Psihologie Generala a Cosmovici

download Psihologie Generala a Cosmovici

of 13

Transcript of Psihologie Generala a Cosmovici

  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    1/13

    PROIECT DIDACTIC

    Profesor: Rdulescu Carmen Clasa a X-a D Tema : Procese psihice cognitive superioareData: 14 Decembrie 2007 Subiectul lectiei: Imaginatia

    Tipul leciei: predare-invatare-evaluare

    Scopul leciei: cunoasterea aspectului de unicitate pe care il confera Imaginatia omului.

    Competene specifice:1.1. Identificarea proceselor psihice i caracterizarea rolului lor n evoluia personalitii1.2 Identificarea legturilor ntre procesele psihice2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete2.2. Evaluarea caracteristicilor unor procese psihice, prin comparare i prin utilizarea unor instrumente adecvate de msurare3.1. Relaionarea eficienta/ cooperarea cu ceilali n colectarea, interpretarea i evaluarea informaiilor referitoare la procese i manifestri

    psihice

    Obiective informative:1. S cunoasc i s neleag modul in care functioneaza imaginatia

    2. S cunoasca potentialul nemaipomenit pe care il poseda omul in nuce.

    3. Sa cunoasca procedeele obisnuite ale imaginatiei.

    Obiective formative:1. S dezvolte capacitatea de a trasforma informatia de o maniera care sa foloseasca adaptativ.2. S dezvolte abiliti sociale (lucru n echip, toleranta, respect reciproc).

    3. Sa dezvolte imaginatia ca un instrument extrem de eficient n rezolvarea unor situaii problem, precum i nanalizarea posibilitilor personale de dezvoltare.

    Rezultate ale invatarii: cunoastere, analiza, intelegere, interpretare.

    Metode: expunere (ppt), conversaia, metoda Ciorchinele, Analiza comparativ.

  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    2/13

    Secventelelectiei

    Scopulpredarii

    Activitateaprofesorului

    Activitatea elevului Stiluride

    invatare

    Resurse si metode EVALUARE

    Organizareaclasei de elevi

    Dezvoltarealucrului in

    echipa

    Distribuirea de FISEde lucru cu obiective

    de urmarit pentru

    fiecare grup

    Isi organizeaza materialulprimit in vederea studierii lui

    V

    X

    P

    X

    A

    X

    - Fise delucru

    - 5

    Reactualizareacunostintelor

    Dirijarea

    invatarii

    Legareateoriei de

    practica

    Elevii vor anuntatica in aceasta lectievor asimila noicunostinte care vorclarifica si vorimbunatati

    performantele lorulterioare si vor

    realiza aplicatii care

    sa le formezedeprinderi de

    manipulare,organizare,

    trasformare amaterialului

    informativ.

    Se stabileste

    specificulImaginatiei in raport

    cu Memoria.

    Prin intrebarifrontale se realizeaza

    se realizeazareactualizarea

    cunostintelor privindmemoria si gandirea

    Elevii isi vor nota in caieteplanul lectiei:

    Imaginatia Definire specific

    Procedeele imaginatieiFormele imaginatiei

    Elevii vor raspunde la

    intrebarea privind ce inseamnaa imagina pentru a stabili

    specificul acestui proces psihic.

    - a produce ceva nou ce

    inca nu exista- a aminti ceva ce a

    existat dar nu mai exista

    - a completa elementelecare lipsesc dintr-un

    intreg

    - a anticipa, a proiecta inviitor

    - a visa- a combina, a transforma

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    Manual

    Caiete de lucru

    Dialog frontal5

    - conversatia

    - dezbatere

    - Tabla

    - Cretacolorata

    - 10

    Orala

    Orala

    Observarea

    sistematica acomportamentului elevilor

  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    3/13

    Feed-back

    Dirijareainvatarii

    Feed- back Analizainvatarii si

    evaluarea

    invatarii

    Prezentare ppt. procedeele

    imaginatiei:(http://docs.google.com/Presentation?id=dggzsbz4_74dst4p8ht)

    - amplificarea

    si diminuarea(exp)

    - multiplicareasi omisiunea

    - diviziunea

    - schematizare- tipizarea

    Prezentarea unuifilm scurt care sa

    puna in evidentacomunicarea pe

    principii de eficientace exista la nivelul

    tuturor proceselor

    psihice.

    Distribuie fisa delucru si da indicatii

    privind rezolvareaacesteia :

    a) Analizati setul defotografii si

    identificati

    elevii vor asculta explicatiile sivor lua notite.

    Urmarind Filmul scurt

    Dialog al lui Jan Svankmajer

    ,

    http://www.youtube.com/watch?v=LhX1tvTgqC8 )se vor

    concluziona:- imaginatia este un

    proces de reorganizare,

    reformulare, regandire aunor modele anterioare,

    dar prin participareaarmonioasa la

    elaborarea acestora atuturor proceselor

    psihice.

    - Dezvoltarea unilateralaa anumitor procese, in

    dauna altora, saracestepersonalitatea de

    capacitatea ei de

    generare constanta siintegrala de solutii.

    - Este extrem de necesarsa constientizam

    importanta dezvoltarii

    integrale a personalitatiinoastre.

    Elevii vor rezolva fisa de lucruin echipa si vor prezenta

    rezultatele muncii lor intregii

    clase.Cum procedeele se

    interfereaza, se va concluziona

    ca omul este o personalitateunica ce interpreteaza

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    X

    - Fisa de lucru

    - Conversatie- 5

    - fisa de lucru- set de

    fotografii- flipchart

    - Tabla

    - Dezbatere- 10

    - dialog frontal

    - tabla

    - 15

    Autoevaluare

    Orala

    AutoevaluareEvaluarescrisa -Originalitateanumelor

    prezentate

    Parciparea ladezbatere

    Observareasistematica atitudine/comportament.

    Orala

    Orala

    Observaresistematica

    http://docs.google.com/Presentation?id=dggzsbz4_74dst4p8hthttp://docs.google.com/Presentation?id=dggzsbz4_74dst4p8hthttp://docs.google.com/Presentation?id=dggzsbz4_74dst4p8hthttp://www.youtube.com/watch?v=LhX1tvTgqC8http://www.youtube.com/watch?v=LhX1tvTgqC8http://www.youtube.com/watch?v=LhX1tvTgqC8http://docs.google.com/Presentation?id=dggzsbz4_74dst4p8hthttp://docs.google.com/Presentation?id=dggzsbz4_74dst4p8hthttp://docs.google.com/Presentation?id=dggzsbz4_74dst4p8hthttp://www.youtube.com/watch?v=LhX1tvTgqC8http://www.youtube.com/watch?v=LhX1tvTgqC8
  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    4/13

    procedeele

    imaginatiei

    implicate infiecare dintre

    cele 8.b) Incercati sa dati

    cate un nume

    lucrarilorprezentate.

    Pentru sporirea

    caracterului aplicatival temei, elevii vor

    rezolva Activitatea2.

    Profesorul va

    incuraja si sustineactivitatea elevilor.

    Se va distribui

    elevilor fisa deautoevaluare

    informatia care ii parvine siofera un model unic de

    activitate,de existenta.

    Metoda Ciorchinele (anexa1):

    - plecand de la fotografiacu numarul 1, ce a

    primit din parteaautorului ei numele de:

    Dialog, elevii vor

    genera noi interpretariale termenului de

    dialog, realizand diferitereprezentari, obiecte

    care sa capate aceasta

    acceptiune.- Purtatorul de cuvant al

    grupului vaprezenta ...dialogul

    grupului

    Elevii vor completa

    raspunsurile lor la intrebariledin fisa de autoevaluare.

    X

    Lucru in echipa

    Dialog

    Tabla si creta

    Ciorchinele

    Cartoane colorate

    Evaluare

    scrisa(originalitate,

    lucrari carese disting

    prin forma sicontinut)

    Observareasistematica

    Autoevaluare

  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    5/13

    Tema pentruacasa

    Realizarea unuiproiect de design

    - imbunatatireaunui obiect

    existent sau

    inventarea unuiobiect care sa

    aiba o anumitafuntie:

    - o masina de

    cules mere- un dispozitiv

    pentru curatatcartofi

    - o masina de

    sapat tuneleSe vor da elevilor

    indicatii de realizare(obiective, etape,

    feedback) aproiectului.

    Elevii vor stabili pasii de urmatin realizarea proiectului

    (analiza si evaluareaobiectivelor, generarea de

    alternative,

    Desenul propriu-zis, studiu defezabilitate incipient)

    X

    XX

    - markere- coli de hartie

    - conversatie

    - 5

    - fisa de resurse

    Orala

    Orala

  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    6/13

    Evaluarea activitii:

    Ce a decurs bine:

    Ce trebuie modificat:

    Elevii cu dominant vizual:

    Elevii cu dominant auditiv:

    Elevii cu dominant practic:

  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    7/13

    Fotografii pentru analiza

  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    8/13

  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    9/13

  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    10/13

  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    11/13

  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    12/13

  • 8/3/2019 Psihologie Generala a Cosmovici

    13/13