Proiect Lectie Munteanu Gabriela

41
PROPUNĂTOARE :Educatoare Munteanu Gabriela MINISTERUL EDUCȚIEI NAȚIONALE INSPECTORATUL ȘCOLAR JUDEȚEAN BACĂU

Transcript of Proiect Lectie Munteanu Gabriela

Page 1: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

PROPUNĂTOARE :Educatoare Munteanu Gabriela

PROFESOR METODIST Moraru Petronela

MINISTERUL EDUCȚIEI NAȚIONALE

INSPECTORATUL ȘCOLAR JUDEȚEAN BACĂU

MINISTERUL EDUCȚIEI NAȚIONALE

INSPECTORATUL ȘCOLAR JUDEȚEAN BACĂU

Page 2: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

-Nivel I-

PROIECT DIDACTIC

*ACTIVITATE INTEGRATĂ*

Educatoare :

Munteanu Gabriela

-Nivel I-

PROIECT DIDACTIC

*ACTIVITATE INTEGRATĂ*

Educatoare :

Munteanu Gabriela

Page 3: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

HARTA ZILEI

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂTEMA SĂPTĂMÂNII:FLORILE PRIMÂVERIITEMA ZILEI: ”Florile –simbol al primăverii”

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

A.L.A. 1:- ACTIVITĂŢI LIBER ALESE

STIINŢĂ ARTĂ

ŞTIINŢĂ JOC DE MASĂ ARTĂ

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

A.L.A. 2:- ACTIVITĂTI LIBER ALESE

-Primirea copiilor (deprinderi de comunicare şi consilierea părinţilor);-Întâlnirea de dimineata -Salutul „Bună dimineaţa, flori! ” -Prezența -Împărtăsirea cu ceilalţi -,,Daca as fi o floare,as vrea sa fiu..?“ -Completarea calendarului naturii; -Activitate de grup - “Vine, vine primăvara” -Noutatea zilei „Cutiuța primăverii” -Mesajul zilei:”Florile-parfum şi bucurie” -Gimnastica de înviorare

-Primirea copiilor (deprinderi de comunicare şi consilierea părinţilor);-Întâlnirea de dimineata -Salutul „Bună dimineaţa, flori! ” -Prezența -Împărtăsirea cu ceilalţi -,,Daca as fi o floare,as vrea sa fiu..?“ -Completarea calendarului naturii; -Activitate de grup - “Vine, vine primăvara” -Noutatea zilei „Cutiuța primăverii” -Mesajul zilei:”Florile-parfum şi bucurie” -Gimnastica de înviorare

MEDIUL NATURAL

Tema:Plante (alcătuire, mediul de viaţă)“Flori pentru sala noastră de grupă”(Plantare răsaduri de flori)Exerciţii

PUZZLE”UN ÎNTREG DIN JUMĂTĂȚI”Joc de analiză și sinteză mintală

HAŞURARE

„FLORI DE PRIMĂVARA”

exercitii de desen

1.DOMENIUL ŞTIINŢĂActivitate matematicăCapitolul:Numere naturaleTema: Număratul in limitele 1-3, aprecierea globală a cantităţiiSubiect ludic: ”Să numărăm florile”-joc exercțiu

1.DOMENIUL ŞTIINŢĂActivitate matematicăCapitolul:Numere naturaleTema: Număratul in limitele 1-3, aprecierea globală a cantităţiiSubiect ludic: ”Să numărăm florile”-joc exercțiu

2. D.O.S Domeniu Om și societateCapitolul: LipireTema: Lipirea unor forme după o cerință dată -Joc exercițiu-Subiect ludic:”Buchețelul de lalele”, ”Coronița Zânei Florilor”

2. D.O.S Domeniu Om și societateCapitolul: LipireTema: Lipirea unor forme după o cerință dată -Joc exercițiu-Subiect ludic:”Buchețelul de lalele”, ”Coronița Zânei Florilor”

Artă: „Carnavalul primăverii” -moment artistic

!” „

Artă: „Carnavalul primăverii” -moment artistic

!” „

Page 4: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

NIVELUL:IGRUPA:Mică B- ”Grupa Năzdrăvanilor”TEMA ANUALĂ: CÂND CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂTEMA SĂPTĂMÂNII: FLORILE PRIMÂVERII TEMA ZILEI: "Florile - simbol al primăverii”

DURATA: 1 zi.

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ : „Dacă aș fi o floare, aș fi.... .”TIPUL ACTIVITĂŢII : formare de priceperi şi deprinderi.DURATA: 30 min.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

COGNITIVE:- să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;- să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;- să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp).- sa denumească caracteristicile anotimpului primăvara.

PSIHOMOTRICE : -să răspundă adecvat la comenzile motrice date;-să se folosească de acţiunile motrice învăţate pentru a răspunde la diferite ritmuri .

AFECTIVE:- vor exprima în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive manifestând prietenie, toleranţă şi armonie.

STRATEGIA DIDACTICA METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exercitiul, jocul.MIJLOACE DIDACTICE : panoul grupei, simboluri – elemente meteorologice, Calendarul naturii, fotografii, imagini de primavara,cutiuţa primăverii.

FORME DE ORGANIZARE : frontală, pe grupuri, individuală.

BIBLIOGRAFIE:1. *** (2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti; 2. Bane Colleen. (2004). „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” – Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media, Bucureşti; 3. Curs “Strategii de învatare prin cooperare” – modulul III – Step by Step;

ETAPELE ACTIVITĂŢII :

Primirea copiilor: deprinderi de comunicare şi consiliere parentală;

Page 5: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEŢĂ:1) SALUTUL

“ Bună dimineaţa floricele

Baieţi şi fete sprintenele !

Astăzi iar ne întâlnim

Multe ca să povestim

Dar întâi ne salutăm

Ziua bună vreau să dăm

Ca să meargă totul bine

Azi, în grupă aici la mine »

2).Prezenta copiilor:“După ce ne-am adunat Şi frumos ne-am prezentat Colegii ne-am intalnit Oare cine n-a venit?”

Acest moment va fi realizat cu ajutorul copiilor,fotografiile cu chipurile copiilor prezenţi vor fi aşezate pe un panou. 3). Calendarul naturii Educatoarea îi invită pe copii sa-şi îndrepte privirile către calendarul naturii, prin următoarele versuri: „Calendaru-i încântat, Că va fi iar completat,Vremea s-o studiemŞi-n calendar să notăm Cu nori, ploaie, vânt, furtună,Dar... mai bine cu vreme bună ...Copiii vor completa calendarul naturii cu ajutorul educatoarei.Copii vor fi îndemnaţi să privească pe fereastră.Se vor pune întrbări legate de aspectele calendaristice.

4. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALTI

Haideţi să ne imaginăm acum că suntem nişte flori frumoase dintr-o grădină. Cine doreşte să-mi spună ce floare şi-ar dori sa fie ?

5. ACTIVITATEA DE GRUP “Vine, vine primăvara”-cântec

6. Noutatea zilei:

Primim în acea dimineaţă „Cutiuţa primăverii” şi o scrisoare de la Zâna Primăverii

Page 6: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

7. Se anunţă obiectivele zilei:

Ne vom juca si vom lucra Vom lucra pe centre de activitate; Vom realiza o frumoasă expoziţie cu ceea ce am realizat la activităţile propuse. Ne vom juca, vom cânta.etc.

8. Reguli: -Se vor stabili un set de norme comportamentale.Mă voi axa pe ceea ce ar trebui să facă. 1.Să vorbim pe rând şi cu voce de interior. 2.Să îi ascultăm pe cei care vorbesc. 3Să îi ajut pe cei care au nevoie. 4.Să respectăm munca noastră şi a celorlalţi. 5. Să mergem frumos prin sală de grupă . 6.Să lucrăm curat,ingrijit,să respectăm ordinea şi disciplina.

Voi aminti clar ce comportamente voi aprecia şi la sfârșitul activităţilor,înainte de pauza de masă,le voi aduna in cerc, şi îi voi lăuda pe cei care au respectat regulile,pe tot parcursul zilei.

9. Mesajul zilei: Mesajul zilei va fi : “”- îndemn la coeziune şi întrajutorare;” Florile-parfum şi bucurie”

10. ÎNVIORAREA - Executăm câteva exercitii de înviorare pe baza unor versuri .

Gimnastica de înviorare- formarea deprinderii de a face gimnastică

Rutine - Se va urmări consolidarea deprinderilor igienico-sanitare si servirea micului dejun in conditii optime.

Tranziţie:”Bat din palme”

Page 7: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

( )STIINŢĂ

JOC DE MASĂ

ARTĂ

MEDIUL NATURAL

Tema:Plante (alcătuire, mediul de viaţă)“Flori pentru sala noastră de grupă”(Plantare răsaduri de flori)Exerciţii

PUZZLE”UN ÎNTREG DIN JUMĂTĂȚI”Joc de analiză și sinteză mintală

Haşurare

“FLORI DE PRIMĂVARA”

exerciții de desen

Page 8: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

SECTOR ŞTIINŢĂ Data: 27.03.2014Grupa: mică B- ”Grupa Năzdrăvanilor”Capitolul: Mediul naturalTema: Plante (alcătuire, mediul de viaţă)Subiectul ludic: „Flori pentru sala noastră de grupă”Tipul activităţii : Consolidare priceperi şi deprinderi;.

OBIECTIV DE REFERINŢĂ: Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare ( obiecte, aerul,

solul) , precum şi interdependenţa dintre ele.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive: OC1 – să enumere părţile componente ale unei flori;

b) Psihomotrice:OPM1 – să planteze răsaduri de flori în ghivece.

c) Afective: OA1 - vor exprima impresii legate de frumuseţea florilor.

•Strategia didactica: 1.Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,exerciţiul. 2.Mijloace didactice: lopăţică, ghiveci pentru flori, pamant, răsaduri. 3.Forme de organizare: pe grupuri, individual.

•Strategii de evaluare: - probă practică, efectuarea plantării răsadurilor puse la dispoziţie.

RESURSE: 1.Umane: 22preşcolari 2.Spaţiale: sala de grupă; 3.Temporale: 30 min. 4.Bibliografice: • Dumitriun Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Editura Didactica și Pedagogică, București, 2003 • M. Mătăsaru, M. Chiriloaie, V. Pricopoaia, L. Mătăsaru, C.Nedelcu, „Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar“, Editura CCD Bacău, 2004; • Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECTS, 2008

“Curriculum pentru educaţia timpurie”, Bucureşti, 2008;

Page 9: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

JOC DE MASĂ Data:27.03.2014Grupa: mică B- ”Grupa Năzdrăvanilor”Capitol: Relatii interumaneTema: compunerea unor imagini din jumătăți (împărțite vertical, orizontal)Subiectul ludic: ”Un întreg din jumătăți” (Flori de primăvară)Tipul activităţii: Consolidare priceperi şi deprinderi;

OBIECTIV DE REFERINŢĂ:

- OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a. Cognitive: - OC1 - să denumească cel puțin două imagini de pe cartonul avut la dispoziție; - OC2 - să combine corect jumătățile pentru a obține imaginile întregi ale florilor de primăvară; b.Psihomotorii: - OPM1- să verbalizeze acțiunile desfășurate.

c. Afective:-OA1 –să coopereze cu partenerul de lucru. •Strategii didactice: 1.Metode şi procedee didactice: explicația,conversaţia,demonstrația, observaţia,exerciţiul ; 2.Mijloace didactice: cartonul- suport pe care sunt imprimate imaginile întregi ale florilor de primăvară, jetoane cu imagini ale florilor de primăvară( jumătăți) 3.Forme de organizare: în perechi;

•Strategii de evaluare: -chestionare orală- denumirea florilor ale căror imagini au fost obținute și a modalităților prin care a fost obținută; - evaluarea imaginilor reconstituite.

RESURSE: 1.Umane: 22preşcolari 2.Spaţiale: sala de grupă; 3.Temporale: 30 min.

Page 10: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

4.Bibliografice: • Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Editura Didactica şi Pedagogică, Bucureşti, 2003

Lupu C. , Metodica predării matematicii, Manual pentru clasa a XII-a, Licee pedagogice, Editura Paralela 45, Piteşti, 1998.

• M. Mătăsaru, M. Chiriloaie, V. Pricopoaia, L. Mătăsaru, C.Nedelcu, „Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar“, Editura CCD Bacău, 2004; • Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECTS, 2008; •XXXCurriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008 ;

Page 11: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

Data:27.03.2014Grupa: mică B- ”Grupa Năzdrăvanilor”Capitolul :Elemente de limbaj plasticTema : HaşurareSubiectul ludic :„Flori de primăvara“.Tipul de activitate:-Formare de priceperi şi deprinderi.Activitatea de învăţare:-joc exerciţiu.

Obiectiv de referinţă: Să exerseze deprinderile tehnice specifice haşurării în spaţiul dat.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a. Cognitive: OC1.-să denumească materialele şi instrumentele de lucru.

b.Psihomotorii :OPM1.-să coloreze florile haşurând în spațiul dat.

c. Afective:OA1.-vor relaţiona cu partenerii de grup în realizarea temei.

STRATEGII DIDACTICE: 1.Metode şi procedee didactice: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,conversaţia. 2.Mijloace didactice: culori,fise de lucru. 3.Forme de organizare: în grup,cu elemente de individualizare. •Strategii de evaluare pentru realizarea produsului finit: -probă practică – estetica lucrărilor obţinute-expoziţie; - respectarea culorilor, ,a cerinţelor educatoarei. RESURSE: 1. Umane: 22 preşcolari ; 2. Spaţiale: sala de grupă; 3.Temporale: 30 min.

4. Bibliografice:

Page 12: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

• Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Editura Didactica şi Pedagogică, Bucureşti, 2003. Lupu C. , Didactica matematicii pentru învăţământul preşcolar şi primar, Editura Caba, Bucureşti, 2006. • M. Mătăsaru, M. Chiriloaie, V. Pricopoaia, L. Mătăsaru, C. Nedelcu, „Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar“, Editura CCD Bacău, 2004; • Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani,MECTS, 2008; •XXXCurriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008.

Page 13: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

1.DOMENIUL ŞTIINŢĂActivitate matematicăCapitolul:Numere naturaleTema: Număratul în limitele 1-3, aprecierea globală a cantităţii.Subiectul ludic: „Să numărăm florile”

Joc exerciții

1.DOMENIUL ŞTIINŢĂActivitate matematicăCapitolul:Numere naturaleTema: Număratul în limitele 1-3, aprecierea globală a cantităţii.Subiectul ludic: „Să numărăm florile”

Joc exerciții

2. D.O.S.Domeniu Om și societateActivitate practicăCapitolul: LipireTema: Lipirea unor forme după o cerință datăSubiect ludic: ,,Buchețelul de lalele”, ”Coronița Zânei Florilor”

2. D.O.S.Domeniu Om și societateActivitate practicăCapitolul: LipireTema: Lipirea unor forme după o cerință datăSubiect ludic: ,,Buchețelul de lalele”, ”Coronița Zânei Florilor”

Page 14: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

DOMENIUL ŞTIINŢĂ-ACTIVITATE MATEMATICĂ

NIVELUL:IGRUPA: MICĂ B- ”Grupa Năzdrăvanilor”TEMA ANUALĂ: “CÂND CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ” TEMA SĂPTĂMÂNII:- „Flori de primăvară” TEMA ZILEI: "Florile - simbol al primăverii”DOMENIU EXPERIENȚIAL: ŞtiinţăDISCIPLINA: Activitate matematicăCAPITOLUL: Numere naturaleTEMA :. Număratul in limitele 1-3, aprecierea globală a cantităţii.TIPUL DE ACTIVITATE :Recapitulare, sistematizare a cunoștințelor și deprinderilorSUBIECT LUDIC : „ Să numărăm florile”

MIJLOC DE REALIZARE: Joc exercitiu

Obiectiv de referinţă : Să numere de la 1 la 3 recunoscând grupele cu 1-3 obiecte..Obiective operaţionale:

COGNITIVE:

OC1- să alcătuiască mulţimi cu 1-3 elemente;

OC2-să aprecieze global cantitatea;

OC3-să numere corect, conștient în limitele 1-3, pe baza materialului intuitiv;

OC4-să precizeze numarul de elemente din fiecare mulţime.

PSIHOMOTRICE

OPM2- să aşeze jetoanele, formând mulţimi cu trei elemente.

OPM1- să încercuiască elementele multimii pentru stabilirea cantităţii;OPM2- să aşeze jetoanele, formând mulţimi cu două elemente.

AFECTIVE: OA1-vor paticipa cu plăcere şi interes la activitate;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Tip de strategie: mixtă

A) METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: jocul, explicaţia, demonstratia, exerciţiul conversaţia, problematizarea.

Page 15: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

B) MIJLOACE DE INVĂTĂMÂNT: Ghivece cu flori de primăvară, jetoane, scisoarea de la Zâna Primăverii, coşuleţe, fişe de lucru, bomboane, creioane.

C)FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupuri.

D)EVALUARE

Practică :Numărarea elementelor.

Orală: Utilizarea unui limbaj matematic adecvat.

RESURSE: 1. Umane: 22 preşcolari ; 2. Spaţiale: sala de grupă; 3.Temporale: 30 minute. 4. Bibliografice:

-XXXCurriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008.

- Ioan Dănilă, Dumitru Gherghina „Metodica activitatilor instructiv-educative in invăţământul

preprimar ” pp 69-74;

-Maria Mătăsaru , Maria Chiriloaie „Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar ” , pp 15-

53 ; Editura CCD Bacău ,2008.

Page 16: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

EVENIMENTE DIDACTICE

OB.

CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGIA DIDACTICĂ

EVALUAREACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

METODEDIDACTICE

MIJLOACEDIDACTICE

FORMEDE

ORGANI-ZARE

MOMENT ORGANIZATORIC

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:-aerisirea sălii de grupă;-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii ;-pregatirea materialului demonstrativ si distributiv ;-introducerea copiilor în sala de grupă ;

Frontală

1.CAPTAREA ATENTIEI

Prezint copiilor coșul primit de la Zâna Primăvară și scrisoarea:.

“Sunt Zâna Primăvară şi după cum ştiţi au înflorit primele flori.Vă rog ajutaţi-mă să le număr pentru că mă încurc la numărare. Aveţi pregătită o cutie cu multe surprize.

Preşcolarii ascultă explicaţiile educatoarei.

Conversaţia

Explicaţia

Elementul surpriză Frontală

Page 17: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

2.ENUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR

„-Astăzi la activitatea de matematică ne vom juca şi vom număra.„-Vom număra elementele unei mulţimi”.„-Haideți să o ajutam pe Zâna Primăvară să numere florile!”

Preşcolarii sunt atenţi la explicaţiile educatoarei

explicaţia

conversatia

Frontala

3.ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR OC 1

OC 2

“-Înainte de a începe activitatea, haideţi să vedem ce avem în coşul primit.”Educatoarea numeşte un copil să o ajute să pună pe masă, surpriza din coş.Preșcolarul scoate din coş două ghivece cu zambile şi două ghivece cu lalele.Câte credeți că sunt?I ghiveci are o zambilă.Al II-lea ghiveci are o lalea.

Al III-lea ghiveci are o lalea.

Al IV-lea ghiveci are o zambilă.

Al V-lea ghiveci are lalea.

Al VI-lea ghiveci are o zambilă.

Preşcolarii sunt atenţi la explicaţiile educatoarei

Conversaţia

Exerciţiul

Coș, ghivece cu flori

Individuala

Frontala

Chestionare orala

Page 18: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

4.PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII

OC3

OC4

Explic şi demonstrez copiilor modul cum vom forma mulţimi după formă.“-Vom numara florile din coşul primăverii.”“-Vom grupa florile de acelaşi fel, vom spune câte sunt şi apoi le vom număra ca sa ne convingem şi vom spune câte am obţinut”-“Câte ghivece cu zambile sunt pe masă? ”-“Haideţi să le numărăm! ”Solicit numărarea elementelor fiecărei mulţimi de la stânga la dreapta prin încercuire.“Haideti să numărăm ghivecele cu lalele!

Invit copiii să observe materialele din coşuleţele primite.

.”Haideţi să efectuăm împreună exerciţii de formare a mulţimilor.”

“-Ce aveţi pe masă”?“Aveți pe masă coşulete cu jetoane şi o foaie de lucru ( A4

Exerciţiul

Explicaţia

Ghivece cu flori

Coşulete cu jetoane

Individuală

Frontală

Chestionare orală

Page 19: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

OC3

alba).”“-Până ce eu cânt o strofă dintr-un cântecel, vă rog să scoateţi jetoanele din coşulet să le puneţi pe masă.”

-“Cum se numesc florile pe care le-aţi gasit în coşuleţ”?(Zambile şi lalele)“-Haideţi să aşezăm lalelele pe foaia de lucu, în partea de sus.“-Le vom aşeza pe linia orizontală”.“-Câte lalele credeţi că sunt”?-“Haideţi să le numărăm!”(o lalea, doua lalele, trei lalele)

“-Ce flori v-au mai ramas?(Zambile)

“- Aşezaţi toate zambilele sub lalele.”

-“Haideţi să le numărăm!”(o zambila, două zambile, trei zambile)

Exerciţiul

Jocul

Jetoane:Zambile si lalele

Frontală

Chestionare orală

5.OBTINEREA

Invit copiii să întoarcă fişa de lucru de pe masă.„-Ce observati voi pe fişă?”

Copiii observă pe fişă ghiocei şi zambile, sunt atenţi

ExercitiulProblematizar

Page 20: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

PERFORMANTEIOC3

(flori: ghiocei si zambile)

Se face intuirea fişei şi comunicării sarcinii.

1. ” Incercuiţi doi ghiocei”2. ”Colorează o zambilă”3. ”Câte zambile sunt?”

la comunicarea sarcinii.

ea

Fişă de lucru, creioane.

Individuală

Aprecieri verbale

6.RETENŢIA ŞI TRANSFERUL

-„Pentru că am am raspuns la întrebări, am lucrat frumos pe fişa de lucru, Zâna noastră a pregătit pentru voi farfuriuţe cu bombonele.”-Înainte de a le gusta, Zâna ne roagă să le numărăm.

Copiii sunt atenti la explicaţiile educatoarei. Conversaţia Bombonele

Aprecieri verbale

Page 21: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

7.EVALUAREA

Voi face aprecieri referitoare la

obiectivele operaţionale şi voi

aprecia modul cum au lucrat

atât individual cât şi frontal.

Conversaţia Aprecieri verbale

Page 22: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

Grupa: Mică B- ”Grupa Năzdrăvanilor”Domeniul experienţial : Domeniul Om și societate

Disciplina: Activitate practică

Capitolul: LipireTema : Lipirea unor forme după o cerință datăSubiectul ludic : ”Buchețelul cu lalele”, ”Coronița pentru Zâna Florilor”Tipul de activitate:-Formare de priceperi şi deprinderi;Activitatea de învăţare:-joc exerciţiu..Obiectiv de referinţă :

Să cunoască și să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unor activități practice

Obiective operaţionale:A. Psiho-motrice:

OPM1-să efectueze exerciții de mișcare/ încălzire a mâinilor. OPM2 -să lipească prin apăsare și suprapunere florile pe buchețel și pe coroniță

B. Cognitive :OC1- să denumească materialele de lucru puse la dispoziție;OC2- să descrie corect tehnica de lucru.

C. Afective:

OA1- vor exprima impresii fată de propria lucrare şi a colegilor.

STRATEGIA DIDACTICA:

Tip de strategie:mixtă

A) METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: explicaţia , conversaţia, exercitiul, demonstraţia.

B) MIJLOACE DE INVĂTĂMÂNT:lipici, material decupat (floarea de lalea, fluturi, frunze), coronițe, suportul de lucru, buchet confecționat din carton, șervețele umede, televizor, stick, recompense.

Page 23: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

C)FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală

.

D) STRATEGIA DE EVALUARE:

Practică –estetica lucrărilor obținute- expoziție

-corectitudinea folosirii tehnicii învățate

-respectarea cerințelor educatoarei.

Orală -aprecieri verbale,expoziţie cu lucrările realizate.

RESURSE: 1. Umane: 22 preşcolari ; 2. Spaţiale: sala de grupă; 3.Temporale: 25 min. 4. Bibliografice:

1. XXXCurriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008.

2. Ioan Dănilă, Dumitru Gherghina „Metodica activităţilor instructiv-educative în

învăţământul preprimar ” pp 69-74;

3. Maria Matasaru , Maria Chiriloaie „Proiectarea didactică în învăţămantul preşcolar ”

, pp 15-53 ;

4. „Didactica nova“, Revistă de informare culturală şi didactică, Craiova, Editura

„Didactica Nova“, 2010, pp. 123-125;

5. Gabriela Crenguta Paslaru „Instruire şi educaţie modernă în învăţământul preşcolar contemporan”, Editura Grafit , 2005”; pp 86-101 ;

Page 24: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

Etapele activităţii

Obiectiveoperaţio-nale

Conţinut şi sarcini de învăţare Strategia didactică Evaluare

Metode şi procedee didactice

Mijloace didactice

Forme de organizare

0.Moment organizatoric

Organizez spaţiul şi climatul educativ într-un mod optim desfăşurării activităţii propuse.

frontală

1. Captarea atenţiei

Prezentarea materialului de lucru, a

buchețelelor-model și coronițelor-model

(primite într-un cufăr de la Zâna Florilor)

conversaţia

explicaţia

Coronițe-model

Buchețele-model Frontală

2. Enunţarea temei şi a obiectivelor

OA1

Copiii vor fi anunțați că la activitatea practică vor lipi flori și fluturați pe buchețel, iar pe coroniță- flori și frunze.Acestea vor fi dăruite Zânei Florilor.

Sunt atenționați să lucreze îngrijit și să se ajute între ei (dacă este nevoie).

conversaţia,

explicaţia

Frontală

Observarea comportamentului

3. Actualizarea cunoştinţelor

OC1 Analiza modeluluiCopiii descriu modelele, denumind și

Conversaţia, explicația

Page 25: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

anterioare

OC2

numărând elementele de pe buchețele și coronițe.Prezentarea și intuirea materialului de lucru Educatoarea solicită copiii să denumească materialele din coșulețe și modul de utilizare a lor.Copiii sunt împărțiți în doua grupe, ăn funcție de preferință: o gupă lipește buchețelul cu lalele, cealaltă grupă lipește coronița cu ghiocei.Copiii mai au la dispoziție lipici solid și șervețele umede.

Frontal şi individual

Enumerarea corectă a etapelor de lucru.

4. Prezentarea optimă a conţinutului învăţării

OPM1

OPM2

Explicarea și demonstrarea procedeelor de lucru Educatoarea explică și demonstrează cum trebuie să fie realizate buchețelul și coronița.

Aleg florile, întind lipiciul pe spatele hârtiei și le aplică pe buchețel;apoi lipesc un fluturaș în mijlocul buchețelului.

Aleg florile, întind lipiciul pe spatele hârtiei și le aplică pe coroniță, pe punctele roșii; lipesc frunzele, în stânga și dreapta fiecărei flori.

Un copil repetă explicațiile referitoare la

explicaţia

demonstraţia

exerciţiul.conversaţia

BuchețelFloriFluturașlipici

CoronițaFlori

Individual

Individual

Observarea curenta

Page 26: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

OM3 modalitatea de lucru. Frunzelipici

5 . Dirijarea învățării și Obținerea performanței

Executarea lucrării de către copii

Copiii execută mișcări pentru încălzirea musculaturii fine a mâinilor recitând versurile:

”Pic-pic,picură, florile se bucură

Bum-bum,tună, norii se-adună

Soarele răsare, hei ce bine-mi pare!

Relaxăm mâinile, morișca o învârtim

Pentru că astăzi harnici o să fim.”

În timpul executării lucrării îi urmăresc pentru a interveni acolo unde este cazul, cu explicații suplimentare sau cu ajutor concret.

Îi atenționez asupra păstrării acurateții lucrărilor și a poziției corecte a corpului în timpul lucrului.

exerciţiul

explicaţia Frontal

Individual

Pe grupe

Executarea exercitiilor de încalzire si aplicarea corectă a paşilor de lucru.

Proba practică

Corectitudinea folosirii tehnicilor învăţate

Analiza produselor activităților

6.Evaluarea performantelor

Solicit preşcolarii să aşeze lucrarile la expoziţia din faţa clasei.

Vom aprecia lucrările în funcţie de

Conversaţia Expoziţia lucrărilor realizate de

Frontala şi individuala

Orală

estetica lucrărilor

Page 27: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

OA1

obiectivele propuse:

Lipirea elementelor atât pe coroniță cât și pe buchețel, în ordinea cerută

Acurateţea lucrării; Finalizarea lucrării. Se vor face

evaluări şi autoevaluări.

copii Realizare compoziţii originale

Respectarea culorilor

corectitudinea folosirii tehnicilor învăţate

7.Retentia si transferul

OC2 Solicit prescolarilor să denumească tema activitatii si sa enumere materialele si tehnicile folosite

Intern- spun copiilor că vom utiliza această tehnică( lipirea) şi în realizarea altor lucrări.Solicit verbalizare acţiunii efectuate

Extern- Propun copiilor să cântăm un cantecel.

Exerciţiul Frontală

şi individuală

Reproducerea corecta a unui cântec.

Page 28: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

A.L.A. 2:- ACTIVITĂTI LIBER ALESE

Artă: „Carnavalul primăverii” -moment artistic

Data: 27.03.2014

Categoria de activitate: Jocuri şi activităţi alese.

Capitolul: Deprinderea de a cânta in grup.

Tema Interpretarea cântecelor în grup la ton şi la semnal.

Subiect ludic: Cântece de primăvară!

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

Să intoneze cântece pentru copii asociind mișcările sugerate din textul cantecelului cu ritmul acetuia.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

să interpreteze cântece la ton şi la semnal;

să respecte regulile prevăzute de joc;

să participe cu interes la activitate.

STRATEGII DIDACTICE:

metode si procedee: explicaţia, demonstraţia, jocul;

material didactic : coronițe

forme de organizare:frontal

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, exercitiul, jocul.

RESURSE: 1. Umane: 22 preşcolari ; 2. Spaţiale: sala de grupă; 3.Temporale: 20 min.

Page 29: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

4. Bibliografice:

1. Mătăsaru, M, ,, Secrete metodice în didactica preşcolară”, vol. 2, Editura C.C.D.,

Bacău, 2008;

2. Cojocariu, Venera, Stan, Gabriel- ,, Sinteze didactice – suport de curs «Didacticã

preşcolarã- inovaţie şi calitate» ”, Editura C.C.D., Bacău, 2008;

3. Marin, Ana şi colaboratorii – „Programe de serbãri”, Editura Diana, Piteşti;

4. Bulboacã, Anca – „Scenete în versuri şi versuri pentru preşcolari”, Editura Arlequin,

Bucureşti, 2011;

5. XXX,- ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar - prezentări şi explicitări”,

Editura Didactică Publishing House, Bucureşti, 2009;

Educatoarea desface cutia primită de la Zâna Primăvară şi le dăruieşte copiilor câte o coroniţă

din flori de primăvară.

1.Vine, vine primăvara

Muzica: de N. SaxuVine, vine primavaraSe aşterne-n toată ţaraFloricele pe câmpiiHai sa le-adunăm, copii.

Creşte, creşte iarba verdeCiocarlia-n nori se pierdeHaideti s-ascultăm copiiAl ei cântec din campii.

Cucu, cucu strigă tarePicpalacul-n luncă sareMieii zburdă pe câmpiiHaideti să-i vedem copiï

Page 30: Proiect Lectie Munteanu Gabriela

2.Copăcelul din gradină

Muzica de C Mureş

Copăcelul din gradinăPrimavara a-nverzitŞi c-o rază de la soareAlb ca neaua a-nflorit.

Refren:Copăcel, copăcelTe iubesc de mititelCopăcel,copăcelTe iubesc de mititel.

Primăvara copacelulDe omizi l-am curaţatŞi la toamna următoareRod bogat am adunat.

Refren:Copăcel, copăcelTe iubesc de mititelCopăcel, copăcelTe iubesc de mititel.

“Samba florilor”.