Supraexploatarea Resurselor Naturale

35
PROIECT DE LECTIE Data : UNITATEA SCOALARA: PROPUNATOR: CLASA : a XII – a ARIA CURRICULARA: Matematica si stiintele naturii DISCIPLINA : Biologie UNITATEA DE INVATARE : Impactul antropic asupra ecosistemelor naturale TITLUL LECTIEI : Supraexploatarea resurselor biologice TIPUL LECTIEI : mixta ( predare-invatare-evaluare) RESURSA DE TIMP : 1 h Scopul lectiei: Sa constientizeze principalele cai de deteriorarea a mediului, fiind capabili la sfarsitul activitatii sa realizeze actiuni pe protectie si conservare a mediului; II. COMPETENTE SPECIFICE : 1.1. Organizarea de date despre lumea vie, selectate din diverse surse de documentare, conform unor criterii enunţate 4.1 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare 5.1 Utilizarea, în viaţa cotidiană, a cunoştinţelor de genetică şi ecologie umană 5.2. Aplicarea unor reguli de menţinere a sănătăţii omului şi a măsurilor de conservare a mediului -III. COMPETENTE DERIVATE : La sfârşitul activităţii, elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele: C1:.- sa defineasca termenii specifici – poluare, supraexploatare,defrisare,suprapasunat C2 : - sa identifice principalele cai de deteriorare a mediului inconjurator; C3: - sa evidentieze metode de protectie si conservare a mediului in plan local ; C4 :.- sa aleaga cele mai eficiente cai de protectie si conservare a mediului. IV. STRATEGII DIDACTICE : a) METODE ŞI PROCEDEE :

description

Supraexploatarea Resurselor Naturale

Transcript of Supraexploatarea Resurselor Naturale

Page 1: Supraexploatarea Resurselor Naturale

PROIECT DE LECTIE

Data : UNITATEA SCOALARA: PROPUNATOR: CLASA : a XII – aARIA CURRICULARA: Matematica si stiintele naturiiDISCIPLINA : BiologieUNITATEA DE INVATARE : Impactul antropic asupra ecosistemelor naturaleTITLUL LECTIEI : Supraexploatarea resurselor biologiceTIPUL LECTIEI : mixta ( predare-invatare-evaluare) RESURSA DE TIMP : 1 h

Scopul lectiei:Sa constientizeze principalele cai de deteriorarea a mediului, fiind capabili la sfarsitul

activitatii sa realizeze actiuni pe protectie si conservare a mediului;

II. COMPETENTE SPECIFICE :1.1. Organizarea de date despre lumea vie, selectate din diverse surse de documentare,

conform unor criterii enunţate4.1 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de

comunicare5.1 Utilizarea, în viaţa cotidiană, a cunoştinţelor de genetică şi ecologie umană5.2. Aplicarea unor reguli de menţinere a sănătăţii omului şi a măsurilor de conservare

a mediului-III. COMPETENTE DERIVATE :

La sfârşitul activităţii, elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele: C1:.- sa defineasca termenii specifici – poluare, supraexploatare,defrisare,suprapasunat C2 : - sa identifice principalele cai de deteriorare a mediului inconjurator; C3: - sa evidentieze metode de protectie si conservare a mediului in plan local ; C4 :.- sa aleaga cele mai eficiente cai de protectie si conservare a mediului. IV. STRATEGII DIDACTICE :a) METODE ŞI PROCEDEE :

- problematizarea , conversatia euristica , explicatia , demonstratia , algoritmizarea,turul galeriei, etc.

b) MIJLOACE DE INVATAMANT : - planese, manuale, prezentari pps, calculator, videoproiector,fise de lucru,coli carton,markere,imagini si materiale scrise,lipici.

c) TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITATII : - activitate pe grupe;

V. BIBLIOGRAFIE :1. Corneanu g., Ardelean A., Mohan G., “Manual pentru clasa a XII-a”, Editura

Corint, Bucuresti, 20142. Tanase o., Raducu C., Ciobanu N., “Ghid pentru bacalaureat de nota 10 la

biologie” – clasele XI-XII, Editura Gimnasium, Bucuresti, 20123. I.Iordache – Metodica predarii – invatarii biologiei , Iasi -20014. S.N.E.E. – Ghid de evaluare si examinare a biologiei , Bucuresti - 2001

Page 2: Supraexploatarea Resurselor Naturale

DESFASURAREA LECTIEI

Secvenţele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor1. Moment

organizatoric- creează atmosfera de lucru- verifică prezenţa -pregăteşte materialele necesare - anunţă elevii că lecţia se va desfăşura sub forma unei cooperari in cadrul grupei

- Se pregătesc pentru lecţie ; deschid cărţile, caietele- se grupeaza

2. Verificarea cunostintelor anterioare

Profesorul adreseaza intrebari clasei: Ce este poluarea?Cum se numesc factorii care o produc si care sunt ei? Care sunt efectele poluarii?

Elevii sunt atenti si răspund oral la întrebările adresate de profesor

3. Captarea atentiei

Profesorul solicita elevilor sa isi aminteasca despre ce s-a intamplat cu mai multi ani in urma cand a plouat abundent si in zonele montane au fost inundatii mari.Ii intreaba daca stiu care a fost cauza acestor inundatii.

Elevii participa la discutii si raspund asa cum isi amintesc din presa,mass-media :taierile excesive de paduri au dus la aparitia inundatiilor.

4. Anuntarea temei si prezentarea competentelor dobandite

Profesorul:-anunta titlul lectiei si il scrie pe tabla;- anunta competentele pe care le vor dobandi elevii pana la finalul lectiei

Participă la discuţii,

Notează în caiete titlul lectiei;

Page 3: Supraexploatarea Resurselor Naturale

5. Prezentarea noilor conţinuturi

Elevii organizati in 4 grupe vor primi materiale scrise cu teme diferite din lectia ce urmeaza a fi predata.Grupa IDefrisarea padurilor Grupa II Suprapasunatul

Grupa III Supraexploatarea faunei terestreGrupa IV Supraexploatarea resurselor oceanice Profesorul cere elevilor sa studieze materialul scris in cadrul grupei si sa raspunda in scris cerintelor scrise in josul paginii. In timpul lucrului elevilor,profesorul trece pe la fiecare grupa si le da indrumari daca este necesar.La sfarsitul timpului de lucru profesorul cere fiecarei grupe sa prezinte colegilor concluziile la care au ajuns dupa ce au terminat de sudiat materialul.De asemenea daca alti colegi au de adaugat ceva ,un comentariu,o observatie sunt invitati sa dezbata tema mai pe larg. Cere elevilor sa noteze in caiete

Fiecare echipa citeste sarcina primita,discuta pe marginea temei date ;

Noteaza raspunsurile in josul paginii

Prezinta informatiile

Elevii intervin in prezentari si dezbat mai pe larg fiecare tema.

Completeaza noile informatii pe caiete,informatii prezentate de colegii lor

Page 4: Supraexploatarea Resurselor Naturale

ideile principale prezentate de fiecare grupa. - defineste termenii cheie – poluare, poluant - adreseaza intrebari – Care sunt tipurile de poluare? - prezinta aspecte ale poluarii in plan local

6. Obtinerea performantei

-grupelor de elevi le sunt distribuite materiale scrise ,imagini cu care ei trebuie sa realizeze un colaj pe o tema din lectia predata

Elevii lucreaza pe grupe si realizeaza colajul cu tema data,astfel,unii elevi deseneaza pe plansa,altii decupeaza si lipesc materialele pe plansa.

7. Evaluarea Se face un tur al galeriilor cu plansele de tipcolaj realizate de elevi.Face aprecieri verbale despre fiecare plansa in parte,apoi apreciaza asupra prestaţia elevilor din fiecare grupă.- se indica tema pentru acasa : realizarea unui eseu cu tema : »Exploatarea rationala a resurselor marilor si oceanelor »

Grupele de elevi prezinta plansele lor de tip colaj intr-un tur al galeriilor.Fiecare grupa acorda o nota fiecarei planse.

Page 5: Supraexploatarea Resurselor Naturale

Grupa I ………………………………………………………………………

FISA DE ACTIVITATE

DEFRISAREA PADURILOR(TAIEREA MASIVA A PADURILOR)

Civilizaţia actuală foloseşte aproape toate resursele naturale pentru a le transforma în bunuri care servesc la creşterea gradului de confort al oamenilor. Omul trebuie să ţină seama de epuizarea acestor resurse şi să le utilizeze chibzuit. Folosirea abuzivă a acestor resurse se manifestă, prin:

defrişarea pădurilor; suprapăşunatul; supraexploatarea resurselor oceanice;

Conform unor date, în anul 1975 producţia mondială de lemn a fost de 2,4 milioane m3. Se aprecia că în anul 2000 consumul de lemn se va dubla, iar până la sfârşitul secolului al XXI-lea pădurea tropicală virgină riscă să dispară.

Pădurile sunt principalele ecosisteme în măsură să ocrotească diversitatea populaţiilor vegetale şi animale, precum şi să împiedice eroziunea solului,sa asigure necesarul de oxigen pentru respiratie,sa consume surplusul de dioxid de carbon din atmosfera prin fotosinteza,formeaza perdele la marginea oraselor ce protejeaza fonic (de sunete)Activitatea de exploatare şi industrializare a lemnului trebuie corelată permanent cu acţiunea de împădurire şi cu potenţialul productiv al fondului forestier. Prin împăduriri se pot reduce mult suprafeţele deşertice.O altă cale importantă ca resursele naturale să nu fie risipite este reciclarea și găsirea unor surse similare de diverși înlocuitori. Astfel, în multe țări se înregistrează reducerea consumului de combustibili naturali (lemn, cărbuni, petrol) prin noi surse de energie provenite din biodegradarea deșeurilor, forța vânturilor, a valurilor etc.

Sarcini de lucru: 1.definiti termenul de defrisare ,stabilind modul de realizarea a defrisarilor padurilor si efectele sale:

2.cauzele:3.masuri:

Observatii suplimentare :

Page 6: Supraexploatarea Resurselor Naturale

Grupa II ………………………………………………………………………

FISA DE ACTIVITATE SUPRAPASUNATUL

Civilizaţia actuală foloseşte aproape toate resursele naturale pentru a le transforma în bunuri care servesc la creşterea gradului de confort al oamenilor. Omul trebuie să ţină seama de epuizarea acestor resurse şi să le utilizeze chibzuit. Folosirea abuzivă a acestor resurse se manifestă, prin:

defrişarea pădurilor; suprapăşunatul; supraexploatarea resurselor oceanice; supraexploatarea resurselor terestre;

Creșterea animalelor este o ramură a agriculturii foarte importantă pentru omenire însă, prin pășunat, se produc grave degradări ale vegetației și ale solului.În prezent există o preocupare generală de salvare a vegetației distruse din cauza pășunatului excesiv, mai ales în nordul Africii, prin plantarea de perdele forestiere care să fixeze solul și să oprească procesul de degradare.Supraexploatarea reprezintă valorificarea irațională a resurselor naturale de către om.Defrișările intensive, suprapășunatul, vânatul și pescuitul exagerat contribuie,la instabilitatea ecosistemului, cu efecte negative asupra omului.

Sarcini de lucru :1.cauze :2.efecte :3.masuri : Observatii suplimentare :

Page 7: Supraexploatarea Resurselor Naturale

Grupa III ………………………………………… FISA DE ACTIVITATE SUPRAEXPLOATREA FAUNEI TERESTRE

Civilizaţia actuală foloseşte aproape toate resursele naturale pentru a le transforma în bunuri care servesc la creşterea gradului de confort al oamenilor. Omul trebuie să ţină seama de epuizarea acestor resurse şi să le utilizeze chibzuit. Folosirea abuzivă a acestor resurse se manifestă, prin:

defrişarea pădurilor; suprapăşunatul; supraexploatarea resurselor oceanice; supraexploatarea resurselor terestre;

Supraexploatarea faunei terestre. Omul acționează asupra componentelor faunei terestre în mod direct prin vânătoare, și indirect, prin defrișarea pădurilor, suprapășunat etc.În ultimele secole, ca urmare a acțiunilor umane, au dispărut numeroase specii de animale (bourul, zimbrul, tarpanul etc) și s-a redus mult numărul altor specii care sunt pe cale de dispariție (capra neagră, dropia, vulturul pleșuv).

Bourul (Bos primigenius) a fost un mamifer ierbivor raspandit in Africa, Europa si Asia in timpul Cuaternarului (Pleistocen) ultimele 2 milioane de ani. Ultimul exemplar de bour din Europa a fost ucis in anul 1627, la o vanatoare desfasurata in Polonia.    Bourul fost domesticit acum cca. 6.000 ani - el este considerat stramosul bovinelor domestice actuale.

Dintre animale, cel mai mult au avut de suferit păsările și mamiferele.În prezent, în majoritatea țărilor se iau măsuri în vederea interzicerii vânătorii intensive și a braconajului.Pentru protejarea unor specii s-au creat deja parcuri și rezervații naturale.

Sarcini de lucru : 1.Cauze : 2.Efecte : 3.Masuri : Observatii suplimentare :

Page 8: Supraexploatarea Resurselor Naturale

Grupa IV…………………………………………………………………………

FISA DE ACTIVITATE Supraexploatarea resurselor oceanice.

Civilizaţia actuală foloseşte aproape toate resursele naturale pentru a le transforma în bunuri care servesc la creşterea gradului de confort al oamenilor. Omul trebuie să ţină seama de epuizarea acestor resurse şi să le utilizeze chibzuit. Folosirea abuzivă a acestor resurse se manifestă, prin:

defrişarea pădurilor; suprapăşunatul; supraexploatarea resurselor oceanice;

supraexploatarea resurselor terestre;

Supraexploatarea resurselor oceanice. Cu toată bogăția faunei pe care le dețin mările și oceanele, se constată că rezervele lor sunt exploatate în mod intensiv, mai ales în apropierea țărmurilor puternic populate de om.Datorită pescuitului excesiv, în prezent s-a diminuat mult cantitatea de pește în numeroase locuri de pe Glob. De asemenea, se constată și o regresie a taliei peștilor capturați, ceea ce reflectă scăderea numerică a indivizilor în vârstă datorită intensificării pescuitului O situație similară se înregistrează și la alte grupe de animale marine: broaște țestoase de mare, languste, stridii, foci, balene etc.Pentru păstrarea echilibrului biocenotic al hidrosferei se impune o cunoaștere precisă a ecologiei populațiilor de interes piscicol în vederea evaluării mai exacte a acestora, de asemenea, creșterea în bazine amenajate a unor specii marine de interes economic este un alt mijloc de a păstra echilibrul ecosistemelor marine.O altă cale importantă ca resursele naturale să nu fie risipite este reciclarea și găsirea unor surse similare de diverși înlocuitori. Astfel, în multe țări se înregistrează reducerea consumului de combustibili naturali (lemn, cărbuni, petrol) prin noi surse de energie provenite din biodegradarea deșeurilor, forța vânturilor, a valurilor etc. Sarcini de lucru:1.cauze:2.efecte:3.masuri:Observatii suplimentare:

Page 9: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 10: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 11: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 12: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 13: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 14: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 15: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 16: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 17: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 18: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 19: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 20: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 21: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 22: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 23: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 24: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 25: Supraexploatarea Resurselor Naturale
Page 26: Supraexploatarea Resurselor Naturale