.Proiect Didactic II

8
Proiect didactic Data: 30.10.2013 Clasa: a II-a A Propunător: prof. înv. primar Podgurschi Ana Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematica Unitatea de învăţare: Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0 la 100, fără trecere peste ordin Subiectul: Adunarea numerelor formate din zeci şi unităţi Tipul lecţiei: predare-învăţare Obiectiv fundamental: Însuşirea algoritmului adunării numerelor naturale formate din zeci şi unităţi, în concentrul 0-100 Obiective operaţionale: cognitive: OC 1 - să utilizeze noţiunile de sumă (total), termeni; OC 2 - să efectueze exerciţii de adunare a numerelor formate din zeci şi unităţi, fără trecere peste ordin; OC 3 - să utilizeze algoritmul de calcul referitor la „mărirea cu…” a numerelor date; OC 4 să rezolve două probleme, cu plan de rezolvare; OC 5 - să descopere mesajul lecţiei, efectuând calculele date în fişă; b) psihomotorii: OM 1 să adopte o conduită optimă pentru desfăşurarea lecţiei; c) afective OA 1 - vor dovedi interes pentru lecţie, manifestat prin participare activă Forme de organizare: frontală, individuală Strategia didactică: după particularităţile evolutive ale gândirii elevilor: deductive; după gradul de dirijare/ nedirijare a învăţării: algoritmice; metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, algoritmizarea, problematizarea, jocul didactic; resurse materiale: manual, culegere, fişe de lucru, laptop, video- proiector, soft educaţional ”Secretul numerelor şi al formelor”, recompense – feţe zâmbitoare, numărătoare cu bile; resurse umane: elevii clasei resurse temporale: 45 min. Bibliografie: Curriculum scolar clasele I – IV, Chisinau, 2010 Ghid de implimentare a curriculumului modernizat pentru treapta primara de invatamint, Chisinau, 2011 Manual de matematica clasa a IV- A

description

m

Transcript of .Proiect Didactic II

Page 1: .Proiect Didactic II

Proiect didactic

Data: 30.10.2013Clasa: a II-a APropunător: prof. înv. primar Podgurschi AnaAria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiDisciplina: MatematicaUnitatea de învăţare: Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0 la 100, fără trecere peste ordinSubiectul: Adunarea numerelor formate din zeci şi unităţiTipul lecţiei: predare-învăţareObiectiv fundamental: Însuşirea algoritmului adunării numerelor naturale formate din zeci şi unităţi, în concentrul 0-100Obiective operaţionale:

cognitive:OC1 - să utilizeze noţiunile de sumă (total), termeni;OC2 - să efectueze exerciţii de adunare a numerelor formate din zeci şi unităţi, fără trecere peste ordin;OC3 - să utilizeze algoritmul de calcul referitor la „mărirea cu…” a numerelor date;OC4 – să rezolve două probleme, cu plan de rezolvare;OC5 - să descopere mesajul lecţiei, efectuând calculele date în fişă;

b) psihomotorii:OM1 – să adopte o conduită optimă pentru desfăşurarea lecţiei;

c) afectiveOA1 - vor dovedi interes pentru lecţie, manifestat prin participare activăForme de organizare: frontală, individualăStrategia didactică:

după particularităţile evolutive ale gândirii elevilor: deductive; după gradul de dirijare/ nedirijare a învăţării: algoritmice;metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, conversaţia, algoritmizarea, problematizarea, jocul didactic; resurse materiale: manual, culegere, fişe de lucru, laptop, video-proiector, soft educaţional ”Secretul numerelor şi al formelor”, recompense – feţe zâmbitoare, numărătoare cu bile;resurse umane: elevii clasei resurse temporale: 45 min.

Bibliografie: Curriculum scolar clasele I – IV, Chisinau, 2010 Ghid de implimentare a curriculumului modernizat pentru treapta primara de invatamint, Chisinau, 2011 Manual de matematica clasa a IV- A Revista invatatorul modernMetodica predării matematicii la clasele I-IV, ed Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1988;Manualul de matematică pentru clasa a II-a, ed. Euristica, Iaşi, 2004, (pag. 38-39);Culegere-auxiliar al manualelor. Teste de evaluare pentru conţinutul obligatoriu, clasa a II-a, ed. Euristica, Iaşi, 2005, (pag.66-68)

Page 2: .Proiect Didactic II

Scenariu didactic

Etapele lecţieiOb.op. Conţinuturi şi sarcini de învăţare

Strategii didacticeEvaluareMetode şi

procedeeMijloace de învăţământ

Forme de organizare

Captarea atenţiei

OC2 Se atrage atenţia elevilor asupra importanţei însuşirii conţinutului lecţiei noi, pentru a utiliza algoritmul de adunare a numerelor formate din zeci şi unităţi, în concentrul 0-100.Solicit elevilor să răspundă la ghicitori matematice (Anexa 1)Cuvântul zilei: DOVLEAC

ConversaţiaExplicaţia exerciţiul

2’

CoşuleţBileţele cu ghicitori

matematice

frontalăCapacitatea de a efectua calcule orale

Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior

OC1

OC2

Se solicită formularea răspunsurilor la întrebările:- Ce operaţii cunoaşteţi?- De ce este important a şti să socotim?- Până la cât ştiţi să număraţi?- Din ce sunt formate numerele?

Se scrie în mijlocul tablei cuvântul ADUNARE şi se solicită elevilor să spună cuvinte care au legătură cu acesta (sumă, termeni, mai mult cu…, mai mare cu…, adăugăm etc.).

ConversaţiaExplicaţia exerciţiul

Ciorchine

5’

frontală Aprecierea individuală a răspunsurilor

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi la matematică vom învăţa să adunăm numerele formate din zeci şi unităţi, cuprinse între 0 şi 100. Enunţarea obiectivelor se realizează în termeni accesibili elevilor

ConversaţiaExplicaţia

1’

Prezentarea conţinutului

Consolidarea terminologiei matematice;Prezentarea algoritmului adunării numerelor naturale cuprinse între 0 şi 100;Aplicaţii – exerciţii de calcul scris;Rezolvare de probleme;Fişă de evaluare şi descoperirea mesajului lecţiei.

Page 3: .Proiect Didactic II

Dirijarea învăţării

Elevii notează titlul lecţiei în caiete.Se prezintă o secvenţă de lecţie de pe soft-ul educaţional ”Secretul numerelor şi al formelor”.Algoritmul de adunare ZU+ZU

La un aprozar s-au vândut într-o zi 35 de dovleci româneşti şi 21 de dovleci turceşti. Câţi dovleci s-au vândut în total?

35+21=

Reprezentăm cele două numere:

32=

21=

50 + 6 = 56Aflăm suma celor două numere, adunând U+U şi Z+Z. Apoi află suma Z cu a U.

Descompunem numerele în Z şi U:

325+21= 30+ 5+20+ 1 = 50+ 3 =53

Aşezăm numerele „unele sub altele”:35+ (5+1=6; 3Z+2Z=5Z, obţinem 56.21 rezultatul se aşază sub linie). 56

Conversaţia

Explicaţia

Algoritmul

exerciţiul

10’

LaptopVideoproiectorSoft educaţional ”Secretul numerelor şi al formelor”, ed. EDU

Manualul, pag.38

Frontală

FrontalăObservarea sistematică a elevilor

Obţinerea performanţelor

Ex. 3/ pag. 38 Efectuaţi după model:25+13=41+27=53+36=

Exerciţiul Manualul, pag.38 Individual Capacitatea de a efectua calcule în scris

10

10

10

10

10

Page 4: .Proiect Didactic II

63+14=

35+ 27+ 14+ 57+ 15+ 41+ 78+ 87+21 32 35 21 32 46 11 12 8’

Individual

Asigurarea feed-back

Se rezolvă două probleme:6/ pag.39

Un termen al adunării este 53, iar celălalt este cuprins între 23 şi 27. Care poate fi suma?

8 (a)/ pag.39 Compune probleme după datele din tabel, apoi, rezolvă-le pe caiet:

La o grădiniţă erau 56 de căni. S-au mai adus 12. Câte căni sunt acum? 56+12=68

R: 68 de căni

Explicaţia

Exerciţiul

5’

Frontal

Capacitatea de a efectua probleme

Evaluarea performanţelor

Descoperă mesajul rezolvând corect exerciţiile. (BRAVO! AI DESCOPERIT SECRETUL ADUNĂRII!)(Anexa 2). Calculele se fac pe caiet.Elevii cu CES sau care întâmpină dificultăţi în asimilarea materiei vor rezolva 2 coloane de exerciţii, fără a descoperi mesajul.Elevii care descoperă mesajul primesc mascote – „feţe vesele”.

Conversaţia

Explicaţia Jocul didactic

Exerciţiul10’

Fişă de lucru

mascote

Individual

Asigurarea retenţiei

Se face corectarea frontală a fişelor cu stabilirea punctajului.Elevii cu CES vor fi apreciaţi pentru reuşita proprie.Tema pentru acasă (culegere): 1, 2/ pag.66, 7/ pag. 68; 4, 9/ pag 67 (pe caiet)

Conversaţia

Explicaţia

2’ culegere

Frontal

Transferul Motivaţi necesitatea însuşirii algoritmului adunării cu numere de la 0 la 100. Exemplificaţi!

ConversaţiaExplicaţia

2’

Frontal

Page 5: .Proiect Didactic II

Anexa 1Ghicitori matematice:

Opt broscuţe stau la sfatCă vor să intre în lac.Două nu vor, că-s fricoase,Şi-au intrat în apă……..

Are Nelu 10 bileCu 20 mai multe Vasile.Câte bile ai, Vasile?

Pe un deal îndepărtat8 copii s-au adunat.Mai la vale, lângă iaz, 20 fac mare haz.

Spuneţi iute, negreşit,Câţi la joacă au ieşit?

Iată acolo, pe imaşSunt 20 iepuraşi.10 pleacă, 10 vin

Anexa 2