Proiect de lectie matematica

12
PROIECT DE

description

Grupa mijlocieJoc didactic ''Așază-mă la căsuța mea''

Transcript of Proiect de lectie matematica

Page 1: Proiect de lectie matematica

PROIECT DE ACTIVITATE

Page 2: Proiect de lectie matematica

Data: 11.11.2015

Grupa: Mijlocie

Domeniul experienţial: Științe

Categoria de activitate: Matematică și explorarea mediului

Subiect ludic: Joc didactic „Așează-mă la culoarea mea“

Tipul activităţii: De consolidare

Mijloc de realizare: Joc didactic

Obiective de referință:- Să înțeleagă și să numească relațiile spațiale relative, să plaseze obiecte într-un spațiu dat;- Să recunoască, să denumească, să construiască și să utilizeze formele geometrice;- Să recunoască și să descrie verbal anumite schimbări și transformări din mediul apropiat.

Obiective operaționale Cognitive:

OC1: Să recunoască culorile formelor geometrice;OC2: Să clasifice formele geometrice;OC3: Să grupeze formele geometrice după culoare;OC3: Să observe obiectele care nu sunt așezate la mulțimea corespunzătoare, corectând greșeala;OC4:Sǎ răspundǎ corect la întrebǎrile adresate.

Page 3: Proiect de lectie matematica

Psihomotorii:OP: Să păstreze poziția corectă în bancă.

Afective:OA: Vor participa cu interes la joc și vor respecta regulile.

Strategii didacticeMetode și procedee: conversația dirijată, exercițiul de repetiție, observația, demonstrația.Material didactic: marionetă, triunghiuri din carton, căsuțe din hârtie colorată, stimulente (stickere),

fișe de lucru.Forme de organizare: frontal, individual.

Resurse Durata: 20-25 minuteMaterial bibliografic: „Curriculum pentru învățământul preșcolar“/ Silvia Borțeanu, Rodica

Brăștineanu, Silvia Breden, Mihaela Fulga, Filofteia Grama, Roxana Haiden, Eugenia Ignat, Liana Mânzu, Gabriela Necula, Irinela Nicolae, Carmela Popescu, Daniela Răileanu – București: Didactica Publishing House, 2009

Locul desfășurării: Sala de grupăNumăr de preșcolari: 18

Page 4: Proiect de lectie matematica

Desfășurarea activității

MomenteleActivității

OB Activitatea propunatoarei Activitatea copiilor

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organizare

Evaluare

1. Captarea atenției și stimularea interesului

OP Introducerea în activitatea se va realiza prin prezentarea iepurașului „musafir“.

- Cine a venit astăzi la noi?

- Să vă spun cine a venit? El este Iepurașul Țup și nu știe să așeze fiecare piesă la căsuța ei și vă roagă pe voi să îl ajutați. El va fi foarte atent la voi și vă va învăța cum să lucrați corect. La sfârșitul lecției dacă îl veți ajuta vă va răsplăti.

- Vreți să îl ajutăm pe Iepuraș?

Copiii răspund, ascultă,aprobă

Conversația Personajul Iepurașul Țup

Frontal Observarea comportamentului preșcolarilor (dacă ridică mâna atunci când vor să raspundă, dacă păstrează poziția corectă în bancă și dacă ascultă ce li se spune)

Page 5: Proiect de lectie matematica

2. Anunțarea temelor și a obiectivelor

OA <<Iepurașul spune că jocul pe care îl vom juca se numește „Așează-mă la culoarea mea“.>>

Vor fi atenți la ce le voi spune.

Conversația Iepurașul Țup Frontal Observarea comportamentului preșcolarilor

3. Verificarea cunoștintelor anterioare

- Iepurașul v-a adus ceva. Priviți! Ce am eu pe masă? Înainte să ne jucăm Iepurașul vrea să vadă dacă mai știți care sunt formele geometrice. - Iepurașul vă întreabă ce formele geometrice se află pe masă. Iepurașul va chema câțiva copii care vor grupa formele geometrice după felul lor.

Vor grupa formele geometrice pe masă după felul lor.

Conversația Iepurașul Țup Forme geometrice

Individual Aprecierea răspunsurilor

3. Prezentarea noului conținut

OC1OC4OA

Voi prezenta regulile jocului: - Fiecare formă geometrică trebuie să își găsească căsuța de culoarea ei. Formele geometrice roșii le vom așeza în căsuța roșie, formele geometrice galbene le vom așeza în căsuța galbenă, iar formele geometrice albastre le vom așeza în căsuța albastră. Aici jos pe covor se află căsuțele! - Îl ajutăm pe Iepuraș să așeze formele geometrice la căsuța lor? Dacă veți lucra corect Iepurașul va învăța și el de la voi să le așeze.

Vor fi atenți la explicații.

ExplicațiaConversația dirijatăDemonstrațiaObservația

Iepurașul Țup Forme geometriceCăsuțe din hârtie colorată

Frontal Aprecierea răspunsurilor

Page 6: Proiect de lectie matematica

4. Dirijarea învăţării și obținerea performanței

OC2OC4OA

Iepurașul cheamă câte un copil să aleagă o piesă și să o așeze în căsuța ei. - De ce ai așezat-o acolo? - A lucrat corect! - Bravo! Iepurașul solicită și alți copii să aleagă piesele și să le așeze la locul lor. Fiecare rezolvare corectă a sarcinii este răsplătită cu aprecieri verbale.

Copilul solicitat alege o piesă și o așează la căsuța corespunzătoare culorii ei. Vor motiva alegerea făcută.

ExplicațiaConversația dirijată

Forme geometrice

IndividualFrontal

Observarea comportamentului preșcolarilor

5. Asigurarea feed-back-ului

OC3OC4OA

- Acum este rândul iepurașului să vă arate ce a învățat de la voi! Pentru că are emoții vă roagă să închideți ochii în timp ce așează o piesă la căsuța lui.

- Ce îi spunem Iepurașului? - Deschideți ochii să vedem daca a lucrat corect! - A așezat corect piesa? - Cine îl ajută să corecteze greșeala? - Îl mai lăsăm să așeze o piesă? - Închideți ochii! - A lucrat corect? Să îl aplaudăm!

Copii închid ochii, descoperă greșeala, apreciază rezolvarea corectă a sarcinii Iepurașului și aplaudă.

ConversațiaExercițiul de repetiție

Forme geometrice

IndividualFrontal

Page 7: Proiect de lectie matematica

6. Evaluarea OA Le voi împărți fișe de lucru (anexă) și le voi da stimulente (stickere).

Vor sta cuminți și vor rezolva fișele de lucru.

Conversația Fișe de lucruStickere

Frontal Observația sistematică a comportamentului preșcolarilor

Page 8: Proiect de lectie matematica

ANEXĂ, fișă de lucru

Page 9: Proiect de lectie matematica