Tabel valoric alimente

download Tabel valoric alimente

of 16

  • date post

    22-Oct-2015
  • Category

    Documents

  • view

    141
  • download

    10

Embed Size (px)

description

Tabel calorii

Transcript of Tabel valoric alimente

Tabel valoric alimente

Tabel valoric alimente

Tabel calorii : Valoarea calorica a diversilor nutrienti indicati in acest tabel se refera la alimentele nepreparate!Prin prepararea legumelor rezulta o pierdere glucidica plus un adaos de apa astfel valoarea calorica scade la 100 g.

Lapte si derivate-Branzeturi -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "carne si derivate" \o "Carne si derivate" \t "_parent" Carne si derivate -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "peste si derivate" \o "Peste si derivate" \t "_parent" Peste si derivate -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "conserve peste" \o "Conserve de peste" \t "_parent" Conserve de peste -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "oua" \o "Oua" \t "_parent" Oua -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "legume proaspete" \o "Legume proaspete" \t "_parent" Legume proaspete -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "legume conservate" \o "Legume conservate" \t "_parent" Legume conservate -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "legume deshidratate" \o "Legume deshidratate" \t "_parent" Legume deshidratate -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "legume murate" \o "Legume murate" \t "_parent" Legume murate -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "fructe proaspete" \o "Fructe proaspete" \t "_parent" Fructe proaspete -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "fructe uscate" \o "Fructe uscate" \t "_parent" Fructe uscate -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "sucuri si paste" \o "Sucuri si paste" \t "_parent" Sucuri si paste de fructe -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "compot" \o "Compoturi" \t "_parent" Compoturi -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "leguminoase uscate" \o "Leguminoase uscate" \t "_parent" Leguminoase uscate -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "cereale" \o "Produse derivate din cereale" \t "_parent" Produse derivate din cereale -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "oleaginoase" \o "Fructe oleaginoase" \t "_parent" Fructe oleaginoase -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "grasimi" \o "Grasimi" \t "_parent" Grasimi -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "alcool" \o "Alcool" \t "_parent" Alcool -

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php" \l "apa" \o "Apa" \t "_parent" ApaDaca nu ati gasit in tabelul cu alimente date despre alimentele sau mancarurile dorite, va rugam sa aruncati o privire si pediagramele alimentare prezente in bazele noastre de date

Lapte si derivateBogat in Calciu mai mult de 100 mg la 100 gBogat in fosfor, Vitamina A, Vitamina B2, Vitamina H (B8: biotina)

% Protide%Lipide%Glucide%Calorii la 100g

Lapte de vaca integral3.53.5570

Lapte de vaca semidegresat3.51.5548

Lapte de vaca degresat3.5--535

Lapte de oaie67.54.6113

Lapte de capra3.53.74.567

Lapte de vaca batut3.22.95.563

Iaurt din comert3.22.6454

Lapte praf integral272535500

Lapte praf degresat40--53380

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/alimentatie.php" \l "familia p proteine" inapoi la Alimentatie Familia Proteinelor

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/ratie_antrenament.php" inapoi la Ratie pentru antrenament

BranzeturiBogate in Calciu mai mult de 100 mg la 100 g, in Fosfor si Sodiu, contin Vitamina B2.Atentie daca branzeturile au 40% grasime vor contine Colesterol mai mult de 60 mg la 100 g!

% Protide%Lipide%Glucide%Calorii la 100g

Branzeturi proaspete102-204100-220

Branzeturi moi18-2515-253200-340

Branzeturi presate, fierte3025-302350-400

Branza grasa de vaca1394.5155

Branza dietetica de vaca18--490

Branza de burduf27.427.40.5369

Telemea de oaie18.4241305

Telemea de vaca19.420.41273

Cascaval25191283

Branzeturi topite18222.5230

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/regim_obezitate_comuna.php" inapoi la Regim obezitate comuna

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/ratie_antrenament.php" inapoi la Ratie pentru antrenament

Carne si derivateBogata in Fosfor mai mult de 100 mg la 100 g, Potasiu mai mult de 200 mg la 100 g, Fier mai mult de 2 mg la 100 g.Contine Vitamina B1, Vitamina B2, Vitamina PP (B3), Vitamina B6, Vitamina H (B8: biotina), Vitamina B9 (acid folic),carnea afumata, uscata si mezelurile sunt bogate in Sodiu, in carnea de ficat gasim si Vitamina A, Vitamina K.Tot in carne mai intalnim si Colesterol si Acid UricAtentie in general la carnea grasa fie ea de vita sau de porc, germenii contaminanti se acumuleaza in ficat si in celulele stratului adipos.Carnea grasa intra in categoria alimentelor cu potential cancerigen ridicat !

% Protide%Lipide%Glucide%Calorii la 100g

Carne de vaca slaba20.42.2--104

Carne de vaca grasa1224.5--277

Carne de porc slaba20.46.3142--

Carne de porc grasa1530--340

Carne de oaie1712--189

Carne de miel1820--260

Carne de gaina216--142

Carne de pui de gaina20.110.2--177

Carne de curca24.58.5--179

Carne de gasca semidegresata18.420--261

Carne de rata19.66--136

Carne de iepure221--100

Parizer, Cremwusti1326--295

Salam de sibiu26.543.4--512

Salam de vara2047--519

Carnati1826.9--324

Sunca presata24.920.7--294

Muschi tiganesc21.626.3--333

Leber16.830.1--349

Pateu de ficat19.619.5--261

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/alimentatie.php" \l "familia p proteine" inapoi la Alimentatie Familia Proteinelor

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/regim_obezitate_comuna.php" inapoi la Regim obezitate comuna

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/ratie_antrenament.php" inapoi la Ratie pentru antrenament

HYPERLINK "http://www.fitness-god.ro/regim_obezitate_comuna.php"

Peste si derivateBogat in Fosfor mai mult de 100 mg la 100 g, Potasiu mai mult de 200 mg la 100 g,Contine Vitamina B1, Vitamina PP (B3), Vitamina B5 (acid pantotenic), Colesterol mai mult de 60 mg la 100 g.Molustele si crustaceele contin si Acid Uric mai mult de 75 mg la 100 g.Macroul (Continut ridicat de acizi grasi 3-omega, ajuta sistemul imunitar, impiedicand intinderea proceselor canceroase, opreste metastazele), sardinele, crustaceele, scoicile sunt bogate si in Sodiu mai mult de 100 mg la 100 g, crustaceele, scoicile si racii sunt bogate si in Fier mai mult de 2 mg la 100 g.Uleiul din ficat de morun, ficatul de peste, pestele gras contin Vitamina D

% Protide%Lipide%Glucide%Calorii la 100g

Crap18.92.8--104

Salau19.40.4--83

Stiuca19.10.4--82

Somn16.818.8--224

Scrumbi de Dunare14.225.9--299

Calcan172--88

Stavrid16.65.1--115

Cod191--87

Hering1810--167

Macrou2210--183

Conserve de peste% Protide%Lipide%Glucide%Calorii la 100g

Crap in sos tomat10.66.94.3125

Cod in sos tomat14.91.32.985

Heringi in sos tomat16.210.41.8170

Macrou in sos tomat14.510.61.61.64

Stavrid in sos tomat15.56.6--125

Fileu de macrou in ulei16.220.7--259

Heringi in ulei13.728.9--325

File de sardina in ulei19.321.6--280

Icre crap253--130

Icre stiuca271.5--125

Icre negre2615--246

Icre manciuria3512--255

OuaAlimente bogate in Fosfor mai mult de 100 mg la 100 g,Vitamina E, Vitamina B2Albusul de ou mai cotine si Sodiu mai mult de 100 mg la 100 g, Colesterol mai mult de 60 mg la 100 g.Galbenusul de ou mai contine si Fier mai mult de 2 mg la 100 g, Vitamina A, Vitamina D, Vitamina PP (B3), Vitamina B5 (acid pantotenic), Vitamina H (B8: biotina),

% Protide%Lipide%Glucide%Calorii la 100g

Ou de gaina integral (grame pe bucata)760.6171

Galbenus de ou de gaina16320.2364

Albus de ou de gaina130.20.557

Ou de rata780.2104

Legume proaspeteLegumele contin Caroten (provitamina A), Vitamina PP (b3)Sfecla, varza ( contine Vitamina E, Vitamina K, Vitamina B1, leguma din familia cruciferelor, scade riscul de cancer colo-rectal, doua linguri de varza calita pe zi scade riscul cancerului de stomac ), creson, nap, ceapa verde, patrunjel, papadie (contine Vitamina E), legume uscate (contin Potasiu si Magneziu), masline sunt bogate in Calciu mai mult de 100 mg la 100 g.Majoritatea legumelor verzi proaspete (contin si Vitamina H, Vitamina B9 (acid folic), Vitamina C), cartofii, maslinele verzi sunt bogate in Potasiu mai mult de 200 mg la 100 g.Soia si porumbul contin Magneziu mai mult de 100 mg la 100 g.Telina (radacina si frunzele contin, Acid Oxalic 100mg/100g, indoli si izotiocianati, substante care pot preveni si reduce riscul de formare a anumitor tumori canceroase), spanacul (contine si Fier mai mult de 2 mg/100 g, Vitamina E, Vitamina K, Vitamina B9 (acid folic), Acid Uric peste 75 mg/ 100 g, Acid Oxalic peste 100 mg la 100 g, valoare calorica scazuta si continutul ridicat de fibre ajuta la combaterea excesului de sodiu! ), varza murata contin Sodiu 100mg/100g.Leguminoasele ( contin si Acid Uric 75mg/100g) si patrunjelul contin Fier mai mult de 2 mg/ 100 gConopida, fasolea, mazarea contin Vitamina B9 (acid folic).Ceapa are un continut ridicat de hercetina (nu este distrusa prin fierbere) poate suprima celulele maligne inainte ca acestea sa devina tumori!