Proiect Tematic Si Proiect de Activitate Integrata

40
PROIECT TEMATIC „PĂMÂNTUL-CASA NOASTRĂ” Educatoare:Cristina Merlusca Gradinita cu P.N.nr.9 Comanesti Nivelul: II (5-7 ani) Tema de studiu:”Cum este/a fost si va fi aici pe Pamant?” Tema proiectului:”Pamantul-Casa noastra” Perioada: 2 saptamani ARGUMENT Încă de la începuturile existenţei sale,omul s-a aflat în mijlocul naturii folosindu-se de toate darurile acesteia. Protejarea planetei ,,Pământ”,casa noastră a tuturor,este o problemă care trebuie să ne preocupe pe toţi,adulţi şi copii,deoarece fenomenele de poluare nu cunosc distanţe şi nu ţin seama de frontiere.Ignorarea măsurilor ecologice de apărare a mediului poate declanşa o criză ecologică având consecinţe grave. De aceea este necesară formarea conştiinţei şi conduitei ecologice prin orice demers educativ,inca de la gradinita,prin activitati atractive,care sa-i faca pe copii sa inteleaga rolul pe care il joaca fiecare dintre noi in pastrarea si ocrotirea mediului inconjurator. Natura trebuie protejata si ingrijita.Daca iubim curatenia si o intretinem, totul in jurul nostru

description

Proiect Tematic Si Proiect de Activitate Integrata

Transcript of Proiect Tematic Si Proiect de Activitate Integrata

PROIECT TEMATIC

„PĂMÂNTUL-CASA NOASTRĂ” Educatoare:Cristina Merlusca

Gradinita cu P.N.nr.9 Comanesti

Nivelul: II (5-7 ani)Tema de studiu:”Cum este/a fost si va fi aici pe Pamant?”Tema proiectului:”Pamantul-Casa noastra”Perioada: 2 saptamani

ARGUMENT Încă de la începuturile existenţei sale,omul s-a aflat în mijlocul naturii folosindu-se de toate darurile acesteia. Protejarea planetei ,,Pământ”,casa noastră a tuturor,este o problemă care trebuie să ne preocupe pe toţi,adulţi şi copii,deoarece fenomenele de poluare nu cunosc distanţe şi nu ţin seama de frontiere.Ignorarea măsurilor ecologice de apărare a mediului poate declanşa o criză ecologică având consecinţe grave. De aceea este necesară formarea conştiinţei şi conduitei ecologice prin orice demers educativ,inca de la gradinita,prin activitati atractive,care sa-i faca pe copii sa inteleaga rolul pe care il joaca fiecare dintre noi in pastrarea si ocrotirea mediului inconjurator. Natura trebuie protejata si ingrijita.Daca iubim curatenia si o intretinem, totul in jurul nostru va fi curat si vom respira un aer de calitate, nepoluat iar lumina soarelui va fi blanda.Cea mai mare bogatie a oamenilor este formata din :apa limpede, aer curat, pamant brun, plante si animale sanatoase.Toate acestea contribuie la o viata sanatoasa si armonioasa pentru oameni.De aceea este bine sa-i invatam pe copii cum pot proteja si ocroti natura.Sa fie de mici buni ecologisti, pastrand pamantul curat. Se impune, astfel, ca încă de la vârste mici, copiii să fie educaţi în spiritul unei atitudini pozitive faţă de mediul înconjurător, în vederea formării ulterioare a conştiinţei şi comportamentului ecologic, favorabile unui stil de viaţă sănătos – mental, emoţional, fizic şi socio-moral.

SCOP Formarea unei atitudini responsabile şi active pentru gestionarea şi ocrotirea mediului înconjurător,în vederea menţinerii echilibrului ecologic.

OBIECTIVE CADRU:

Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator,precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia.

Conştientizarea şi sensibilizarea copiilor faţă de problemele mediului. Formarea premiselor pentru înţelegerea relaţiilor om-mediu înconjurător

şi a interdependenţei dintre calitatea vieţii şi a mediului. Stimularea curiozităţii copiilor şi a interesului pentru cunoaştere. Recunoaşterea impactului negativ al neglijenţei umane asupra naturii. Formarea unor deprinderi de conservare a naturii.

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:

să dobândească cunoştinţe referitoare la mediul natural care îl înconjoară; să observe elemente din natură interacţionând direct cu acestea; sa identifice elemente componente ale mediului inconjurator; sa identifice factori de deterioare si consetintele acestora asupra mediului; sa stimulam copiii pentru desfasurarea unor activitati cu caracterexperimental si demonstrativ, prin care sa contribuie la pastrarea sanatatii lor si a unui mediu natural curat; să sancţioneze verbal şi atitudinal comportamente negative; sa-si formeze deprinderea de a apela la publicatii purtatoare de

informatie(carti,atlase,enciclopedii)pentru aflarea de detalii; sa-si dezvolte capacitatea de gandire critica si aplicativa; sa-si adapteze comportamentul la cerintele protectiei mediului; sa iubeasca si sa ocroteasca natura, ca sa se poata numi prietenul naturii. sa manifeste spirit de cooperare în realizarea activităţilor; să comunice impresii pe baza activităţilor desfăşurate; sa-si insuseasca date importante privind “Calendarul EVENIMENTELOR

ECOLOGICE”; sa-si insuşeasca unii termeni ecologici pentru exprimarea în situaţii de

comunicare; să participe la acţiuni simple de ecologizare.

RESURSE MATERIALE:carti ilustrate pentru copii,atlase,enciclopedii,pliantecaiete,fise de lucru,creioane,culori,carioca,pensule,acuarele,plastilina,jetoane,culegeri de texte literare,culegeri de cantece.

RESURSE UMANE:copii,educatoare,parinti.

METODE FOLOSITE: observarea spontana si dirijata,experimentul,invatarea prin descoperire,povestirea,explicatia,demonstratia,exercitiul,jocul,problemati-zarea,metoda cubului,metoda ciorchinelui,turul galeriei,brainstormingul de grup si individual.

EVENIMENT DE DESCHIDERE: In derularea proiectului,si realizarea centrului tematic,am pornit de la o scurta convorbire cu copii, cu privire la sarbatorirea acestora cu ocazia zilelor de nastere.Fac cunoscut copiilor faptul ca nu numai oamenii isi sarbatoresc aceste zile,ci si mediul inconjurator din care facem parte:padurea,apa,pasarile,oceanele,soarele,parcurile,gradinile zoologice,Marea Neagra. Voi prezenta continutul unei scrisori primite de la PAMANT,chiar cu ocazia zilei sale „ZIUA PAMANTULUI”-22 aprilie.

(Scrisoarea Pamantului catre copii)

Dragi copii !Sunt foarte bolnav.Ma ameninta din ce in ce mai multe

pericole.Imi mor plantele si animalele, multi oameni sufera de diferite boli,mi se risipesc bogatiile.Stratul de aer care ma apara de razele fierbinti ale soarelui se subtiaza.Ma acopera praful si gunoaiele.Este atata murdarie in jur !

Ce sa ma fac ? Ajuta-ti-ma ! Semneaza:PAMANTUL

Am purtat apoi o discutie cu copiii cu privire la lucrurile pe care le stiu despre mediul inconjurator,cum ar fi:poluare,deseuri,aer,spatiul verde,zile importante din calendarul evenimentelor ecologice si,am hotarat ca in zilele care urmeaza sa ne informam si sa discutam mai multe despre tot ce reprezinta mediul ecologic. In urma acestor discutii,copiii s-au aratat dornici sa afle si alte lucruri pe care nu le stiau si am stabilit impreuna cateva titluri de proiect,alegand in final ideea derularii proiectului:”Pamantul-Casa noastra”.

CENTRUL TEMATIC: Am amenajat centrul tematic impreuna cu copiii si parintii.Fiecare a facut cate ceva:copiii au cautat imagini cu aspecte din mediul inconjurator,parintii au cautat informatii pe diverse site-uri de ecologie,aducand noutati pe parcursul derularii proiectului,impreuna cu copiii am intocmit harta proiectului,inventarul de probleme si de activitati.Centrul tematic,a fost permanent imbogatit cu lucrarile copiilor,dar si cu materialele aduse de parinti. Am apelat la ajutorul parintilor prin urmatoarea scrisoare:

SCRISOARE DE INTENTIE CATRE PARINTI

Dragi parinti,

Am observat interesul copiilor dumneavoastra pentru a cunoaste si a sti cat mai multe lucruri despre aspecte legate de ecologie. Am hotarat, ca pe o perioada de 2 saptamani, sa desfasuram proiectul tematic ”Pamantul-Casa noastra”. Va rugam sa va alaturati si sa ne ajutati in derularea proiectului, aducand la gradinita carti, reviste, atlase,enciclopedii si orice material care considerati ca ne este de ajutor.

Va asteptam cu drag,Educatoarea grupei si copiii.

INVENTAR DE PROBLEME:

CE STIU COPIII CE DORESC SA AFLE omul,animalele,plantele,alcatuiesc

lumea vie; vietuitoarele au nevoie de aer,apa, lumina,caldura; ce sunt deseurile si care sunt; unele lucruri despre poluare; padurile taiate produc alunecarile

de teren si inundatiile; padurile produc aer curat; cum se economiseste consumul de

energie electrica,consumul de apa;

ce sunt defrisarile; cum se selecteaza deseurile; ce este ozonul; care sunt sursele de poluarepentru:aer,apa,sol.(gaze,praf,polenfum,ciment,apa industriala,deter-genti,apa menajera,ingrasamintechimice,insecticide) Tăierea abuzivă a pădurilor

are efecte negative:- dispariţia unor plante; - dispariţia unor animale;- calduri mari; - seceta - poluare

DESCRIEREA PE SCURT A ACTIVITĂŢILOR

SAPTAMANA ITEMA NR.1:1. „NATURA IN CARE TRAIESC SI CRESC”SUBTEME:

Plantele,animalele si omul,alcatuiesc o mare familie. Omul,prieten sau dusman al naturii. Cum ocrotim natura? Un mediu curat,o viata mai sanatoasa.

SAPTAMANA a II-aTEMA NR.2:

2. „PAMANTUL-CASA NOASTRA”SUBTEME:

POLUARE: -Pe/in sol (ingrasaminte chimice,insecticide) -In aer (gaze,praf,polen,fum) -In apa (detergenti,apa industriala,apa menajera) SURSELE POLUARII: -Omul -Fabrici si uzine -Substantele toxice EFECTELE POLUARII: -Infecteaza aerul si apa -Distruge solul -Afecteaza sanatatea omului si animalelor DEPOLUARE: -Curatarea solului si apei -Depozite de gunoi

HARTA PROIECTULUISAPTAMANA I

“Un mediu curat – o viata sanatoasa”, ar trebui sa fie o deviza pentruîntreaga populatie a globului. Este nevoie de mai multa atentie si de mai multa responsabilitate din partea fiecarui cetatean pentru a trai într-un mediu curat, pentru a respira aer curat, pentru a bea apa curata si pentru a putea folosi conditiile de viata pe care ni le ofera natura.

NATURA IN CARE

TRAIESC SI CRESC

PLANTELE,ANIMALELE

SI OMULALCATUIESC

O FAMILIE

OMUL,PRIE-TEN SAU

DUSMAN AL NATURII

UN MEDIU CURAT,O

VIATA MAI SANATOASA

CUM OCROTIM NATURA

CENTRE DE INTERES DESCHISE si MATERIALELE puse la dispozitia copiilor

BIBLIOTECA carti ilustrate

pentru copii; atlase; enciclopedii; pliante; ghid ecologic; imagini ce redau

aspecte din mediul inconjurator;

fise de lucru;

STIINTA fise de

lucru,reprezentand desene sugestive,prvind aspectele pozitive asupra vietii oamenilor;

JOC DE ROL cutii de

carton,invelite cu alb,pe care copiii vor desena o planta sau un animal care traieste in tara noastra.

JOC DE MASA puzzle; jetoane.

ARTA creioane; culori; carioca; pensule; acuarele; plastilina.

CONSTRUCTII cutii din

carton,pentru jocul de rol:”Piramida”

lego; combino.

PLANIFICARE SAPTAMANALA

ZIUA ACTIVITYATI DE INVATARE

LUNI

ADP Intalnirea de dimineata:Cum mi-am petrecut zilele libere?Ne pregatim pentru activitati-deprinderi de ordine,disciplina,autoservire.

ALA STIINTA:”Sa ocrotim natura”-Sorteaza imaginile care reprezinta modul in care omul cerceteaza natura,foloseste natura,protejeaza natura.-JOC DE ROL:”Cercetatorii naturii”CONSTRUCTII:”Bancute vesele,bancute triste”

ADE DS -Cunoasterea mediului:Observare:”Descoperim natura”DEC –Educatie plastica: Pictura:”Cum ocrotim natura”

ALA Joc de miscare”Mergem in padure”MARTI ADP Intalnirea de dimineata:

Salutul;Prezentarea unei enciclopedii despre natura,pentru copii;Se prezinta copiilor noutatile zilei,referitoare la ALA.

ALA ARTA:”Omul si natura”-machetaBIBLIOTECA:Fise de lucru:

Coloreaza imaginile care te inveselesc Coloreaza imaginea in care iti doresti sa fii Cine este prieten al naturii?Coloreaza imaginea Incercuieste imaginea in care este curat

CONSTRUCTII:Confectionarea cutiilor de carton pentru jocul „PIRAMIDA”

ADE DS –Activitate matematica:Joc didactic „Dominoul naturii”

DEC-Educatie muzicala:Predare:”Imnul ecologistilor” Auditie:”Cantece pentru copii despre natura”

ADP OPTIONAL-LB.ENGLEZAPlimbare „Sa ne incantam privirea”

MIERCURI ADP Intalnirea de dimineataSalutul;Ce ai observat in drum spre gradinita?Pregatim materialele pentru ALA.

ALA JOC DE ROL:”De-a ecologistii”STIINTA:fisa de lucru-„Grupeaza activitatile oamenilor astfel incat cercul verde sa cuprinda actiuni cu efecte pozitive,iar cercul negru, actiuni cu efecte negative”BIBLIOTECA: „Ce pot face eu?”-Realizarea

ADE DLC-Educarea limbajului-memorizare”Prietena ne e natura” de Marcela Penes

MIERCURIADE

DPM-Educatie fizica-Joc„Tarare din culcat inainte cu deplasare alternativa a bratului si piciorului opus”Pe furis printre tufe”

ALALectura educatoarei:”Legenda omului-stapanul naturii”Concurs de ghicitori

JOI

ADPIntalnirea de dimineataSalutul;Cum ocrotim natura?Se prezinta copiilor noutatile zilei

ALA

BIBLIOTECA:”Alfabetul naturii”-Gasiti cate un cuvant legatde padure care sa inceapa cu litera indicataARTA: Desenati un tablou in care sa introduceti urmatoarele elemente din natura:(nori,albina,trandafiri,urs,aer,apa)CONSTRUCTII:Tema la alegere

ADEDS-Activitate matematica-joc didactic”Cine socoteste mai repede?”DOS-Educatie pentru societate-Letura educatoarei ”Scrisoarea planetei Terra” de C. Tănase-

ADPOPTIONAL-Limba englezaVizionare –Film documentar”Plantele,animalele si omul alcatuiesc o mare familie”

VINERI

ADPIntalnirea de dimineataSalutul;De ce alcatuiesc o mare familie toate vietuitoarele pamantului?

ALA

STIINTA:Sorteaza desenele ce au infuenta pozitiva si negativa asupra mediului. Coloreaza numai desenele care au o influenta pozitiva asupra vietii oamenilor.ARTA:Desenati pe talpa decupata din carton,ce vietuitoare puteti calca,si ganditi-va la urmari.JOC DE MASA:”Unde traieste fiecare vietuitoare? Aseaz-o corespunzator in mediul in care tra- ieste”

ADE

ALA

DLC-Educarea limbajului:Povestire cu inceput dat:”Omul si natura”DEC-Activitate practica:Realizarea unui album”Spatiul verde, garantia vietii”

Jocuri de miscare in aer liber;„Respiram aer curat”

HARTA PROIECTULUISAPTAMANA a II-a

OMUL

FABRICI SURSELE POLUARE APA SI UZINE POLUARII

SUBSTANTE TOXICE

AFECTEAZA SANATATEA OMULUI SI ANIMALELOR

DEPOLUARE EFECTELE POLUARII

CURATAREA DEPOZITESOLULUI SI APEI DE GUNOI INFECTEAZA DISTRUGE AERUL SI APA SOLUL

PLANIFICARE SAPTAMANALA

LUNI

ALA

Bibliotecă : Citire şi sortări de imagini Ştiinţă: Umflăm baloane/facem baloane de săpun = experiment

ADE DS-Cunoasterea mediului Conversatie: Aerul şi forme ale acestuia în naturăDEC-Modelaj:”Padure vesela,padure trista”

ADP ADP. Aerul şi viaţa sănătoasă!-Jocuri in aer liber

MARŢI

ALA Artă : Pomi şi flor- pictură -Joc de masă :Puzzle – Construieşte imagineaConstructii:”Construim pubele pentru deseuri”

ADE DS-Activitate matematica- Sortăm deşeuri după anumite criterii Ex. cu material individualDEC-Educatie muzicala-Predare: „Toti copiii pamantului” Repetare:”Imnul ecologistilor”

ADP OPTIONAL:LB.ENGLEZAJoc de miscare:”Alergam ,ne jucam,aer curat respiram”

MIERCURI

ALA Bibliotecă : Curiozităţi din lumea plantelor şi animalelor lecturăJoc de rol : De-a croitorii – confecţionăm îmbrăcăminte din materiale refolosibile

ADE DLC.-Educarea limbajului- lectura educatoarei –Povestea ambalajului devenit gunoiDPM- Adunăm hartiile purtate de vant- parcurs aplicativ(mers, alergare,sărituri)

ALA Vizită în cartier pentru depistarea zonelor cu poluare

JOI

ALA Joc de rol : Ocrotirea vieţii pe pământ- dramatizare- Artă : Creare de mesaje ecologice-pictura;desenJoc de masa:Alege si sorteaza imaginile ce reprezinta efectele poluarii:aerului,solului,apeiŞtiinţă : Fumul, mirosul şi poluarea -experiment

ADEDS-Activitate matematica-joc didactic”A cata masina polueaza?DOS- Suntem mici ecologişti. Ce facem?-convorbire

ADP OPTIONAL-LB.ENGLEZA

VINERI

ALA+AD

ACTIVITATE INTEGRATA„PRIETENII LUI ECOLOGEL”STIINTA ,,ASA DA!ASA NU!” PostereARTA ,,PAMANTUL VESEL-PAMANTUL TRIST” pictura,,CERCETATORII NATURII” ”- confectionarea unui album-JOC DE MASA: ,,PIRAMIDA”

EDS-Cunoasterea mediuluiDLC-Educarea limbajuluiDEC-Educatie muzicala

REZULTATE AŞTEPTATE

Atitudini pozitive ale copiilor pentru păstrarea unui mediu înconjurător curat,nepoluat

Lucrări realizate de copii din diferite materiale refolosibile Implicarea cât mai multor factori educativi în iniţierea diferitelor acţiuni

în scopul păstrării şi protejării mediului înconjurător(să nu arunce gunoaie decât în locurile special amenajate,să protejeze plantele şi animalel)

Manifestarea spiritului de toleranţă şi cooperare între copii în realizarea activităţilor

Însuşirea unor termeni ecologici pentru exprimarea în situaţii de comunicare

ANALIZA SWOT

PUNCTE TARI:

Curiozitatea,dorinţa copiilor de a cerceta mediul prin intermediul propriilor simţuri; Colţul ecologic existent in sala de grupă;

Educaţia ecologică:Răspunde nevoilor copilului de cunoaştere concretă;Răspunde la intrebările copiilor;Pune copilul in contact cu mediul;Contribuie la cunoaşterea consecinţelor faptelor proprii şi chiar ale adulţilor;Determină formarea unor atitudini de ocrotire a mediului;

PUNCTE SLABE:

Baza materială insuficientă;

Lipsa continuităţii in relaţia grădiniţă-familie-mediu social pentru formarea la copil a unei atitudini ecologiste.

OPORTUNITĂŢI:

Educaţia ecologică ii invaţă pe copii cum să refolosească şi să recicleze deşeurile;Copiii ajung să iubească şi să ocrotească mediul inconjurător;

INDICATORI DE PERFORMANŢĂ:

Copiii vor ajunge să iubească şi să ocrotească natura;Majoritatea copiilor şi părinţilor vor deveni mai responsabili pentru acţiunile lor zilnice(să nu arunce pe jos hărtii,ambalaje,cunoscând consecinţele faptelor negative);Părinţii, alături de copii vor colabora in cadrul unor activităţi de protecţie a mediului(reciclarea deşeurilor,amenajarea şi ingrijirea mediului in care trăiesc);

Moto: "Sa iubim, sa respectam si sa pretuim Pamantul!El nu ne apartine noua, ci noi ii apartinem lui."

EDUCATOARE:

MERLUSCA CRISTINA

GRUPA PREGATITOARE

NIVEL II(5-7ani)

Gradinita cu Program Prelungit Nr.9 Comanesti

PROGRAMUL ZILEI

1. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA:

Primirea copiilor

INTALNIREA DE DIMINEATA: Salutul Noutatea zilei Calendarul naturii

2. ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA):

STIINTA: ,,Asa da! Asa nu!”-Postere

ARTA: ,,Pamantul vesel,Pamantul trist”-pictura “Cercetatorii naturii”-album

JOC DE MASA: ,,Piramida”

TRANZITIE -,,Cate unul pe carare”-joc muzical

3. ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENTIALE(ADE) ,, Prietenii lui ECOLOGEL”-activitate integrata (D.S. + D.L.C +DEC)

4. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA:

PROIECT DE ACTIVITATEINTEGRATA

,,PRIETENII LUI ECOLOGEL”

SCENARIUL ZILEI

I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA:

Activitatea zilei incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA. Copiii intra in sala de grupa pe o melodie ritmata si se aseaza in semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toti membrii grupei Educatoarea, pentru a constitui un model de comportament, zambeste, ii priveste, transmite caldura si incurajare prin toate formele de comunicare-verbala, nonverbala. SALUTUL porneste de la educatoare si se propaga apoi la intreaga grupa. Fiecare copil isi va spune numele si ce aspecte din natura ii place mai mult.Este aleas un copil care urmeaza sa prezinte CALENDARUL NATURII si sa adreseze intrebari colegilor,referitoare la ziua respectiva.Se va folosi metoda interactiva de grup:R.A.I.(Raspunde,arunca,intreaba)In ce anotimp suntem acum? Care este imaginea care reprezinta anotimpul? Ce reprezinta celelalte imagini? Cate luni are Primavara, care sunt acestea? Cum se mai numesc ele? In ce zi suntem?Cum se numeste ziua de azi? Dar urmatoarea zi? In ce an suntem? NOUTATEA ZILEI -este anuntata de educatoare.

ECOLOGEL,un baietel curajos,care traieste intr-o lume foarte,foarte curata,cu paduri dese,flori de toate culorile si felurile,frumos parfumate,pasari,animale,ape limpezi si cristaline,mi-a trimis o scrisoare,prin care va roaga sa il ajutati..El doreste sa afle cum este lumea si mediul in care voi traiti.Pentru a-l putea ajuta,m-am gandit sa pornim intr-o calatorie imaginara si,in drumul nostru sa notam fiecare neregula pe care am descoperit-o in natura.ECOLOGEL stie ca noi facem parte din echipa ecologica”Prietenii NaturiI”si ca am participat la Concursul National “PATRULA ECO”.Are mare incredere in noi ca ii vom arata toate lucrurile care ne plac si care nu ne plac,de aici de unde locuim.Pentru ca ECOLOGEL stie ca la noi in grupa avem si o mascota ce ne reprezinta”MASCOTA ECO”,ne transmite ca ii putem trimite toate observatiile noastre prin mica noastra mascota.Deci,haideti sa pornim in calatoria noastra.

II. ACTIVITATEA DIDACTICA pentru secventa A.L.A.

NIVEL:II (5-7 ani)

SECVENTA DE ACTIVITATE: (ALA) Jocuri si activitati la alegerea copiilor

MIJLOC DE REALIZARE: Activitati pe centre de interes:

1. CENTRUL DE INTERES:STIINTATema:: ,,ASA DA!ASA NU!”Mijloc de realizare: PostereObiective operationale:- Sa selecteze imagini cu aspecte pozitive si negative si sa le aranjeze pe cele

doua postere in forma de glob pamantesc;- sa precizeze care drepturi ale naturii au fost respectate si care nu;;- sa enumere indatoririle oamenilor,copiilor,vizavi de protejarea naturii;- sa se exprime in propozitii corecte din punct de vedere gramatical;- sa participe activ,sa puna intrebari,sa gaseasca raspunsuri.

Strategii didactice: Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia. Material didactic: Imagini cu aspecte pozitive si negative,din lumea mediului inconjurator;doua panouri(forma globului pamantesc) Asa da!;Asa nu!

2. CENTRUL DE INTERES:ARTA A). Tema activitatii : ,,PAMANTUL VESEL-PAMANTUL TRIST”

Mijlocul de realizare: picturaObiective operationale :- sa exprime prin intermediul elementelor de limbaj plastic cunoscute,fata

pamantului(trista,vesela);- sa argumenteze alegerea pe care a facut-o;- sa analizeze lucrarile prin argumentarea lucrarilor, tinand seama de criteriile

de apreciere. Obiective educative:

Educarea creativitatii in realizarea lucrarilor; Educarea perseverentei; Educarea gustului estetic.

Strategii didactice:Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul.Material didactic: Acuarele,pensoane,foi de desen,servetele,panouri pentru expunerea lucrarilorEvaluare: Turul galeriei

B). Tema activitatii: ,,CERCETATORII NATURII”Mijlocul de realizare: ”- confectionarea unui album-Obiective operationale :- sa selecteze,sa decupeze si sa alcatuiasca un album cu imagini ce reprezinta

sursele,efectele poluarii si solutiile care duc la depoluare.- sa lipeasca materialele in vederea realizarii albumului si sa plieze corect.Strategii didactice:Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul.Material didactic:reviste,atlase,foarfece,foi pentru album,lipici, panouri pentru expunerea lucrarilor.

3. CENTRUL DE INTERES: JOC DE MASA A). Tema activitatii: ,,PIRAMIDA”

Mijlocul de realizare:Fiecare copil va primi cate un cub de lemn pe care va lipi cate un desen realizat de el,reprezentand plante sau animale erbivore si animale carnivore care traiesc in tara noastra.Vor ridica o piramida.Plantele vor forma baza piramidei(pentru ca in general depindem de plante atunci cand ne hranim).Cuburile cu animale erbivore deasupra,apoi cuburile cu animale carnivore,iar in varf,OMUL.

Obiective operationale :-sa deseneze plante si animale,sa le denumeasca si sa le lipeasca pe fetele cubului;-sa decupeze si sa lipeasca pe fetele cuburilor,imagini cu animale erbivore si animale carnivore;-Strategii didactice:Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul, invatarea prin cooperare,brainstormingMaterial didactic: cuburi din lemn,carton colorat,carioca,culori,foarfece,lipici.Evaluare: Turul galeriei

Evaluare: Prezentarea albumului,posterelor,picturilor si a piramidei.

BIBLIOGRAFIE: ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar” (3-6/7 ani) M.Ed.C.T. 2008 ,,Metode interactive de grup-Ghid metodic”, Editura Arves 2006 “Educatie ecologica si de protectie a mediului”,Editura Brevis, Oradea,2008

DEMERS DIDACTIC

EVENIMENTDIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGIIDIDACTICE

MIJLOC DE INVATAMANT

Momentorganizatoric

Pregatirea climatului psiho-afectiv necesar desfasuraii activitatii. Educatoarea aranjeaza mobilierul pentru desfasurarea activitatilor pe sectoare:Sector Stiinta,Sector Arta si Sector Joc de masa . Copiii intra ordonat in grupa pe fond muzical.

Observarea comportamentului copiilor.

Captareaatentiei

Se amesteca ecusoane cu trei categorii de desene reprezentand:flori,copaci,pasari. Fiecare copil isi alege ecusonul preferat si se aseaza la masa la care se gaseste simbolul ecusonului pe care l-a ales.

explicatia Ecusoane.

Anuntareatemei si a

obiectivelor

Astazi in calatoria noastra vom porni de la activitatile pe sectoare,activitati care va plac foarte mult.Pe parcursul intregii zile noi vom fi prietenii lui Ecologel,de aceea,activitatea de astazi se va numi:”Prietenii lui Ecologel”

Pe mese aveti tot felul de materiale cu ajutorul carora veti realiza lucruri interesante,care,cu siguranta lui Ecologel,ii vor placea foarte mult.Fiecare v-ati ales sectorul in functie de ecusonul primit si veti realiza urmatoarele lucrari:Postere:”Asa da!Asa nu!”;Album:”Cercetatorii naturii”;Pictura”Pamantul vesel-Pamantul trist”;Piramida naturii”.

explicatia

Prezentarea continutului si

dirijarea invatarii

La Sectorul Stiinta,copiii vor selecta imagini cu aspecte pozitive si negative si le vor aranja (lipi)pe cele doua postere in forma de glob pamantesc.Explic copiilor modul de lucru.Voi adresa intrebari cu privire la mediul inconjurator,privind aspectele pozitive si aspectele negative.-Care drepturi ale naturii au fost respectate si care nu ?-Care sunt indatoririle oamenilor,

Explicatia

Conversatia

-Imagini cu aspecte pozitive si negative,din lumea mediului inconjurator;-Doua panouri(forma globului pamantesc) Asa da!;Asa nu!

copiilor,vizavi de protejarea naturii?

La Sectorul Arta,copiii vor exprima prin intermediul elementelor de limbaj plastic cunoscute,fata pamantului(trista,vesela) : « Pamantul vesel-Pamantul trist »Voi adresa intrebari,prin raspunsul carora,copiii vor argumenta alegerea facuta.La acelasi sector,copiii vor confectiona un album”Cercetatorii naturii”.Prin prezentarea continutului copiii vor intelege ca au de selectat imaginice reprezinta sursele,efectele poluarii si solutiile care duc la depoluare.Voi spune copiilor ordinea aranjarii imaginilor in album:surse,efecte,solutii de depoluare.La Sectorul Joc de MasaFiecare copil va primi cate un cub de lemn pe care va lipi cate un desen realizat de el,reprezentand plante sau animale erbivore si animale carnivore care traiesc in tara noastra.Vor ridica o piramida.Plantele vor forma baza piramidei(pentru ca in general depindem de plante atunci cand ne hranim).Cuburile cu animale erbivore deasupra,apoi cuburile cu animale carnivore,iar in varf,OMUL.Voi spune copiilor ca daca sunt prea putine cuburile de la baza,piramida nu va avea stabilitate.-Ce deduceti de aici?Copiii vor arata ceea ce cred ei ca inseamna lipsa unui cub de la baza piramidei.(piramida s-ar rasturna,deci nu ar mai exista viata;daca nu sunt plante,animalele erbivore nu ar avea ce sa manance,daca nu ar fi animale erbivore,animalele carnivore nu ar avea cu ce sa se hraneasca,si daca toate acestea nu ar fi,nu ar mai exista nici oameni)

Explicatia

Conversatia

Explicatia

Explicatia

Invatarea prin cooperare

Conversatia

Brainstorming

-Acuarele,-pensoane,-foi de desen,-servetele,-panouri pentru expunerea lucrarilor

-Reviste,-atlase,-foarfece,-Foi pentru album,-lipici.

-Cuburi din lemn,-carton colorat,-carioca,culori,-foarfece,-lipici.

Obtinerea performantei

Toti copiii sunt activi,coopereaza intre ei si urmaresc sa fie atinse obiectivele propuse.

Evaluareaactivitatii

Lucrarile realizate,vor fi expuse,astfel incat toti copiii sa faca turul si sa le observe.Se va aminti copiilor ca toate aceste lucrari vor ajunge in tara lui Ecologel,cu ajutorul Mascotei ECO.

Turul galeriei

Explicatia

Retentia si transferul

Voi cere copiilor sa descopere cuvintele lipsa din propozitiile pe care le prezint:1.Copacul,ghiocelul,cartoful,prunul,sunt.........(plante)2.Ursul,cerbul,iepurele,ariciul,sunt .........(animale)3.Din lumea vie fac parte plantele,animalele si........(omul)4.Pentru o viata sanatoasa trebuie sa..... (ocrotim)natura.5.Murdaria,infectarea aerulu, apelor,solului,se numeste....(poluare)

Conversatia

Exercitiul

Problematiza-rea

Incheierea activitatii

Voi spune copiilor ca vom poposi pentru cateva minute,dupa care vom porni iarasi in calatoria noastra imaginara.TRANZITIE: “Cate unul pe carare”-joc muzicalPe aceasta melodie,copiii vor porni si se vor aseza pe scaunelele asezate in forma de semicerc,pentru continuarea activitatii pe domenii experentiale.

Conversatia

Jocul

III.ACTIVITATEA DIDACTICA pentru secventa A.D.E. GRUPA:Pregatitoare-Nivel II -(5-7 ani)

TEMA DE STUDIU: ,,CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?”

TEMA ACTIVITATII: ,,Prietenii lui ECOLOGEL”

TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: DS -CUNOASTEREA MEDIULUI DLC -EDUCAREA LIMBAJULUI DEC -EDUCATIE MUZICALA

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrata

FORMA DE REALIZARE: frontal, pe grupuri, individual;

SCOPUL: Dezvoltarea capacitatii de a intelege atitudinile corecte fata de sine si fata de ceilalti,atitudini ecologice active,pozitive si responsabile,care sa permita manifestarea unei conduite adecvate in relatia cu mediul natural si social. Consolidarea si utilizarea cunostintelor ecologice in formarea unor deprinderi, comportameme si atitudini ecologice in contexte variate.

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE: a) cognitive-informationale:

sa elaboreze si sa desprinda idei intr-un scop dat; sa precizeze ce importanta prezinta natura pentru om; sa enumere activitatile de ingrijire,de protejare a mediului; sa motiveze necesitatea protejarii mediului de catre om; sa inteleaga efectele secundare,negative ale activitatii omului asupra mediului; sa sesizeze comportamente neconforme regulilor de protectie a mediului. sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate despre comportamente ecologice pozitive

si negative; b) psiho-motorii:

sa manuiasca cu grija materialul didactic; sa se orienteze corect in spatiul grupei.

c) afectiv-atitudinale: sa manifeste atitudini de respingere si dezaprobare fata de actiunile de poluare a

mediului; sa participe activ la ocrotirea mediului inconjurator.

STRATEGII DIDACTICE: a. Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia,exercitiul verbal, dialogul, lucrul in echipa ,jocul, problematizarea, aprecieri verbale, ,,Calatoria misterioasa”

EVALUARE: evaluare continua prin tehnicile folosite;verificare orala, observarea permanenta a comportamentuli,aprecieri stimulative, analiza raspunsurilor si a produselor activitatii, corectarea imediata a raspunsurilor

SCENARIU DIDACTIC

EVENIMENT DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Momentorganizatoric

Pregatirea climatului psiho-afectiv necesar desfasuraii activitatii. Scaunelele sunt asezate in forma de semicerc Copiii se aseaza pe scaunele dupa ce au executat jocul muzical”Cate unul pe carare”. Se pregatesc pentru continuarea calatoriei imaginare.

Participarea tuturor copiilor

Captarea atentiei

Voi spune copiilor ca ii putem arata prietenului nostru Ecologel si alte lucruri pe care le-am invatat despre natura,despre fapte bune si fapte rele vizavi de mediul inconjurator.Se va recita poezia:”Prietena ne e natura”

explicatia Asculta,retinRecita poezia

Anuntarea temei si a

obiectivelor

Daca in prima parte a zilei,ati aratat practic ce si cum stiti sa lucrati, acum vom purta o conversatie prin care fiecare copil va trebui sa raspunda la cate o intrebare.Raspunsurile pe care le veti da,se regasesc in lucrarile pe care le-ati realizat pentru Ecologel.Vor fi raspunsuri prin care veti arata ce reprezinta natura pentru om,dar si ce reprezinta omul pentru natura,pentru mediul in care traieste. Pornim acum in a doua parte a calatoriei. II vom arata lui Ecologel cat de multe lucruri stim si ca dorim sa facem o lume la fel de frumoasa ca aceea in care el locuieste.

Conversatia

Explicatia

Observarea comportamen-tului copiilor

Prezentarea continutului si

dirijarea invatarii

Se va prezenta un set de intrebari:-Cine este prietena noastra,a copiilor,a oamenilor?-Ce sunt:copacul,floarea,padurea,pasarile,animalele?-Ce alte elemente mai fac parte din natura?-Cum se numeste planeta pe care locuim?-De ce i se mai spune si planeta vie?-Cine contribuie la mentinerea vietii pe pamant?-Cine contribuie la distrugerea pamantului?-Ce este poluarea?Unde o intalnim?-Care sunt sursele poluarii?

Conversatia Aprecierea raspunsurilor si a compor-tamentului.

Aprecierea raspunsurilor

Obtinerea performantei

Retentia si transferul

Evaluareaactivitatii

Incheierea activitatii

-Care sunt efectele poluarii?-Ce trebuie sa faca omul pentru preantampinapoluarea?-Ce pot face oamenii ca noi sa putem respira aer curat?-Ce pot face oamenii ca pe pamant sa existe ape limpezi?-Ce pot face ei ca pe pamant sa existe :paduri vesnic verzi,parcuri pline de flori,de verdeata,copaci falnici,pasari,animale ?

Copiii vor alcatui propozitii cu cuvintele : natura; padure; parc; ape cristaline, copaci falnici; poluare; ecologizare.

Pe un suport de carton,se va desena,sau se va lipi chipul unui om şi prin săgeţi duse spre margine,copiii vor adresa oamenilor mesaje de ocrotire a mediului:“NU RUPETI FLORILE”“OCROTITI NATURA”“RESPECTA NATURA!TRAIESTE SANATOS”“NATURA-PRIETENA OMULUI”“ECONOMISESTE APA,ENERGIA,HARTIA”“OMUL TREBUIE SA FIE PRIETEN CU NATURA”“FITI ECOLOGISTI”

Pornind de la ultimul mesaj pe care doriti sa il transmiteti oamenilor,vom canta “Imnul ecologistilor”

Voi face aprecieri cu privire la felul in care au participat la activitate,fara a uita sa amintesc copiilor rolul pe care il au in pastrarea mediului

Conversatia

Exercitiul verbal

Harta conceptuala

si a compor-tamentului.

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Intonarea cantecului

Aprecierea verbala

PRIETENA NE E NATURA de Marcela

Penes

E o fiinta si copacul,Si floarea,gingasa faptura,O doare daca vii spre dansa

Cu ne-ntelegere si ura.

Se sperie adanc padureaVuind de teama unui foc,

Nu te grabi s-arunci gunoaie!Respecta fiecare loc!

Ce mandru canta pasarele!De ce sa le ucizi?Se poate ?

Asculta-le si le-ntelege !Prietene tu le socoate.

Si apa curge unduioasaE limpede ca o vioara,

Privind in ea te oglindesteSi fapta singur iti masoara.

Prietena ne e natura,Padurea,cristaline ape,

Sa ii descoperim faptura,Sa o iubim,sa-i fim aproape.

Scrisoarea PLANETEI TERRAde C. Tanase

-Fragment-

 

(….)Am râuri ce-şi adună ape Din nesecatele izvoare,La care vin să se adape,Statornic, razele de soare.

Şi am câmpii nemărginiteŞi cer cu nori catifelaţi, Chiar peşteri am, cu stalagmiteŞi munţi, în minereu bogaţi.(…)Sunt singura dintre suroriPe care-a încolţit viaţaŞi Soarele, săltând pe zări,Se-apleacă şi-mi sărută faţa.(…)Păcat că oamenii nu vorSă-mi ocrotească atmosfera Şi apa dulce de izvor,Oceanele şi biosefera. Altfel, pe-a Cosmosului hartă,Voi deveni „planetă moartă”!