Download - litera S mare

Transcript

PROIECT DIDACTIC Data: 09 februarie 2011 Clasa: I B Institutor: Mihaela Draghici Unitatea de invatamant: Scoala cu cls. I-VIII D.I.Ghica , Radovanu

Aria curriculara: Limba si comunicare Disciplina : Limba i literatura romn- citit-scris predare integrata Unitatea de nvare: Textul. Titlul textului Subiectul: Sunetul i litera S Text suport- La Sinaia Tipul leciei: comunicare i nsuire de noi cunotine Scopul: dezvoltarea deprinderilor de a citi i scrie corect cuvinte care conin ,,S, enunuri cu astfel de cuvinte i a

deprinderilor de a citi cursiv, contient i expresiv un text de mic ntindere, mbogirea vocabularului i dezvoltarea creativitii. Obiective de referin:

1.1: s neleag semnificaia oral a mesajului oral

1.3: s disting cuvintele dint-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt, i sunetele dintr-o silab

2.2 : s integreze cuvinte noi n enunuri

2.3 : s manifeste iniiativ i interes pentru a comunica cu ceilali

3.1: s identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte i enunuri n textul tiprit i n textul de mn

3.4: s citeasc n ritm propriu, corect un text cunoscut

4.1: s scrie corect litere, silabe, cuvinte

4.2: s scrie corect, lizibil i ngrijit propoziii scurte

Obiective operaionale:

S utilizeze sunetul ,,sn vorbirea curenti s recunoasc litera,,S n textul tiprit;

S asocieze sunetul cu literele s i S de tipar i de mn;

S identifice elementele componente ale litrei S de tipar i de mn;

S scrie corect litera izolat i n cuvinte;

S compun cuvinte i propoziii, n baza unor cerine;

S realizeze analiza i sinteza fonetic a unui cuvnt, a unei propoziii;

S gseasc asemnri i deosebiri ntre cuvintele: sania, Sinaia

S scrie corect cuvinte i propoziii, n baza unor sarcini date;

S citeasc n ritm propriu, corect, contient cuvinte, propoziii i un scurt text

Strategia didactic:

Metode i procedee:

metoda fonetic analitico-sintetic, lectura dup imagini, conversaia, explicaia, demonstraia, observaia, exerciiul, citirea n lan, ciorchinele, diagrama Wenn, cadranele, jocul didactic

Mijloace didactice:

plane cu imagini de iarn, plana cu literele s i S, fulgi de zpad, fie de lucru, jetoane cu silabe, caietele auxiliar pentru scriere, prezentari power pointForme de organizare a activitii:

frontal, n perechi, individual, pe grupe;

Bibliografie :

Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila- Abecedar manual pentru clasa I, Editura Aramis, Bucuresti, 2004

Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila- Abecedar-Fise de lucru- Editura Aramis, Bucuresti, 2010

Adriana Nicu- Strategii de formare a gandirii critice, Editura didactica si pedagogica, R.A. 2007

Vasile Molan, Maria Bizduna- Didactica limbii si literaturii romane, MEC, P.I.R. 2006 Durata: 45 ( min.) X 2 (ore) Resurse umane: 17 eleviPrima orEtapele lecieiConinut esenialStrategia didacticMetode de evaluare formativ

Metode i procedeeMijloacedidacticeForme de organizare a activitii

1. Moment organizatoricAnunarea elevilor c vor desfura ora de limba romn.

pregtirea elevilor pentru lecie

crearea atmosferei necesare pentru desfurarea activitiiconversaia

frontal

2. Reactualiza-rea cunostinte-lor dobandite anterior

-Verificarea temei de cas.

-Evidenierea elevilor care au scris ngrijit i au caiete ordonate.

-Citirea leciei din manual : n lan i selectiv;

-mpartirea unor jetoane-fulgi cu imagini a cror denumire conine sunetul s n poziie iniial, median i final;

-Elevii le vor grupa pe un poster dup poziia sunetului s;

explicaia

conversaia

ciorchineletextul La masa

citirea n lan,

jetoane cu

imaginifrontalobservarea sistematic a comportamen-tului elevului

3. Captarea atentiei -Atmosfera fiind de iarn (datorit posterului realizat), se vor prezenta copiilor imagini despre iarna care le vor intui cu ajutorul ntrebrilor:

Ce anotimp ne prezint aceste imagini?

Ce personaje sunt prezente?

Ce fac copiii?

Ce vedem n planul ndeprtat?

Adresarea unor ntrebri care s le stimuleze creativitatea: Cum este zpada?(fulgii?); Cum sunt brazii?

Dai copiilor nume care s nceap cu sunetul,,s(Sorina, Simion....);

- Alctuirea unor propoziii cu aceste cuvinte ;

- Alegerea unei propoziii spuse de elevi i analiza dup metoda fonetic, analitico-sintetic. (Sorina merge cu sania.) Se analizeaz:

numrul cuvintelor din propoziie

identificarea cuvintelor care conin sunetul s

desprirea cuvintelor n silabe So-ri-na,,sa-ni-a

localizarea sunetului n silab

refacerea cuvntului

-,,Am putea s scriem aceast propoziie?(Nu putem deoarece nu cunoatem litera ,,S)

-Ce liter folosim la nceput de propoziie?(litera mare);-Cnd se mai folosete liter mare?( nume de persoane, orae, ri, ape, titlul unui text.)explicaia

exerciiul

conversaia

Imagini prezentate cu ajutorul videoproiec-toruluifrontalobservarea sistematic a comportamen-tului elevului

Anunarea

subiectului i a

obiectivelor

urmritePentru a putea scrie i citi toate aceste lucruri, astzi vom nva litera S mare de tipar i de mn.

explicaiafrontal

Dirijarea

nvrii

Obinerea performanei

Asigurarea feed-back-ului- Prezentarea planei cu litera,,Sde tipar i analiza ei. comparaie cu smic;

-Exerciii de recunoatere i ncercuire a literei pe fia de lucru

S: ne este foarte drag

S e-n soare i e-n steag,

Sonia, Sorin i sap

Toate vor cu ,,S s-nceap!

Exersarea pronuniei corecte nvate n ora anterioar

cnd s-a studiat sunetul i litera s;

Elevii vor da exemple de cuvinte care se scriu ntotdeauna cu S (nume de persoane, de animale, de orae, ape sau ri);

Se vor deschide abecedarele i se vor descifra, n oapt, cuvintele de sub titlul leciei i cele trei coloane de cuvinte de sub imagine, apoi se vor citi cu voce tare, antrenndu-se ct mai muli elevi.

Analiza literei de mn de pe plana model

elemente grafice componente : bucla i baston cu ntorstura jos, spre stnga;

se observ scrierea pe dou spaii;

se compar cu alte litere nvate(C i L mare de mn);

- demonstrarea scrierii literei(scrierea model la tabl, nsoit de explicaie), apoi se va simula scrierea literei: cu degetul n aer i apoi pe banc cu creionul;

Vor veni doi elevi la tabl pentru a scrie litera;

Scrierea literei

exerciii de pregtire: nclzirea muchilor mici ai minii, reamintirea poziiei corecte pentru scris;

modelarea literei de mn din srm moale;

scrierea literei n caietul special, cu respectarea cerinelor referitoare la titlu, alineat, distana dintre litere. Dup ce au fost scrise trei litere voi verifica i interveni pentru corectare, dac este cazul. Apoi fiecare continu rndul. Explicarea modului de realizare a legturii literei,,S cu alte litere.Citirea selectiv- elevii vor fi solicitai s citeasc selectiv cuvintele de sub imagine.

Fiecare elev primete un fulg pe care trebuie s scrie un cuvnt cu ,,S Ex. Simion, Sorina, Sima...explicaiaconversaia

observaia

exerciiul

exerciiul

explicaia

demonstraia

conversaia

exerciiul

explicaia

exerciiulplana

model

fia de lucru

textul Cu saniaalfabetarul

mare

plana model

materialul ales pentru

modelare;

caiet cu foaie velin;

caietul

special

textul Cu saniafia de lucrufrontal

individual

frontal

frontal

individual

individual,

observarea sistematic a comportamen-tului elevului

prob scris

prob oral

observarea sistematic a comportamen-tului elevului

interevaluare

A doua orEtapele lecieiConinut esenialStrategia didacticMetode de evaluare formativ

Metode si procedeeMijloace

didacticeForme de organizare a activitii

Momentul

organizatoric pregtirea celor necesare pentru continuarea activitiiconversaiafrontal

Captarea ateniei

Anunarea

subiectului i a

obiectivelor

urmrite

Dirijarea

nvrii

Obinerea

performanei

Asigurarea feed-back-ului

ncheierea

activitii-Pezentarea unor imagini n care sunt ilustrate jocuri i sporturi practicate n anotimpul iarna i intuirea acestora cu ajutorul ntrebrilor: - Ce se observ n imagine?

-Ce sport fac personajele ?(se dau cu sania, cu schiurile, cu patinele...)

-Unde se pot desfura aceste activiti? n ce anotimp?- Prezentarea unor imagini n care este ilustrat oraul Sinaia;

- purtarea unor discuii despre oraul Sinaia, evideniind faptul c este un ora de munte specific jocurilor de iarn,

n aceast or vom citi textul ,,La Sinaia i vom scrie cuvinte i propoziii n care vom folosi litera nou nvat.

Care este titlul textului pe care-l vom citi?

,,-Ce nseamn text?

Textul reprezint mai multe propoziii legate prin neles.

,,-Cte propoziii are textul nostru?

Acest text are5 propoziii.

Studierea textului din fisa:

-se va descifra textul n oapt (n mod independent), - citire cu voce tare (n lan i selectiv)

- citirea model de ctre nvtor;

- se vor discuta semnele de punctuaie;

- citirea cuvintelor scrise cu litere de mn n partea de jos a paginii, urmat de copierea pe caiete;

- se vor face exerciii lexicale pe text(lin= uor, ncet)

- alctuirea unor propoziii n care se folosesc numele copiilor din imagini, precum i o propoziie care s nceap cu cuvntul ,,sania;Ex. Sania alunec lin. Analiza fonetico-analitico-sintetic a propoziiei i scrierea ei;

Joc didactic Gsete asemnri i deosebiri

-analiza cuvintelor ,,Sinaia i ,,sania

Asemnri: 4 litere: a,i n,s; ncep cu sunetul,,s i se termin cu ,,a; sunt formate din 3 silabe; se repet de 2 ori ,,a

Deosebiri:- ,,Sinaia:se scrie cu liter mare; format din 6 litere; se repet litera ,,ide 2 ori; ora.......;

-,,sania :se scrie cu liter mic; format din 5 litere,......

Jocul: ,,Silabe ncurcate

Distribuirea unor jetoane cu silabe, iar elevii vor trebui s le ordoneze in cuvinte(Sorina, Simion, Sinaia)

Rezolvarea sarcinilor din fia de evaluare:

I. Scrie titlul leciei

II.Gsete un alt titlu potrivit textului

III. Desparte n silabe dou cuvinte(ntlnite n text) scrise cu,,S

IV. Deseneaz un simbol al iernii, prezentat n text

Aprecieri colective i individuale i anunarea temei de cas:

trei rnduri cu litera nvat i transcrierea a dou propoziii alese din lecie.

Intonarea unui cntec de iarn.

conversaia

explicaia

jocul didactic

explicaia

conversaia

exerciiul

Diagrama Wenn

exerciiul

jocul

explicaia

exerciiul

demonstraia

metoda cadranelor

conversaia

exerciiul

explicaia

exerciiul

Imagini cu jocuri specifice iernii cu ajutorul videoproiec-toruluiImagini cu oraul Sinaia

Fisa de lucru Caiete de limba romanapuzzle

fi de evaluare

frontal

frontal

individual

frontal

echipen perechi

frontal observarea sistematic a comportamen-tului elevului

prob oral

prob oral

observarea sistematic a comportamen-tului elevului

prob scris

autoaprecieri

aprecieri

recompense

Fi de evaluare I. Scrie titlul leciei.

II.Gsete un alt titlu potrtivit textului.

III. Desparte n silabe dou cuvinte scrise cu,,S, ntlnite n text.

IV. Deseneaz un simbol al iernii, prezentat n text.

So- -ri- -na Si- -mi- -on Si--na- -ia

So- -ri- -na Si- -na - -ia Si mi- -on

Sinaia sania

Deosebiri Asemanari Deosebiri

PAGE 6