proiect didactic - unitati de masura pentru

download proiect didactic - unitati de masura pentru

of 16

  • date post

    01-Feb-2017
  • Category

    Documents

  • view

    285
  • download

    1

Embed Size (px)

Transcript of proiect didactic - unitati de masura pentru

Data: 26-III-2010

Unitatea de nvmnt: coala de Arte i Meserii nr.1 , Matca, jud.Galati

Clasa: a -IV-a B

nvtor: ignau Daniela CorneliaAria curricular: Matematic i tiinele naturii Tipul de curriculum: Curriculum nucleu

Disciplina: Matematica

Unitatea de nvare: Uniti de msur

Subiectul leciei: Metrul- multiplii i submultiplii siTipul leciei: predare-nvare

Obiective de referin:

2.8- s utilizeze instrumente i unitile de msur standard i nonstandard pentru lungime, capacitate, mas, suprafa, timp i unitile monetare n situaii variate

2.6- s rezolve,s compun probleme i s utilizeze semnificaia operaiilor aritmetice n rezolvarea unor situaii problem

Obiective operaionale:

O1- s rspund la ntrebri din diverse domenii: despre viaa furnicilor, despre unitile de msurat lungimea;

O2 - s efectueze transformri folosind multiplii i submultiplii metrului;

O3 - s compare valori cu uniti de msur diferite;

O4 - s calculeze operaii matematice n exerciii i probleme , innd cont de unitile de msur cerute;

O5 - s aprecieze distane , verificnd estimrile fcute prin calcule;

Strategii didactice:

a) resurse procedurale: exerciiul, problematizarea, jocul de rol, conversaia, explicaia, observarea, , comparaia, exerciiul, metodele: ,,Gndii,lucrai n perechi,comunicai,,tiu,vreau s tiu,am nvat, demonstraia .b)resurse materiale: tabl, cret, manual, plane, fie, flip-chart, fie de lucru,material power-point, stickc)forme de organizare: frontal, individual, n perechi,pe grupeEvaluare: observare sistematic, prob scris, prob oral, autoevaluare, evaluare de ctre colegi, analiza produselor activitiiBibliografie:

Programa colar pentru clasa a IV-a, 2004, Bucureti.

Aurel Maior, Angelica Clugri, Elena Maior, Matematic Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureti, 2006

*** 2005, Matematic distractiv clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureti.

Adina Grigore, Mihaela Crivac- S nvm cu Marty, Editura Ars Libri, Costeti, jud Arge, 2008

www.didactic.ro

MOMEN-TELE LECIEIOb.

Op.Coninutul informaional al lecieiStrategia didacticEvaluare

Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilorResurse

proceduraleResurse materialeForme de organizare

Moment

organizato-ric

1 min Asigur ordinea i pregtesc materialele necesare pentru lecie. Se pregtesc pentru ora de matematic.frontal

Verificarea temei 3 min O1 Solicit elevilor s citeasc tema pentru acas.Prezint un material power-point despre uniti de msurat lungimea. ntreb despre importana unitilor de msur n viaa zilnic i despre mrimi neconvenionale de msurare a lungimii. Verificarea temei.Elevii observ plana i imagini din materialul power-point ,rspund i exemplific.conversaia

caietul de teme.plan

pptfrontalEvaluare oral

Captarea ateniei 1 minO1 Elevii ascult un rva adresat furnicii noastre Hrnicua de o var de-a ei din Australia-Termita busol.,,Drag verioar, i scriu de pe meleaguri ndeprtate, cci am auzit c eti personaj vestit n leciile copiilor de astzi. Regina noastr ,astzi, i face zborul nupial i v invit la noi la petrecere, dei suntem milioane de invitai. V trimite cteva invitaii cu surprize i dac trecei de capcanele din surprize, venim i lum copiii dibaci ntr-o cltorie virtual la noi n termitier. S vedei i s aflai secrete uluitoare despre viaa noastr. Dac nu reuii- avei mare grij! Cu noi nu se pune nimeni ! Succes!

Furnica ne ndeamn la hrnicie cci i e cam fric de ce va face vara ei , dac o suprm: Vrei comoara mult visat ?/ Nu ai s-o gseti ndat!/ Ca misterul s-l dezlegi,/ Exerciii s rezolvi! / Dac-i mai rmne vreme / Pune-te i f probleme! / Primul set de exerciii,/ l gseti chiar aici, n otronul acesta matematic (vezi Anexa 1)i ntreab pe elevi cte ceva despre termite. Ascult mesajul cu interes i sunt de acord s o ajute pe Hrnicua n rezolvarea rvaelor-surpriz.Elevii rspund.Conversaia

explicaia

joc de rolconversaiarvasurprize

otron matema-ticFrontal

frontalObservarea sistematic

Anunarea subiectului i a obiectivelor leciei

1 min Astzi la ora de matematic vom rezolva exerciii i probleme cu uniti de msurat lungimea- n jocuri atractive. Se anun obiectivele leciei.

Voi scrie titlul leciei la tabl Uniti de msurat lungimea. Metrul- multiplii i submultiplii. Recepioneaz mesajul.

Scriu titlul leciei pe caietexplicaiaCaietetablfrontalobs. sistematic

Dirijarea nvrii23 min

Obinerea performan-ei 8 minRealizarea

conexiunii inverse10 minEvaluarea activitii

2 min

ncheierea activitii

1 min.O4O1

O3O2O1

O5O2O3O4 O1

O4O1O5 Propun exerciii de calcul mintal: # afl numrul de 3 ori mai mare dect 9;

# factorul mai mare de 6 ori fa de 8;

# dublul lui 5 adunat cu 20 ;

# predecesorul nr. 6 mrit de 5 ori;

# dubleaz succesorul nr. 8 .

nsuirea de noi cunotine

1. Activitate frontal -pe baza vizionrii unui material power-point-cu titlul:,,Metrul-multiplii i submultiplii a) Cu ce uniti de msur credei c se msoar distanele dintre localiti?-( se explic necesitatea unei uniti de msur mult mai mari dect metrul, pentru a uura calculele i scrierea datelor-kilometrul.)

- Scriu pe tabl relaia dintre kilometru i metru,. Prin exemple se introduc i ceilali multipli ai metrului, scriind relaia dintre acetia i modul de transformare din uniti mai mici n uniti mai mari de lungime i invers.b) Cer elevilor s msoare cu metrul un caiet pentru a observa singuri imposibilitatea msurrii i se dirijeaz discuia pn la descoperirea centimetrului ca unitate de msur, se intuiete pe metrul de croitorie, rulet si pe liniile gradate ct reprezint un centimetru. Scriu pe tabl relaia dintre metru centimetru i ceilali submultipli. Propun s vedem ce surprize ascund rvaele termitei, prinse ntr-un otron matematic, ce conine exerciii i probleme:

Exerciiul 1. :,,Gndii , lucrai n perechi, comunicai:Alege numrul care reprezint msura cea mai apropiat de realitate. Precizeaz instrumentul de msur i unitile de msur folosite. Verific prin msurare.( Anexa 2)

Fac aprecieri asupra corectitudinii calculelor.

Exerciiul 2 Transform n unitatea de msur indicat la rspuns. Calculeaz suma folosind multiplii metrului. (Anexa 2).Aflm lucruri uimitoare despre termite.Exerciiul 3.

Compar :Completai pentru a obine egaliti (Anexa 3)Exerciiul 4. Pentru a descifra misterul Marelui Canion, fotografiat de furnica noastr n cltoriile sale pe la rude, trebuie s se afle ce lungime are acesta , rezolvnd corect exerciiul folosind ordinea operaiilor .(Anexa 3)Amuzament:Pentru relaxare ,propun spre dezlegare- nite probleme orale de matematic distractiv i o glum (anexa 3)Problem:,,tiu, vreau s tiu, am nvat- pe grupe Compune o problem folosind imaginea dat.Transform n decimetri.(anexa 4) Pe grupe, vor avea ca sarcin rezolvarea cerinelor din fi.

Prezint criteriile de redactare i evaluare a rezolvrii problemei.Monitorizez activitatea grupelor.Se verific rezolvrile oral i n scris, se corecteaz dac este cazul.

Vor primi o fi de evaluare . (vezi anexa 5) Solicit elevilor s fac schimb de fie cu colegul de lng el pentru corectare . Verific oral exerciiile din fi.

Rva de la furnica Hrnicua:,,Dragi copii, vara mea mi-a trimis acest rspuns pentru voi : Regina muuroiului v felicit pentru rspunsurile voastre , e mulumit pentru ce a aflat azi aici i v invit la cltoria virtual promis n lumea furnicilor uriae. Haidei dar,s pornim n Australia, la nunta furnicilor , darntr-o alt or,prin intermediul internetului! is nu uitmbine c n-am suprat termitac att ne trebuia!... Fac aprecieri verbale colective i individuale. Notez copiii cei mai activi.Tema pentru acas este din caietul special,, S nvm cu Marty:

La alegere (difereniat) : pagina 117, exerciiile 9 i 10, sau ex 1,2/pag 92 din manual Gsesc soluiile.

Rspund.Elevii rspund la ntrebri i scriu mrimile n caiete.Observ necesitatea introducerii multiplilor i submultiplilor.Scriu transformrile n caiete Se rezolv exerciiul 1 pe fia de lucru n perechi, apoi se expun oral rezultatele . Estimeaz numrul. Se verific prin msurare. Rspund la ntrebri.Transform i calculeaz suma dat. (exerciiul 2) Rspund i scriu la tabl.Rezolv n perechi i completeaz.Rspund.(exerciiul 3)Rezolv exerciiul 4 ,n perechi i rspund. Afl informaii despre Marele Canion din America.Ascult problemele de logic, gluma i rspund.Elevii,pe grupe, compun i rezolv problema dup desen, prin metoda dat, completnd tabelul:tiu:- datele problemei

Vreau s tiu: Care e distana de la magazin la coal?

Am nvat:423-197=226(m- distana magazin- coal)Desemneaz un reprezentant care s prezinte problema ct mai atractiv.

226m=2260 dmRezolv fia de evaluare. Corecteaz fia colegului.Ascult mesajul.Ascult i rein.i noteaz tema pentru acas.ConversaiaExercitiul oral

Conversaia euristic

explicaia

Exerciiu practic

conversaia

exerciiulexerciiulproblemati-zare,,tiu, vreau s tiu, am nvatProblemati-zareaExerciiul de creaiemunca independen-tconversaiajoc de rolexplicaiaSet de exerciiiMaterial Power-point

plan

manualInstru-mente de msurppt

flip-chart

anexa 2fie de lucruplan

tabl

anexa 2anexa 3anexa 3problemede logic

fisa de lucruanexa 4

posteremarkere

Anexa 5Fia cu descrip-toriRvaCaiet Martymanual

frontal

Frontalindividual

frontal

n perechi frontaln perechin perechifrontal

pe grupeindividualn perechifrontalfrontal

Observare sistematicEvaluare oralobs. sistematic