PROIECT TEXTUL INFORMATIV

12
Colegiul Tehnic “Traian” PROIECT DIDACTIC PROF. STAN MAGDALENA Obiectul: Limba si literatura romana Subiectul: TEXTUL INFORMATIV Clasa: a IX-a D Tipul lectiei: insusire de noi cunostinte Durata: 50 min. COMPETENTE SPECIFICE: 1.1, 1.2, 1.4, 2.1, 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 OBIECTIVE OPERATIONALE La sfarsitul lectiei, toti elevii vor fi capabili: O1.-sa defineasca textul informativ; O2.-sa recunoasca tipurile de texte informative, indicand informatiile oferite, structura, modul de prezentare; O3.-sa distinga textele informative nonfictionale de textele literare. STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia dirijata, invatarea prin descoperire, exercitiul, lucrul pe grupe. Materiale didactice: manualul, fise cu diverse tipuri de texte informative

Transcript of PROIECT TEXTUL INFORMATIV

Page 1: PROIECT TEXTUL INFORMATIV

Colegiul Tehnic “Traian”

PROIECT DIDACTIC

PROF. STAN MAGDALENAObiectul: Limba si literatura romanaSubiectul: TEXTUL INFORMATIVClasa: a IX-a DTipul lectiei: insusire de noi cunostinteDurata: 50 min.

COMPETENTE SPECIFICE: 1.1, 1.2, 1.4, 2.1, 2.2, 2.4, 2.5, 2.6

OBIECTIVE OPERATIONALELa sfarsitul lectiei, toti elevii vor fi capabili:

O1.-sa defineasca textul informativ;

O2.-sa recunoasca tipurile de texte informative, indicand informatiile oferite, structura, modul de prezentare;

O3.-sa distinga textele informative nonfictionale de textele literare.

STRATEGII DIDACTICE:Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia dirijata, invatarea prin descoperire, exercitiul, lucrul pe grupe.Materiale didactice: manualul, fise cu diverse tipuri de texte informativeMijloace didactice: planse realizate de elevi, schema, prezentarea PPT.

Evenimente Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Evaluare

Page 2: PROIECT TEXTUL INFORMATIV

instructionale didactice 1.Captarea atentiei Notez absentele si le solicit

elevilor sa se pregateasca pentru ora.

Elevii isi pregatesc manualul, caietele de clasa si de teme.

conversatia/ frontal

2.Verificarea temei Solicit cativa elevi sa citeasca tema, corectand eventualele greseli.

Elevii isi corecteaza tema. conversatia/ frontal

3. Reactualizareacunostintelor dobandite anterior

Ii intreb pe elevi ce inteleg prin fictiune si le solicit sa dea exemple.

Le spun elevilor ca pe langa placerea de a citi texte in care apar lucruri inventate, exista nevoia de a afla lucruri care reflecta realitatea. De ce aceasta dorinta ?

Ii intreb pe elevi ce tip de text au studiat in care se ofereau informatii, uneori informatia fiind imbinata cu o comentare, o interpretare a acesteia

Elevii raspund, definind fictiunea si dau exemple de opere literare.

Elevii raspund (pentru a fi informati, pentru a afla evenimente, fapte, lucruri care se intampla in jurul lor, din curiozitate etc.)

Elevii raspund, indicand textul jurnalistic

conversatia/ frontal

conversatia/frontal

conversatia/frontal

4.Comunicarea subiectului si a obiectivelor noii invatari

Prezint elevilor obiectivele propuse, intr-o forma adecvata. Deschid prezentarea PPT, afisand titlul lectiei.

Elevii sunt atenti si isi noteaza titlul lectiei in caiete

explicatia/ frontal

5.Dirijarea invatarii si a obtinerii performantei

O1.- Ii intreb pe elevi, facand apel la cunostintele anterioare si la experienta lor ce inteleg prin textul informativ

Ii intreb pe elevi cum sunt transmise informatiile, avand in vedere textul jurnalistic.

Notez pe foaia de flipchart cuvintele-cheie: informatii, realitate, stil obiectiv, concis, claritatea.

Le solicit elevilor sa defineasca textul informativ, dupa care afisez definitia din prezentarea PPT.

Elevii raspund, indicand: transmiterea unor informatii care se refera la evenimente reale.

Elevii raspund, indicand stilul obiectiv, concis, claritatea.

Elevii noteaza in caiete.

Elevii raspund, dand definitia textului informativ si isi noteaza in caiete.

conversatia/frontal

conversatia/frontal

explicatia/frontal

observatia dirijata/ frontal

Evaluarea se

Page 3: PROIECT TEXTUL INFORMATIV

face pe baza fisei de evaluare

O2.-Ii impart pe elevi in grupe. Fiecare grupa va primi fise cu diverse texte informative : doua grupe vor primi texte stiintifice si articole de ziar (stirea), iar alte trei grupe vor primi texte de tip utilitar (modul de folosire a unor aparate, reteta culinara, buletinul meteo). O alta grupa va primi un text literar. Grupelor li se va cere sa precizeze tipul de text, informatia prezentata, structura, modul de prezentare.

-Ii intreb pe elevi care dintre textele informative au o utilitate practica. Precizez ca aceste texte sunt texte utilitare.

Afisez tipurile de texte informative din prezentarea PPT

Elevii lucreaza, dupa care grupele isi prezinta concluziile prin completarea planselor.Elevii isi noteaza in caiete concluziile prezentate.

Elevii raspund, indicand textele cu utilitate practica (reteta culinara, buletinul meteo, instructiuni de folosire)

Elevii noteaza in caiete

exercitiul,invatare prin descoperire/ pe grupe

conversatia/frontal

explicatia/frontal

Evaluarea se face pe baza fisei de evaluare

O3. –Ii intreb pe elevi daca si textele literare ofera informatii legate de realitate, pornind de la concluziile grupei care a avut un text literar.

Ii intreb pe elevi ce informatii pot extrage dintr-un text literar

Le voi explica elevilor ca textele informative au caracter nonfictional deoarece se refera la fapte din realitate, iar textele literare se refera la elemente fictive, inventate

Elevii observa ca textul literar nu ofera informatii legate de realitate, depinzand de interpretarea cititorului.

Elevii vor sesiza ca informatiile dintr-un text literar sunt legate de universal fictional

Elevii asculta explicatiile, intervenind cu precizari

explicatia, conversatia/frontal

explicatia, conversatia/frontal

explicatia,observatia dirijata/frontal

Evaluarea se face pe baza fisei de evaluare

6.Asigurarea feedbackului

Pe intreg parcursul lectiei, voi aprecia raspunsurile elevilor, stimuland participarea la activitate. La sfarsitul orei, voi

Page 4: PROIECT TEXTUL INFORMATIV

nota elevii in functie de activitatea lor

7. Evaluarea Se realizeaza pe baza fisei de evaluare

8.Asigurarea retentiei si a transferului

Tema pentru acasa: exercitiul 5, pag. 25Sa alcatuiasca o reclama la un obiect inventat de ei.

FISA DE EVALUARE

Page 5: PROIECT TEXTUL INFORMATIV

Nr.crt.

Item Punctaj Timp

1. Defineste textul informativ 2p 1min.

2. Asociaza termenii din cele doua coloane :Text informativ ambiguitate

realitateText literar claritate

fictiune

4p 1min.

3. Indica tipul de text informativ si informatia oferita de acesta:

« Da sau nu ». Noul concurs de la Prima TV e prezentat de Virgil Iantu si e programat sa inceapa pe 5 septembrie. E vorba de un « game-show » dupa un format international, care pune la bataie sume mari de bani. (TV mania-nr.35, august 2005)

4p 1min.

FISA DE EVALUARENr.crt.

Item Punctaj Timp

1. Defineste textul informativ 2p 1min.

2. Asociaza termenii din cele doua coloane :Text informativ ambiguitate

realitateText literar claritate

fictiune

4p 1min.

3. Indica tipul de text informativ si informatia oferita de acesta:

« Da sau nu ». Noul concurs de la Prima TV e prezentat de Virgil Iantu si e programat sa inceapa pe 5 septembrie. E vorba de un « game-show » dupa un format international, care pune la bataie sume mari de bani. (TV mania-nr.35, august 2005)

4p 1min.

Page 6: PROIECT TEXTUL INFORMATIV

GRUPA 1

„Toate organele care servesc la respiratie formeaza aparatul respirator. Acest aparat este alcatuit din: caile aeriene (respiratorii), prin care aerul intra si iese din organism, si plamanii, organele la nivelul carora are loc schimbul de gaze. Fosele nazale, primul segment al cailor aeriene, sunt doua canale care se gasesc la nivelul nasului. Faringele este un organ comun, in care se incruciseaza calea aerului cu cea a alimentelor. Laringele, portiunea superioara si modificata a traheei, este in acelasi timp si organul vorbirii. Traheea, un tub lung de 11-12 cm, coboara vertical prin fata esofagului. La partea inferioara, traheea se ramifica in doua ramuri- bronhiile principale, fiecare intrand in cate un plaman. Plamanii, in numar de doi, sunt asezati in cutia toracica”

(Anatomia, fiziologia si igena omului, manual pentru clasa a VII-a)

Precizati : -tipul de text -informatia prezentata -structura -modul de prezentare.

GRUPA 2

"BATAUSUL. Mare ne-a fost surpriza cand Antena 1 ne-a aratat cum s-a « infiltrat » Mike Tyson pe teritoriul romanesc, mai precis la Constanta. Plimbat si gadilat, ca un star cu o faima care premerge sosirii lui, Tyson a facut cunostinta cu niste frumoase domnisoare, dar l-a ratat, de exemplu, pe Steven Seagal. Nu s-a vazut, dar probabil ca reporterii care au filmat materialul si-au bandajat preventiv urechile, ca sa nu fie tentata vedeta sa muste cateva urechiuse."

(TV mania, nr.35, 29 august 2005)

Precizati : -tipul de text -informatia prezentata -structura -modul de prezentare.

Page 7: PROIECT TEXTUL INFORMATIV

GRUPA 3

IN TARA: Vremea va fi inchisa, umeda si mai rece decat in mod normal la aceasta data. Vor cadea ploi mai frecvente si mai insemnate cantitativ in sudul si in estul tarii, in special in Subcarpati si la munte, unde pot totaliza pe alocuri peste 20 l/mp.

Vantul, moderat, va prezenta intensificari in sud- vestul tarii. Temperatura aerului, in crestere usoara, va fi cuprinsa intre 10 si 20 de grade.

Pe alocuri, ceata la munte si in Transilvania.IN BUCURESTI: Vreme rece, umeda si inchisa. Temporar va ploua. Vantul va

sufla moderat. Temperatura aerului, in crestere, va ajunge, la amiaza, la valori in jur de 15 grade.

Precizati : -tipul de text -informatia prezentata -structura  -modul de prezentare 

GRUPA 4

ALUATURI DULCIReteta de baza pentru clatite

Cantitate : 8 bucati 100 g de fainaPreparare : 20-25 de minute un varf de cutit de sarePregatire : 5 minute, plus timpul de sedere 300 ml lapte

ulei vegetal, pentru prajit

1. Cerneti faina si sarea intr-un castron, adaugati oul si amestecati. Treptat, incorporati laptele cu telul, pentru a face un aluat omogen. Lasati sa stea 15 minute.2. Incalziti un pic de ulei intr-o tigaie. Turnati destul aluat pentru a acoperi cu un strat subtire fundul tigaii. Prajiti timp de 1-2 minute, pana cand apar bule deasupra.3. Rasuciti sau intoarceti clatita folosind o paleta si prajiti cealalta parte pana devine usor maronie. In acest moment, clatita este gata. Continuati la fel cu aluatul ramas.

Precizati : -tipul de text -informatia prezentata -structura  -modul de prezentare 

Page 8: PROIECT TEXTUL INFORMATIV

GRUPA 5

PORNIREA SI OPRIREA TELEVIZORULUIPornirea televizoruluiTelevizorul dvs. va porni in doi pasi :1- apasati butonul de retea plasat in partea din fata a aparatului. Televizorul se va comuta in modul stand-by iar LED-ul ROSU aflat in partea de jos se va aprinde.2- pentru a putea porni televizorul din modul stand-by, puteti proceda astfel:Apasati un buton numeric de pe telecomanda, astfel incat sa selectati numarul programului, sau apasati butoanele PROGRAM SUS si JOS de pe telecomanda.Oprirea televizoruluiApasati butonul stand-by de pe telecomanda, televizorul va intra in stand-by, iar LED-ul se va schimba din VERDE in ROSU.

Precizati : -tipul de text -informatia prezentata -structura  -modul de prezentare 

GRUPA 6

"Miercuri la amiaza, s-a vazut intrand in manastire, calare pe un harmasaraş pag, un fecioras de boier. Abia ii mijea mustata. Purta contăş de postav albastru de Flandra, ciubote de marochin roş si jungher la cingatoare. Avea cuşma plecata pe o spranceana si zambea primaverii. Venea dinspre cetate.

S-a aflat de la cuviosii monahi ca acel fecioras are numele Ionut, dar e mai cunoscut dupa porecla[…] ii zice lumea si Jder.

Era fluture, flacara, schimbator ca un pui de demon. Nu era frumos; avea nas mare, ca si tatal sau. Avea inclinare spre desertaciune si spre strai frumos.

Era fara liniste; ii placea toate zburdaciunile. Invatase cu usurinta, de mititel, mestesugurile vânatului…Indraznea sa incalece harmăsarii cei mai nărăvaşi."

(M. Sadoveanu- Fratii Jderi)

Precizati : -tipul de text -informatia prezentata -structura  -modul de prezentare