Proiect Defecte Ale Vederii

15
Proiect de lec ţie a. Date introductive Scoala Gimnazială „C-tin Giurescu”- Chiojdu Profesor: Onica Elena Mihaela Data :11.11.2014 Clasa : a VII-a Disciplina : Biologie Tema : Defecte ale vederii Durata : 50 minute Tipul lecţiei : de însușire de noi cunoștinţe Competente specifice : Obiective operaţionale : La sfârșitul activităţii de instruire, elevii trebuie să fie capabili: O1. să identifice principalele defecte ale vederii; O2. să caracterizeze defecte ale vederii; O3. să elucideze mecanismele defectelor de vedere şi corectarea acestora; O4. să indice stările patologice ale ochiului; O5. să determine cauzele orbirii. Resurse educaţionale : Procedurale Metode și procedee o Conversaţie euristică o Demonstraţia o Expunere o Informare o Observaţie o Problematizare o Învăţare prin descoperire Forme de organizare o Activitate frontală și individuală Materiale o Fișă de evaluare o Materiale grafice (fotografii, imagini video- proiector) o Fișe de lucru individuale Anexe: Schema lecţiei, Fișă de evaluare, Fișă individuală de lucru Bibliografie:

description

proiect de lectie

Transcript of Proiect Defecte Ale Vederii

Page 1: Proiect Defecte Ale Vederii

Proiect de lec ţie

a. Date introductive

Scoala Gimnazială „C-tin Giurescu”- ChiojduProfesor: Onica Elena MihaelaData:11.11.2014Clasa: a VII-aDisciplina: BiologieTema: Defecte ale vederiiDurata: 50 minuteTipul lecţiei: de însușire de noi cunoștințe

Competente specifice:

Obiective operaționale:La sfârşitul activităţii de instruire, elevii trebuie să fie capabili:O1. să identifice principalele defecte ale vederii;O2. să caracterizeze defecte ale vederii;O3. să elucideze mecanismele defectelor de vedere şi corectarea acestora;O4. să indice stările patologice ale ochiului;O5. să determine cauzele orbirii.Resurse educaţionale:

Procedurale Metode şi procedee

o Conversaţie euristicăo Demonstraţiao Expunereo Informareo Observaţieo Problematizareo Învăţare prin descoperire

Forme de organizare o Activitate frontală şi individuală

Materialeo Fișă de evaluareo Materiale grafice (fotografii, imagini video-proiector)o Fişe de lucru individuale

Anexe: Schema lecției, Fișă de evaluare, Fişă individuală de lucru

Bibliografie:MEN - Programa şcolară, BucureştiPartin, Zoe şi colab., Manual Biologie clasa a VII-a, 2007, Editura CorintIordache, I., Metodica predării Biologiei, 2004, Solaris, IaşiDiferite imagini de pe internetAtlas de anatomiehttp://www.youtube.com/watch?v=lJWBcVPaoZ8

Page 2: Proiect Defecte Ale Vederii

b. Scenariul didacticNr.crt.

Evenimentele instruirii

Ob. oper.

Conţinuturi Activităţi de predare-învăţare Metode şi procedee didactice

Mijloace de instruire

Timp alocat (min)

Evaluare

1 Organizarea colectivului

de elevi

- notarea absenţelor- organizarea clasei pentru începerea lecţiei

2

2 Verificarea cunoştinţelor

din lecţia anterioară

„Ce lecţie aţi avut de pregătit pentru astăzi? Din ce este alcătuit ochiul? Care sunt componentele globului oclar? Care sunt fotoreceptorii? Ce reprezintă sistemul dioptric?Care sunt mediile transparente ale ochiului? Ce rol are cristalinul? ”

- întrebări din conţinuturile lecţiei anterioare (se vor lua în atenţie 2-3 elevi care vor răspunde la întrebări şi vor fi notaţi în funcţie de răspunsurile date)

- conversaţie euristică- expunere (de către elevi)

- desen glob ocular

5 - directă- orală

3 Captarea şi orientarea

atenţiei

„Asociați lentilele după tipul lor: divergente sau convergente. Ce rol au aceste lentile?”

- prezentarea unor filme educaționale care fac legătura între cunoștințele legate de anatomia și fiziologia ochiului și defectele de vedere

- informare-problematizare-învăţare prin descoperire-demonstrația

-filme educaționale,-laptop

5

4 Enunţarea temei şi a

obiectivelor urmărite

„Astăzi vom învăţa despre defectele de vedere și stările patologice ale ochilor.”

- anunţarea titlului lecţiei curente şi a conţinuturilor acesteia

1

5 Prezentarea noului

conţinut

O1 O2O3

Miopia - globul ocular este alungit, imaginea se formează în fața retinei, corectarea se face cu lentile divergente.Hipermetropia - globul ocular este scurt, imaginea se formează în spatele retinei, corectarea se face cu lentile convergente.Prezbitismul - apare după 45 de ani din cauza slăbirii elasticității cristalinului, corectarea se face cu lentile biconvexe.Daltonismul - incapacitatea de a deosebi culorile (roșu de verde), este o boală genetică care se transmite la făt (băiat).Glaucomul - boală a ochiului care produce atrofierea nervului optic și îngustarea câmpului vizual. Netratat duce la orbire.Strabismul are drept cauză slăbirea unuia dintre mușchii externi ai globului ocular.Cataracta apare cel mai frecvent, la persoanele cu o vârstă înaintată, aceasta fiind cauzată de pierderea treptată a transparenței(opacifierea) cristalinului.

- reactualizarea cunoştinţelor anterioare ale elevilor privind acest organ - analiza materialului educativ- descoperirea elementelor esenţiale care conduc la modul în care se realizează corectarea defectului de vedere

- conversaţia euristică- observaţia-problematizare-învăţare prin descoperire

- filme educaționale- fotografii/ imagini

10 - frontală- orală

Page 3: Proiect Defecte Ale Vederii

Astigmatismul este o boală oftalmologică manifestată printr-o deformare a corneei care atrage după sine o refracție defectuoasă a razei de lumină în globul ocular. Se corectează cu lentile cilindrice.

O4 Conjunctivita = inflamarea conjunctivitei din cauza infectării cu microbi sau pătrunderii unor corpuri străine sub pleoape.Xeroftamia = uscare a conjunctivei și a corneei, provocată de lipsa vitaminei A și de insuficiența secreției lacrimale;Orbirea

- analiza şi identificarea stărilor patologice ale ochiului- observarea imaginilor

- observaţia- conversaţia euristică

- imagini 5 - frontală- orală

O5 Orbirea e cauzată de o tumora sau hemoragie la nivelul centrului vizual din scoarta cerebrala;lezarea, presarea nervului optic; desprinderea retinei; opaficierea corneei si conjunctivei sau infectarea lor cu microbi; hipertensiune la nivelul vaselor de sânge din coroida.

- completarea schemei logice a lecţiei pe baza activităţilor anterioare

- conversaţia euristică 3 - frontală- orală- individuală (fişe de lucru)

6 Sistematizarea şi fixarea

conţinuturilor

„Încercaţi să identificaţi pe imagini defectul de vedere sau starea patologică a ochilor!

- exerciţii de recunoaştere a defectelor de vedere și a stărilor patologice

- problematizarea -învăţarea prin descoperire

- fotografii/ imagini

7 - frontală- orală

7 Evaluare/Conexiune

inversă

„Aici aveţi o fișă de evaluare pe care o veţi completa acum.”

- distribuirea paginilor cu fișa de evaluare

- problematizarea - fișă de evaluare

10 - individuală- scrisă

8 Anunţarea temei de lucru pentru acasă

şi notarea elevilor

„Pentru ora viitoare aveţi de pregătit lecţia predată astăzi.”

- notarea elevilor care au adus contribuţii semnificative lecţiei şi care au răspuns la întrebările recapitulative

2

Page 4: Proiect Defecte Ale Vederii

Schema lecției

Defecte ale vederii

Miopia - globul ocular este alungit, imaginea se formează în fața retinei, corectarea se face cu lentile divergente.

Hipermetropia - globul ocular este scurt, imaginea se formează în spatele retinei, corectarea se face cu lentile convergente.

Prezbitismul - apare după 45 de ani din cauza slăbirii elasticității cristalinului, corectarea se face cu lentile biconvexe.

Daltonismul - incapacitatea de a deosebi culorile (roșu de verde), este o boală genetică care se transmite la făt (băiat).

Glaucomul - boală a ochiului care produce atrofierea nervului optic și îngustarea câmpului vizual. Netratat duce la orbire.

Strabismul are drept cauză slăbirea unuia dintre mușchii externi ai globului ocular.Cataracta apare cel mai frecvent, la persoanele cu o vârstă înaintată, aceasta fiind cauzată de

pierderea treptată a transparenței(opacifierea) cristalinului.Astigmatismul este o boală oftalmologică manifestată printr-o deformare a corneei care

atrage după sine o refracție defectuoasă a razei de lumină în globul ocular. Se corectează cu lentile cilindrice.Conjunctivita = inflamarea conjunctivitei din cauza infectării cu microbi sau pătrunderii unor corpuri străine sub pleoape.Xeroftalmia = uscare a conjunctivei și a corneei, provocată de lipsa vitaminei A și de insuficiența secreției lacrimale;Orbirea e cauzată de o tumora sau hemoragie la nivelul centrului vizual din scoarta cerebrala;lezarea, presarea nervului optic; desprinderea retinei; opaficierea corneei si conjunctivei sau infectarea lor cu microbi; hipertensiune la nivelul vaselor de sânge din coroida.

Miopia

Hipermetropia

Page 5: Proiect Defecte Ale Vederii

Daltonismul

Câmp vizual normal Câmp vizual îngustat de glaucom

Strabism

Page 6: Proiect Defecte Ale Vederii

Cataracta

Xeroftalmia

Page 7: Proiect Defecte Ale Vederii

Fișă de evaluare

1. Alexandra și Maria merg la bibliotecă să citească un roman recomandat la ora de limba și literatura română. Bibliotecara observă că Alexandra apropie cartea de ochi, iar Maria o depărtează.a.Ce defecte de vedere au cele două fete?b.Cu ce fel de lentile se pot corecta aceste defecte?

Bibliotecara observă că Maria, atunci când privește înainte, are un glob ocular deplasat în lateral.c.Care ar putea fi cauza locală a acestei deplasări?d.Ce specialitate are medicul la care ar trebui să se prezinte Maria?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Mirela, care are miopie, iese dintr-o camera întunecată și privește un obiect situat în lumină puternică, la distanța de 2 m față de ochii săi.

Ana, care are hipermetropie, intră într-o cameră întunecată pentru a lua o carte din bibliotecă, după ce a stat câteva ore în lumină puternică. a.Cum se numește procesul la care este supus globul ocular, atât în cazul Mirelei, cât și în cazul Anei?b.În care dintre cele două cazuri procesul indicat la punctul a durează mai mult? c.În care caz razele de lumină focalizează înaintea retinei?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Tatăl lui Mihai nu poate participa la examenul auto. Medicul i-a interzis, spunând că nu are niciun remediu pentru afecțiunea lui. Ce diagnostic i-a pus medicul?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 8: Proiect Defecte Ale Vederii

PRINCIPALELE ORGANE DE SIMŢOchiul –analizatorul vizual

1. Ochiul-analizatorul vizual este format din:a) glob ocular şi organe anexe;b) cele trei tunici;c) medii transparente.

2. Globul ocular este alcătuit din:a) cele trei tunici şi medii transparente;b) cornee, umoarea apoasă, cristalinul şi umoarea sticloasă;c) cornee, iris, pupilă.

3. Fotoreceptorii se găsesc la nivelul:a) cristalinului;b) retinei;c) corneei.

4. La nivelul fotoreceptorilor are loc:a) transformarea energiei luminoase în impulsuri nervoase;b) formarea senzaţiei de văz;c) vederea diurnă.

5. Coroida are rol în:a) protejarea globului ocular;b) hrănirea ochiului;c) receptarea stimulilor luminoşi.

6. În formarea senzaţiei de văz au loc următoarele etape:a) recepţia, transmisia vizuală şi formarea senzaţiei de văz;b) captarea stimulilor luminoşi şi transmiterea lor;c) transformarea stimulilor în senzaţia vizuală.

7. Anexele globului ocular cu rol de protecţie sunt:a) cei 6 muşchi extrinseci;b) genele, sprâncenele, pleoapele, glandele lacrimale, conjunctiva;c) sclerotic, coroida, retina.

8. Componenta ochiului care îşi modifică prin bombare (vederea de aproape) şi aplatizare, (vederea la distanţă) ,curburile, este:a) cristalinul;b) retina;c) pupila.

9. Următoarea componentă a ochiului se măreşte sau se micşorează când privim obiectele la distanţă sau de aproape:a) cristalinul;b) retina;

Page 9: Proiect Defecte Ale Vederii

c) pupila.

10. Senzaţia de văz se formează la nivelul:a) fotoreceptorilor;b) în zona oarbă;c) la nivelul cortexului, în lobul occipital.

PRINCIPALELE ORGANE DE SIMŢOchiul –analizatorul vizual

Test

1. Scrie pe desen, părţile componente ale ochiului: 0.1x10=1p

2. Enumeră numindu-le tunicile globului ocular. Localizează fotoreceptorii!0.25x3+0.25=1p

3. Adevărat sau fals ? Corectează-le pe cele false:_ a) Senzaţia de văz se formează la nivelul fotoreceptorilor. 0.25+0.25 =0.5p_ b) Retina conţine fotoreceptori. 0.25p_ c) Cristalinul are rol în acomodarea vizuală. 0.25 p

4. Completează enunţurile:a) ………………………joacă rolul unei lentile biconvexe.b) Organele anexe globului ocular au rol de..................şi în.......................................c) Celulele cu con conţin pigmentul numit.............................0.25x4= 1p5. Asociază tunica globului ocular cu rolul corespunzător, scriind în dreptul literei din prima coloană cifra din cea de a doua coloană: I II _ a ) sclerotica 1. hrănire.

Page 10: Proiect Defecte Ale Vederii

_ b) retina 2. apărare._ c) coroidă 3. transformarea stimulilor în impulsuri nervoase.0.5x3 =1.5p

6. Eşti la un cinematograf şi intri după ce a început filmul. Motivează de ce pentru o perioadă scurtă de timp nu mai vezi nimic?0.5p 7. Ce se întâmplă cu vederea vara, când este o zi însorită afară şi tu ieşi dintr-o încăpere întunecoasă? De ce?0.5p8. Explică cum intervine cristalinul în procesul de acomodare0.5p

9. Cum se formează senzaţia de văz? Descrie etapele!0.5x3 =1.5p10. De ce un om care suferă de miopie are nevoie de lentile divergente pentru a vedea bine?0.5p1 p oficiu