Proiect Didactic Primavara
-
Upload
veronica-mihaela-cornea -
Category
Documents
-
view
537 -
download
18
Transcript of Proiect Didactic Primavara
Gradinita cu program prelungitSfantul sava
iasi
Proiect Didactic
INSPECTIe PENTRU SUSTINERE Definitivat
PROPUNATOR: PROF.cornea veronica
DATA : 17 martie 2014
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT SFÂNTUL SAVA IAȘI
GRUPA: MIJLOCIE
TEMA ANUALĂ: “CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA PROIECTULUI: ”SURPRIZELE PRIMĂVERII”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „PRIMĂVARA- ANOTIMPUL HĂRNICIEI”
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ:
ADP+ALA+ADE( DLC+ DEC)
TIPUL DE ACTIVITATE: Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor şi
deprinderilor dobândite
SCOPUL: Evaluarea si sistematizarea cunoștintelor referitoare la
anotimpul primăvara.
DURATA: 1 zi
ADP (Activităţi de dezvoltare personală):Întâlnirea de dimineaţa: „ Bine v-am găsit, prieteni ai primăverii!”Rutine: Sosirea copiilor la grădiniţă-deprinderi specifice-Ne pregătim de activităţiTranziții: - Iarnă să te duci cu bine-
Joc cu text și cânt- Zborul fluturaşilor- Dacă vesel se trăiește
I.ALA 1 (Activităţi liber alese):
BIBLIOTECĂ: „Floricele de primăvară” -exercițiu grafic
ARTĂ : „Ghiveciul primăverii”-lipire ŞTIINŢĂ: „Micii grădinari” - semănat
II.ADE (Activităţi pe domenii experenţiale)
ACTIVITATE INTEGRATĂ : DLC+ DEC
1. Domeniul limbă şi comunicare( DLC)-SURPRIZELE ZÂNEI PRIMĂVARĂ (joc didactic)
2. Domeniul estetic şi creativ (DEC)-FLORI DE PRIMĂVARĂ (pictură)
III. ALA 2 (Activități liber alese):
Cupa Primăverii
-Competiție sportivă-
Activitatea debutează cu ADP- Întâlnirea de dimineaţă, întâlnire de grup între
copii şi educatoare, prin intermediul salutului de dimineaţă. Copiii sunt așezați în
semicerc și sunt invitați să se prezinte, realizându-se astfel și prezența.
După salutul de dimineaţă, vor completa “Calendarul naturii”.
Noutatea zilei va fi adusă de Zâna Primăvară, care îi roagă să o ajute să-şi refacă
grădina. Ei vor afla că Vântul Vitejel i-a distrus grădina, copiii vor avea de rezolvat mai
multe sarcini de lucru pentru a duce la îndeplinire această dorinţă.
Trecerea la centrele de interes se va realiza prin tranziţie.
Educatoarea va prezenta fiecare centru de interes deschis şi le va explica copiilor ce
au de lucru. Copiii îşi vor alege centrul de interes la care vor să lucreze ţinând cont de
sarcinile cerute de educatoare.
La centrul BIBLIOTECĂ, copiii vor uni punctele și vor colora pentru a obține
floricele.
La centrul ARTĂ copiii vor decora cu elemente specifice anotimpului primăvară:
flori, fluturi, buburuze.
La centrul ŞTIINŢĂ copiii vor semăna grâu.
Pentru asigurarea feed-back-ului şi evaluarea modului de lucru din fiecare centru
educatoarea organizează Turul galeriei.
După încheierea activităţilor pe centre, educatoarea va citi o nouă sarcină de la
Zâna Primăvară, desfăşurându-se astfel prima activitate pe domenii experenţiale DLC-
SURPRIZELE ZÂNEI PRIMĂVARĂ (joc didactic). Aici, copiii denumesc elementele
specifice acestui anotimp și alcătuiesc propoziţii simple. Pentru complicarea jocului,
copiii completează diamantul primăverii în urma răspunsurilor date la ghicitori.
La „întoarcerea” în sala de grupă, în zborul fluturașilor, copiii vor fi solicitaţi să
picteze flori de primăvară, acţiune desfăşurată în cadrul celei de-a doua activitate - DEC
(Educaţia plastică) : „ Flori de primăvară”.
În ultima parte a zilei copiii vor intra în competiția „Cupa Primăverii”,
reprezentată de parcurgerea unui traseu de către copiii împărțiți în două echipe.
DATA: 17 martie 2014GRUPA: Mijlocie-„Ștrumfii”PROFESOR: Cornea Veronica - MihaelaTEMA ANUALA: ”Când, cum și de ce se întâmplă ?”Subtema(tema saptamanii): ”Primăvara – Anotimpul hărniciei”CATEGORIA DE ACTIVITATE: ADP- Întâlnirea de dimineață
SCOP: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării inter - relaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la preşcolari; OBIECTIVE OPERATIONALE: *Sa utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei; *Sa stabileasca prezenta sau absenta colegilor de grupa ; *Sa precizeze care sunt zilele saptamanii; *Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat; *Sa elaboreze raspunsuri la intrebarile adresate;
STRATEGII DIDACTICE: *METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, explicația. *MIJLOACE DIDACTICE: Calendarul Naturii, jetoane, tabla magnetică, flori cu poze ale copiilor, catalogul; *Forme de organizare: frontal;
RESURSE : *Pedagogice:RIP 1-2/2009,RIP 3-4/2009-Proiectare integrata *Temporale: 20-25 minute *Umane: copiii grupei mijlocii- „Grupa Ștrumfii”
*ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE ELEVI:Copiii vor fi asezati in semicerc
*SALUTUL:Copiii sunt invitati sa se aseze in semicerc si sa se prezinte.
*PREZENTA: Un copil va așeza în vază florile cu fotografii ale copiilor prezenți, rostindu-le numele, iar fotografiile celor absenti se aseaza in partea de jos a panoului.
*CALENDARUL NATURII: Se va preciza ziua saptamanii si anotimpul in care suntem, lunile anotimpului respectiv, luna curenta, caracteristicile acestui anotimp.
*NOUTATEA ZILEI: Prezentarea scrisorii de la Zâna Primăvara, prin care aceasta ne roagă să o ajutăm să-şi refacă grădina care a fost distrusă de Vântul Vitejel.
*MESAJUL ZILEI: ”S-o ajutăm pe Zâna Primăvara!”
*DEPRINDEREA EXERSATA: ”Pot să ajut!” exersarea deprinderii de a indeplinii anumite sarcini si de a fi de ajutor in cadrul grupei. Aceasta deprindere se exerseaza prin toate activitatile desfasurate in cursul zilei, copiii fiind desemnati pe rand sa indeplineasca anumite sarcini.
*TRANZITIE: ”Iarnă să te duci cu bine”- joc cu text și cânt
DATA: 17 martie 2014GRUPA : Mijlocie-„Ștrumfii”PROFESOR: Cornea Veronica-MihaelaPROIECTUL/TEMA DE INTERES: „Când, cum și de ce se întâmplă?”SUBTEMA: ”Primăvara – Anotimpul hărniciei”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitati libere alese -ALA-1CENTRE DE INTERES: *BIBLIOTECA *ARTA *Știință
CENTRU DE INTERES
TEMA SARCINA MATERIALE
BIBLIOTECA „Floricele de primăvar㔓Realizam o felicitare de Primăvară”
-exercitiu grafic-
- sa uneasca punctele realizand floricele;-sa decoreze vaza cu elemente grafice cunoscute;-sa coloreze imaginea.
-coli A4-creioane colorate
ARTA „Ghiveciul Primăverii”
-lipire
-sa decoreze paharele date, folosindu-si imaginatia
pahare,flori și fluturi de hârtie, buburuze de lemn
ȘTIINȚĂ “Micii grădinari”- semănat grâu
- să semene grâu în păhărele decorate
Pahare, pământ, grău, apă
SCOP: Stimularea creativității și expresivității , a dexterității în lucrul manual, prin stimularea dezvoltarea
simțului estetic.
*BIBLIOTECA:”Floricele de primăvară” -exercitiu grafic- “Realizam o felicitare de Primăvară”
Obiective :- să uneasca punctele, respectând conturul predefinit al florilor;-sa decoreze vaza cu elemente grafice cunoscute;-sa coloreze imaginea.
*ARTA: ”Ghiveciul Primăverii” -lipire –
OBIECTIVE: -să decoreze, prin lipire, paharul cu elemente ale anotimpului de primăvară (flori de diferite mărimi, flururi, buburuze);- să compună spaţiul plastic utilizând tehnica cerută;-sa utilizeze corect instrumentele de lucru;-sa manifeste interes pentru activitate,cultivandu-si dragostea pentru frumos.-să colaboreze în vederea rezolvării sarcinii date;
*ȘTIINȚĂ :” Micii grădinari!” - activitate gospodărească –
OBIECTIVE:-să denumească semințele;- Să recunoască materialele necesare semănatului: ghiveci (paharul decorat), pământ, semințe, apă.- să semene grâul
TRANZIȚII : Zborul fluturașilor
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia,demonstatia,exercitiul;Material didactic:
Biblioteca: fise,creioane colorate; Arta: pahare,flori și fluturi de hârtie, buburuze de lemn; Știință: pahare, pământ, grău, apă.
FORMA DE ORGANIZARE:frontala,individuala,pe grupuri
FORME SI METODE DE EVALUARE:evaluare curenta,aprecieri,expozitie cu lucrarile realizate
RESURSE:Pedagogice:RIP1-2/2009,RIP3-4/2009-Proiectarea integrata
Temporale:30-35 minute;Umane:copiii grupei mijlocii-“Ștrumfii”,educatoarea.
Nr. Crt.
ETAPELE ACTIVITATII
CONTINUTUL ACTIVITATII METODE SI PROCEDEE
EVALUARE
1. Captarea atentiei
Se va realiza prin intuirea materialelor pregatite pentru copii.
Conversatia
2. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor
Voi merge la fiecare centru de interes si voi anunta tema, le voi explica ce trebuie sa realizeze cu ajutorul materialelor puse la dispozitia lor. Le voi atrage atentia cu privire la modul de lucru(ingrijit,fara sa deranjeze colegii,pastrarea unui ton scazut avocii).
Explicatia
Conversatia
Demonstratia
Observarea comporta-metului
3. Dirijarea invatarii
Se prezinta copiilor centrele de interes si materialele existente la acestea si sunt invitati,in functie de preferinte si aptitudini sa ocupe locurile la centrele de interes.
Conversatia
Explicatia
Observarea comporta-mentului
Aprecieri verbale
4. Obtinerea performantei
La centru Biblioteca,copiii vor vor uni punctele pentru a realiza floricele de primăvară, apoi vor colora. Cei care termină mai repede vor putea decora cu semne grafice felicitarea de primăvară, apoi o vor colora.
La centru Arta,copiii vor decora păhărele :“Ghiveciul Primăverii”.
La centru Știință ,copiii semăna grâu.
Exercitiul
Exersarea aptitudinilor practice
Aprecieri verbale
5. Asigurarea conexiunii inverse
(feed- back-ul)
Copiii vor prezenta activitatea desfasurata la fiecare centru,punand accent pe modul in care au rezolvat fiecare sarcina.
Conversatia
6. Incheiere Se vor face aprecieri asupra rezultatelor obtinute de ei.Se vor evidentia lucrarile deosebite.
Conversatia Aprecieri verbale
DATA: 17 martie 2014 GRUPA: Mijlocie- ȘtrumfiiPROFESOR: Cornea Veronica-MihaelaTEMA ANUALA DE STUDIU: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”SUBTEMA: ” Primăvara-anotimpul hărniciei”DOMENII EXPERIENTIALE: DLC (joc didactic)+DEC (pictură) TEMA ACTIVITATII:”Surprizele Primăverii” TEMA: DLC -“Surprizele Primăverii”+DEC: ”Flori de primăvară”TIPUL ACTIVITATII: Verificare si consolidareFORMA DE REALIZARE: Activitate integrataMIJLOACE DE REALIZARE: joc didactic.SCOPUL ACTIVITATII:Stimularea expresivităţii şi a creativităţii prin educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic dar și prin desen, pictură.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. Domeniul limbă şi comunicare( DLC) O1: Să denumească elementele specifice anotimpului primăvara; O2: Să alcătuiască propoziţii simple corecte din punct de vedere gramatical;O3: Să răspundă corect la ghicitori O4: Să participe activ și conștient la activitate.
2 . Domeniul estetic şi creativ (DEC)
O1: Să execute individual tema dată;O2: Să compună în mod original şi personal spaţiul plastic;O3: Să organizeze spaţiul plastic într-o lucrare echilibrată şi expresivă;O4: Să mânuiască materiale didactice puse la dispoziţie.
SARCINA DIDACTICĂ : Asocierea cuvântului cu imaginea, formularea unor propoziţii simple.
REGULILE JOCULUI :
Pe un panou se află o gradină goală şi tristă. Copiii trebuie să descopere în plicurile împrăștiate pe jos elemente specifice primăverii și să formeze propoziții simple ce au în componență denumirea elementului. Pe măsură ce sunt desfăcute plicurile , fiecare element specific anotimpului primăvara va fi aşezat pentru realizarea tabloului de primăvară.
Pentru fiecare sarcină îndeplinită corect, copilul va primi câte o floare, pe care o va ataşa pe panou (în grădină). Pe măsură ce se rezolvă corect sarcinile, grădina se va umple de flori şi de alte elemente specifice anotimpului primăvara.
Toate răspunsurile corecte vor fi aplaudate şi recompensate cu flori.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauze, jetoane cu elemente ale primăverii, stimulente, mânuirea materialului.
COMPLICAREA JOCULUI: Metoda „Diamantul”, prin care copiii răspund la ghicitori.
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual.
STRATEGII DIDACTICE:METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul, turul galeriei, metoda diamantului.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : machetă din polistiren care reprezintă o grădină, plicuri, jetoane cu elemente specifice anotimpului primăvară, flori din hârtie.DURATA:20-25 minuteRESURSE: -UMANE: copiii grupei mijlocii:”Ștrumfii”
BIBLIOGRAFIE:1. *** (2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani),
M.E.C.I., Bucureşti;
2. Bane Colleen. (2004). „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” –
Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media,
Bucureşti;
3. „Antologie de proiecte tematice pentru activităţile integrate”, Editura
Diana.
4. Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “Metode interactive de grup” –ghid metodic, (2002), Ed. Arves, Bucureşti
Domeniul experential
Etapele activitatii Continutul stiintific Metode și procedee
Evaluare
DLC
Limbă și comunicare
Moment
organizatoric
Asigurarea conditiilor optime necesare desfasurarii activitatii:-pregatirea materialului didactic;-pregatirea climatului pshio- afectiv necesar desfasurarii activitatii;-asigurarea ordinii si a disciplinei.Voi așeza copiii în semincerc.
Conversația
Observarea comporta-mentului copiilor
Captarea atentiei
Introducerea in activitate se face prin prezentarea machetei Grădina Primăverii care este tristă deoarece a fost golită de
ConversatiaExplicațiaExpunerea
Evaluare orala
Vântul Vitejel.Voi anunţa copiii că Zâna Primăvară m-a rugat să o ajutăm să-şi refacă grădina care a fost distrusă de Vântul Vitejel. Vă rog cu ardoare,
Faceţi o minune mare,
Vântul să dispară
Florile să reapară.
Anuntarea temei si a obiectivelor
Anunţ numele jocului didactic pe care îl vom desfăşura, "Surprizele Zânei Primavăra” şi a temei pentru activitatea de educaţie plastică, “Flori de primăvară”. Le voi spune copiilor că în acest joc vor aranja cât mai frumos grădina, cu elementele specifice anotimpului primăvara, vor alcătui propoziţii simple și vor înfrumuseța grădina cu florile primite drept recompensă.
Conversatia Observarea comportamentului
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii prin abordarea integrata a continuturilor
Explicarea jocului si prezentarea sarcinilor.
Prezint copiilor regulile jocului şi elementele de joc, se intuieşte materialul.
Copilul numit va descoperi un element al primăverii și a alcătui o propoziție simplă cu denumirea elementului respectiv. Pentru fiecare răspuns corect va primi câte o floare, iar copilul respectiv o va aşeza pe panou (în grădină). Pe măsură ce se rezolvă corect sarcinile, grădina se va umple de flori şi cu alte elemente specifice anotimpului primăvara.
Executarea jocului de proba.- Să vedem dacă aţi înţeles
cum ne vom juca !
ExercitiulEvaluare orala
Observarea
Cu ajutorul educatoarei se va realiza jocul de proba. Va fi efectuat de un copil.Daca este nevoie se va reveni asupra sarcinilor,a modului de alcatuire a propozitiilor.
Executarea jocului de către copii În timpul executării jocului, voi urmări realizarea obiectivelor propuse şi voi sprijini pas cu pas derularea jocului având în vedere algoritmii aleşi.
Demonstrația
Exercițiul
Jocul
comportamentuluicopiilor
Evaluare orala
Obtinerea performanței
Complicarea jocului Se va realiza diamantul primăverii. Cu ajutorul răspunsurilor la ghicitori, copiii vor completa cu imagini diamantul.
Metoda Diamant
Aprecieriverbale
Evaluare orala
Evaluarea performanței
Încheierea Activității
Ce am invatat dragi copilași?Cum s-a numit jocul?(“Surprizele primăverii”)
Se vor face aprecieri individuale şi colective. Zâna Primăvară le mulţumeşte copiilor pentru ajutorul acordat.
ConversațiaObservarea comportamentului copiilor
Tranziții : Daca vesel se trăiește – joc cu text și cânt
Domeniul experential
Etapele activitatii Continutul stiintific Strategii didactice
Evaluare
DEC
-pictură
Captarea atenţiei Copii, vă mai amintiţi de Zâna Primăvară? Are o sarcină pentru voi. Ştie cât sunteţi de talentaţi la pictură, de aceea vă roagă să-i pictaţi câteva flori.
Conversația Evaluareverbală
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Voi anunţa tema activităţii de educaţie plastică: „ Flori de Conversația
Observarea comportamen-
primăvară”, pictură cu ajutorul ştampilelor. Voi veţi combina culorile pentru a obţine flori cât mai frumoase
SarcinaFlori de îmi veţi pictaMinunea se va întâmpla.Vântul îl veţi izgoni,Nu-i aşa copii?
Explicațiatului preșcolarilor
Dirijarea învăţării Se vor intui materialele de pe măsuţe. Le voi explica şi demonstra copiilor cum trebuie să picteze. Se solicită un copil să repete etapele de lucru. Se fac exerciţii de încălzire a muşchilor mâinii, apoi se trece la realizarea propriu-zisă a modelului.
ExplicaţiaDemonstraţia
Evaluare orala
Evaluarea activităţii Se fac aprecieri asupra desfăşurării activităţii. Se expun lucrările, se organizează turul galeriei.Copiii vor fi recompensaţi cu câte o bomboană.
Turul galeriei
DATA: 17 martie 2014 GRUPA: Mijlocie-“Ștrumfii”PROFESOR: Cornea Veronica-MihaelaTEMA ANUALA DE STUDIU:” Când, cum și de ce se întâmplă?”TEMA SAPTAMANII: ”Primăvara-anotimpul hărniciei”TEMA ACTIVITĂȚII : ”Cupa Primăverii”CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitati libere alese-ALA 2MIJLOC DE REALIZARE: Jocuri si activitati recreativeSCOP: Formarea capacitatii de a utiliza deprinderile insusite in diferite contexte.
OBIECTIVE OPERATIONALE: -sa respecte regulile de joc; -sa execute corect deprinderile motrice invatate :mers,alergare etc. -sa astepte cu rabdare rolul care i se cuvine in joc; -sa manifeste atitudini de cooperare,spirit de echipa,de competitie,fair- play.
STRATEGII DIDACTICE : Metode si procedee :explicatia ,demonstratia,jocul,exercitiul Material didactic:cosuri,flori.
RESURSE: Pedagogice:RIP1-2\2009Proiectare integrata Temporale:20 minute Umane:prescolarii
Etapele activitatii Continutul stiintific Metode și procedee
Evaluare
Moment
organizatoric
Asigurarea conditiilor optime necesare desfasurarii activitatii:-pregatirea traseului;-pregatirea climatului pshio- afectiv necesar desfasurarii activitatii;-asigurarea ordinii si a disciplinei.Voi împărți copiii în două echipe.
ConversațiaObservarea comporta-mentului copiilor
Captarea atentiei
Introducerea in activitate se face prin prezentarea provocării venite din partea primăverii: Să descoperim cei mai rapizi mesageri ai Zânei Primăvara.
Conversatia Evaluare orala
Anuntarea temei si a obiectivelor
Anunţ numele jocului pe care îl vom desfăşura, "Cupa Primăverii” Le voi spune copiilor că în urma acestei competiții, echipa câștigătoare va primi denumirea distincția de mesageri ai Primăverii.
ConversatiaExplicațiaExpunerea
Observarea comportamentului
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii
Explicarea jocului si prezentarea sarcinilor.
Doi copii, câte unul din fiecare, vor concura pe traseul cu obstacole pe care vor fi exersate, pe distanțe diferite: mersul piticului, târâre, alergare. Le
Executarea jocului de proba.- Să vedem dacă aţi înţeles cum ne
vom juca ! Voi executa jocul de proba, apoi traseul va fi executat de un copil. Daca este nevoie se va reveni asupra sarcinilor.
Explicația
Demonstrația
Evaluare orala
Observarea comportamentuluicopiilor
Executarea jocului de către copii În timpul executării jocului, voi urmări realizarea obiectivelor propuse şi voi sprijini pas cu pas derularea jocului având în vedere algoritmii aleşi.
Exercițiul
Jocul
Evaluare orala
Evaluarea
Încheierea activităţii
Se fac aprecieri asupra desfăşurării activităţii.
Copiii vor fi recompensaţi cu stimulente și aplauze.
Conversația Aprecieri colective
ANEXA 2GHICITORIAstǎzi, în grǎdina meaAm vǎzut dupǎ perdeaCum o zânǎ frumuşicǎIar dǎ viaţǎ la grǎdinǎ …Cine-i oare zâna aceea?(Primăvara)
Are-un ac micut si fin,
Zboară lin din floare-n floare,
Acul este cu venin
Iar polenu-i pe picioare.
(Albina)
Plin imaşul e de flori,O mulţime de culori.Aţi văzut cu toţii oareFloricele zburătoare?Flori ce zboară pe imaş?Nu sunt flori, sunt... (Fluturaşi)Violet şi parfumatDe iarnă s-a săturat. (Toporaşul)Cupe albe, sângerii,Stau pe lujere înfipte,Parc-ar fi nişte făclii!Hei, ghiceşte-le, de le ştii! (Lalelele)
Primavara cand se-arata
Prin gradini apar deodata
Ciorchini albi si albastrii
Din stelute mii si mii.
(LILIACUL)
6. Ramura cu clopotei
Hai ghiceste numele ei!
(LACRAMIOARA)
Stele-albastre-n fir de iarbă,
Au doar a-nflorii treabă,
Pâlcuri mici pădurea- ncarcă,
Vremea lor iute-o să treacă.
(Viorelele)
Să-mi ghiciţi o ghicitoare:
Înaltă cu lungi picioare,
Pene negre pe-aripi are,
Peste broaşte e mai mare.
(Barza)
Coada ca o furculită Roşioară sub bărbiţă. (Rândunica) Se întâmplă peste noapte, Din boboci, florile scoate; Din uscat şi noduros, Zici că-i nins, un prinţ frumos! (Copacul înflorit)