This is Carp

download This is Carp

of 4

  • date post

    17-Feb-2016
  • Category

    Documents

  • view

    5
  • download

    1

Embed Size (px)

description

Eez nice.

Transcript of This is Carp

Ministerul Educaiei al Republicii Moldova

Universitatea Tehnic a MoldoveiFacultatea IMITStudiul ciclului instalaiei frigorifice cu comprimare de vapori prin intermediul pachetului de programe CoolPackLucrare de laborator la disciplina TermotehnicaA elaborat: studentul. gr. ITTA-131Frumosu DionisieA verificat: l. a. Marin GUU Chiinu, 2015Lucrarea de laborator nr. 4Studiul ciclului instalaiei frigorifice cu comprimare de vapori

prin intermediul pachetului de programe CoolPack

Scopul lucrarii: Selectarea agentului frigorific cu eficiena mai mare.Tabelul 1. Date pentru laboratorVariantaFreonii

1R11, R134a, R406A, R507

Temperatura camerei, 0C Temperatura mediului, 0C

1+230

Practic toate instalatiile frigorifice care functioneaza cu freoni, trebuie sa includa schimbatoare interne de caldura, datorita efectelor benefice pe care le prezinta acestea asupra functionarii si performantelor instalatiei.

Instalaiile frigorifice sunt maini termice care au rolul de a prelua cldur de la un mediu avnd temperatura mai sczut i de a o ceda unui mediu avnd temperatura mai ridicat. Acesta poate s fie considerat cel mai simplu model de instalaie frigorific, deoarece nu conine nici un element de natur constructiv.

Vaporii saturai ai agentului frigorific sunt comprimai n compresorul Cp. La creterea presiunii se mrete i temperatura lor. Vaporii cu temperatura mare se introduc n condensatorul Cd unde, cednd cldura mediului nconjurtor, se condenseaz. n ventilul de laminare VL lichidul se lamineaz, presiunea i temperatura lui scad, el vaporizndu-se parial. Dup VL agentul frigorific nimerete n vaporizatorul Vp, amplasat n camera frigorific unde, din contul asimilrii intrrilor de cldur, se termin procesul de vaporizare.Sunt dai agenii frigorifici:

R11- Triclorfluormetan

R134a- Tetrafluoroetan

R406A- Clordifluormetan

R507- Izobutan (2-metilpropan)Temperatura camerei: tc = +2 0C

Temperatura mediului: tm =30 0C

Tabelul 2. Date calculate

CaractreristicaSimbolulAgentul frigorific

R11R134aR406AR507

Productivitatea de frig, kJ/kgqe163,979156,895202,314126,008

Cldura cedat mediului, kJ/kgqc182,041175,238223,991141,549

Lucrul compresorului, kJ/kgw18,06218,43321,67715,541

Coeficientul frigorific(COP)9.088,519,038,11

Presiunea n vaporizatorbar0,4373,1462,7136,686

Presiunea n condensatorbar1,2547,7016,60514,653

Concluzie: Agentul frigorific mai eficient va fi izobutanul R11 deoarece are coeficientul frigorific mai mare (9,08) i presiunile de lucru sunt cele mai mici din agenii selectai (0,437 ; 1,254)

Figura 2. Diagrama logP-h a ciclului instalaiei pentru agentul R11Calculm debitul masic DR i puterea compresorului Ncp pentru agentul frigorific ales:lc = h2 - h1 = 407,984 389,922 = 18,062kJ/kgqt = h2 - h3 = 407,984 - 407,984 = 0 kJ/kg

qf = h1 - h4 = 389,922 225,943 =163,979 kJ/kgCOP=f = qf / acp = (h1 - h4) / (h2 - h1) = 163,979 / 18,062 = 9,078m = Qf / qf = Qf / (h1 - h4) = 9,078 / 163,979 = 0,05536 kg/sNc = m lc = 0,05536 18,062 = 1 kW