PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

22
Unitatea de învăţământ: Clasa: a IV- a Data: Propunător: Vlăsceanu (Banu) Mihaela, Anul II, Grupa 3 Aria curriculară: Om şi societate Disciplina: Istorie Unitatea de învăţare: Civilizaţii ale antichităţii Tema: Războaiele daco - romane Tipul lecţiei: Predare - învăţare Durata lecţiei: 50 de minute Obiective generale: - dobândirea şi consolidarea cunoştinţelor privitoare la desfăşurarea războaielor daco – romane; - desprinderea consecinţelor celor două războaie. Obiective operaţionale: Ob 1 : să descopere şi să enumere cauzele izbucnirii celor două războaie;

description

proiect didactic istorie invatamant primar

Transcript of PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

Page 1: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

Unitatea de învăţământ:

Clasa: a IV- a

Data:

Propunător: Vlăsceanu (Banu) Mihaela, Anul II, Grupa 3

Aria curriculară: Om şi societate

Disciplina: Istorie

Unitatea de învăţare: Civilizaţii ale antichităţii

Tema: Războaiele daco - romane

Tipul lecţiei: Predare - învăţare

Durata lecţiei: 50 de minute

Obiective generale:

- dobândirea şi consolidarea cunoştinţelor privitoare la desfăşurarea războaielor daco – romane;

- desprinderea consecinţelor celor două războaie.

Obiective operaţionale:

Ob1: să descopere şi să enumere cauzele izbucnirii celor două războaie;

Ob2: să recunoască conducătorii celor două popoare;

Ob3: să descrie cele două războaie;

Ob4: să localizeze pe hartă teritoriul transformat în provincie romană;

Ob5: să rezolve cerinţele de pe fişele de lucru-ale „expertţilor”, după care să completeze schiţa lecţiei.

Page 2: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversația, metoda „MOZAIC”,explicația, exerciţiul, problematizarea, munca independentă, Cadranele

Materiale didactice: bilețele cu întrebări din lecția anterioară, , fişe de lucru pentru experţi, fişă de lucru, fişă de evaluare (cu tema)

„Războaiele daco-romane”, fișă de lucru pentru schița lecției, planşe color cu cele patru cadrane și imagini, prezentare ppt., harta.

Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală.

Forme de evaluare: continuă (pe bază de fişe de lucru, fişă de evaluare), evaluarea orală prin aprecieri verbale sau calificative.

Bibliografie:

1. “Povestiri istorice”, de Dumitru Almas.

2. Ghid metodologic de aplicare a programei şcolare de istorie la clasa a IV – a, M.E.C., Bucureşti, 2005

3. www.didactic.ro

Motivaţia:

Fără să cunoaştem istoria nu venim de nicăieri şi nu plecăm nicăieri. Este foarte important ca elevii să-şi cunoască strămoşii,

să-şi cinstească eroii. Această lecţie îi va ajuta să ştie cât mai mulue lucruri despre războaiele dintre daci şi romani. Ei vor putea să-i

descrie pe Decebal şi Traian, să descrie cele două războaie şi să desprindă urmările lor şi vor putea să folosească cunoştinţele

dobândite în înţelegerea unor trăsături morale ale poporului român

Page 3: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lectiei Activitateaînvăţătorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee Mijloace de învăţământ

Evaluare

Moment organizatoric(2 min.)

Învăţătorul pregăteşte clasa pentru buna desfăşurare a lecţiei- se formează grupurile casă şi se numără experţii:1,2,3,4Grupele de experţi au materialele pregătite pe patru mese de lucru aflate în partea din faţă a clasei.

Reactualizarea cunoştinţelor anterioare(5 min.)

Geto- dacii si romaniiÎnv. împarte elevilor câte un biletel cu o întrebare din lecţia anterioară Cine au fost

strămoşii nostri? Unde trăiau geto-

dacii? Cine era Decebal?

Între ce ani a domnit el ?

Care erau ocupaţiile dacilor?

Care era capitala Daciei?

Cine erau romanii?

Care au fost cei mai de seamă împăraţi

Elevii răspund formulând corect răspunsul sau povestind o mică parte din lecţie.-dacii şi romanii

-geto-dacii trăiau în Dacia, o ţară bogată în grâne, vite şi aur, cu capitala la Sarmizegetusa-Decebal a fost regele dacilor între anii 87 şi 106 d.Hr.-dacii cultivau pământul, creşteau animale şi scoteau aur din munţi

Conversaţia

Bileţele cu întrebări din lecţia anterioară

continuă

Page 4: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

romani? Cine era Traian?

Între ce ani a domnit el?

Iată-ne ajunşi cu istoria la sfârşitul sec.I şi începutul sec.II când avem faţă în faţă două popoare: pe de o parte dacii, conduşi de regele Decebal şi pe de altă parte romanii, conduşi de împăratul Traian

–romanii trăiau într-o împărăţie mare şi puternică numită Imperiul roman,cu capitala la Roma -Traian a fost unul dintre cei mai străluciţi împăraţi romani, între anii 98 şi 117 d.Hr.

Predarea noilor cunostinte.

Anuntarea lectiei noi. (3 min.)

Unii doreau să-şi apere ţara, ceilalţi râvneau să ocupe noi teritorii care să le sporească bogăţia. Azi vom vedea cum s-au petrecut lucrurile aflând noutăţi din lecţia “Războaiele daco-romane”Scriu titlul pe tablă şi enunţ obiectivele pe scurt: care au fost cauzele acestor războaie, cum s-au desfăşurat ele, care au fost urmările lor.

Dirijarea învăţării/ (7 min.+ 8 min.=

15 min.)

Explic elevilor cum vom proceda în aşa fel încât fiecare dintre ei să contribuie la

Explicaţia

Page 5: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

descoperirea noilor cunoştinţe, dar mai ales la însuşirea lor de către toţi elevii: formăm grupele de “experţi” -la banca 1-experţii pe cauzele războaielor daco-romanebanca 2- experţii pe desf. primului război banca 3- experţii pe desf. celui de-al doilea războibanca 4- experţii pe urmările acestor două războaieFiecare grupă de experţi are bucata de material de studiat- fiecare elev studiiază singur materialul dat, discutaţi şi lămuriţi problemele şi împreună formulaţi răspunsurile la întrebările date, repetaţi, devenind astfel “experţi” pe problema dată. După 7 minute vă întoarceţi la grupurile “casă” unde pentru 8 minute

Elevii ascultă indicaţiile şi se grupează pe grupele “experţi”

Fiecare grupă de “experţi” lucrează, formulează răspunsuri la întrebările care sintetizează materialul de studiat

Fiecare “expert” prezintă colegilor materialul studiat şi învăţat. Colegii pun întrebări dar şi “expertul” poate întreba colegii ca să vadă dacă au înţeles ce le-a predat

Metoda Mozaic ( Jigsaw)

Conversaţia euristicăProblematizarea

Explicaţia

Conversaţia euristică Exerciţiul

Planşe color pentru fiecare grupăFişe de lucru pentru fiecare „expert”1.Cauzele războaielor daco-romane (anexa1)2. Războiul din 101-102 (anexa 2)3. Războiul din 105-106(anexa 3)4. Urmările războaielor daco-romane (anexa 4)

Evaluare continuă

Page 6: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

sunteţi profesori şi predaţi colegilor materialul pe care sunteţi experţi. Nu notaţi nimic în grupurile “casă”, doar predaţi. Puteţi să vă adresaţi întrebări, să cereţi lămuriri în aşa fel încât să învăţaţi unii de la alţii.

Fixarea cunoştinţelor

( 15.min)

(5 min.)

Împreună cu elevii se vor completa cele patru cadrane cu cunoştinţele ce vor alcătui schiţa lecţiei. În fiecare cadran elevii vor observa imagini din luptele daco-romane precum şi hărţi ale Daciei, ale Imperiului Roman, ale Daciei Felix pregătite dinainte de către cadrul didactic.(anexa 5)Vor fi antrenaţi cei care “au învăţat”Se va viziona un material ppt. preluat de pe didactic.ro

Răspund întrebărilor şi completează cadranele

Urmăresc materialul ppt

ConversaţiaMunca independentăCadranele

Fișă de evaluare cu tema ”Războaiele daco-romane”Fişa de lucru pentru schiţa lecţiei(anexa 5)

Planşe cu cele patru cadrane şi imagini(anexa 6)Harta

Material ppt.

Evaluarea orală

Tema pentru acasă (3 min.)

Voi face aprecieri şi chiar notări pentru Iau la cunoştinţă

aprecierile şi Explicaţia

Anexa 7-fişa de Evaluarea orală prin aprecieri verbale sau

Page 7: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

elevii activi şi le cer să citească lecţia din carte, schiţa de pe fişă apoi să completeze fişa de pe verso a cadranelor.Le recomand să-şi completeze cunoştinţele citind lecturi despre aceşti eroi scrise de D. Almaş

observaţiile mele Notează tema

lucru acasă calificative

Anexa 5 Războaiele daco- romane

1.Cauze: - bogăţia Daciei-pământuri roditoare, metale preţioase;

- dorinţa Romei de a integra Dacia în Imperiul Roman; dorinţa romanilor de a-şi mări imperiul, de a-şi spori puterea

2. Primul război ( 101-102) 101 – armatele romane pătrund în Dacia pe un pod de vase;

- înfrângerea dacilor la Tapae;102 - pacea încheiată cu Traian este foarte aspră pentru Decebal; el

cedează lui Traian o parte din Banat şi Oltenia

Page 8: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

3.Al doilea razboi ( 105- 106) 105 – romanii trec Dunărea pe podul construit de Apolodor din Damasc şi distrug fortificatiile dacice; 106 – cetatea Sarmizegetusa este asediată si cucerită de romani;

- Decebal se sinucide;

4.Urmări: a). se crează provincia romană Dacia ( Transilvania, Banat, Oltenia si partea de V a Munteniei)

b) începe romanizarea geto- dacilor;c) dacii liberi sunt influenţati de modul de viaţă al romanilor

Anexa 1

Page 9: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

Cauzele care au dus la izbucnirea războaielor între daci şi romani

Citeşte textul, apoi răspunde la întrebare:Dacii erau , asa cum spunea istoricul Herodot ,,cei mai viteji si mai drepti dintre traci”. Ei locuiau teritoriile dintre Tisa ,

Dunăre şi Nistru .Varietatea reliefului din Dacia făcea ca poporul dac să se bucure de a avea una dintre cele mai bogate ţări (aveau lanuri întinse de grâu, aveau păşuni pentru animale, aveau turme de animale, aveau mine de aur, argint , fier, aveau păduri intinse, ape limpezi şi posibilitatea de a face schimburi comerciale prin intermediul Mării Negre (Pontul Euxin).

Imperiul roman se extinsese către estul Europei şi avea intentia de a cuceri Dacia încă de când aceasta era condusă de Burebista. În timpul domniei acestuia Dacia avea o armată puternică, avea cel mai întins teritoriu, era stat puternic şi de temut pentru romani. Planurile romanilor însă au fost puse în aplicare abia mai târziu, când la conducerea Daciei a venit Decebal, pe numele său adevărat Diurpaneus, iar romanii erau conduşi de Traian.

Decebal devenind rege a încercat să conducă ţara la fel ca şi Burebista, dorind să aibă o ţară puternică şi de neînfrânt .

Care au fost cauzele izbucnirii războaielor daco-romane? …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Anexa 2Primul război (101-102)

În anul 101, Traian care devenise împărat al romanilor nu renunţă la ideea de a cuceri Dacia şi trece Dunărea cu armata sa pe un pod de vase în dreptul localităţii Turnu Severin cu scopul de a ajunge la Sarmisegetuza.Lupta dintre romani şi daci se dă la Tapae .

Page 10: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

Lupta a fost aşa de crâncenă încât dacii au fost înfrânţi, pierderile au fost mari şi pentru daci şi pentru romani. Se spune că romanii au avut atâţi de mulţi răniţi încât însuşi împăratul Traian şi-a rupt veşmintele ca să facă pansamente pentru răniţi. Dacii s-au retras la Sarmizegetusa iar romanii , pentru că se apropia iarna, au amânat acţiunile de luptă până în primăvara anului 102.

În acest an au avut loc lupte crâncene şi dacii, deşi viteji şi neînfricaţi au fost învinşi deoarece armata romană era mult mai numeroasă şi mai bine dotată şi organizată, având o tehnică de luptă mult mai avansată.Decebal văzând că armata sa este neputincioasă cere pace dar este refuzat de către Traian. Se spune că Decebal a îngenuncheat în faţa lui Traian pentru ca acesta să primească pacea.

Condiţiile puse însă de Traian au fost aspre, Decebal a fost obligat să dărâme zidurile de apărare şi să cedeze Oltenia si Banatul.

Răspundeţi:Când are loc primul război?...................... Unde se dă prima luptă?...................... Cum se termină războiul?..............

Anexa 3Al doilea război (105-106)

Page 11: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

Au urmat câţiva ani în care luptele au încetat, iar în acest timp Decebal a încercat să-şi reorganizeze armata. Traian care ghicise gândurile regelui dac a pus să se construiască un pod peste Dunăre, proiectat de arhitectul Apolodor din Damasc.

Pe podul construit de Apolodor din Damasc, în anul 105 Traian trece Dunărea cu armata sa, traversează Oltenia şi se întâlneşte cu un alt corp de armată roman pe râul Olt ( Alutus). De aici înaintează către Sarmizegetusa spre a-l învinge pe Decebal.

Traian cucereşte cetate după cetate şi cu toate că dacii luptă eroic, Traian cucereşte Sarmizegetusa în anul 106. Decebal împreună cu căpeteniile sale se refugiază în munţi dar este urmărit de romani. Pentru a nu fi prins, se sinucide.

Cucerirea Sarmizegetusei Sinuciderea lui Decebal

Când are loc al II-lea război?.................... Ce cucereşte Traian?.............................Ce face Decebal? De ce?

Anexa 4

Urmările celor două războaie daco-romane

Page 12: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

În vara anului 106 ultimele rezistenţe dace sunt înfrânte, iar Traian proclamă Dacia provincie romană. Sarmizegetusa devine Ulpia Traiana.

Victoria a fost sărbătorită la Roma timp de 123 de zile. Aici s-a ridicat Columna lui Traian în cinstea împăratului, reprezentând scene din luptele lui Traian.

În urma cuceririi Daciei de către romani, aceasta devine provincie romană.Provincia romană Dacia cuprindea Transilvania , Banatul, Oltenia si vestul Munteniei. Sunt aduşi colonişti (populaţie din întreg imperiul) se organizează administraţia romană asupra teritoriilor, se construiesc castre pentru soldaţii romani care rămaseseră să apere graniţele imperiului.

Populatia dacă este obligată să înveţe limba latină şi este influenţată de modul de viaţă al romanilor. Ocupaţiile rămân aceleaşi , dar şi aici intervin influenţe romane.

În Crişana , Maramureş şi Moldova continuă să trăiască dacii liberi, dar şi aceştia sunt influenţati de stilul de viaţă al romanilor datorită legăturilor , schimburilor de mărfuri pe care le aveau cu dacii din provincie.(provincie romană=teritoriu cucerit de romani în afara ţării lor; castre=tabere întărite pentru soldaţi);

Ce s-a întâmplat după cucerirea Daciei de către romani?……………………………………………………………..-……………………………………………………………..…-…………………………………………………………..…-…………………………………………………………..…-…………………………………………………………..

Provincia romană Dacia FelixAnexa 7 FIŞĂ DE LUCRU(temă pentru acasă)

Războaiele daco-romane

Page 13: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

Decebal Decebal Traian Columna lui Traian 1. Completează enunţurile : Ajungând împărat, ________________ hotărăşte să cucerească _____________ . În primăvara anului ________ armata _____________ condusă de Traian trece _________________ pe un pod _________________ şi înaintează prin _____________________, învingând toate ____________________ dacice întâlnite în cale. Bătălia decisivă se dă la ___________________, iar romanii ies învingători. Datorită _______________, războiul este întrerupt, dar se reia în anul ____________, când armata romană ajunge lângă ________________________ . _________________ cere pace, o pace __________________________ pentru daci. În ___________________ anului 105, armata romană atacă Dacia din _______________________ : prin __________________, _________________________ şi _________________________. Sunt cucerite şi ______________ cetăţile dacice întâlnite în cale. Ultima bătălie se dă la ______________________________ . Romanii ies ____________________ şi, pentru a nu fi luat ________________, ____________________ se sinucide. O parte din Dacia ( teritoriile ____________________ de romani) devine _____________________________.

2. Alege varianta corectă : * Dacia a fost transformată în provincie romană de: * Podul de la Drobeta a fost construit de

* Traian * daci* Domiţian * romani* Caezar * greci

* Sarmisegetuza este cucerită în anul * Columna lui Traian înfăţisează aspecte din luptele * 102 * dacilor cu românii* 105 * romanilor cu geţii* 106 * dacilor cu geţii

3. Stabileşte valoarea de adevăr a propoziţiilor : În anul 88 dacii câştigă bătălia de la Tapae. _____

Page 14: PROIECT Istorie Mihaela Vlasceanu

În vara lui 105 romanii trec Dunărea pe un pod de vase. _____ În primul război, romanii cuceresc Sarmisegetuza. _____ Primul război se întrerupe datorită iernii. _____ Decebal era supranumit „Dacicus” _____ „Columna lui Traian” se află la Roma. _____

4.Citeşte şi reţine următoarele cuvinte noi :- castre = tabere fortificate,întărite, pentru soldaţii romani;- colonişti = parte a unei populaţii, care întemeiază noi aşezări în alte regiuni sau ţări,- columna = monument în forma de coloană izolată, ridicat (în antichitate) spre a comemora un eveniment important ;- provincie romană = teritoriu cucerit de romani în afara ţării lor şi supus legilor şi organizării romane;- romanizare = însuşirea de către daci a obiceiurilor romane, a modului de viaţă roman şi a limbii latine populare.

Războaiele daco-romaneSchiţa lecţiei

1. Cauzele .............................................................................................................................................................................................................

2. Primul război daco-roman................................................................................................................................................................................................................................

3. Al doilea război daco-roman............................................................................................................................................................................................................

4. Urmările războaielor daco-romane............................................................................................................................................................................................................................

Anexa 6-este materialul materialul marit al schitei lectiei-cadranele cu imagini mari din timpul luptelor,harti,columna…