Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

26
Proiect de lectie Proiect de lectie Clasa: I A Scoala: Liceul Pedagogic „Nicolae Bolcas” Propunator: Barcas Laura Maria Aria curriculara: Limba si comunicare Obiect: Limba si literatura romana Unitatea de invatare: Povestile copilariei Subiectul lectiei: Grupurile de litere ghe, Ghe Tipul lectiei: mixta Obiectiv fundamental: consolidarea cunostintelor insusite pana in prezent despre grupul de litere ghe, Ghe Obiective cadru: dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral dezvoltarea capacitatii de exprimare orala dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa Obiective de referinta: sa sesizeze sensul cuvintelor intr-un enunt dat sa indentifice literele, grupul de litere, cuvinte si enunturi din textul tiparit si scris de mana sa scrie corect literele, silabele, cuvintele si propozitiile sa utilizeze cuvintele in enunturi proprii Obiective operationale Cognitive: O 1 sa citeasca si sa scrie corect lizibil, in ritm propriu, cuvinte, propozitii O 2 sa raspunda corect la intrebari vizand continutul textului de recapitulat

Transcript of Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

Page 1: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

Proiect de lectieProiect de lectie

Clasa: I AScoala: Liceul Pedagogic „Nicolae Bolcas”

Propunator: Barcas Laura Maria

Aria curriculara: Limba si comunicare

Obiect: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Povestile copilariei

Subiectul lectiei: Grupurile de litere ghe, Ghe

Tipul lectiei: mixta

Obiectiv fundamental: consolidarea cunostintelor insusite pana in prezent despre grupul de litere ghe, Ghe

Obiective cadru: dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral dezvoltarea capacitatii de exprimare orala dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

Obiective de referinta: sa sesizeze sensul cuvintelor intr-un enunt dat sa indentifice literele, grupul de litere, cuvinte si enunturi din textul tiparit si scris de mana sa scrie corect literele, silabele, cuvintele si propozitiile sa utilizeze cuvintele in enunturi proprii

Obiective operationale Cognitive: O1 sa citeasca si sa scrie corect lizibil, in ritm propriu, cuvinte, propozitii

O2 sa raspunda corect la intrebari vizand continutul textului de recapitulat O3 sa identifice, pronuntand si scriind corect, grupul de litere ghe, Ghe aflat

in diferite cuvinte din textul dat O4 sa desparta corect in silabe cuvinte date stabilind numarul de silabe, sunete, litere

O5 sa ordoneze corect silabele in cuvinte, alcatuind propozitii cu ele

O6 sa ordoneze cuvintele in propozitii

O7 sa rezolve corect exercitiile de pe fisa de lucru Afective: O8 sa participe afectiv si efectiv la ora

O9 sa manifeste interes fata de lectie Pshiho motrice:

O10 sa foloseasca corect instrumentele de scris O11 sa se deplaseze in liniste la punctul de lucru.

Page 2: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

Resurse: procedurale: coversatia, conversatia euristica, explicatia, problemetizarea, munca independenta si in grup, exercitiul, jocul didactic, analiza, povestirea, observatia, lucru practic

materiale: manual, planse cu Dovlecel, planse cu exercitii, jetoane, fise de lucru, dovleac realizat din carton, cartoane cu numele fiecarui copil, fise de lucru in grup

umane: efectiv de elevi(30)temporale: 50min

Forme de organizare: frontala si individualaForme de evaluare: formativa (observatia sistematica, verificarea orala si scrisa)Bibliografie: Ghid de evaluare pentru invatamantul primar, Ed.Informatia zilei,Satu Mare, 1999 Programa scolara pentru invatamantul primar, EDP, Bucuresti, 2004 Abecedar, manual pentru clasa I, Cleopatra Mihailescu,Tudor Pitila, Ed. Aramis,Bucuresti, 2004

Page 3: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

Anexa 1

Citeste textul si apoi subliniaza cuvintele care

contin grupul de litere ghe, Ghe:

Ghetele stau inghetate,Inghesuite sub pat.Ar trebui curatate

Dar Gheorghe e suparat.

A fost cu Anghel pe gheataA mai stat si la ghereta,Ghemuit in frig si ceataSa cumpere o bagheta.

Page 4: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

Anexa 2

1. Taie forma incorecta:

Gherla / Gerla

bageta / bagheta

ghemuit / gemuit

gheare / geare

inghetata / ingetata

2. Ordoneaza silabele in cuvinte:

ghe, ve, ri, ta : her, lie, ghe: ta, ghea: na, ghe, An, li: alcatuieste oral propozitii cu doua cuvinte la alegere, apoi scrie-le

in caiet

Page 5: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

Anexa 3

Scrie in casete numarul de silabe, de litere si de sunete corespunzatoare fiecarui cuvant:

silabe

inghesuit sunete silabe

litere

ghem sunete

litere

silabe

spaghete sunete

litere silabe

Gheorghe sunete

litere

Page 6: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

Anexa 4

Indica prin sageti locul unde se afla grupul de litere ghe, Ghe in fiecare din cuvintele coloanei A:

Aghepard in prima si ultima silabaprivighetoare in ultima silabaveghe in prima silabaGheorghe in a treia silaba

Page 7: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

Anexa 5

Grupa I, grupa bujorilor

Completeaza spatiile cu cuvinte care contin grupul de litere ghe, Ghe:

Iarna apa raurilor este.................... .Elevii se ............... la iesire..............................canta minunat.

Grupa II, grupa lacrimioarelor

Completeaza cu grupul ghe sau Ghe:.............rman, ........tar, ...............orghe, ...........me.

Grupa III, grupa narciselor

Uneste cuvintele pentru a forma propozitii:Angheluta lucreaza la gherghef.Bunica poarta verigheta.Mama se incalta cu ghetele cele noi.

Grupa IV, grupa lalelelor

Gaseste cuvinte cu acelasi inteles:glas basmpoveste a pazia veghea a adunaa strange voce

Grupa V, grupa toporasilor

Page 8: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

Ordoneaza cuvintele pentru a obtine o propozitiegheare Ursul mari are.

Anexa 6

Fisa de lucru

1. Separa cuvintele pentru a obtine propozitii:

Ghermanmanancaoinghetata.

Tataavazutunghepard.

2. Uneste cu o sageata cuvintele cu acelasi inteles:

gheare cizmeghete betisorbagheta inelverigheta unghii

3. Ordoneaza cuvintele pentru a obtine o propozitie apoi trancrie-o.

Page 9: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

pe Gheorghe frumos gheata patineaza .

Anexa 7

Page 10: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce
Page 11: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

Desfasurarea activitatii

1 2 3 4 5 6NrCrt

Etape didactice Obiec-tive

Activitatea propunatoarei Activitatea elevilor Strategii didacticea b c dMetode si procedee

Forme de organizare

Mijloace didactice

Evaluare

1

2

Moment organizatoric

Reactualizareacunostintelor O2

O1

Pregatesc materialele didactice necesare desfasurarii lectiei. Asigur climatul de ordine si diciplina necesar desfasurarii lectiei de limba romana. Buna ziua copii, ma numesc Laura Barcas si pret de o ora voi fi invatatorea voastra.Dupa cum puteti vedea fiecare dintre voi are pe banca cate o hartie pe care ii este scris numele, asta pentru ca si eu sa va cunosc pe voi.

Ce ati avut de pregatiti pentru azi? Iar ca tema? Ma voi uita pe caiete. Strangem toate caietele de tema, le dati din spate in fata, caietele sa ajunga pe primele banci. Voi strange caietele si le pun pe catedra. Acum deschidem Abecedarul la lectia pe care ati avut-o de pregatit.

Voi urmari pozitia corecta in banca, degetul pe Abecedar. Voi numi un elev pentru a incepe citirea lectiei. Vor citi pe rand o data lectia. Vom face apoi citirea selectiva.

... isi pregatesc toate cele necesare pentru ora

...asculta cu atentie

...grupul de litere ghe, Ghe

...de scris primul alineat din lectie

...dau caietele din mana in mana

...deschid Abecedarul la grupul de litere ghe, Ghe

...incepe sa citeasca lectia

Explicatia

Conversatia

exercitiul

Frontala

Cartoane cu numele fiecarui elev pe banca

Abecedar

Forma-tiva

Evalua-re orala

Page 12: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

Cine citeste prima popozitie din text?voi numi un copil ...citeste prima propozitie

1 2 3 4 5 6 Un alt copil sa-mi citeasca ultima a b c d

Page 13: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

O9

O3

propozitie din al doilea aliniat! Un alt elev sa citeasca propozitia scrisa cu litere de mana! Ne vom juca urmatorul joc(le voi cere atentie), jocul se numeste „adevarat sau fals”. Eu voi enunta propozitii care au legatura cu textul vostru, iar voi va trebui sa spuneti daca e adevarat sau fals ce am enuntat eu. Sunteti pregatiti? Voi urmari ca elevii sa raspunda corect in propozitii. -Gheorghe si Corina stau ghemuiti langa bunica.Adevarat sau fals?voi numi un elev sa raspunda. Dar cine stau ghemuiti langa bunica? -Ea canta nepotilor cantecul privighetoarei.Adevarat sau fals? Dar ce face bunica? -Privighetoarea are un glas fermecator. Adevarat sau fals? Ne vom mai juca un joc, si anume „spune repede si bine”.Voi va trebui sa raspundeti repede si bine, dar mai ales corect la cerintele mele. -Enuntati trei cuvinte din lectia de azi care sa contina grupul de litere ghe, Ghe. Voi numi un elev.Voi face aprecieri verbale. -Despartiti in silabe un cuvant la alegere care sa contina grupul ghe, Ghe. Il voi scrie la tabla. Cate silabe are cuvantul ghemuit?cate sunete?cate litere? silabeghemuit sunete litere

...citeste

...citeste

...asculta cu atentie regulile jocului...da

...fals

...Gheorghe si Anghelina

...fals

...ea spune nepotilor o poveste despre privighetoare...adevarat

... asculta cu atentie regulile jocului

Jocul didactic

Conversatia

Jocul didactic

Conversatia

Frontala Observa-tia sistemati ca

Page 14: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

O4

...gherghef

...privighetoare

...inghetat

...ghemuit

...trei silabe

...cinci sunete

...sapte litere

Page 15: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

1 2 3 4 5 6

3

4

Captarea atentiei

Anuntarea temei si a obiectivelor

O5

O9

O8

O10

O3

-Alcatuieste o propozitie cu cuvantul gheata.Voi numi mai multi copii sa raspunda. Voi face aprecieri verbale cu privire la pregatirea lectiei.

Pentru ca v-ati pregatit atat de bine pentru azi, am o surpriza pentru voi. Cunoasteti acest personaj? El este Dovlecel si vine dintr-o lume fermecata. De ce credeti ca il chema Dovlecel?

Dar ce are Dovlecel in mana? Cu ajutorul acestei baghete, Dovlecel a facut o vraja pentru voi copiii din clasa I. Ce observam noi la acest dovleac? Cum sunt usile? Dar oare ce se gaseste in interiorul acestor usi? Vreti sa aflam impreuna?

Eu cred ca Dovlecel a venit azi la voi sa va jucati impreuna cu grupul de litere ghe, sa va intariti cunostintele prin exercitiile pe care le vom face impreuna. Dar din cate vad Dovlecel nu a venit cu mana goala, el va da recompense daca veti participa cu interes si placere la lectie. Deschidem caietele de clasa si scriem data si titlul lectiei: 17.05.2012 ghe,Ghe - consolidareLe voi explica cuvantul consolidare.consolidare=recapitulare, repetare

...formuleaza o propozitie

...nu

...pentru ca are un dovleac pe cap

...o bagheta

...observa dovleacul din carton

...ca are mai multe usi

...numerotate

...????

...da

...asculta cu atentie

...scriu data si titlul lectiei

a b c d

Povestirea Observatia

Problematizarea

Conversatia euristica

Explicatia

Frontala

Dovlecel desenat pe un carton

Dovleac din carton

Jetoane recompense

Page 16: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

1 2 3 4 5 6

5 Dirijarea Lectiei

O3

O1

O7

O3

O11

O1

O1

O5

Va deschide prima usa copilul care raspunde corect la urmatoarea intrebare: In a cata silaba se afla grupul de litere ghe in cuvantul bagheta? Deschide usa si citeste cu voce tare sarcina de lucru. Pe tabla magnetica se afla plansa cu textul, vom lucra pe plansa.

Vei sublinia cuvintele ce contin grupul de litere ghe din prima strofa. Se pregateste un alt elev pentru urmatoarea strofa

Un alt elev deschide usa nr.2, citeste tare sarcina nr. 1 (anexa 2)

Tot acelasi elev va citi sarcina nr. 2

...in silaba a doua Citeste textul si apoi subliniaza cuvintele care contin grupul de litere ghe, Ghe: Ghetele stau inghetate, Inghesuite sub pat. Ar trebui curatate Dar Gheorghe e suparat. A fost cu Anghel pe gheata A mai stat si la ghereta, Ghemuit in frig si ceata Sa cumpere o bagheta.(anexa 1)

...identifica cuvintele si le subliniaza, primeste recompensa... identifica cuvintele si le subliniaza, primeste recompensa

Taie forma incorecta: Gherla / Gerla bageta / bagheta ghemuit / gemuit gheare / geare inghetata / ingetata...citeste cu voce tare cuvintele si taie forma incorecta, primeste recompensaOrdoneaza silabele in cuvinte: ghe, ve, ri, ta her, lie, ghe ta, ghea na, ghe, An, li

a b c dConversatia

Analiza

Observatia

Lucru practic

Conversatia

Exercitiul

Observatia

Conversatia

Frontala

Tabla magneticaPlansa de lucru

Jetoane cu recompense

Planse de lucru

Jetoane recompensa

Evaluare orala

Page 17: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

1 2 3 4 5 6

O9

O11

O1

O4

Sa ordonam silabele primului cuvant,cecuvant ati obtinut?

In caietele de clasa scrieti doar cuvintele formate cu spatiu intre ele. Care este al doilea cuvant obtinut?

Herghelie=multime de cai, crescatoriede cai

Al treilea cuvant obtinut?

Ultimul cuvant obtinut este... De ce cuvantul Anghelina se scrie cu A mare?

Acum va alegeti doua cuvinte si formulati propozitii cu ele, oral. Cele mai frumoase doua propozitii le scriem in caiete si pe tabla. Usa nr.3!citeste cu voce tare sarcina!

(anexa 3)

Pentru fiecare cuvant va fi numit cate un copil si va primi recompensa.

...verigheta

...scrie cuvantul format pe plansa, primeste recompensa...scriu cuvantul verigheta in caiete...herghelie, scrie cuvantul pe plansa, primeste recompensa... scriu cuvantul herghelie in caiete

...gheata, scrie cuvantul pe plansa, primeste recompensa...scriu cuvantul in caiete...Anghelina, scrie cuvantul pe plansa, iar restul in caiete...pentru ca este un nume de fetita ...formuleaza propozitii

Scrie in casete numarul de silabe, de sunete si de litere corespunza- toare fiecarui cuvant:

inghesuit

spaghete

ghem

Gheorghe...desparte in silabe cuvantul, numara silabele si trece numarul in caseta, numara sunetele si literele si le trece in caseta

a b c d

Problematizarea

Analiza

Conversatia

Individuala

Plansa de lucruJetoane cu recompense

Evaluare orala

Page 18: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

1 2 3 4 5 6

6 Fixarea cunostintelor

O3

O6

O7

O10

O1

Sa continuam cu usa nr.4, citeste clar si cu voce tare!(anexa 4)

Usa nr.5 ,voi numi un elev. Voi forma 5 grupe a cate 6 elevi, fiecare grupa cu numele ei, voi numi un lider care va scrie raspunsurile pe plansele de lucru Voi da explicatiile necesare si timpul de lucru.

Dupa scurgerea timpului voi chema liderii cu plansele in fata clasei si vor prezenta plansa de lucru. Voi felicita echipele, iar grupa care a terminat prima plansa va numi un copil care sa deschida ultima usa a dovleacului. Dupa cum vedeti mai avem de deschis o usa: un elev sa vina sa deschida usa nr.6 Voi imparti fisele de lucru, voi citi sarcinile de lucru, voi da explicatiile necesare si timpul de lucru. Dupa scurgerea timpului vom rezolva oral fisa de lucru, iar cei care au gresit isi vor corecta fisaCei care nu aveti nici o greseala in fisa de lucru veti primi recompensa

Indica prin sageti locul unde se afla grupul de litere ghe, Ghe in fiecare din cuvintele coloanei A: Aghepard in prima si ultima silabaprivighetoare in ultima silabaveghe in prima silabaGheorghe in a treia silaba ...va face corespondenta la plansa si va primi recompensa Formati 5 grupe si rezolvati cat mai repede si bine sarcinile pentru a ajunge la surpriza din usa nr. 6.( anexa 5) ...se organizeaza pe grupe si asculta indicatiile ...muncesc in echipa pentru rezolvarea sarcinii

...fise de lucru (anexa 6)

....urmaresc si asculta cu atentie indicatiile...rezolva sarcinile fisei

...se autocorecteaza

...primesc recompensa

a b c dExplicatia

Observatia

Explicatia

Munca in grup

Conversatia

Explicatia

Munca independenta

Conversatia

Frontala

Pe grupe

Individuala

Plansa de lucru

Jetoane cu recompense

Planse de lucru

Fise de lucru

Evaluare orala

Evaluare scrisa

Page 19: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce

1 2 3 4 5 6

7

8

Asigurarea feet-back-ului

Incheierea lectiei

. Se realizeaza pe tot parcursul lectiei.

Dar vad ca nu te-ai uitat bine in usa, se pare ca mai e ceva! Pentru ca ati fost activi si ati rezolvat corect sarcinile date, Dovlecel s-a gandit sa aveti o amintire de la el, asa ca veti primi cate o fisa de colorat. Il veti desena pe Dovlecel, dar acasa . Ca tema veti avea de scris in caietul tip la pagina 128.Voi da indicatiile necesare.

....vine si scoate un plic: Pentru cei mai insteti elevi din clasa IA.

.....primesc fisele de colorat (anexa 7)

....isi noteaza tema pentru acasa

a b c d

Conversatia

Explicatia

Frontala

Fise de colorat

Caietul tip

Page 20: Proiect_intreg, Grupul de Litere Ce