Proiect Ed.plastica

10
CALANCEA (ROTARU) MARIOARA Anul III, PIPP PROIECT DIDACTIC Clasa I Aria curriculară : Arte Disciplina : Educaţie plastică Tema plastică : Grupe de culori - Culori primare. Culori binare. Culori calde. Culori reci Subiectul lecţiei: Fluturi Tipul lecţiei: consolidare de priceperi şi deprinderi Timp de lucru : 45 minute Obiective de referinţă : 1.1. să se familiarizeze cu materialele de colorat 1.2. să mânuiască materialele şi instrumentele de lucru 2.1. să se familiarizeze cu grupele de culori şi nonculori în natură, pe planşe didactice şi pe imagini 4.3. să compună suprafeţe cu grupele de culori cunoscute, cu nonculori şi cu tonuri Scopul lecţiei : Realizarea unei compoziţii plastice folosind una din grupele de culori: primare, binare, calde şi reci - organizând armonios suprafaţa desenată Obiective operaţionale : A – cognitive: O 1 să identifice culorile primare şi binare din steaua culorilor

description

Culori primare binare calde reci

Transcript of Proiect Ed.plastica

Page 1: Proiect Ed.plastica

CALANCEA (ROTARU) MARIOARA Anul III, PIPP PROIECT DIDACTIC

Clasa I Aria curriculară   : ArteDisciplina   : Educaţie plasticăTema plastică : Grupe de culori - Culori primare. Culori binare. Culori calde. Culori reciSubiectul lecţiei: Fluturi

Tipul lecţiei: consolidare de priceperi şi deprinderiTimp de lucru : 45 minute

Obiective de referinţă   :

1.1. să se familiarizeze cu materialele de colorat 1.2. să mânuiască materialele şi instrumentele de lucru 2.1. să se familiarizeze cu grupele de culori şi nonculori în natură, pe planşe didactice şi pe imagini 4.3. să compună suprafeţe cu grupele de culori cunoscute, cu nonculori şi cu tonuri

Scopul lecţiei : Realizarea unei compoziţii plastice folosind una din grupele de culori: primare, binare, calde şi reci - organizând armonios suprafaţa desenată

Obiective operaţionale   : A – cognitive:

O1 să identifice culorile primare şi binare din steaua culorilorO2 să identifice pe reproducerile de artă şi pe planşe grupele de culori calde/ reciO3 să obţină culorile secundare prin amestecul celor primareO4 să realizeze o compoziţie originală folosind una din grupele de culori primare, binare, calde sau reci

O5 să-şi exprime părerea despre lucrările colegilor

B – psihomotorii: O6 să dovedească îndemânare în mânuirea instrumentelor plastice O7 să lucreze ordonat şi curat

Page 2: Proiect Ed.plastica

C – afective O7 să armonizeze formele şi culorile, evitând contrastul

Strategia didactică   : dirijată, mixtă;Metode si procedee : conversaţia, explicaţia, jocul, demonstraţia, exerciţiul plastic, observaţia, ,,Turul galeriei”;

Resurse materiale:

Steaua culorilor; planşă culori primare/binare; planşă culori calde/reci; album de artă; ghicitori; CD player, CD cu cântece pentru copii; Laptop, videoproiector – ,,Povestea culorilor” - pps, ,,Fluturi” – pps. Steguleţe reprezentative pentru fiecare grupă de culori; Bloc de desen ; Pahar cu apă; Acuarele; Prosop; Pensoane ; Tub de hârtie igienică.

Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe

Bibliografie: Ilioaia, Maria, Metodica predării desenului la clasele I – IV, Editura Didactică şi Pedagogică, 1990, Bucureşti Rotaru, Maria, Dumbravă, Maria, Educaţia plastică în învăţământul primar, Editura “Gheorghe Cârţu”, 1996, Craiova

Page 3: Proiect Ed.plastica

Desfăşurarea lecţiei

MOMENTELE LECTIEI

OB.OP.

ACTIVITATEA INVATATORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE

1.Moment organizatoric

Vor fi asigurate condiţiile optime desfăşurării lecţiei de educaţie plastică.

Pe bancă, fiecare elev are materialele necesare.

2.Captarea atenţiei Se citesc câteva ghicitori ce au ca răspuns culorile. Se intonează cântecul ,,Culorile”.

Răspund la ghicitori.Cântă.

ConversatiaExerciţiul muzical

3.Discutii pregătitoare

O1

O2

Voi citi elevilor ”Povestea culorilor”.(anexa 1)

Voi adresa elevilor câteva întrebări.-Care erau prinţesele care au plecat pe Pământ?-Ce a facut mama lor pentru a le aduce în Împărăţia Cerului? -Ce zâne au apărut din contopirea lacrimilor zânelor?Voi prezenta elevilor «Steaua culorilor ».

Ce observaţi ?Ce culori recunoasteti ?Cum se numesc aceste culori ? De ce ?

Ce culoare obţinem prin amestecul culorilor roşu şi galben? Dar prin amestecul culorilor galben şi albastru? Dar daca amestecăm culorile albastru şi roşu?

Elevii urmăresc povestea prezentată la videoproiector.

Elevii răspund la întrebările adresate.

Elevii observă planşele prezentate şi răspund la întrebările adresate de învăţător.

conversatia

Steaua culorilorLaptopVideopro-iector Pps

Planşe cu culori primare SecundareCalde Reci

Page 4: Proiect Ed.plastica

4.Anuntarea temei si a obiectivelor

Astăzi, la ora de educaţie plastică, vom realiza o lucrare cu tema « Fluturi » unde vom folosi culorile primare şi binare, calde şi reci. Va trebui să folositi în lucrarea propusă doar una din grupele de culori.

Elevii ascultă tema şi obiectivele lecţiei.

Explicaţia

5.Prezentarea si intuirea modelului

O3 Se discută cateva planşe dintr-un album de artă cerând elevilor să indice culorile primare, binare, calde şi reci.

Se arată un model de compoziţie plastică. Se prezintă elevilor imagini cu fluturi.

Elevii recunosc culorile primare, binare, calde şi reci.

Conversaţia

Analiza

Planşa model

Reprodu-ceri de artă

6.Explicarea modalităţii de realizare

Se explică etapele realizarii lucrării. Se împart elevii în patru grupe care vor

folosi câte una din grupele de culori primare, secundare, calde, reci.

Elevii ascultă cu atenţie explicaţiile.

Explicaţia

7.Realizarea lucrărilor plastice

O4

Fiecare elev are pe bancă materialele necesare realizării lucrării. Se supraveghează modul de execuţie corectând eventualele greşeli sau dând unele indicaţii.Se afişează steguleţul cu culorile fiecărei grupe.În final, fluturilor li se va lipi corp din tub de hartie igienică.

Identifică grupele de culori pe care trebuie să le utilizeze.

Executa lucrarea cerută şi sunt atenţi să se încadreze în tema propusă, la aspectul estetic al lucrării.

Explicatia

Exercitiul plastic

Conversatia

Foi de bloc de desenacuarelepahar cu apăpensulă

8.Evaluarea lucrărilor plastice

O5

O6

Lucrările elevilor vor fi apreciate tot de către ei după:

- respectarea temei propuse;- aspectul îngrijit al lucrării;- utilizarea culorilor din grupa indicată Se va face o apreciere generală a activităţii. Se comunică elevilor că ,,Povestea

culorilor “va continua pe măsură ce vor învăţa şi noţiuni noi de educaţie plastică.

Elevii vor analiza lucrările după criteriile date.

ConversatiaObservatiaAnalizaComparatia

Turul galeriei

Lucrările realizate

ANEXA 1

Page 5: Proiect Ed.plastica

POVESTEA CULORILOR

Trăiau odată în Împărăţia Cerului, Negru-Împărat şi Alba-Împărăteasă. Negru-Împărat purta veşminte negre, iar privirea lui exprima mister şi întunecime. Alba-Împărăteasă avea straie albe, era calmă şi liniştită. Când coborau pe Pământ, în urma paşilor lor, totul devenea alb şi negru.

Într-o zi, trei dintre fiicele împăratului au coborât pe Pământ. Erau fericite, cântau, alergau şi se veseleau. Privind la ele, Soarele a răspândit asupra lor mănunchiuri de raze – unul roşu, unul galben şi altul albastru – câte unul pentru fiecare fată. Atinse de razele soarelui, fetele s-au transformat în zâne ( Zâna Roşie, Zâna Galbenă, Zâna Albastră) cu puteri magice: tot ce atingeau împrumuta culoarea lor. Îngrijorată că fiicele ei nu se mai întorceau, Alba- Împărăteasă a trimis după ele, pe Pământ, pe cele trei fete mai mici. Surorile s-au bucurat când s-au revăzut. Lacrimi de fericire le curgeau pe obraji. Zâna Roşie şi Zâna Galbenă au îmbrăţişat deodată pe una dintre surorile sosite. Lacrimile lor s-au unit şi aşa a apărut Zâna Oranj sau Portocalie.Când Zâna Galbenă şi Zâna Albastră au îmbrăţişat-o pe cea de-a doua soră venită, lacrimile lor s-au contopit şi a apărut Zâna Verde. Din contopirea lacrimilor Zânei Albastre şi Zânei Roşii, a apărut Zâna Mov sau Violet. Odată, Soarele le invită pe cele şase zâne în Împărăţia lui. Ele s-au luat de mână, s-au lăsat purtate de Vânt pe razele de lumină, iar din atingerea culorilor s-a ivit un minunat spectacol : CURCUBEUL.

Când au ajuns în Împărăţia de Foc, zânele au fost primite cu drag de către Soare. El se gândea să-şi aleagă o mireasă. Privind spre Zâna Roşie, Soarele observă că este cea mai îndrăzneaţă, înflăcărată, veselă şi plină de iubire. Era zâna ce colorează răsăritul şi asfinţitul. Zâna Portocalie i se păru Soarelui, cea mai caldă, mai plină de bucurie şi veselie. Zâna Galbenă, cea mai strălucitoare şi mai blândă, era zâna care stăpâneşte puterea Soarelui la amiază. Soarele nu se putea hotărî şi-şi zicea că toate îi sunt dragi, deoarece sunt culori calde ca şi el.

Celelalte trei zâne au rămas în compania Vântului. El privea la zâne şi se gândea să-şi aleagă şi el mireasă. Zâna Verde, tânără, odihnitoare, liniştită şi echilibrată, ar putea să-l conducă prin unduirea ierburilor şi răcoarea pădurii. Zâna Albastră, serioasă, drăgăstoasă, visătoare, îl îndemna la calm şi visare, la pace şi linişte, ar putea să-l conducă în împărăţia apelor. Zâna Violet suspina şi după căldura Soarelui şi după răcoarea Vântului. Vântului i se păru nehotărâtă pentru că era când rece şi neliniştită, când tandră şi plină de atracţii. Nici Vântul nu se putea hotărî pe care dintre zâne să o aleagă.

Cele şase surori şi-au dat seama că locul lor nu este lângă Soare şi Vânt, ci pe Pământ.Trebuiau să fie în preajma naturii, să o coloreze, să îngălbenească lanurile, să înroşească merele, să însenineze cerul, să limpezească apele, să învioreze petalele florilor, pentru ca tot ce era în jurul lor să se bucure de culoare.

Soarele şi Vântul se uitau la ele cu drag, admirând peisajele minunate create de cele şase zâne, ajutate şi de părinţii lor, Alba - Împărăteasă şi Negru - Împărat.

ANEXA 2

Page 6: Proiect Ed.plastica

Din cer încep să cadă,Fulgi mari de zăpadă,Cu care nonculoareSeamănă ei, oare? (Alb)

Noaptea, mi se pare,Nu are culoareCum o fi ea, oare? (Negru)

Un cocoş într-un coş,Ce culoare are creasta de cocoş? (Roşu)

Sfântul Soare, frăţioare, Ce culoare are? (Galben)

Luna e un astruPe cerul….. (Albastru)

Am ieşit în stradă,Să iau oranjadă,Ce culoare are oranjada mea? (Oranj)

Firele de iarbă, Spune tu în grabă,Ce culoare pot să aibă? (Verde)

Peste tot, chiar şi-n BraşovVinetele au culoarea….. (Mov)

Page 7: Proiect Ed.plastica