Proiect Sunet r Con Solid Are

15
PROIECT DIDACTIC Data: Grupa/Copil: Grădiniţa cu program prelungit nr.: Prof.logoped: Cristolţan Codruţa Tulburarea de limbaj: Dislalie polimorfă. Subiectul: Sunetul R-consolidare Tipul activităţii: corectiv-terapeutică Obiective cadru: - Formarea şi dezvoltarea capacităţii de exprimare orală corectă. Obiective de referinţă -Să pronunţe corect sunetul „R” în emitere independentă, în silabe directe şi indirecte, în cuvinte. Obiective operaţionale: A) Cognitive: O1 - Să emită independent sunetul R. O2 - Să emită corect sunetul R în silabe. O3 – Să emită corect sunetul R în cuvinte. B) Psihomotrice: Să execute cotect, după model, anumite metode şi procedee utile în corectarea dislaliei. Să manipuleze corect materialul didactic. C) Afective: Să fie atent, să participe la activitate, să răspundă la întrebări.

Transcript of Proiect Sunet r Con Solid Are

Page 1: Proiect Sunet r Con Solid Are

PROIECT DIDACTIC

Data:

Grupa/Copil:

Grădiniţa cu program prelungit nr.:

Prof.logoped: Cristolţan Codruţa

Tulburarea de limbaj: Dislalie polimorfă.

Subiectul: Sunetul R-consolidare

Tipul activităţii: corectiv-terapeutică

Obiective cadru:

- Formarea şi dezvoltarea capacităţii de exprimare orală corectă.

Obiective de referinţă

-Să pronunţe corect sunetul „R” în emitere independentă, în silabe directe şi indirecte, în cuvinte.

Obiective operaţionale:

A) Cognitive:

O1 - Să emită independent sunetul R.

O2 - Să emită corect sunetul R în silabe.

O3 – Să emită corect sunetul R în cuvinte.

B) Psihomotrice: Să execute cotect, după model, anumite metode şi procedee utile în corectarea dislaliei.

Să manipuleze corect materialul didactic.

C) Afective: Să fie atent, să participe la activitate, să răspundă la întrebări.

Strategii didactice:

A) Metode şi procedee: M1 – conversaţia,

M2 – demonstraţia articulatorie,

M3 – explicaţia,

M4 – exerciţiul,

Page 2: Proiect Sunet r Con Solid Are

M5 – observaţia,

M6 – jocul didactic,

M7 – analiza fonetică a cuvântului.

B) Materiale didactice: m1 – calculator,

m2 – fişa cu imagini –Anexa 1

m3 – creioane,

m4 – fişe de lucru –Anexa 2, 3, 4

m5 – fişa de evaluare – Anexa 5.

Resurse:

A) Bibliografice:

-BEJAN, LOREDANA, Activităţi practice în logopedie şi psihologie şcolară, Editura Primus Oradea, 2009.

-JURCĂU, EMILIA; JURCĂU NICOLAE, Învăţăm să vorbim corect, Editura Printek, Cluj-Napoca, 1999.

-VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Să învăţăm cu...plăcere. Fişe de exerciţii logopedice în comunicarea orală şi scrisă, Asociaţia Reninco România, 2007.

-VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Terapia tulburărilor de limbaj, E. D. P. Bucureşti, 1997.

-VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Program de exerciţii logopedice pentru remedierea dislaliei, Asociaţia Reninco România, 2009.

B) Temporale: 45 minute.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE LECŢIEI

OB. M. m. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI

1.Moment organizatoric.

M1 Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea activităţii. Familiarizarea elevului cu mediul cabinetului şi crearea unui climat psiho-afectiv optim.

Page 3: Proiect Sunet r Con Solid Are

2.Captarea atenţiei.

M5 m1

m2

-se ascultă poezia „Zdreanţă” de Tudor Arghezi

„L-aţi văzut cumva pe Zdreanţă

Cel cu ochii de faianţă?

E un câine zdrenţăros

De flocos, dar e frumos.

Parcă-i strâns din petice

Ca să-l tot împiedice,

Ferfeniţele-i atârnă

Şi pe ochi, pe nara cârnă

Şi se-ncurcă şi descurcă,

Parcă-i scos din câlţi de furcă.”

-prezintă imaginea cu căţeluşul Zdreanţă. –Anexa 1

-ascultă poezia

-este atent.

3.Anuntarea obiectivelor lectiei.

M1 Comunică tema activităţii si obiectivele: i se spune copilului că pentru a învăţa să vorbim corect, astăzi o să pronunţăm silabe şi cuvinte în care se găseşte sunetul r.

- este atent la comunicarea temei activităţii.

4.Reactualizarea cunoştinţelor anterior învăţate

M3

M4

M5

M1

m2

Se realizează câteva exerciţii şi jocuri pentru: -gimnastica generală

-gimnastica pentru aparatul fono-articulator (maxilare, limbă, buze şi obraji, vălul palatin)

-exerciţii pentru educarea respiraţiei

-exerciţii pentru dezvoltarea auzului fonematic (cum face ursul: morr, morr, morr; cum face motocicleta:brrr, brrr, brrr; cum sună telefonul: ţârr, ţârr, ţârr; cum face roata: scârţ, scârţ; cum face câinele care muşcă: hârrr, hârr, hârr; cum tremurăm de frig: bârr, bârrr; cum oprim caii: pârrr, cum chemăm oile: bârrrr, cum crapă lemnele pârrr-pârrr ). – se prezintă fişa cu imagini – Anexa 1

-excută jocuri şi exerciţii pentru gimnastica generală, pentru aparatul fono-articulator, pentru educarea respiraţiei.

-pronunţă onomatopee.

Page 4: Proiect Sunet r Con Solid Are

O1

M2

Despre ce animal era vorba în poezie?

Cum este căţeluşul Zdreanţă?

Ce animale mai cunoşti tu?

Care este primul sunet pe care-l auzim când spunem cuvântul raţă?

Se pronunţă sunetul r (în şoaptă, apoi cu voce normală), se explică poziţia care trebuie luată pentru pronunţarea sunetului ( buzele deschise, uşor zâmbet, dinţii uşor distanţaţi, limba vibrează, limba are forma unei linguriţe cu marginile sprijinite de molarii superiori, iar vârful se ridică spre alveole, le atinge şi vibrează sub presiunea aerului din laringe spre cavitatea bucală, inspiraţia şi expiraţia se face peste vârful limbii).

Despre căţeluşu Zdreanţă.

zdrenţuros.

pisica, leul, găina, vaca, raţa........

Sunetul r.

-pronunţă sunetul r, prin adoptarea unei poziţii corecte.

5.Prezentarea continutului învăţării şi dirijarea învăţării.

O2

O3

M1

M4

M5

M1

M4

M5

Pune elevul să repete concomitent cu profesorul silabe care conţin sunetul r:

-în poziţie iniţială: ra, re, ri, ro, ru, ră.

-în poziţie finală: er, ir, âr, ăr, ar, or, ur.

-în poziţie mediană: ara, ere, iri, ără, uru, oro.

-în poziţie iniţială şi finală: rer, rir, râ, răr, rar, ror, rur.

Pune copilul să repete cuvintele:

- rac, râs, rând, ren, rest, roi, rod, romb, rus(-);

- ramă, rază, raţă, rană, rege, rece, robot, roată, român, rufe, rudă(--);

- rachetă, radio, rândunică, răsărit, receptor, reţetă, revistă, ridiche, robinet, rochie, rugăciune(---);

-Desfăşoară jocul didactic „Eu spun una, tu spui multe!”

-repetă concomitent cu profesorul silabe care conţin sunetul r.

-repetă cuvinte care conţin sunetul r în diferite poziţii.

Page 5: Proiect Sunet r Con Solid Are

O3

M3

M5

M6

M3

M5

M6

m4

m4

Profesorul spune un cuvânt, iar elevul trebuie să transforme cuvântul din unul/una în mai mulţi/mai multe.

(fişa de lucru Anexa 2)

-Desfăşoară jocul didactic „Cuvintele alintate (mângâiate)”.

Profesorul pune copilul să transforme cuvintele după model: raţă-răţuşcă.

(fişa de lucru Anexa 3)

-participă la joc.

-participă la joc.

6.Obţinerea performanţei.

O3 M3

M7 m4

m3

Se prezintă elevului o fişă cu imagini, copilul denumeşte imaginile printr-un cuvânt; cuvântul care conţine sunetul r va fi despărţit în silabe; se reprezintă grafic numărul silabelor, iar silaba care conţine sunetul r va fi reprezentătă grafic cu, culoarea roşie.

(fişa de lucru Anexa 4)

-denumeşte imaginile.

-desparte cuvintele în silabe, cu ajutorul profesorului, şi reprezintă grafic numărul silabelor.

-identifică silaba care conţine sunetul r şi o „scrie” cu roşu.

7.Evaluarea performanţei.

O3 M1

M5

m5 Pune copilul să repete câteva cuvinte care conţin sunetul r în poziţie iniţială, mediană, finală.

Prezintă copilului o fişă cu imagini, copilul „citeşte” imaginile, le denumeşte şi notează un X sub fiecare imagine care conţine sunetul r.

(fişa de evaluare –Anexa 5)

-repetă după profesor cuvinte care conţin sunetul r în diferite poziţii.

-denumeşte imaginile şi notează un X sub fiecare imagine care conşine sunetul r.

8.Încheierea activitaţii.

M1 Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii. Se recompensează copilul cu o bulină roşie şi o bomboană.

Copilul se întoarce în sala de grupă.

Page 6: Proiect Sunet r Con Solid Are

ANEXA

Zdreanţă

de Tudor Arghezi

„L-aţi văzut cumva pe Zdreanţă

Cel cu ochii de faianţă?

E un câine zdrenţăros

De flocos, dar e frumos.

Parcă-i strâns din petice

Ca să-l tot împiedice,

Ferfeniţele-i atârnă

Şi pe ochi, pe nara cârnă

Şi se-ncurcă şi descurcă,

Parcă-i scos din câlţi de furcă.”

Page 8: Proiect Sunet r Con Solid Are

ANEXA 2

EU SPUN UNA, TU SPUI MULTE!