Proiect Didactic Clasa a VII-A

download Proiect Didactic Clasa a VII-A

of 6

description

proiect didactic

Transcript of Proiect Didactic Clasa a VII-A

Proiect didactic

Unitatea de nvmnt: S08 BorodProfesor: Silaghi AntoniaClasa: a VII-aData: Unitatea de nvare: Democraie i totalitarism(1922-1939)Lecia: State democratice i state totalitare (state totalitare)Tipul leciei: mixtCompetene generale:1.Utilizarea eficient a comunicrii i a limbajului de specialitate.

3.Aplicarea principiilor i a metodelor adecvate n abordarea surselor istoriceCompetene specifice:1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XX-lea, n diferite situaii de comunicare scris sau oral3.3. Prezentarea unor asemnri i a unor deosebiri ntre aspecte ale civilizaiei secolului al XIX-lea, pe baza informaiilor din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere

3.4. Stabilirea relaiei de cauzalitate pentru un fapt istoric din secolul al XIX-lea, n surse istorice date

3.5. Localizarea n timp i plasarea n spaiu a faptelor istorice din secolul al XX-lea, pe baza surselor istoriceConcepte operaionale:

CognitiveC1: Definirea termenilor totalitarism, fascism, nazism, antisemitism, comunismC2: Identificarea, pe baza surselor istorice a trsturilor statelor totalitare

Formative:C3: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric i suportul cartographicC4: Compararea caracteristicilor statelor democratice cu cele ale statelor totalitare

Atitudinale:C5: Formularea unei opinii cu privire la contribuia celor dou regimuri politice la evoluia politic mondial

Obiective ale evalurii: Cognitive:Oe1: operarea cu noiunile i conceptele: democraie, New Deal, criz economic cretere economic, prohibiie, economie capitalist, totalitarism, fascism, nazism, antisemitism, comunism

Formative:Oe2: competena de a utiliza tehnici de lucru cu textul i imaginea istoric

Atitudinale:Oe3: capacitatea de a formula i susine opinii personaleValori i atitudini vizate:- Gndire critic i flexibil- Relaionare pozitiv cu ceilaliStrategii: inductiv-deductiv, explicativ-conversativMetode:Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaia, M3-conversaia euristicInteractive: M4-modelul graphic, M5-comparaia, M6-problematizarea, M7-conversaia examinatoare Instrumente de evaluare: verificarea frontal, observarea sistematic, fis de lucru Forme de organizare a activitii: frontal, individualResurse:- Umane- clasa aVII -a- De timp- 50- Materiale: oficiale- m1: Programa colar m2: Macroproiectarea didactic- Manuale: Istoria clasa a VII-a, Ed.Nemira- izvoare cartografice: m3: Atlas istoric colar m4: Harta istoric m5: S1/p. 96, manual

m6: S4/p. 98, manual

m7: S1/p. 100, manual

- izvoare narative: m8: G.A Borgesse, D2/p.96, manual m9: Declaraie asupra naionalitilor, D3, p.99, manualDemers didactic

Secvenele didacticeConinuturi vizate Concepte operaionaleActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiRes. matRes. ProcEvaluare

Moment

organizatoric-absene

-organizeaz materialele i clasa

-creeaz un climat cooperant-rspund cerinelor

-pregtesc materialele solicitate

-se aeaz la locurile indicate

Reactualizarea cunotinelor/

evaluare-noiuni i concepte: democraie, New Deal, prohibiie, cretere economic, criz economic

-coninuturi: State democratice: SUA, Anglia, FranaOe1

Oe2

Oe3-solicit elevilor identificarea pe harta istoric a statelor democratice existente n Europa

-solicit elevilor s defineasc termenii nvai

-solicit elevilor s caracterizeze statele cu regim democratic

-solicit elevilor s prezinte evoluia celor trei state democratice studiate-identific state: Frana, Anglia, Norvegia, Suedia, Elveia

-elaboreaz rspunsuri

-autoevalueazm4

M1

M2

M3

M5

M7frontal

obs. sistematic

EvocareTitlul leciei

State democratice i state totalitare-noteaz pe tabl titlul leciei i explic modul n care se va desfura activitatea

-organizeaz nvarea-noteaz n caiete titlul lecieiM1

Dobndirea de noi cunotine-titlul leciei:

State democratice i state totalitare

-noiuni,concepte: totalitarism, fascism, nazism, comunism

Coninuturi:

Caracteristici ale statelor totalitare Citadele ale totalitarismului: Italia, Germania, RusiaC1

Oe1

C3

C2

Oe2

C3

C4

C5

Oe3

-Asigur:

a) cunoaterea/receptarea/nvarea

-definete termenii: totalitarism, fascism, nazism, comunism, antisemitism

-identific i prezint elevilor principalele caracteristici ale statelor cu regim totalitar

-solicit elevilor identificarea pe harta istoric a principalelor state totalitare

b) nelegerea noilor coninuturi

-explic prin analiza sursei istorice evoluia statelor cu regimuri totalitare Italia, Germania, URSS

c) analiza

-compar caracteristicile statelor democratice cu ale celor totalitare i evoluia celor studiate

d) sinteza

-formuleaz opinii cu privire la consecinele existenei celor dou lumi asupra evoluiei ulterioare a situaiei politice europene -recepteaz termenii noi

-analizeaz harta i identific state precum: ca Germania, Italia cu regim totalitar

-investigheaz sursele istorice: S1-determin caracteristicile regimului dictatorial din Italia; S4-caracteristicile regimului dictatorial din Germania;

-compar i evideniaz deosebirile dintre cele dou regimuri

-exprim opinii argumentate cu privire la consecinele existenei regimurilor totalitare asupra relaiilor cu alte statem3

m5

m6

m7

m8

m9M1

M2

M7

M4

M6

M2

M7

M5

obs sistematic

verificare frontala

orala

Asigurarea reteniei i a transferuluiPe fia de lucru, identificai cuvintele care caraterizeaz fiecare personaj i realizai corespondena.-rezolv sarcina pe fia de lucruVerificarea fiei

Tema pentru acasRecomand: aprofundarea cunotinelor asimilate prin citirea leciei acas-noteaz

Evaluarea-Analizeaz critic, laud, ierarhizeaz, decide/noteaz-se raporteaz la aprecieri

State democratice i state totalitare (1922-1939) schia leciei (am mprit-o n 2 ore)Situaia internaional de dup rzboi:

-SUA prima putere a lumii

-1922 apare URSS

-marile imperii se destram, apar noi state

-1929-1933 marea criz economic

State democratice

Libertile: - presei- cuvntului- persoanei - religioas etc. Pluralism politic; Alegeri libere; Economie de tip capitalist;Frana: Cretere economic nsemnat;Coalizare a forelor de stnga (socialitii) i de extrem stng (comunitii), care au constituit Frontul popular (1936-1938);Marea Britanie :Pierde primul loc pe plan economic, n favoarea SUA;Cele dou partide principale vor fi: Partidul Conservator Partidul LaburistRomnia

Constituia de la 1923 este una democratic

Dou partide: Liberal i Trnesc

SUA: - cretere economic mare

dou partide: republican i conservator

Roosvelt : New Deal- msuri n sistem bancar, agricultur i industrieState totalitare

Lipsa drepturilor i libertilor; Un singur partid; Puterea este deinut de o singur persoan; Teroarea folosit mpotriva oricrei form de opoziie; Ideologii 1. de extrem stng comunism;2. de extrem dreapt fascism.URSS Revoluia din Octombrie, 1917 a nsemnat preluarea puterii de ctre Partidul Comunist (bolevic) condus de V. I. Lenin; Din 1922, Rusia Sovietic s-a numit Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste (URSS); Se instituie dictatura proletariatului; Lichidat economia de pia; Se instituie proprietatea de stat i cooperatist (colhozuri); Economie planificat; Industrializare i colectivizare forat;Italia

n urma Marului asupra Romei, Benito Mussolini a fost numit, de regele Victor Emmanuel al III-lea, prim-ministru (1922); A instaurat progresiv un regim de dictatur; Liderul suprem Ducele; Ideologie de extrem dreapta fascismul; Dorea restabilirea mreiei Romei antice Biserica de partea saGermania

Adolf Hitler cucerete puterea n 1933; Liderul suprem Fhrer; Prioritate eforturilor de narmare; Ideologie de extrem dreapt naional socialismul (nazismul); Principiul rasei pure, superioare (rasa arian); Antisemitism; Politic de expansiune