proiect drepturile copilului....

of 14 /14
Proiect de lecţie Data: 16 ianuarie 2013 Clasa: a IV-a Propunător: Dancă Daniela, Ciobanu Georgiana, Dorobăţ Marta Aria curriculară : Om şi societate Disciplina: Educaţie civică Unitatea de învăţare: Raporturile noastre cu ceilalţi oameni Subiectul: Drepturile copilului Tipul lecţiei: predare-învăţare Scopul lecţiei: Cunoaşterea şi respectarea drepturilor copilului; Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1. să enumere drepturile şi normele de comportare în societate din Declaraţia Drepturilor Copilului, 20 nov. 1959; O2. să numească organizaţia care a fost înfiiţată cu scopul de a veghea asupra asigurării acestor drepturi; O3. să selecteze drepturile fundamentale care sunt imperios respectare; O4. să identifice ţări în care drepturile nu sunt respectate şi ţările democratice care le respectă.

Embed Size (px)

Transcript of proiect drepturile copilului....

Proiect de lecie

Proiect de lecieData: 16 ianuarie 2013Clasa: a IV-a Propuntor: Danc Daniela, Ciobanu Georgiana, Dorob MartaAria curricular : Om i societateDisciplina: Educaie civic

Unitatea de nvare: Raporturile noastre cu ceilali oameniSubiectul: Drepturile copilului

Tipul leciei: predare-nvareScopul leciei: Cunoaterea i respectarea drepturilor copilului;

Obiective operaionale: La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

O1. s enumere drepturile i normele de comportare n societate din Declaraia Drepturilor Copilului, 20 nov. 1959;O2. s numeasc organizaia care a fost nfiiat cu scopul de a veghea asupra asigurrii acestor drepturi;O3. s selecteze drepturile fundamentale care sunt imperios respectare;O4. s identifice ri n care drepturile nu sunt respectate i rile democratice care le respect.

Strategii didactice:

a) Metode i procedee: explicaia, expunerea, povestirea, instructajul verbal, conversaia euristic, brainstorming-ul, discuia colectiv, observaia dirijat, jocul didactic, jocul de rol

b) Mijloace didactice:

a) pentru nvtor:

manual

laptop

videoproiector fi cu poezie fi cu poveste power point

b) pentru elevi:

fi cu Bingo;

pliant cu Drepturile copilului pahare, succ) Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual

Resurse: - temporale: 50 minute

- umane: 30 de elevi

Bibliografie:

Marcela Pene, Educaie civic. Manual pentru clasa a IV-a, Editura Ana, Bucureti, 2006

Florica Chereja, Dezvoltarea gndirii critice n nvmntul primar, ed. Humanitas Educaional, Centrul Educaia 2000+, Bucureti, 2004

Bratu, G. (coord.), Aplicaii ale metodelor de gndire critic la nvmntul primar, Editura Humanitas Educaional, Centrul Educaia 2000+, Bucureti, 2004

www.didactic.roDesfurarea leciei

Nr. crt.Secvenele lecieiOb. op.Coninutul instructiv-educativStrategia didacticEvaluare

Metode i procedee didacticeMijloace de nvmntForma de organizare

1Moment organizatoricSe pregtete clasa pentru lecie. Elevii au pe bnci manualul, caietul, fie de lucru pe grupe.

2Reactualizarea structurilor anterior nsuiteSe reamintete tema leciei anterioare i are loc o scurt conversaie de reactualizare a cunotinelor.conversaiamanualfrontal

3Captarea i orientarea ateniei- Se citete o poezie scris de o elev de clasa a IV-a Friman Alexandra, intitulat Despre drepturile noastre.expunereafi cu poeziafrontal

4Anunarea temei i a obiectivelorVoi anuna i scrie pe tabl titlul leciei: Drepturile copilului.Astzi vom nva despre Drepturile copiilor, dar trebuie s tim c pe lng drepturi, avem i ndatoriri. Noi suntem norocoi pentru c suntem ntr-o ar democratic care apr multe dintre drepturile copiilor printr-o organizaie numit ONU, dar sunt i ri care nu respect aceste drepturi.expunerea

5Dirijarea nvriiVom viziona mpreun un material n power point despre Drepturile i ndatoririle copiilor. Activitate pentru spargerea gheii (ICEBREAKER)

- Se lucreaz un exerciiu de nclzire: Suntem la o petrecere a clasei. Toi suntei invitai de militanii pentru aprarea drepturilor copilului de la UNICEF. Fiecare elev va ridica paharul i va bea sucul n cinstea unui drept pe care-l va numi.

Exemplu: n sntatea dreptului la o familie!Joc didactic: Bingo

- Se explic regulile jocului.

Copiii, mprii n ase grupe, vor primi o foaie cu ntrebri despre drepturile copilului.

Vor completa un singur rspuns, apoi foile se vor schimba ntre grupe, pn cnd una dintre grupe (sau mai multe) completeaz toate spaiile. n acel moment ei spun Bingo, se verific rspunsurile i se declar (sau nu) ctigtori.

Acetia vor fi recompensai cu un pliant cu drepturile copilului.

expunereaexplicaiajoc de rol

Joc didacticfrontal

6Asigurarea conexiunii inverse

7Transferul de cunotineDin Convenia Naiunilor Unite privind drepturile copilului citii:Articolul 24 care se refer la dreptul copiilor de a se bucura de cea mai bun stare de sntate.

Articolele 28 i 29 privitoare la dreptul copilului la educaie.-explicaia

-conversaia

,,Copiii au multe drepturi care trebuie respectate, Cum ar fi: dreptul la via, la protecie i libertate. Mai au si ndatoriri pe care le pot indeplini, Dar pe care niciodat nu le vor iubi. Pot s se joace, s se uite la televizor, s fac alte activiti

S cnte, s fac sport sau s participe la mai multe festiviti. Dar trebuie s i-nvee, s mearg la coal, s scrie.

S-i asculte nvtorul i s recite cte o poezie. Trebuie s fie ateni la or i s repete pentru o lucrare

Pe care profesorii o anunta i o pun n ateptare. Au nevoie se nvee pentru teatru un rol,

Sau sa trag n poarta de fotbal un gol.

Au obligaia s-i asculte pe prini i pe bunici, Dar i s ocroteasc mai multe psri, cum ar fi rndunici. Au libertatea s picteze, dac doresc, chiar i-un nor, Dac nu, pot chiar s fac ce poftesc, dup spusele minii lor. Pot s se joace n parc, n grdin, n livad,

i dac vor n alt parte, se pot duce i pe strad,

Au datoria s fie cinstii, cumini si generoi,

Nu ri, necioplii, needucai i nerespectuoi." Friman Alexandra Clasa a-IV-aO poveste pentru copii despre Drepturile copilului

De mult, acum o jumtate de secol,

aproape tot pmntul a fost cuprins de un rzboi cumplit. Focul rzboiului mtura ar dup ar, omornd oameni nevinovai, lsnd n urm mii de oameni mori, orae i sate distruse.

10 milioane de copii din toat lumea au suferit traume psihice ca urmare a rzboiului, iar 2 milioane din ei au murit.

Rzboiul fusese pornit de o ar ai crei conductori credeau c aparin unei rase superioare i c ei, au dreptul s conduc lumea.

Cnd rzboiul s-a sfrit, ntr-un ora al pcii s-au adunat oameni de pretutindeni, din toate rile pmntului. Ei erau deosebii unii fa de alii: aveau prul, pielea i ochii de culori diferite. Unii veneau din ri srace, alii din ri bogate, din locuri calde sau reci. Vorbeau diferite limbi.

Dei att de diferii, toi aceti oameni aveau o dorin comun: s reueasc mpreun s redea lumii sperana c nu va mai fi niciodat rzboi, c nimeni va mai fi rnit sau omort.

i sperau s construiasc o lume nou fr crime i ur, plin de bucurie, pace i iubire.Ei s-au gndit c oricine trebuie s neleag nsemntatea vieii, c oamenii trebuie s se respecte unii pe alii, chiar dac sunt diferii. De aceea au hotrt c fiecare om are anumite drepturi din momentul n care se nate pe acest pmnt.

Toate aceste drepturi au fost scrise n anul 1948, n Declaraia Universal a Drepturilor Omului, care s fie cunoscut oamenilor din toate rile lumii.

Deoarece i copiii au avut de suferit de pe urma acestor violene, vocea lor nefcndu-se auzit de cele mai multe ori, s-a hotrt ca i ei s aib drepturi,

la 20 noiembrie 1959, prin

Declaraia Drepturilor Copilului, iar la 11 decembrie 1989, O.N.U. adopt Convenia cu privire la Drepturile Copilului, care conine 54 de articole i devine Legea Internaional a Drepturilor Copilului, aprobat i de Romnia, n septembrie 1990.

Tema: Drepturile copiluluiBINGO!

Numele unui document care proclam drepturile copilului.

Un drept special pe care l au toi copiii sau ar trebui s-l aib

.

Organizaie mondial care apr drepturile copiilor.

Un exemplu de discriminare.

O datorie a fiecrui copil.

Un exemplu de nclcare a dreptului la educaie.

Un drept al omului care nu-i este acordat i copiilor.

Unii copii primesc tem pentru vacan. Ce drept li se ncalc?

EMBED Photoshop.Image.7 \s

EMBED Photoshop.Image.7 \s

2

_1217351051.psd

_1217351134.psd