PROIECT DIDACTIC · Le propun elevilor spre rezolvare un rebus care are ca soluție cuvântul...

5
PROIECT DIDACTIC (ȘCOALA ON- LINE) Propunător: Prof. GHIMAN CORNELIA Unitatea de învățământ: Liceul de Artă “Ioan Sima” Zalău Clasa: a VI-a Aria curriculară: Matematică și Științe Disciplina: Matematică Unitatea de învățare: Unghiuri Subiectul lecției: Unghiul. Aplicații Tipul lecției: recapitularea și consolidarea cunoștințelor Durata lecției: 50 minute Resurse TIC: Activitate desfășurată sincron folosind aplicația https://meet.google.com/ Captarea atenției se face prin competarea unui rebus realizat cu aplicația https://learningapps.org/ Folosirea manualului digital de pe https://manuale.edu.ro/ Lucru sincron cu ajutorul aplicației https://zoom.us/ Joc interactiv creat cu https://wordwall.net/ Fișă de lucru creată în aplicația https://app.wizer.me/ Feedback-ul zilei se asigură prin intermediul aplicației Jamboard Temele pentru acasă se încarcă pe platforma Google Classroom a școlii COMPETENȚE SPECIFICE C.S. 1.5. Identificarea unor drepte sau unghiuri într-o configuraţie geometrică dată, din realitatea înconjurătoare C.S. 2.5. Verificarea faptului că două unghiuri sunt suplementare, complementare sau congruente C.S. 3.5. Construcţia bisectoarei unui unghi folosind raportorul şi rigla, respectiv compasul şi rigla C.S. 4.5. Descrierea în limbaj matematic a unor configuraţii geometrice date care conțin drepte, unghiuri, cercuri C.S. 5.5. Analizarea unei configuraţii geometrice pentru verificarea unor proprietăţi referitoare la bisectoare (de exemplu: bisectoarele unghiurilor opuse la vârf, bisectoarele unghiurilor adiacente suplementare) C.S. 6.5. Estimarea lungimii unui segment, a unei distanţe, a măsurii unui unghi sau a unui arc utilizând diverse date, reguli, relaţii OBIECTIVE OPERAȚIONALE COGNITIVE Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să: 1. Să completeze spațiile goale cu cuvintele potrivite 2. Să asocieze corect calculele cu rezultatele 3. Să răspundă corect la solicitări SCENARIUL DIDACTIC 1. Moment organizatoric (3 min): Toată lumea a primit link-ul pe Classroom și acceptul pentru a intra în videoconferință. Întreb dacă există probleme legate de conexiune, cu microfonul sau cameră. Aduc la cunoștința elevilor că sesiunea va fi înregistrată și când începe înregistrarea elevii sunt rugați să-și scrie numele împreună cu un salut în chat-ul aplicației, pentru a face prezența. 2. Reactualizarea cunoștințelor (4 min):

Transcript of PROIECT DIDACTIC · Le propun elevilor spre rezolvare un rebus care are ca soluție cuvântul...

Page 1: PROIECT DIDACTIC · Le propun elevilor spre rezolvare un rebus care are ca soluție cuvântul UNGHIURI (trimit link-ul în ... Fiecare carte la care s-a răspuns la întrebare va

PROIECT DIDACTIC (ȘCOALA ON- LINE)

Propunător: Prof. GHIMAN CORNELIA

Unitatea de învățământ: Liceul de Artă “Ioan Sima” Zalău

Clasa: a VI-a

Aria curriculară: Matematică și Științe

Disciplina: Matematică

Unitatea de învățare: Unghiuri

Subiectul lecției: Unghiul. Aplicații

Tipul lecției: recapitularea și consolidarea cunoștințelor

Durata lecției: 50 minute

Resurse TIC:

Activitate desfășurată sincron folosind aplicația https://meet.google.com/

Captarea atenției se face prin competarea unui rebus realizat cu aplicația https://learningapps.org/

Folosirea manualului digital de pe https://manuale.edu.ro/

Lucru sincron cu ajutorul aplicației https://zoom.us/ Joc interactiv creat cu https://wordwall.net/

Fișă de lucru creată în aplicația https://app.wizer.me/

Feedback-ul zilei se asigură prin intermediul aplicației Jamboard

Temele pentru acasă se încarcă pe platforma Google Classroom a școlii COMPETENȚE SPECIFICE C.S. 1.5. Identificarea unor drepte sau unghiuri într-o configuraţie geometrică dată, din realitatea

înconjurătoare

C.S. 2.5. Verificarea faptului că două unghiuri sunt suplementare, complementare sau congruente

C.S. 3.5. Construcţia bisectoarei unui unghi folosind raportorul şi rigla, respectiv compasul şi rigla

C.S. 4.5. Descrierea în limbaj matematic a unor configuraţii geometrice date care conțin drepte, unghiuri,

cercuri

C.S. 5.5. Analizarea unei configuraţii geometrice pentru verificarea unor proprietăţi referitoare la bisectoare (de exemplu: bisectoarele unghiurilor opuse la vârf, bisectoarele unghiurilor

adiacente suplementare)

C.S. 6.5. Estimarea lungimii unui segment, a unei distanţe, a măsurii unui unghi sau a unui arc utilizând diverse date, reguli, relaţii

OBIECTIVE OPERAȚIONALE COGNITIVE

Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:

1. Să completeze spațiile goale cu cuvintele potrivite

2. Să asocieze corect calculele cu rezultatele

3. Să răspundă corect la solicitări

SCENARIUL DIDACTIC 1. Moment organizatoric (3 min):

Toată lumea a primit link-ul pe Classroom și acceptul pentru a intra în videoconferință. Întreb dacă

există probleme legate de conexiune, cu microfonul sau cameră. Aduc la cunoștința elevilor că sesiunea

va fi înregistrată și când începe înregistrarea elevii sunt rugați să-și scrie numele împreună cu un salut în

chat-ul aplicației, pentru a face prezența.

2. Reactualizarea cunoștințelor (4 min):

Page 2: PROIECT DIDACTIC · Le propun elevilor spre rezolvare un rebus care are ca soluție cuvântul UNGHIURI (trimit link-ul în ... Fiecare carte la care s-a răspuns la întrebare va

Verific dacă toți elevii au primit feedback-ul cu privire la temă și dacă mai au neclarități în urma

comentariilor lăsate la fiecare temă, folosind platforma Google Classroom.

3. Captarea atenției (7 min):

Le propun elevilor spre rezolvare un rebus care are ca soluție cuvântul UNGHIURI (trimit link-ul în

chat pentru a fi completat de fiecare, apoi îl completăm și împreună pentru cei care nu au reușit).

https://learningapps.org/display?v=phywb33wn20

4. Anunțarea temei și obiectivelor (2 min):

Page 3: PROIECT DIDACTIC · Le propun elevilor spre rezolvare un rebus care are ca soluție cuvântul UNGHIURI (trimit link-ul în ... Fiecare carte la care s-a răspuns la întrebare va

Deschid aplicația Zoom și tabla interactivă corespunzătoare aplicației, dau share screen pentru a

vedea și elevii, scriu titlul pe tablă, le spun ce activități am pregătit pentru astăzi, apoi trimit în chat linkul

pentru fișa de lucru https://app.wizer.me/preview/EE8QG8

5. Dirijarea învățării (30 min):

Pentru că majoritatea lucrează de pe telefoane și le este mai greu să comute între ferestre, partajez

fișa și rezolvăm împreună exercițiile interactive folosind tabla interactivă. Numesc pe rând câte un elev

care să-mi dea răspunsul și modul de rezolvare al exercițiului indicat, timp în care ceilalți își notează pe

caiete și își așteaptă rândul cu microfonul închis.

Tipuri de exerciții propuse spre rezolvare:

Page 4: PROIECT DIDACTIC · Le propun elevilor spre rezolvare un rebus care are ca soluție cuvântul UNGHIURI (trimit link-ul în ... Fiecare carte la care s-a răspuns la întrebare va

Pentru a se destinde după rezolvarea fișei de lucru, le propun să-și închipuie că sunt într-o sală

de jocuri și vor juca un joc de cărți, vor primi un link https://wordwall.net/resource/3395684/unghiuri.

Voi alege elevii din clasă care au răspuns la exercițiile de pe fișă. Fiecare va da câte un răspuns când

îi vine rândul în funcție de întrebarea care este scrisă pe cartea de joc. Pentru răspunsul corect, elevul

va primi câte 2 puncte dacă răspunde corect. Fiecare carte la care s-a răspuns la întrebare va fi

eliminată. Punctele obținute de fiecare se vor lua în considerare la notare din acea oră.

Page 5: PROIECT DIDACTIC · Le propun elevilor spre rezolvare un rebus care are ca soluție cuvântul UNGHIURI (trimit link-ul în ... Fiecare carte la care s-a răspuns la întrebare va

6. Feedback-ul zilei (2 min):

Le trimit în chat link-ul pentru Jamboard

https://jamboard.google.com/d/1iNLNtRqqb4ok0QcMc1My9w803BSTGnYdQGBHX_z_w6Y/view

er?f=0 și îi rog să scrie prin trei cuvinte ce au învățat la această unitate de învățare despre Unghiuri .

7. Încheierea lecției (2 min):

Le transmit că tema va fi încărcată pe Google Classroom, unde vor primi și instrucțiunile pentru

realizarea acesteia. Tot acolo elevii vor încărca și ei rezolvările ca și poză. Ne spunem la revedere pe chat

printr-un salut.