Proiect Didactic Banii Si Monedele

22
Proiect didactic Data: 09.06.2016 Propunător: profesor pentru învăţământul primar şi preşcolar Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Disciplina: Matematică şi explorarea mediului Clasa: a I-a A Unitatea de învăţare: Să măsurăm corect! Subiectul lecţiei: Câţi lei costă....? Timp : 45’ Tipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţe Obiectiv fundamental: Dobândirea de noi cunoştinţe referitoare la unităţile de măsură pentru valoare Competențe specifice : 6.3 Realizarea unor schimburi echivalente valoric folosind reprezentări convenţionale, standard și non-standard în probleme – joc simple de tip venituri- cheltuieli, cu numere din concentrul 0-100 Obiective operaționale : Cognitive: O 1 -să recunoască monedele și bancnotele utilizate în ţara noastră O 2 -să facă distincţie între monede și bancnote O 3 -să calculeze diverse sume de bani și rezolve probleme în concentrul 0-100 O 4 -să compare diferite sume de bani și preţuri Psiho-motorii: O 5 -să participe activ și eficient la toate activităţile din timpul orei și colaboreze cu colegii de echipă Afective:

description

invatamant primar

Transcript of Proiect Didactic Banii Si Monedele

Page 1: Proiect Didactic Banii Si Monedele

Proiect didacticData: 09.06.2016Propunător: –profesor pentru învăţământul primar şi preşcolarAria curriculară: Matematică şi ştiinţeDisciplina: Matematică și explorarea mediuluiClasa: a I-a A

Unitatea de învăţare: Să măsurăm corect!Subiectul lecţiei: Câți lei costă....?Timp : 45’Tipul lecţiei: Însușire de noi cunoştinţeObiectiv fundamental:

Dobândirea de noi cunoștințe referitoare la unitățile de măsură pentru valoare Competențe specifice : 6.3 Realizarea unor schimburi echivalente valoric folosind reprezentări convenționale, standard și non-standard în probleme – joc simple de tip venituri-cheltuieli, cu numere din concentrul 0-100

Obiective operaţionale : Cognitive:

O1-să recunoască monedele şi bancnotele utilizate în ţara noastrăO2-să facă distincție între monede și bancnoteO3-să calculeze diverse sume de bani şi să rezolve probleme în concentrul 0-100O4-să compare diferite sume de bani și prețuri

Psiho-motorii:O5-să participe activ și eficient la toate activităţile din timpul orei şi să colaboreze cu colegii de echipă

Afective:O6-să participe cu plăcere la toate activităţile şi să-şi exprime propriile trăiri

ResurseMateriale: ilustraţii, bancnote, monede, fişe, imagini cu jucăriiProcedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, metoda cubului, Tipul de activitate: frontală, în grupe, individuală

Bibliografie: Matematică și explorarea mediului –manual pt cls I, editura Grupul editorial Art , autor Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Crinela Grigorescu,Camelia Coman;Metodica predării matematicii în cls I-IV, editura EDP, autor Ioan Neacșu; Programa școlară pentru disciplina MEM –cls pregătitoare, I și a II-a, aprobată prin Ordin al Ministrului nr 3418/19.03.2013

Page 2: Proiect Didactic Banii Si Monedele

Desfăşurarea activităţiiEtapele lecţiei Ob.

Op.Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Tipul de

activitateResurse

materiale procedurale timpMoment organizatoric

O6 Asigur condiţiile optime. Anunţ elevii să se pregătescă pentru ora de matematică.

Îşi pregătesc materialele necesare.

-individual -caiete, manuale, penar

-conversaţia 2 min

Verificarea temei

Verific cantitativ și calitativ tema pe care au avut-o pentru acasă.

Elevii prezintă tema. - frontal -caiete de tema

-conversaţia, aprecieri verbale

3 min

Reactualiza-rea cunoștințelor

-În ce zi ne aflăm? Lună? An? Anotimp? -Cum măsurăm timpul?

Formulează răspunsuri. -frontal -exerciţiul 5 min

Captarea atenţiei

O5 Prezint elevilor o poezie iar ei trebuie să mă ajute să-i aflăm înțelesul : Mihăiță cel uitucUn corn dulce chiar sărat,Eu pe loc aș fi mâncatDar în portofelul meuNu era nici un .......( LEU)Dan, Maria și AndreiAu pățit și ei la fel.În aceea zi pe masăA rămas pachețelu acasăIar portofelul lorEra atunci complet ...... ( GOL)De atunci am învățat Că un leu e fiorosDar și foarte valoros.

Observă fișa de lucru.Intuiesc răspunsurile.Îşi exprimă dorinţa .

-frontal -fișă de lucru

-conversaţia, problemati-zarea

5 min

Page 3: Proiect Didactic Banii Si Monedele

Anunţarea obiectivelor

O5 Anunț elevilor titlul lecției și căazi vom învăţa cum utilizăm banii și cât costă anumite obiecte. Vom rezolva exerciţii şi probleme cu monede si bancnote.Notez titlul lecției pe tablă si cer elevilor să noteze în caiete titlul .

Ascultă cu atenţie.Notează titlul în caiete. Observă ilustraţiile din manual.

-frontal, individual

-manuale, caiete

-explicaţia 3 min

Dirijarea învăţării

O1O2O3

O4O5O6

Port cu elevii o discuție despre bani:- De unde vin banii ?

- La ce folosim banii?

- Toți cei care merg la muncă au aceeași bani?

- De ce se întâmplă acest lucru?

Ofer elevilor următoarele explicații : Orice obiect are o valoare. Pentru a se calcula cu precizie

și pentru aprecia valoarea obiectelor de schimb oamenii au inventat banii.

Unitatea de măsură la noi în țară este LEUL.

1 leu = 100 de bani

Scriu la tablă și cer elevilor să noteze în caiete.

-Banii îi folosim pt a cumpăra lucruri?-Banii îi câștigă părinții prin muncă?

- Nu, unii au mai mulți bani și alții mai puțini.

- Pentru că muncile se plătesc diferit în funcție de cât de grele sau de importante sunt.

Eleviii notează în caiete.

-frontal, individual

-frontal, individual

-tabla și caietele elevilor

-tabla și caietele elevilor

-conversaţia, explicație, observaţia

-conversaţia, explicație, observaţia

20min

Page 4: Proiect Didactic Banii Si Monedele

Prezint elevilor planșa cu monede și bancnote precum și monede şi bancnote reale din România.Cer elevilor să compare monede şi bancnote.-La ce folosesc banii?

Cer elevilor să spună câte înțelesuri are cuvântul LEU! Numesc copii să alcătuiască propoziții cu cele două înțelesuri ale cuvântului leu.

Anunț elevii că pornim la cumpărături.Împart elevii în 6 grupe 1.DescrieÎn pușculița lui Andrei sunt ____ monede și ___ bancnote.2. ComparăCompară cele două pușculițe.3.AsociazăUnește bancnotele cu valoarea potrivită scrisă în chenar4. AnalizeazăAlege (colorează) banii necesari pentru a cumpăra mașinuța 5. ArgumenteazăDe ce nu poate cumpăra Mihai bicicleta?6. Aplică

Observă, recunosc monedele şi bancnotele.Fiecare elev recunoaşte moneda sau bancnota primită.Fac diverse comparaţii.Formulează diferite răspunsuri.

Două întelesuri : animal și baniCei numiți alcătuiesc propoziții cu sensurile diferite ale cuvântului.

Primesc sarcini de rezolvat.

Grupa 1Observă și completează: 3 monede și 4 bancnote.Grupa 2În pușculița lui Mihai se află o sumă mai mare.Grupa 3Unesc corespunzător.Grupa 4Colorează casetele potrivite.Grupa 5Observă că prețul bicicletei este mai mare decât suma pe care o are Mihai.Grupa 6

-frontală

-pe grupe

Planșa cu monede şi bancnote, fişe de lucru

- fişe de lucru

-conversația

-„metoda cubului”

Page 5: Proiect Didactic Banii Si Monedele

Scriu în casete valoarea fiecărei bancnote/ monede.La final cer elevilor să-și prezinte fișele de lucru rezolvate.Dau explicațiile necesare.

Scriu valoarea banilor în casete.

-explicația,apecieri verbale

Feed-backul

O3O5O6

Fișă de lucru :Ajută-l pe Pinochio să numere banii din fiecare copac. Compară sumele de bani. Unde sunt mai mulţi bani? Dar mai puţini? Ce ţi-ai cumpăra daca ai avea acești bani?

Verific frontal rezolvarea fișelor de lucru.Verific modul de realizare a obiectivelor propuse.

Elevii rezolvă fișa de lucru. -individual - fișa de lucru

- explicația,munca independentă

5 min

Încheierea activităţii

O6 Se fac aprecieri cu privire la modul de participare a elevilor la lecție.Se dau explicații privind efectuarea temei pentru acasă.

Ascultă cu atenţie și își notează tema pentru acasă ( ex. 6/pag.55). Adresează eventuale întrebări.

-frontal -manual, caiete

-conversaţia, explicația

2 min

Page 9: Proiect Didactic Banii Si Monedele

Compară puşculiţele și calculeză valoarea fiecărei pușculițe:

lei

8 lei 10 bani

5 lei 5 bani

bani 2 lei

bani

10 lei 5 lei

Mihai Andrei

Page 14: Proiect Didactic Banii Si Monedele

Numele: ………………… Data: …....................Fişă de lucru

Mihai se joacă împreună cu tatăl său de-a „Magazinul cu jucării”. Ei folosesc cartonaşe care au următoarele valori:

Colorează bancnotele pe care trebuie să le dea la „casă” pentru a cumpăra fiecare jucărie:

73 lei

50 lei

100 lei

45 lei

18 lei

1 LEU 5O LEI 100 LEI10 LEI5 LEI

10 lei10 lei10 lei 1 leu 50 lei 1 leu 1 leu

50 lei5 lei5 lei10 lei10 lei10 lei10 lei

10 lei10 lei100 lei5 lei

1 leu5 lei10 lei 100 lei50 lei 50 lei

10 lei10 lei 5 lei

1 leu1 leu1 leu5 lei5 lei10 lei

10 lei

10 lei

Page 15: Proiect Didactic Banii Si Monedele

Numele............................................................................................ data .....................................................

Fişă de lucru monede şi bancnote

1. George are o bancnotă de 50 lei. El vrea să o schimbe în bancnote de 10 lei.

Câte bancnote va primi?

.................................................................................................................................

2. Alin are trei bancnote de 10 lei şi una de 5 lei. Priviţi preţul jucăriilor de mai jos şi spuneţi ce jucării ar putea cumpăra Alin?

16 lei 12 lei 11 lei 9 lei

..........................................................................................................................................................................................................

..........................................................

Page 16: Proiect Didactic Banii Si Monedele

Pusculița lui Miță :

MIERE14 Lei