Tabel Compozitie Alimente

download Tabel Compozitie Alimente

of 29

  • date post

    24-Nov-2015
  • Category

    Documents

  • view

    113
  • download

    11

Embed Size (px)

description

In acest tabel regasiti valorile nutritionale ale alimentelor...

Transcript of Tabel Compozitie Alimente

Produse Lactate

0732507737Apa %Proteine g%Grasimi g%Carbohidrati g%Calorii

Lapte de vaca integral873.53.64.867

Lapte de vaca partial degresat883.524.953

Lapte de vaca batut883.53,63.964

Iaurt gras903.23.2355

Iaurt slab923.30.13.930

Branza grasa de vaca901394.5156

Branza slaba de vaca75171.2397

Telemea de vaca571717.21243

Telemea de oaie5517201270

Cascaval5025191283

Branza topita grasa552020.31271

Produsele din carne si derivate din carne

Carne de vaca slaba742130118

Carne de vaca grasa7422350226

Carne de porc slaba7220.46.30143

Carne de porc grasa4915350388

Carne de oaie slaba72206.50144

Carne de oaie grasa5417280331

Carne de miel6218200260

Carne de gaina slaba732050128

Carne de gaine grasa70199.50167

Carne de pui de gaina70.420.110.20177

Carne de curcan65.824.58.50179

Carne de rata7519.660136

Carne de caprioara76201.90100

Carne de iepure75221.3098

Carne de mistret74222.40114

Ficat de bovine722054146

Ficat de porc721962146

Limba de bovine68.416150.4207

Rinichi de bovine si de porc761830122

Creier de bovine7810.590127

Parizer,crenvust,polonez6110.126.60289

Salam de sibiu24.126.543.10312

Salam de vara2720170579

Muschi tiganesc50.521.626.30333

Sunca presata5218.426.80324

Pateu de ficat76.18.7123.2160

Oua

Ou de gaina integral7214120.6171

Galbenus de ou de gaina5216320.3364

Albus de ou de gaina86130.20.557

Peste si preparate din peste

Crap7718.92.80104

Salau78.419.50.4083

Stiuca79.419.10.4082

Somon63.516.818.80244

Morun76.217.54.70115

Nisetru67.718.517.30237

Hering7018100167

Macrou7322100183

Legume proaspete

Ardei gras verde93.51.10.22.517

Ardei gras rosu90.21.30.47.339

Cartofi noi82.51.70.217.480

Cartofi maturi76.420.21938

Castraveti94.310.153.919

Ceapa verde95.310.23.520

Ceapa uscata89.51.50.2840

Ciuperci88.450.22.335

Conopida91.62.80.53.930

Dovlecei93.70.90.33.218

Fasole verde boabe8920.15.733

Mazare verde boabe7180.21496

Morcovi87.51.50.58.845

Pastarnac801.40.31572

Patrunjel radacina781.10.51053

Patlagele rosii941.10.84325

Praz882.30.49.954

Ridichii de luna94.80.60.13.819

Ridichii de iarna941.30.14.926

Salata verde94.21.90.32.922

Salata rosie871.30.1943

Spanac90.13.50.3225

Telina Radacina871.40.35.933

Urzici807.90.77.163

Usturoi61.97,20.226137

Varza alba91.71.30.25.833

Varza Bruxells8440.5750

Varza Rosie90.51.90.25.63

Orez alb-2.40.228.6130

Orez brun-2.60.923111

Rosii-0.90.23.918

Legume Conservate

Conopda in apa(cons sterilizate)950.901.510

Dovlecei in apa(cons sterilizate)941.80.52.522

Fasole verde obisnuita(c.steriliza)941.40.42.518

Fasole verde(c sterilizata)9510.4216

Fasole verde fina(c sterilizata)8410.4216

Mazare verde boabe(c steri)816.50.51072

Mazare fina (c sterilizata)836.50.4867

Ghiveci in bulion841.40.53.726

Tomate in bulion931.70.43.123

Vinete in bulion9510.51.515

Tocana de legume88163.173

Tomate umplute cu orez821.587109

Spanac cu orez8528291

Bulion cu toamte803.6011.662

Pasta de tomate705.4015.485

Ghivezi in ulei93284.2100

Vinete in ulei80.51.882.492

Legume murate

Castraveti in otet95.50.601.59

Gogosari intregi in otet92.60.70315

Gogosari taiati rondele92.50.702.614

Salata de sfecla rosie88.5108.238

Salata de varza rosie9310316

Varza acra20.11,203.3`16

Fructe proaspete

Banane751.30.612.466

Caise85101857

Capsuni9011950

Cirese8010.31881

Coacaze921.50.610.254

Fragi de padure871.319.854

Grape-fruit890.50.26.530

Gutui820.60.314.263

Lamai860.90.76.236

Mandarine880.80.18.740

Macese714.11.721.8107

Mere810.80.515.167

Mure811.61.4177

Pepene galben940.60.1526

Pepene verde910.50.15.425

Pere83111679

Piersici89101045

Portocale870.80.210.147

Prune790.60.12189

Struguri812.11.71898

Visine831.10.61469

Zmeura84111471

Fructe uscate

Caise fara samburi205.20.468304

Curmale cu samburi191.90.674310

Mere131155239

Pere242.40.470300

Piersici2430.669.4302

Prune cu samburi202.50.571306

Smochine264.31.358267

Stafide172.50.571306

Sucuri de fructe si legume

Suc nat de mere82.20.09017.472

Suc de mere concentrate29.50.5064.4266

Suc de pere83.60.02014.157

Suc de prune85.90.09013.756

Suc de zmeura87.20.16012.351

Suc de struguri79.50.1302083

Suc de tomate931052

Compoturi

Compot de caise850.5014.159

Compot de cirese820.4015.565

Compot de gutui820.1017,270

Compot de mere820.3017.573

Compot de pere790.2020.585

Compot de piersici840.6016.166

Compot de prune820.4015.364

Compot de visine820.4016.565

Gemuri

Gem de caise250.65058240

Gem de piersici210.64058240

Gem de prune250,62039244

Gem de zmeura200060246

Gem de visine24.10.88060250

Gem de capsuni230.34038239

Gem de gutui220.35038239

Dulceata de trandafiri`18.80058278

Dulceata de caise29.50.74070290

Dulceata de visine340.77068282

Produse derivate din cereale

Paine de grau alba427.50.452247

Paine de grau intermediara437.50.748234

Paine de grau neagra44.48.41.248242

Paine de secara40.212.41.767.7344

Paine graham09.1151256

Cornuri chifle simple33.58.20.457.1271

Faina de grau extractiie 75%14.511.81.472336

Faina de grau extractie 85%14.511.21.471239

Faina de secara149.51.572343

Faina de porumb149.61.572.1351

Gri49.40.975.9358

Paste fainoase obisnuite12.55.6175.9360

Paste fainoase cu ou11.810.22.279.1366

Biscuiti68.29.574337

Chifle cumaterial328.24.461.6327

Paine integrala-9.61.245.6229

Fructe oleaginoase

Arahide825.544.515.7584

Alune curatate6126317705

Alune cu coaja48.733.811.7408

Arahide89.344.515.7584

Castane810.7-69.6400

Masline negre5220357.2437

Masline verzi4112.5108.1177

Nuci521593.765

Nuci de cocos88.448.829.9598

Seminte de dovleac72847.45.1572

SEMINTE DE FLOAREA-SOARELUI8 14.732.314.5420

Fistic422.35413.8650

Uleiuri si grasimi vegetale

Smantana preambalata63.22.5303.1302

Smantana varsata652.529.53297

Unt15674.12721

Ulei floarea soarelui0.0601000930

Ulei soia001000930

Margarina16.508250767

Produse zaharoase

Zahara0.100100410

Glucoza230073320

Amidon00083340

Lactoza00.2099407

Miere180,50.281336

Dropsuri5.46.46.582422

Dropsuri cu lapte1.30098.5403

Drajeuri1.22.3295417

Bomboane1.20099405

Bomboane cu cioco0.9733.866.3547

Praline831573450

Batoane cioco cu capsuni16.81,514.646.8420

Sirop de visine340.4084264

Siropde zmeura280.009070280

Cioco de menaj6.5-27.562536

Cioco cu lapte1.36.94051609

Cioco cu vanilie15.133.,158.9570

Halva3,718,831.545546

Cacao praf5.223.420.240.2449

Nuga193554575

Martipan13.89.328.546.7496

ProdusCantitateaValoare energetic (kcal)Proteine (g)Llipide (g)Carbohidrai (g)

Bor rece de sfecl100 ml360,52,04,2

Bulion de ciuperci100 ml30,50,10,0

Ciorb cu orez i carne100 ml340,71,15,2

Ciorb de burt100 ml8416,02,20,0

Ciorb de cartofi cu fulgi100 ml541,31,29,5

Ciorb de cartofi cu gri100 ml391,41,16,6

Ciorb de cartofi cu macaroane100 ml481,31,08,4

Ciorb de legume cu fasole100 ml461,62,15,2

Ciorb de orz100 ml1242,23,123,5

Ciorb de pasre100 ml10,10,00,0

Ciorb de psti100 ml663,42,21,4

Ciorb de pete100 ml20,40,00,0

Ciorb de pete100 ml463,41,05,5

Ciorb de vcu100 ml40,60,20,0

Ciorb de var100 ml491,12,16,4

Ciorb de varz acr cu cartofi100 g320,62,12,7

Ciorb de varz proaspt100 g310,92,13,1

Ciorb de varz proaspt cu cartofi100 g381,03,82,1

Ciorb gruzin cu carne100 ml753,14,55,5

Ciorb ruseasc acr100 g340,62,81,5

Ciorb ruseasc din saramur de pete100 ml252,41,21,2

Ciorb siberian100 ml481,91,56,8

Saramur cu ciuperci, legume i varz proaspt100 ml1343,310,56,6

Saramur de legume cu varz murat - ciorb ruseasc100 ml1063,67,07,1

Sup de castravei100 ml421,42,05,0

Supa de ceap100 ml441,42,74,0

Sup de ciuperci100 ml261,31,81,3

Sup de conopid100 ml281,60,54,9

Sup de fasole100 ml624,01,810,0

Sup de fasole de Spania100 ml432,20,68,9

Sup de gru cu carne100 ml572,92,26,4

Sup de lmie100 ml581,42,28,7

Sup de legume100 ml431,71,86,2

Sup de mazre100 ml664,42,48,9

Sup de mazre verde100 ml563,21,211,2

Sup de mere100 ml420,10,111,8

Sup de orez100 ml481,41,37,7

Sup de orz cu ciuperci100 ml431,61,26,4

Sup de praz cu macaroane100 ml391,41,16,6

Sup de roii100 ml281,31,81,9

Sup de roii cu macaroane100 ml351,51,83,3

Sup de roii cu orez100 ml371,51,83,9

Sup de sfecl ucrainean100 ml491,1