Sursa Enermax Revolution Xt 630W ERX630AWT HDD care rezulta elementele tehnice referitoare la ......

download Sursa Enermax Revolution Xt 630W ERX630AWT HDD care rezulta elementele tehnice referitoare la ... Detaliile planimetrice care formeaza continutul hartilor topografice se determina

of 10

  • date post

    06-Feb-2018
  • Category

    Documents

  • view

    216
  • download

    1

Embed Size (px)

Transcript of Sursa Enermax Revolution Xt 630W ERX630AWT HDD care rezulta elementele tehnice referitoare la ......

  • 21/12/2015 Ordinul496/1998|Legislatiegratuita

    http://www.legex.ro/Ordin496199816171.aspx 1/10

    Email:Parola:

    Nuaicont?InregistreazateAiuitatparola?Clickaici

    Legaturirapide

    CodulFiscalCoduldeprocedurafiscalaLegeaContabilitatiiLegeaPensiilorLegeaFinantelorPubliceLegeaInsolventeiCodulCivilCodulMuncii

    Anunmcndsemodific Fiact Comentarii(0) Trimiteunuiprieten Tiparesteact

    SursaEnermaxRevolutionXt630WERX630AWTSursaATXREVOLUTIONXt630W80PLUSGOLD,

    modulara,13.9cmfan,+12V:51A

    detalii

    HDDExternLacieFuel1TBUSB3.0,WiFiLC9000436EK1TB/LACIEFUEL1TBUSB3.0/WIFI802.11B/G/N/

    10HOURSBATTERYLIFE

    861,00Leidetalii

    ORDINNr.496din28septembrie1998privindaprobareaMetodologieipentruexecutarealucrarilordecadastrualdrumurilorpubliceACTEMISDE:MINISTERULTRANSPORTURILOR

    OFICIULNATIONALDECADASTRU,GEODEZIESICARTOGRAFIEACTPUBLICATIN:MONITORULOFICIALNR.232bisdin25mai1999

    Ordinulnr.496/1998,publicatinMonitorulOficialalRomaniei,ParteaI,nr.232din25mai1999,estereprodussiinacestnumarbis.

    MinistrultransporturilorsipresedinteleOficiuluiNationaldeCadastru,GeodeziesiCartografie, in temeiul art. 4, 5, 6 si 70 din Legea cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996 al Hotararii Guvernului nr. 44/1997 privindorganizareasifunctionareaMinisteruluiTransporturilor,alOrdonanteiGuvernuluinr.19/1997privindtransporturile,aprobatasimodificataprinLegeanr.197/1998sialHotarariiGuvernuluinr.1.038/1996privindorganizareasi functionareaOficiuluiNationaldeCadastru,GeodeziesiCartografie,modificataprinLegeanr.154/1998,emiturmatorulordin:

    Art.1SeaprobaMetodologiapentruexecutarealucrarilordecadastrualdrumurilorpublice.Art.2Metodologiaesteobligatoriepentrutotiadministratoriisiproprietariidedrumuri.Art.3PrezentulordinvafipublicatinMonitorulOficialalRomaniei,ParteaI.

    Ministrultransporturilor,TraianBasescu

    PresedinteleOficiuluiNationaldeCadastru,GeodeziesiCartografie,ConstantinSavulescu

    METODOLOGIEpentruexecutarealucrarilordecadastrualdrumurilorpublice

    1.Dispozitiigenerale

    Scopul elaborarii prezenteimetodologii este cuprinderea intro forma unitara a reglementarilor simetodelor de organizare a cadastruluidrumurilor, ca subsistem de evidenta a bunurilor imobile sub aspect tehnic, economic si juridic, precum si corelarea acestuia cu lucrarilenecesare pentru inscrierea in documentatiile tehnice ale cadastrului general si in documentatiile de publicitate imobiliara ale imobilelorapartinandadministratorilor[RegiaAutonoma"AdministratiaNationalaaDrumurilordinRomania"(AND),consiliilejudetene]sauproprietarilordedrumuripublice.

    Info: Cautacoduripostalesiprefixetelefonicenationalesiinternationalepewww.coduriprefixe.ro.

    http://www.legex.ro/pachete_servicii.aspxhttp://www.legex.ro/pierdut_parola.aspxhttp://legex.ro/agenda_legislativa.aspxhttp://www.legex.ro/Codul-Fiscal-133663.aspxhttp://www.legex.ro/Codul-de-procedura-fiscala-134010.aspxhttp://www.legex.ro/Legea-Contabilitatii-87487.aspxhttp://www.legex.ro/Legea-Pensiilor-111043.aspxhttp://www.legex.ro/Legea-Finantelor-Publice-111044.aspxhttp://www.legex.ro/Legea-Insolventei-104674.aspxhttp://www.legex.ro/Codul-Civil-124095.aspxhttp://www.legex.ro/Codul-Muncii-111290.aspxjavascript:WebForm_DoPostBackWithOptions(new WebForm_PostBackOptions("ctl00$ContentPlaceHolder1$LinkButton5", "", false, "", "pachete_servicii.aspx", false, true))javascript:__doPostBack('ctl00$ContentPlaceHolder1$LinkButton16','')javascript:WebForm_DoPostBackWithOptions(new WebForm_PostBackOptions("ctl00$ContentPlaceHolder1$LinkButton7", "", false, "", "#comentariu", false, true))javascript:__doPostBack('ctl00$ContentPlaceHolder1$LinkButton6','')javascript:__doPostBack('ctl00$ContentPlaceHolder1$LinkButton4','')http://www.tntmag.ro/Componente-Calculator/Surse/Sursa-Enermax-Revolution-Xt-630W-ERX630AWT-DP441422.aspxhttp://www.tntmag.ro/Periferice/Hard-Disk-uri-externe/HDD-Extern-Lacie-Fuel-1-TB-USB-3.0,-Wi-Fi-LC-9000436EK-DP457862.aspxhttp://www.tntmag.ro/office365/http://www.legex.ro/noutati_legislative.aspxhttp://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=CWb_rUvR3VpS9OsW-WqrxiZgG5fC9swedmtKG-AGp5_COMRABIOK4_Q5gg6XhhegboAHD69vfA8gBA6kCHNCOBJ8wkD6oAwHIA8EEqgSHAU_QWS6dz3qWIcwxKnbJ5bso9UIHOUSzqFLQ385_JWLGEJlNVWhmvic3SJtOpXuiLf_38kVl4rv00Yegm2C-gVGybzYESerikuDXK4aCPKzjDXsy1qw0AblU1DuOGxPdgaS8TcF-sTgnafTWe847SV4FocxyI6ZRrp_F-y2_z2wqr6gVFUIia4gGAaAGA4AHpZSkIKgHpr4b2AcB&num=1&cid=5GiYp5uYo-10He-SG0ccz_V_&sig=AOD64_3O8Ox68J6l4q62wj2Q-94kDOzokg&client=ca-pub-0149091039588387&adurl=http://homefinders.ro/

  • 21/12/2015 Ordinul496/1998|Legislatiegratuita

    http://www.legex.ro/Ordin496199816171.aspx 2/10

    CodulPenalCodulVamalConstitutiaRomanieiCodulrutierLegeaadministratieipublice

    locale

    Legturicualteacte

    Amodificat:Ordin4961998inlegaturacuOrdin4961998

    nuafostmodificatdeniciunact

    Celemaicutatelegi

    Ordin2612007(213)

    Legea21968(185)

    Legea1652013(168)

    Legea2632010(154)

    Hotrrea62000(147)

    Legea1892000(117)

    Ordonana922003(110)

    Decizia332014(108)

    Legea2152001(100)

    Ordin2902014(92)

    Hotrrea14202006(90)

    Legea221969(86)

    Ordin12262012(84)

    Cuantum2014(83)

    Ordin501990(82)

    Ordin19172005(80)

    Decretul10082013(75)

    Ordin632015(67)

    Decretul3112014(62)

    Hotrrea1582014(61)

    Ultimeleactecitite

    Ordin4961998

    Ordin9222007

    Hotrrea4971996

    Decizia3852007

    Hotrrea13392007

    Hotrrea17712006

    Legea611991

    Ordin17272015

    Decretul4481997

    Ordin48232004

    Hotrrea8692002

    Decretul481969

    Hotrrea10692010

    Hotrrea16142003

    Executantii lucrarilor de cadastru al drumurilor sunt persoane juridice autorizate de catre Oficiul National de Cadastru, Geodezie siCartografie(O.N.C.G.C.). In conformitate cu Legea cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996, toate imobilele vor fi inscrise in documentatiile tehnice alecadastruluigeneralsiinbazaacestora,precumsiafaptelorsiactelorjuridice,sevafaceinscrierealorincarteafunciara.Prezentametodologieseadreseazatuturoradministratorilorsiproprietarilordedrumuri,precumsicelorcareintocmescdocumentatiicadastralepentruacestea.

    2.Documentedereferinta

    a)ConstitutiaRomanieib)Legeacadastruluisiapublicitatiiimobiliarenr.7/1996c)Legeafonduluifunciarnr.18/1991,republicata,cumodificarileulterioared)Legeanr.82/1998pentruaprobareaOrdonanteiGuvernuluinr.43/1997privindregimuljuridicaldrumurilore)Legeaprotectieimediuluinr.137/1995f)HotarareaGuvernuluinr.525/1996pentruaprobareaRegulamentuluigeneraldeurbanism g) Hotararea Guvernului nr. 1.038/1996 pentru organizarea si functionarea Oficiului National de Cadastru, Geodezie si Cartografie,modificataprinLegeanr.154/1998 h) Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 30/1997 privind reorganizarea regiilor autonome, aprobata si modificata prin Legea nr.207/1997,cumodificarileulterioare i)OrdinulpresedinteluiOficiuluiNationaldeCadastru,GeodeziesiCartografienr.145/1997privindconstituireaComisieideautorizareapersoanelor fizicesi juridicecareaudreptulsaexecute, legal, lucraridecadastru,geodeziesicartografiepeteritoriulRomaniei,precumsiacolegiuluideonoare j)OrdinulpresedinteluiOficiuluiNationaldeCadastru,GeodeziesiCartografienr.C.P.117/1997privindautorizareapersoanelor fizicesijuridicecareaudreptulsaexecute,legal,lucraridecadastru,geodeziesicartografiepeteritoriulRomaniei k) Ordinul presedintelui Oficiului National de Cadastru, Geodezie si Cartografie nr. 347/1998 pentru aprobarea Regulamentului privindavizarealucrarilordegeodezie,cartografie,cadastru,fotogrammetriesiteledetectiel)Decretullegenr.115/1938pentruunificareadispozitiilorprivitoarelacartilefunciarem)Legeanr.15/1994privindamortizareacapitaluluiimobilizatinactivecorporalesinecorporale,cumodificarileulterioare.

    3.Definitii

    Incuprinsulprezenteimetodologiisuntfolositedenumiricareauurmatoarelesemnificatii: 1. cadastru sistemul unitar si obligatoriu de evidenta tehnica, economica si juridica, prin care se realizeaza identificarea, inregistrarea,reprezentareapehartisiplanuricadastraleatuturorterenurilor,precumsiacelorlaltebunuriimobiledepeintregulteritoriualtarii,indiferentdedestinatialorsideproprietar 2. plan cadastral reprezentarea topografica pe plan a tuturor imobilelor (locul,marimea, suprafata), pe baza rezultatuluimasuratorilorexacte3.plandeansamblureprezentareagrafica,laoscaramaimicadecatceaaplanuluicadastral,continandintreagasuprafataateritoriuluiadministrativ,rezultatadingeneralizareaelementelordecontinutaleplanuluicadastral 4. plan topografic reprezentareagrafica, la o anumita scara, a unei portiunimici de teren cuprinzand, de regula, relieful si avanduncontinutorientatspreunanumitdomeniudeutilizare5.Stereografic1970ProiectiacartograficaoficialainRomania6.imobilparceladeterencusaufaraconstructii7.parcelasuprafatadeterenavandosinguracategoriedefolosintasiunulsaumaimultiproprietari8.stratgruplogicdedatecaresepotasimilaunorfoliitransparentepusepesteundesen(coverageinArc/InfosaulayerinAutoCAD).

    4.Documentareaasupraactelorjuridicesilucrarilortehniceexistente

    4.1.Documentareajuridica Documentarea juridica referitoare la imobile consta in identificareaactelor si faptelor juridiceprin careacesteaau intrat inadministrareaunitatilordedrumuripublice(decretedeexpropriere, legi,hotararialeGuvernului,hotarari judecatoresti,ordinedetransfer,extrasedecartefunciaraetc.).Toateactelejuridiceenumeratemaisusvorficompletesivorsatisfacecerintelementionatelaart.49dinLegeanr.7/1996.Inzoneleincarefunctioneazabirouridecartefunciaraalejudecatoriilorsevasolicitaeliberareaextrasuluidecartefunciarapentruimobileleincauza.

    4.2.DocumentareaasupralucrarilortehniceexistenteindomeniuSevorinventariatoatelucrariledecadastru,topografiesicartografie,executatepanainprezentsicaredescriutotalsaupartial imobilele,precumsitoatelucrarileexecut