proiect didactic

19
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : PROPUNĂTOR: ARIA CURRICULARĂ : Limba si comunicare OBIECTUL: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : ,, Vara" SUBIECTUL : ,,Moromeții’’-fragment după Marin Preda TIPUL LECŢIEI : Dobândire de noi cunoștințe(predare-învăţare) 1

description

Morometii, dupa Marin Preda

Transcript of proiect didactic

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DIDACTICUNITATEA DE NVMNT:

PROPUNTOR:

ARIA CURRICULAR: Limba si comunicare

OBIECTUL: Limba i literatura romn

UNITATEA DE NVARE : ,, Vara"

SUBIECTUL: ,,Moromeii-fragment dup Marin PredaTIPUL LECIEI: Dobndire de noi cunotine(predare-nvare)DATA: 29.05.2015

CLASA: a III-a BOBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacitii de exprimare oral corect ,estetic i receptarea mesajului scris

OBIECTIVE DE REFERIN:

-S desprind informaii de detaliu dintr-un text literar citit;

-S deduc sensul cuvintelor necunoscute n funcie de un context dat;

-S recunoasc secvenele dialogate dintr-un text narativ dat;

-S citeasc in mod contient, corect, fluent un text.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

COGNITIVE - s citeasc fluent, corect, contient i expresiv textul; - s identifice si s explice cuvintele si expresiile noi n textul dat, integrndu-le n enunuri proprii; - s gseasc sinonimele sau antonimele unor cuvinte date;

- s explice folosirea semnelor de punctuaie i a ortogramelor utilizate n text; - s identifice anumite pri de vorbire din text;

- s formuleze rspunsuri i ntrebri viznd coninutul textului;

-s sesizeze valoarea expresiv si educativ a textului.

AFECTIVE s manifeste interes pentru lecturarea textului prin participare activ. PSIHO-MOTORII s scrie corect i lizibil, respectnd aezarea n pagina caietului, la tabl sau in fia de lucru; s-i pastreze pozitia corect in banc pe toata durata desfurrii leciei.STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: lectura explicativ, conversaia euristic, exerciiul, problematizarea, observaia, jocul, explozia stelar, brainstorming

Mijloace didactice: Manual , fie de lucru, volumele I si II ,,Moromeiide Marin Preda, imagini Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Metode de evaluare: observare curent , aprecieri verbale, evaluare reciproc, fia de lucru

RESURSE:

Oficiale: Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 2004 ; Tudora Piil , Cleopatra Mihilescu , Manual de limba i literatura romn clasa a III-a , Ed. Aramis, Bucureti .

Pedagogice: Silvia Nu, ,,Metodica predrii limbii romane in ciclul primar,vol.I si II, Ed. Aramis

,,www.didactic.ro.Etapele

leciei

Coninutul informaional i demersul didacticElemente de strategie didactic

Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeMijloace didacticeForme de organizareMetode de evaluare

1.Moment organizatoric

Se va crea atmosfera prielnic bunei desfurri a leciei.Dragi elevi ai clasei a III - a

Nu v emoionai!

Azi avei oaspei de seam,

Vreau ca voi s-i salutai!

I-am poftit n clasa noastr

n aceast zi,

Ca s demonstrm -cu toii-

Ct de buni vom fi!Elevii pregtesc manualele i caietele de limba romana, eliminnd alte preocupri.-Se pregtesc pentru lecia de Limba i Literatura romn.

Conversaia

frontalObservarea comporta-mentului elevilor

2.Reactualizarea cunostintelor

Verific tema din punct de vedere cantitativ i calitativ, insistandu-se pe corectitudinea rezolvrii cerinelor gramaticale.

Verificarea se face prin citirea de catre elevi a modului de rezolvare a sarcinii. In situaia rezolvrii incorecte de ctre anumii elevii, se demonstreaz modul corect de rezolvare de ctre un elev far sprijinul propunatoarei.Printr-un brainstorming, elevii sunt determinai s i aminteasc prile pricipale de propoziie, s dea exemplu de propoziii simple-dezvoltate, raportarea fcndu-se prin ntrebri frontale.Elevii arat caietele cu tema.

Elevii verifica corectitudinea efecturii temei.

Elevii rspund la ntrebri

Explicaia

observaia

conversaia

cateheica

brainstorming

Caiet de teme

frontal

Aprecieri

verbaleindividualeobservare curent

3.Captarea ateniei

Se prezint elevilor portretul lui Marin Preda, realiznd o scurt bilbiografie a acestuia- Anexa 1-

Le prezint elevilor cele dou volume ale romanului ,,Moromeiiamintind c I volum a fost scris n 1955, iar eroul principal este Ilie Moromete, iar cel de-al II-lea volum a fost scris dup 12 ani, adic in 1967 i l are n centrul ateniei pe Niculae Moromete, fiul cel mai mic al lui Ilie Moromete.

Elevii privesc porteretul i ascult cu atenie informaiile despre autor i operele sale.frontal

4.Anuntarea temei si a unor obiective

Anun titlul leciei Astzi vom studia un fragment din romanul Moromeii dup Marin Preda, din care vom afla despre un baieel iste ca voi, pe numele de Niculae Moromete.

Voi trebuie s citii fragmentul, s explicai cuvintele pe care nu le inelegei folosind dicionarul, s rspundei la intrebrile pe care vi le voi adresa i s completai fia de lucru pe care o avei pe bnci.

-Scriu la tabl data, titlul si autorul lecturii.

Elevii scriu titlul si autorul leciei pe caiete-pe fia de lucruAscult cu atenie.

Explicaia

manual

5.Dirijarea invatarii

6.Obinerea performanei

Se realizeaz citirea model , cu voce tare, de ctre unu sau doi elevi.Exersarea cititului se realizeaz prin antrenarea elevilor n citirea sub variate forme a textului:

- pe uniti logice(pe fragmente)

- n lan;

-citire selectiv. Se citete lecia n lan- pe fragmente i se explic cuvintele i expresii noi-cu ajutorul dicionarului, se alctuiesc propoziii cu acestea, se explic folosirea semnelor de punctuaie i se povestete pe scurt coninutul fragmentului citit.

Se scrie la tabl explicaia cuvintelor, alctuindu-se propozitii cu acestea.

aburi - vapori de ap

rou - picturi de ap care acoprer dimineaa suprafaa pmntului

valuri de gru-lanuri de gru-ce seamn, in adierea vntului de diminea, cu valurile mrii.

mndru ncntat, mulumit

sudoare- transpiraie , ndueal

burs- sum de bani oferit unui elev pentru ntreinerea n timpul studiilor.

Pentru fiecare rspuns solicit cte un elev pentru a scie la tabl.

Se exlic folosirea semnelor de punctuaie i de ortografie ntlnite in text-linia de dialog,virgula, semnul ntebrii, semnul exclamrii, n-o s (nu o s) , i-ai, i-am.

1.Se prezint elevilor Fia de lucru i se exlic sarcinile exerciiilorSe cere elevilor s gseasc sinonime pentru cuvintele:

curat-pur a se lumina-a se nsenina

a legana-a undui a se trezi-a se detepta

mndru-anos chipul- figura

detept-inteligent uor- domol

Gasiti cuvintele cu sens opus(antonime) pentru:

a rsri / a apune

devreme / trziu

fericit / trist

subire / gros

a se lumina / a se ntunecaa disprea-a aprea, a se ivi

2. Elevii trebuie s alctuiasc o propoziie n care cuvntul ,,chip s fie Subiect.

-cuvntul poate s fie la nceputul propoziiei, n interiorul acesteia sau la sfrit.

3.Solicit elevilor s gsesc in text expresii care descriu natura din acea zi de var:,,Aburi argintii de rou

,,Cmpie aurie

,,Valuri de gru

,,ntindere de aur

Joc :,, Actorii clasei -cer elevilor s citeasc dialogul dintre mama i Niculae, observnd mai ntti semnele de punctuaie i de ortografie.

Elevii ascult citirea fragmentului din manual.Elevii citesc, caut cuvintele i expresiile noi, alctuiesc propoziii, explic folosirea semnelor de punctuaie si povestesc coninutul framnentelor citite

Se noteaz rspunsul pe caiete i la tabl.

Elevii explic oral semnele de punctuaie i de ortografie

Elevii lucreaz independent cerina pe fia de lucru i rspund oral

Elevii noteaz n fia de lucru

Elevii citesc i selecteaz expresiile

Elevii citesc textul cu intonaia potrivit.

Lectura explicativ

observaia

exerciiul

conversaia

exerciiul

problematizarea

Problematizarea

problematizarea

exerciiul

Munca independen tExplicaia

Exerciiul

Problematizarea

Joc cu rol

Manual

Caiet

Fia de lucru

Manual, caiete

Fi

Fi de lucruFrontal

Frontal

frontalfrontal

independent

Pe grupe

FrontalAprecieri verbale

Aprecieri verbale

Observare curent

Aprecieri verbale

Evaluare reciproc

Evaluare reciproc

7. Asigurarea feed-back-ului Se realizeaz dup Metoda Stelar(Starbursting) - Cand se petrece ntamplarea?

Aciunea se petrece vara, sa serbarea de sfrit de an colar.Care sunt personajele fragmentului?

Personajele fragmentului sunt Niculae Moromete, elevii, nvtorul, mama i tatl.

Ce premiu a luat biatul? Biatul a luat premiul inti.

Unde are loc premierea elevilor?

Premierea elevilor are loc n curtea colii.

Niculae era mbrcat cu cma peste care avea o curea cu cataram alb, iar pe cap avea o plrie.

Cum era mbrcat Niculae?

Mesjul-Invtura povestirii este c Niculae dorete s plece din sat ca s urmeze coala s ajung invtor!- rspund la ntrebri

-noteaz rspunsurile n fia de lucruConversaiaExplicaia

Metoda stelar

conversaiaAprecieri verbale

8.Evaluare

i asigurea reteniei si a transferului

-Fac aprecieri verbale n legtur cu desfaurarea activitii, evideniindu-i pe acei elevi care au participat activ.

-Comunic tema pentru acas: exerciiile 6, 7 i 1 conversaiaEvaluare frontal

Rspunde repede i bine ntrebrilor enunate la EXPLOZIA STELAR!CND se petrece ntmplarea?

CUM era mbrcat

Niculae?

CARE sunt personajele

fragmentului?

UNDE are loc premierea

elevilor?

CE premiu a luat Niculae?

FIA AUTORULUIMarin Preda

(1922-1980).

Scriitorul romn, Marin Preda s-a nscut pe 5 august 1922 la Silitea-Gumesi, judeul Teleorman. Dintre carile scrise de acesta amintim: ,,Moromeii volumul I i II , ,,Cel mai iubit dintre pmnteni , ,,Delirul , ,,Viaa ca o prad. FIA DE LUCRU 1. Gsii cuvintele care au acelai neles(sinonime)

curat - . a se trezi -

a legana - .. uor -...

sudoare -.. a striga -

mndru -.. chipul -..

detept -.. a se lumina -...

Gsii cuvintele cu sens opus (antonime)

a rsri - fericit -.

a disprea -.. subire -

devreme -. a se lumina -

2. Alctuiete propoziii n care cuvntul ,,chip s fie Subiect

.

3.

S nelegem textul

Nr.

Crt.ntrebriRspunsuri

1Cnd se petrece ntmplarea ?

2.Care sunt personajele fragmentului ?

3.

Niculae i pregtise coronia cu flori pentru premiere .

4.Ce premiu a luat biatul ?

5.

Niculae i dorea foarte mult s nvee s obin bursa .

6.Ce promisiune i-a fcut tatl su?

4. Selecteaz expresii din textul citit, care descriu natura din aceea zi de var.

.

Cine?

De ce ?

Cum?

Cnd ?

Ce?

,,Moromeii

dup

Marin Preda

8