Proiect Didactic Limba Rom¢nƒ 2

download Proiect Didactic Limba Rom¢nƒ 2

of 23

  • date post

    10-Nov-2015
  • Category

    Documents

  • view

    115
  • download

    3

Embed Size (px)

description

romana

Transcript of Proiect Didactic Limba Rom¢nƒ 2

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Florean FlaviaMentor : prof.dr. Laura GavriliuCoordonator practic pedagogic: conf. univ. dr. Ioan DnilData: 13.01.2015Clasa: a VIII-a Acoala: Colegiul Naional "Gh. Vrnceanu" BacauAria curricular: Limb i comunicareDisciplin: Limba i literatura romnTitlul leciei: Propoziia subordonat atributivTipul leciei: de nsuire a cunotinelor Strategie didactic: mixt

DEMERSUL DIDACTIC

OBIECTIVECADRU: Formarea capacitii de A RECEPTA mesaje orale/ scrise; Formarea capacitii de A PRODUCE mesaje orale/ scrise;

Obiective de referin1. S identifice semnificaia general a unui mesaj oral;2. S integreze categoriile semantice n structuri lexicale proprii;3. S sesizeze abaterile de la normele limbii literare ntr-un mesaj ascultat;4. S respecte normele n propozitii i n fraze;

Obiective operaionale:

A. Cognitive: Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor sti: O.C.1.( de identificare) - s identifice atributele dintr-un text Nivel minimal: identificarea atributelor din text; Nivel mediu: identificarea atributelor identificate; Nivel maximal: identificarea atributelor n funcie de regentul acestora; O.C.2 ( de analiz /descriere) - s recunoasc propoziia subordonat atributiv n diferite texte Nivel minimal: analiza a cinci subordonate atributive; Nivel mediu: analiza a zece subordonate atributive; Nivel maximal: analiza subordonatelor atributive n raport cu celelalte tipuri de propoziii subordonate; O.C.3. (de creaie) - sa creeze exemple proprii avnd elementele introductive ale unei subordonate atributive: Nivel minimal:elaborarea a cinci propoziii cu elemente introductive Nivel mediu: elaborarea a zece propoziii cu elemente introductive Nivel maximal: elaborarea a unor example proprii cu elemente introductive

B. AFECTIV-ATITUDINALEElevii: OA1(+) : vor manifesta curiozitate i interes n participarea efectiv la procesul comunicrii;OA2(-) : vor lua atitudine fa de nclcarea normelor privind exprimarea oral i scris.

C. Motrice:Pe ntreg parcursul leciei, eleviivor deveni capabili:O.M.1.(+): s foileteze, n condiii de igien i securitate a materialului didactic (manualul,fiele de lucru);O.M.2.(-): s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul leciei;

Resurse:A. Bibliografice:

A1. oficiale: Curriculum Naional, Programele colare pentru clasele a V-a - a VIII-a Aria curricular Limb i comunicare , Bucureti, 2005, pp.81-85.

A.2. tiinifice: Ioan Dnil, Romna corect (prin ntrebri i rspunsuri) , Bucureti, Editura BIC ALL, 2005, p. 12, 30, 139. Ioan Dnil, Limba romn. Algoritmii analizei gramaticale (varianta teoretic) , Bacu, Editura EGAL, 2008, pp. 113-115.

A.3. pedagogice: Constantin Cuco, Pedagogie , Iai, Editura POLIROM, 2000, pp. 56-60.

A.4. metodico didactice: Constantin,Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Iai, Editura POLIROM, 1999, pp. 55-60. Ioan, Dnil, Romna corect, Bucureti, Editura Bic All, 2005, pp.15-23. Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba Romn - Manual pentru clasa a VIII-a , Bucureti, Editura HUMANITAS EDUCAIONAL, 2007, pp. 118-120. Ioan Dnil, Elena arlung, Lecia n evenimente , Bacu, Editura EGAL, 2002.

B. Metodologice:

a) Strategia didactic: mixtb) Metode i procedee didactice: expunerea, explicaia, conversaia euristic, observaia organizat, exerciiul, problematizarea.c) Mijloace de nvmnt: tabl, caietul, fie de lucru, plane.d) Forme de organizare a activitii didactice: frontal, individual.

C. Temporale: Locul leciei n modul: a III-a ora (din 5) Lecia I Atributul adjectival; Atributul substantival Lecia a II-a Atributul pronominal; Atributul verbal; Atributul adverbial; Atributul interjecional. Lecia a III-a Propoziia subordonat atributiv; Lecia a IV-a Recapitulare Lecia a V-a Test de evaluare

Durata leciei:50 de minute

D. Umane: - elevi de nivel minim: 5 - elevi de nivel mediu: 20 - elevi de nivel maxim: 10

Sinteza proiectului didactic

OBIECTIVESARCINI DE NVAREINSTRUMENTAR DIDACTIC EVALUARE

OC1 s identifice subordonatele atributive din contextele dateS1OC1 definirea propoziiei atributive;

fie de lucru problematizarea exerciiulFormativ scrisI1OC1 definii propoziia subordonat atributiv

OC2- s realizeze expansiunea atributelor identificateS1OC2 precizarea felului atributelor fia de lucru exerciiul observaia organizatFormativ oral/scrisI1OC2 precizai felul atributelor identificate

OC3 s identifice elementele de relaie a subordonatei atributiveS1OC3 precizarea elementelor de relaie;S2OC3 elaborarea unor enunuri cu elementele de relaie stabilite;

fia de lucru exerciiul problematizarea

Formativ I1OC3 precizai un element de relaie diferit;I2OC3 identificai de pe fia de lucru cte un element de relaie diferit

Axa leciei

C E A P D O F E R T --------------------------------------------------------------------------------->

OA OC1 OC1 OC OC3 OC1 OC OA OC1 OC3OC OC2 OC2 OA OC1 OC3OM OC3 OM1 OAOA OM2

SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECIEI OBIECTIVEConinut isarcini de nvare METODE MIJLOACEForme de organizare EVALUARE

1. Captarea ateniei 1OC; OM; OA;Interesul elevilor pentru lecie este strnit prin jocul bileelelor.Coordonatorul arunc cte un bileel ctre un elev si i cere s rspund la ntrebarea scris n interiorul bileelului. Acesta trebuie s-i rosteascnumele i s rspund la ntrebarea adresat.

jocul bileele frontalObservarea comportamentului elevilor

2. Enunarea obiectivelor 2OC1; OC2; OC3; OA1; OA2Profesorul precizeaz c n aceast or va recapitula mpreun cu elevii cunotinele assimilate la morfologie, n ceea ce privete atributul,iar apoi va preda propoziia subordonat atributiv. Dup aceasta, sunt anunate obiectivele leciei, care se afl expuse i pe o plan didactic.

Expunerea tiu-Vreau s tiu-Am invat tablaplana frontalAnaliza rspunsurilor

3. Actualizarea cunotinelor 3OC1Se verific tema pe care elevii au avut-o de lucrat acas. Prin ntrebri ghid se face trecerea la lecia de zi. Se solicit reactualizarea principalelor informaii cu privire la atribut.conversaia euristic tiu-Vreau s tiu-Am nvat

tabla

frontal

analiza rspunsurilor

4. Prezentarea optim a coninutului 4OC1; OC2;OC3; OM1Elevii primesc sarcini de nvare pe fia de lucru;explicaiaexpunereaexerciiulfie de lucruindividual frontalObservarea comportamentului elevilor

5. Dirijarea propriu-zis a nvrii 15OC1; OA1; OA2; OM1; OM2;Se lucreaz pe exemplele scrise la tabl. Pentru nceput, elevii trebuie s identifice atributele i s precizeze felul lor. Dup aceast etap, elevii sunt solicitai s nlocuiasc atributele respective cu propoziii corespunztoare folosind procedeul expansiunii.Ce nseamn expansiune ?Mod de lucru: Introducerea unui element de relaie Introducerea unui predicat Pstrarea nelesului Prin acest procedeu se obin frazele:1. Anotimpul 1/ [n care] apar ghioceii 2/ este cel mai frumos. 1/2. Aducerile-aminte 1/ [care] m nvlesc 2/ mi alin durerea. 1/3. Acela 1/ [pe care] l vezi acolo 2/ este fratele meu. 1/Prin conversaie euristic, n ceea ce privete echivalena dintre atribut i propoziia subordonat atributiv, elevii ajung s formuleze singuri definiia atributivei. Prof.: Ce funcie sintactic au n propoziiile date cuvintele subliniate?Elevii: Cuvintele subliniate au funcia sintactic de atribut.Prof.: Ce rol ndeplinesc n fraz propoziiile obinute prin expansiune?Elevii: Propoziiile obinute au rolul de atribute pe lng substantivele sau substitutele lor din propoziia regent. Rspunsurile elevilor pot completa un ciorchine, nceput de profesor, cu ajutorul cruia se va ajunge la formularea definiiei subordonatei atributive. Propoziia care ndeplinete n fraz rolul de atribut pe lng un substantiv din propoziia regent se numete propoziie subordonat atributiv .Elevii sunt solicitai s ncerce s nlocuiasc propoziia subordonat atributiv prin contragere n partea de vorbire corespunztoare. Aceasta este proba de verificare a identificrii corecte a unei atributive, contragerea ntr-un atribut. Ce nseamn contragere? Mod de lucru: Eliminarea unui element de relaie Eliminarea unui predicat Pstrarea nelesului mi amintesc ziua 1/ [cnd] ne-am ntlnit. 2/ AT mi amintesc ziua ntlnirii. Atribut substantivalNu dormea din cauza aducerilor-aminte 1/ [ce] l chinuiau. 2/ ATNu dormea din cauza aducerilor-aminte chinuitoare. Atribut adjectivalCei doi, 1/ [care] sunt frai, 2/ mergeau alturea. 1/ATCei doi, fraii, mergeau alturea. Atribut substantival apoziionalTot pe baza acestor exemple, prin conversaie euristic, elevii sunt condui s descopere elementele regente: Substantiv Locuiune substantival Pronume

n continuare, elevii sunt antrenai n activitatea de consolidare a cunotinelor nsuite de ei la atribut, prin rezolvarea cerinelor de pe fia primit.conversaia euristicproblematizareaexerciiulfia de lucru

tabla frontalObservarea comportamentului elevilor i analiza rspunsurilor

6. Obinerea performanei 8OA1; OA2; OM1Elevii rspund cerinelor de pe fi i completeaz