organizat
SUBIECTUL: „Numerele naturale 10 – 31; Pe malul lacului – apă, plante, vieţuitoare”
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI: predare - învăţare
COMPETENŢE SPECIFICE:
23. MEM
1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0 -31;
2. Compararea numerelor în concentrul 0 – 31;
3. Ordonarea numerelor în concentrul 0 – 31, folosind poziţionarea pe axa numerelor;
3.1 Descrierea unor fenomene/ procese/ structure repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;
5.2 Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0 -31;
24. CLR
1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar;
4.1. Reproducerea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare;
25. AVAP
2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/ obiecte/construcţii simple pebaza interesului direct;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în carese asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;
1. DP
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite;
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice înactivitatea şcolară;
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. Cognitive
OC1- Să numere corect crescător şi descrescător în concentrul 0 – 31;
OC2- Să precizeze corect vecinii unui număr dat;
OC3 - Să compare corect două numere naturale mai mici decât 31;
OC4 - Să descompună numerele date în zeci şi unităţi;
OC5 - Să efectueze corect operaţii adunare şi de scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0 – 10;
OC6 - Să prezinte plantele şi animalele iubitoare de apă;
2. Afective
OA1 – Vor manifesta interes pentru lecţie;
OA2 -Vor relaţiona pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar);
3. Psiho-motrice
OM1 –Să aibă o poziţie corectă în bancă;
OM2 - Să execute mişcări sugerate de text;
STRATEGII DIDACTICE:
I.Procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă.
II.Materiale:plansă cu mediul de viaţă, fişe de lucru pe grupe, elemente surpriză pentru completarea machetei, markere, fişe de lucru cu
probleme ilustrate, puzzle
III. Temporale: 35 minunte activitate + 15 minute activităţi liber-alese
IV. Spațiale: sala de clasă
V. Formedeorganizare: frontal, individual, pe grupe
VI. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea reciprocă, aprecieri verbale
BIBLIOGRAFIE:
M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Matematica si Explorarea Mediului – clasapregătitoare”, Bucureşti, 2013.
Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013
Manea Alexandra, Matache Claudia – Matematica si Explorarea mediului – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013
Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentul
didactic
Competenţe
specifice
Conţinut ştiinţific STRATEGII DIDACTICE Evaluare
Metode şi
procedee
Mijloace de
înv.
Forme de
organizare
Momentul
origanizatoric
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii
optime a orei de Matematică şi explorarea mediului:
4. Aerisirea sălii de clasă
5. Amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii
6. Pregătirea materialului didactic
Captarea
atenţiei
DP 2.1, 2.2
CLR 1.2, 4.1
AVAP 2.2
7. Zâna Primăvară mi-a trimis această planşă.
8. Ce ilustrează ea?
9. Ce observaţi?
10. Care sunt activităţile de primăvară?
11. Putem oare să o ajutăm pe Zână?
Conversaţia Macheta cu
balta
Deşeuri
Panşa cu
ciorchine-le
Frontal Observarea
sistematică
Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
12. Dacă voi aţi fost deacord să o ajutăm pe Zână o să
facem acest lucru folosindu-ne de cunoştinţele
Conversaţia Frontal
lecţiei noastre de matematică şi explorarea mediului
Dirijarea
învăţării
MEM 1.1,
1.2, 1.3
CLR 1.2, 1.3
DP 3.1, 3.2
OC1, OC2,
OC3, OC4,
OC6
OA1, OA2
OP1, OP2
13. Rezolvând pe grupe aceste sarcini vom putea
curăţa acest mediu de gunoaiele aruncate de cei
neglijenţi. (ANEXA1)
14. Vom verifica corectitudinea rezolvării sarcinilor
15. Fiecare sarcina rezolvată corect în intregime vă va
aduce posibilitatea să împodobiţi acest mediu şi să-
l faceţi mai frumos
16. Acum, pentru ca vedem clar planşa trimisă de
Zâna Primăvară haideţi să descoperim ce conţine
ea:
17. Cum se numesc apele mai mari?
18. Ce plante iubitoare de apă recunoaşteţi?
19. Ştiţi şi alte plante iubitoare de apă?
20. Ce vieţuitoare recunoaşteţi în planşă?
21. Mai ştiţi şi alte vieţuitoare care iubesc apa?
Problematiza-
rea
Exerciţiul
Cooperarea
Conversaţia
Macheta
Deşeuri
Fişe de lucru
pe grupe
Surprizele
Pe grupe
Frontal
Frontal
Observarea
sistematica
Aprecieri
verbale
Obţinerea
performanţei
MEM 5.2,
AVAP2.6,
DP3.1, 3.2
OC5, OA1
22. Rezolvarea unor probleme ilustrate (ANEXA 2) Problematiza-
rea
Fişe de lucru
Planşă de
flipchart
Frontal Observarea
sistematică
OP1
Retenţia şi
transferul
DP 2.1
CLR1.2, 4.1
23. Cat este de important să trăim într-un mediu
sănătos?
24. Ce reguli trebuie să respectăm atunci când mergem
la picnic?
Conversaţia Macheta Observarea
sistematică
Feed-back
Activităţi
recreative
MEM 5.2,
CLR 1.2,
AVAP 2.6,
DP 3.2
25. Fiecare grupă va primi un plic cu un puzzle pe care
il vor asambla prin lipire
26. Vor încerca sa încadreze în machetă puzzle-ul
obţinut
Cooperarea Puzzle
Carton lipici
Activitate pe
grupe
Observarea
sistematica
Incheierea
activităţii
27. Se fac aprecieri verbale individuale şi
colective cu privire la activitatea elevilor
Explicaţia Recompense Frontal Aprecieri
verbale
ANEXA 1
FIŞĂ DE LUCRU
GRUPA NR.1
Scrie vecinii numerelor:
____ 12____ ____25_____
____30_____ ____9_____
____22_____ ____19____
___21____ ____29____
GRUPA NR. 2
Ordonează crescător numerele date: 30, 16, 2, 25, 20, 29, 14, 13, 31
___________________________________________________________________
Ordonează descrescător numerele date:10, 7, 17, 30, 22, 19, 12, 27, 5.
_____________________________________________________________________________
GRUPA NR. 3
Completează şirul cu numerele potrivite:
10 __ __ __ 14 __ __ __ __ 19 __ __ __ 23 __ 25
31 __ __ 28 __ __ __ 24 __ __ __ 20 __ __ __ 16
GRUPA NR. 4
Descompune numerele:
26 29 18 31 21
20 ____ ____ 9 ____ 8 ___ 30 ____ 1
Compune numerele.
11 4 20 2 10 9 30 1
GRUPA NR. 5
Colorează numerele pare.
GRUPA NR. 6
Comparaţi perechile de numere:
14 24 23 19 30 10
13 13 14 24 29 29
19 21 20 16 9 11
ANEXA 2
FIŞĂ DE LUCRU
1. Ana duce la centrul de colectare o pungă cu deşeuri din sticla, o pungă cu deşeuri din plastic şi o pungă cu deşeuri din hârtie.
Câte pungi cu deşeuri duce Ana?
+ + =
2. Darius a adunat din curtea şcolii 3 flacoane din plastic iar Radu două flacoane.
Câte flacoane au adunat cei doi copii în pauză?
+ =
3. Radu a recuperat din parcul unde se joaca 3 flacoane iar Andrei 7 flacoane. Cate flacoane au adunat cei doi prieteni?
+=
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’
CLASA: Pregătitoare
PROFESOR: Tofaleanu Maria
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Arte Vizuale şi Abilităţi practice
UNITATEA TEMATICĂ: „Universul”- De la mic la mare
SUBIECTUL:Tablou de primăvară
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
COMPETENŢE GENERALE:
2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici diverse
COMPETENŢE SPECIFICE:
Arte vizuale și abilități practice
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context
familiar;
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simpli, specifice artelor vizuale;
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;
Comunicare în limba română
1.1. Identificareasemnificaţiei unuimesajscurt,pe temefamiliare,rostitclarşi rar;
Matematica și explorarea mediului
2.1 Orientarea și mișcarea în spațiu în raport cu repere/direcții precizate, folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în fața,
in spatele, sus, jos, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. Cognitive
OC1: Să denumească materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;
OC2: Să precizeze etapele de lucru parcurse pentru realizarea lucrării;
OC3: Să aplice tehnici de lucru adecvate ( asamblare);
OC4: Să realizeze lucrările propuse, în mod original;
OC5: Să realizeze igienizarea spaţiului de lucru după finalizarea lucrării.
2. Afective
OA1: Vor participa activ la activităţile grupei;
OA2: Vor coopera în realizarea lucrării;
3. Psihomotorii
OP1: Să mânuiască corespunzător instrumentele de lucru;
OP2: Să menţină igiena la locul de muncă;
RESURSE:
I.Procedurale: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstrația, exercițiul, turul galeriilor
II.Materiale: fişe de decupat, foarfece, carioci, jetoane, plăci de polistiren, ace cu gămălie, plicuri cu elemente surpriză, planşe cu crengi de
măr, acuarele,
III. Temporale: 35 minunte activitate + 15 minute activităţi liber-alese
IV. Spațiale: sala de clasă
V. Forme de organizare: frontal, pe grupe mici şi mari.
VI. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea reciprocă, aprecieri verbale, turul galeriei.
BIBLIOGRAFIE:
1. M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale si Abilitati practice – clasapregătitoare”, Bucureşti, 2013.
2. Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional,
Piteşti, 2013
3. Faliboga Violeta, Ghergu Virginia, Abilitǎţi practice - clasele I - IV. Ghid metodic , Editura Axxa, 2001
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentul
didactic
Competenţe
specifice
Conţinut ştiinţific STRATEGII DIDACTICE Evaluare
Metode şi
procedee
Mijloace de
înv.
Forme de
organizare
Momentul
origanizatoric
4. Se creează un cadru necesar bunei desfăşurări a
orei de abilităţi practice.
5. Se urmăreşte dacă toţi elevii au toate cele necesare
orei.
Captarea
atenţiei
AVAP 1.1,
2.1, 2.2
CLR 1.1
MEM 2.1
OC1
6. Zâna primăvară se bucură foarte mult de ceea ce
aţi lucrat până acum şi vă roagă să-i arătaţi cum aţi
vedea voi un piesaj de primăvară
7. Ridicaţi şerveţelul şi veţi descoperi
materialele cu care veţi lucra.
Conversaţia
Explicaţia
Fişe şablon
Foarfece
Plic cu
elemente
surpriză
Frontal Observare
sistematică
Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
AVAP 1.1,
2.1, 2.2
CLR 1.1
MEM 2.1
OC1
8. Acum o să facem si noi o machetă de primăvară
folosind regula - de la mic la mare.Va trebui să
lucraţi în linişte, să păstraţi ordinea şi disciplina, să
păstraţi acurateţea lucrărilor, să decupaţi după
contur, să asamblaţi formele decupate.
Explicaţia Frontal Observare
sistematică
OC5
Dirijarea
învăţării
AVAP 1.1,
2.1, 2.2
CLR 1.1
MEM 2.1
OC2
OC3
OC4
OA1
OA2
OP1
OP2
9. Observaţi planşa trimisă de Zâna Primăvară pentru
ora de Matematică şi explorarea mediului. Toate
vietăţile şi pantele au aceeaşi mărime? Oare de ce?
(Ideea de spaţialitate – obiectele aflate aproape
sunt mai mari iar cele de departe sunt mai mici)
10. Explic părţile componente ale lucrării. Împart
colectivul două grupe mari şi fiecare în trei grupe
mici.
11. Explic etapele de lucru pentru fiecare grupă
precum şi faptul ca va fi realizată o lucrare
colectivă ţinându-se cont de aşezarea spaţială e
elementelor
12. Voi împărţi trei cartoane (unul verde, unul galben
şi altul albastru) celor trei grupe.
Grupa I- cartonul verde, galben şi albastru pentru iarbă,
respectiv nori şi soare; - decuparea după desen
Grupa a II-a- cartonul galben, portocaliu, negru pentru
albinuţe, fluturi, rândunele; - decuparea după desen
Grupa a III-a –cartonul verde, roz, alb pentru frunze,
flori, margarete - decuparea după desen
Conversaţia
Explicaţia,
Hârtie
glasată de
diferite
culori şi
şablonată
anterior,
foarfece,
lipici, hârtie
creponată
Tehnici
simple de
prelucrare a
hârtiei
(decupare,
lipire
mototolire)
Frontal
Activitate
Observarea
sistematică
13. Exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii:
Ploaia bate neîncetat,
Vârful degetelor bat-pic-pic-pic
Iar apoi le răsfirăm
Şi la pian noi cântăm-do,do,do
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca şi o floare!
14. Cer elevilor să înceapă realizarea lucrărilor.
15. Supraveghez elevii, dând indicaţiile
corespunzătoare acolo unde este cazul;
16. În timpul activităţii creative audiază căntece de
primăvară
Demonstraţia
Învăţarea prin
descoperire
Audiţia
Calculator
individuală
Activitate pe
grupe mici
Obţinerea AVAP 1.1, 17. După terminarea acestei tehnici, se va trece la Cooperarea Polistiren Activitate pe Expunerea
performanţei 2.1, 2.2
CLR 1.1
MEM 2.1
OA1
OA2
OP1
OP2
asamblarea elementelor decupate pe placa de
polistiren.
18. Asamblarea se face prin prinderea cu ace cu
gămălie a decupajelor, în ordinea aleasă de ei.
19. Fiecare elev din echipa vine cu idei cât mai
creative.
Conversaţia Elemente-le
decupate
Elemente
surpriză
Ace cu
gămălie
grupe mari machetei în faţa
clasei
Aprecieri
verbale
Anunţarea
câştigătorilor
Activităţi
recreative
AVAP 1.1,
2.1, 2.2
CLR 1.1
MEM 2.1
OA1
OA2
OP1
OP2
20. Creanga de măr. Pentru cele două grupe mari am
pregătit două crengi ce aşteaptă să fie împodobite
cu flori.
21. Folosind tehnica ştampilării şi dactilopictura elevii
vor impodobi cele două crenguţe
Exersarea
Turul galeriilor
Planşe
Acuarele
Pett-uri mici
Activitate pe
grupe mari
Observarea
sistematică
Încheierea
activităţii
- În finalul activității se fac aprecieri asupra modului de
comportare și participare al copiilor pe parcursul
activității
Explicaţia Aprecierea
muncii copiilor
ERR
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’
CLASA: Pregătitoare
PROFESOR: Tofăleanu Maria
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Ştiu să acult, ştiu să comunic!’’
SUBIECTUL: Reguli de comunicare în activitatea şcolară
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI: verificare şi consolidare
COMPETENŢE SPECIFICE
22. DEZVOLTARE PERSONALĂ
1. Identificarea unor trăiri personale elementare;
2.2 Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;
3.1 Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;
3.2 Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;
23. COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;
24. ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢII PRACTICE.
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj visual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/
desen animat, care reflectă un contextfamiliar;
2.2. – Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
25. M.M.: 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;
3.1 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
1. Cognitive
OC1 – Să respecte regulile de comunicare (vorbire pe rând, ascultare activă);
OC2 - Să recunoască formulele de adresare şi de solicitare;
OC3 – Să identifice în situaţiile prezentate modul de comportare al personajelor;
OC4 – Să prezinte posibilităţi de corectare a comportamentelor negative;
OC5 – Să recite corect rolurile;
2. Afective
OA1 – Vor participa cu interes la activitate;
OA2 – Vor fi expresivi în interpretarea rolurilor;
3. Psihomotorii
OP1 – Să se mişte conform scenariului serbării;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
I.Procedurale - conversaţia, explicatia,exercitiul,demonstratia cu ajutorul imaginilor, jocul de rol
II. Materiale:- planşe cu situaţii şi formule de adresare sau solicitare, fişe de lucru, costumaţii, fişe de
feed-back;
III. Temporale: 35 minunte activitate + 15 minute activităţi liber-alese.
IV. Spaţiale: sala de clasă.
V.Formedeorganizare: frontal, individual, în echipă.
VI. Forme și tehnici de evaluare : observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea
reciprocă, aprecieri verbale.
BIBLIOGRAFIE:
4. M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală – clasapregătitoare”, Bucureşti,
2013.
5. Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare,
Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013
6. Manea Alexandra, Matache Claudia – Dezvoltare personală – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart
Educaţional, Piteşti, 2013
7. Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Motivaţia:
Elevii au posibilitatea să vorbească despre întâmplările personajelor şi modul în care acestea
rezolvă situaţia, copiii întâlnesc modalităţi multiple de exprimare şi exersare a vocabularului. Strategiile
folosite dezvoltă capacitatea elevilor de a face comparaţii şi deducţii, dezvoltă creativitatea şi capacitatea
de explorare a realităţii.
1. EVOCARE
8. Pentru că în perioada care a trecut, de când ne-am întors din vacanţă, am tot discutat despre ,,Regulile de
comunicare în activitatea şcolară’’, astăzi o se vedem ce aţi reţinut şi ce aplicaţi în comunicarea şi
ascultarea celor din jur.
9. Observaţi imaginile şi redaţi formulele de adresare din fiecare situaţie prezentată. (Anexa1)
1. REALIZAREA SENSULUI
10. Jocul ,,AŞA DA, AŞA NU!’’ (ANEXA 2)
11. Prezentarea scenetei ,,Zvon de primăvară(Alaiul primăverii)’’ (Anexa 3)
1. REFLECŢIE
12. Reţeauna de discuţii
1. Identificarea celor care şi-au însuşit cele două component urmărite pe parcursul acestei unităţi şi
aprecierea lor
2. Realizarea panoului emotional la finalul zilei
ANEXA 1
ANEXA 2
FIŞĂ DE LUCRU
ANEXA 3
Zvon de primăvară
(Alaiul primăverii)
Personaje: Băiatul, Fetiţa, Baba-Iarna, Primăvara, Soarele,Ghiocelul, patru fluturi, două viorele, doi toporaşi, două păpădii, doi ghiocei, un grup de copii.
Indicaţii de regie: Băiatul priveşte pe geam şi se adresează Primăverii care răspunde fără a se arăta.În scenă intră furioasă Baba-Iarna care împrăştie în jurul său o mulţime de fulgi.
Băiatul:
Primăvară, te-aş ruga Vino iar în ţara mea, Cu alaiul tău de flori, De berze şi de cocori Şi alungă de pe vale Iarna cu a ei ninsoare Şi dezgheaţă apele, Să curgă izvoarele,Ca să crească pe vâlceleToporaşi şi viorele, Iar la bunica-n grădină, Flori de aur şi lumină. Să răsune în câmpieCântec lin de ciocârlie.
Primăvara:
Ruga eu ţi-am auzit,Copilaşule iubit, Dar mă tem că-i prea devremeS-alung ale iernii semene,Fiindcă rău s-ar mâniaÎn omăt ne-ar cufunda…
Baba-Iarna:
Cine oare a îndrăznit Şi de rău m-a pomenit? Vreau să aflu negreşit, Fiindcă nu mă voi lăsa În sloi îl voi preschimba! Ha, ha, ha! Din nori pufoşi am cernut fulgii Peste pământul îngheţatSă dau de veste lumii toateCă Baba-Iarna n-a plecat.Nu mai e nimeni pe cărare În văgăuna îngheţatăŞi-i ger cumplit şi bate vântulŞi-n cor sălbatic câinii latră.
Băiatul:
Vai!...mantia groasă de neaAcoperă din nou pământul, Iar stele mii, de peruzeaÎmprăştie năvalnic vântul.
Baba- Iarna:
De ce te miri aşa, copile?Nu ştii că eu împărăţescPeste tot neamul pământescPână când sora Primăvară
Se va-nfrunta cu mine iară?Fiindcă aşa ne-a hărăzitAl nostru tată, An-iubit.Apoi priveşte în jur şi se mirăO,ho!...dar mult am mai muncit!Puterile mi s-au sleit,
Însă nu mă voi lăsa Pân’nu mă voi răzbunaPe acei ce-au clevetit.
Băiatul:
Dar mi se pare c-a trecutDestulă vreme de când tuCu sora Toamnă te-ai luptatŞi-alaiul ţi-ai împrăştiatPeste păduri şi peste sat,Şi-ai alungat-o-n larga zareCroindu-ţi haina de ninsoare.
Fetiţa: (priveşte în jur şi adulmecă aerul)
Miroase a mugur crud şi-a iarbăPe potecuţa din grădină,Din cer, săgeţi de raze caldeÎmbracă totul în luminăŞi-i zor şi zumzet prin livadă,Natura parcă s-a trezit.Adevărat să fie oare,S-au prea mult asta mi-am dorit?...
Baba- Iarnă
Ce spui?...fetiţă mincinoasăVrei să mă faci să plec acasă.Tu crezi că mă voi speriaDe-un pic de soare? Ha! Ha! Ha!De voi sulfa, tot va-ngheţa.
Soarele :
Eu, fire calde de mătaseAm răspândit peste grădinăSi totu-n jur este cuprins De-o dulce, galbenă lumină,Iar plapuma albă de nea Ce îmbrăca mai ieri pământulA dispărut ca prin mister Când cald zburda bezmetic vântul.
Baba-Iarnă:
Aşa să fie oare, zău?Să te cred pe cuvântul tău?Simt că am obosit niţelDar îl aştept pe Ghiocel,Numai atunci eu voi pleca.E semn ce-aduce
Primăvara.
Ghiocelul:
Când m-am trezit, de dimineaţăŞi pleoapele mi-am ridicat,Un fior rece m-a-ncercatCulcuşul alb, călduţ de neaDin jurul meu, nu mai eraŞi-atunci m-am întrebat aşa:,,Să fi venit Primăvara?”Şi am strigat la fraţii mei: ,,Sculaţi-vă cu toţii. Hei!..Că Soarele a încălzitŞi plăpumioara ne-a topit.Curând vecina Viorea
Şi-a deschis pleoapele şi ea,Iar sus pe coastă, pe imaşZâmbea albastrul toporaş,
Fetiţa:
Sub salcia ce plănge-n râu,Crescut-au iarăşi ghiocei,Gângănii mici se duc la masăPe rămurelele din teiŞi vin cocoarele în şiruriÎntunecând albastra zarIar puişorii de găinăSe scaldă-n razele de soare.
Baba-Iarna:Bătrânul Timp trimite semene Ce-mi dau de veste, negreşitCă astăzi este ziua-n care Sorocul mi s-a împlinit,Căci peste mine dau năvalăŞi flori şi găze, puişoriIar Soarele semeţ se-nalţăRâzând în hohot printre nori.Vă las cu bine! Aşadar,Plec în palatul de cleştar.
Indicaţii de regie:
Se execută dansul florilor pe melodia,,Primăvara” de Vivaldi. În dans vor intra pe rand fluturaşii şi albinele. Se vor executa mişcări sugestive.
Fetiţa:De când mă ştiu nu am văzut
Atâtea frumuseţi de-odată
Şi ce parfum şi ce mireasmă
Plutesc în jur,parcă mă-mbată!
Băiatul:
Fluturaşi şi albinuţePrintre ele zbor croiescSă adulmece mireasmaRaiului cel pământesc.
Vin copii în cete, cete Şi e joc şi veselie, Soarele iubit zâmbeşteIar surâsul lui ne-mbie.
Indicaţii de regie:
Grupul de copii intră în scenă, cântă şi joacă printre flori.Se interpretează cântecul ,,Refrene de primăvară’’. Se vor executa mişcările sugerate de text.