proiect de lectie igiena locuintei

21
PROIECT DE LECŢIE Data: 29.04.2011 Clasa: a II a A Propunător: prof. înv. primar BĂLAN OVIDIU Disciplina: Cunoaşterea mediului Unitatea de învǎţare: Educaţie pentru sǎnǎtate Subiectul lecţiei: Igiena locuinţei şi igiena clasei Tipul lecţiei: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor Durata: 45 minute OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitive: să numeascǎ obiecte ce pot fi utilizate pentru menţinerea curǎţeniei locuinţei şi a clasei; exemplifice activitǎţi ce trebuie realizate pentru a pǎstra igiena locuinţei şi a clasei; sǎ analizeze comportamentul unor personaje din textele date în legǎturǎ cu pǎstrarea igienei locuinţei; identifice proverbul potrivit subiectului lecţiei - Igiena; sǎ colaboreze cu colegii şi cadrul didactic în vederea elaborarii unor produse de grup. RESURSE: a) procedurale - metode şi procedee: Ciorchinele, Cubul, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, aprecierea verbalǎ. - forme de organizare: frontal, pe grupe ,individual.

description

un proiect de lectie la dirigentie

Transcript of proiect de lectie igiena locuintei

DESCRIE

PROIECT DE LECIEData: 29.04.2011Clasa: a II a APropuntor: prof. nv. primar BLAN OVIDIU

Disciplina: Cunoaterea mediuluiUnitatea de nvare: Educaie pentru sntateSubiectul leciei: Igiena locuinei i igiena claseiTipul leciei: recapitularea i sistematizarea cunotinelorDurata: 45 minute OBIECTIVE OPERAIONALE:

Cognitive: s numeasc obiecte ce pot fi utilizate pentru meninerea cureniei locuinei i a clasei; s exemplifice activiti ce trebuie realizate pentru a pstra igiena locuinei i a clasei; s analizeze comportamentul unor personaje din textele date n legtur cu pstrarea igienei locuinei;

s identifice proverbul potrivit subiectului leciei - Igiena; s colaboreze cu colegii i cadrul didactic n vederea elaborarii unor produse de grup.RESURSE: a) procedurale - metode i procedee: Ciorchinele, Cubul, conversaia, explicaia, exerciiul, observaia, aprecierea verbal.

- forme de organizare: frontal, pe grupe ,individual.b) materiale: plan cu rebus, coli, imagini despre igiena locuinei i a clasei, markere, cubul, fise de lucru, jetoane cu numere i cuvinte.c) temporale: 50 de minute BIBLIOGRAFIE: x x x; Programa colar aprobat cu O.M. nr. 4686 / 05.08.2003 Cleopatra Mihilescu, Tudora Piil, Cunoterea mediului- manual pentru clasa a II a, Ed. Aramis, Bucureti, 2005.

Manole tefnescu Georgeta, Caiet de cunoaterea mediului - clasa a II a , Ed. Carminis,

Piteti, 2004.

Chiriac Marinela, Tufeanu Daniela, Ibric Elena, Cunoterea mediului- caietul elevului - clasa a II a, Ed. Tiparg, Piteti, 2005.Secvenele

leciei

DurataOb

op.Desfurarea lecieiStrategii didactice

Activitatea nvtoareiActivitatea elevilorresurse

proceduraleresurse

materialeforme de

organizare

1. Moment organizatoric

1Grupeaz elevii n 6 echipe i pregtete materialele necesare desfurrii leciei.Pregtesc materialele necesare.frontal

2. Captarea ateniei

3Solicit elevilor rezolvarea unui rebus. Gsind rspunsurile corecte la ghicitorile despre obiectele folosite la pstrarea igienei, vor obine pe verticala A- B cuvntul: IGIENAGsesc rspunsurile la ghicitori, apoi completeaz rebusul.Conversaia

plan cu rebusmarkere

Ghicitori

ANEXA 1frontal

3.Anunarea temei

1Anun subiectul leciei i obiectivele nvrii.

Noteaz pe tabl .Ascult.

Noteaz pe caiete.frontal

4. Recapitularea si sistematizarea cunostintelor 34O1

O2

O3

O4

O5 Ciorchinele

mparte elevilor fie de grup.

Solicit notarea denumirii unor obiecte ce pot fi utilizate pentru meninerea cureniei locuinei i a clasei.

Cubul

Precizeaz tehnica de lucru.

Distribuie fie de grup cu sarcinile.*Monitorizeaz activitatea de grup.

Solicit grupelor s desemneze raportori.

Faciliteaz raportarea.

Corecteaz unde este cazul i recompenseaz fiecare echip cu punctele obinute n urma rezolvrii corecte.

Pentru rezolvarea corect a cerinelor, d fiecarei grupe cte un numr. Acestuia i corespunde un cuvnt. La final aeznd corect numerele n ordine cresctoare (n funcie de numrul de pe spatele jetonului) vor descoperi proverbul: Curenia este mama sntii !Propun soluii, apoi prezint fia.

Primesc fie de grup.

Rezolv mpreun sarcina primit.

Desemneaz raportori.

Prezint frontal.

Corecteaz dac e cazul.

Primesc jetoanele cu numere.

Trimit n faa clasei cte un reprezentat.

Se aaz conform ordinii numerelor primite, descoper cuvntul corespunztor fiecrui numr.

i la final obin proverbul.Ciorchinele

Cubul

Explicaia

Prezentarea produselor de grup

ConversaiamarkerecoliANEXA 2cubulfie de lucru

ANEXA 3

jetoanele cu numere i cuvinte

pe grupe

pe grupe

frontal

pe grupe

frontal

5. Evaluarea performanei 5Distribuie fie - individual i precizeaz sarcinile de lucru.Primesc fie i

rezolv sarcinile primite.Exerciiulfie individuale

ANEXA 4individual

6. ncheierea leciei

1Face aprecieri asupra modului de participare a fiecrei grupe la lecie.Rein aprecierile fcute.Aprecieri verbalefrontal

pe grupe

* Sarcini pentru cub - activitate de grup1. Descrie - Observ i descrie ce fac personajele din fiecare imagine pentru a pstra igiena locuinei.

2. Compar - Citete textul i compar felul n care fiecare copil face curenie prin cas. Cine a procedat corect? tergerea prafului Liana i Tiberiu mtur prin cas.

Liana a umezit puin mtura, iar Tiberiu nu.

Mizeria strns, Liana o adun pe fra, apoi o arunc la gunoi.

Tiberiu rezolv treaba mai repede, ascunde gunoiul sub covor.Apoi cei doi copii terg praful depus pe mobil cu ajutorul unei crpe.

3. Asociaz - Observ imaginea, apoi scrie ce activiti poate desfura fiecare membru al familiei pentru a face curenie n camer.4. Analizeaz - Analizeaz comportamentul celor doi copii din textul ,,Ajutorul gospodresc. Cine a procedat corect i cine nu? Ajutorul gospodrescFlorin se ridic de la mas i se duce n camera lui.

Maria strnge farfuriile i le pune n chiuvet.

Cteodat o ajut i pe mama la splatul vaselor, fr ca aceasta s o roage.

n schimb, Florin ateapt s i spun mama:

- Florin, du, te rog gunoiul la tomberon!5. Aplic - Noteaz activitile ce pot fi desfurate, n fiecare zi , pentru pstrarea cureniei n clas.6. Argumenteaz - Gsete greelile fcute de elevii de serviciu. Argumenteaz de ce au greit. La coal

David i Remus sunt astzi elevi de serviciu. i-au propus s pstreze clasa ct mai curat. Se iau la ntrecere.

n pauz David ia buretele din dulap i terge tabla.

Remus mtur resturile de ascuetoare czute pe jos.

Cteva hrtii stau n jurul coului, n timp ce David se aaz pe catedr s se odihneasc.

Ei nu se grbesc, dei pauza e mic i timpul trece repede.

ANEXA 1REBUS

A 1.ASPIRATOR

DETERGENT

3.RADIERA

4.BURETE

5.MANUSI

MATURA

2. 6. B1. Ce dihanie ciudat,

Cu gat lung si gura mare,

A-nghitit ,asa,deodata,

Tot ce-i pulbere-n covoare?

(aspiratorul)

2. Mici cristale parfumate

Fac clbuc de-s agitate.

(detergentul)

3. Nu e oarec nici orbete, Roade pete pe caiete. Ar fi bine i frumos S nu-i dm nimic de ros.

(radiera)

4. O pernu afnat

St la tabl agat.

(buretele)

5. Cnd curat tu vrei s faci,

Minile s-i protejezi

Imediat le foloseti.

(mnuile)

6. O feti jucu,

Mereu ade dup u

Numai cnd e invitat,

Face camera curat.

(mtura)

ANEXA 2a

ANEXA 2b

ANEXA 3aDESCRIE

Observ i descrie ce fac personajele din fiecare imagine pentru a pstra igiena locuinei.ANEXA 3bCOMPAR Citete textul i compar felul n care fiecare copil face curenie prin cas. Cine a procedat corect? (Cine are de ters mai mult praf? De ce?) tergerea prafului

Liana i Tiberiu mtur prin cas.

Liana a umezit puin mtura, iar Tiberiu nu.

Mizeria strns, Liana o adun pe fra, apoi o arunc la gunoi.

Tiberiu rezolv treaba mai repede, ascunde gunoiul sub covor.

Apoi cei doi copii terg praful depus pe mobil cu ajutorul unei crpe.LianaTiberiu

ANALIZEAZ

Analizeaz comportamentul celor doi copii din textul Ajutorul gospodresc. Cine a procedat corect i cine nu?

Ajutorul gospodresc

Florin se ridic de la mas i se duce n camera lui.

Maria strnge farfuriile i le pune n chiuvet.

Cteodat o ajut i pe mama la splatul vaselor, fr ca aceasta s o roage.

n schimb, Florin ateapt s i spun mama:

- Florin, du, te rog gunoiul la tomberon!

.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ANEXA 3cASOCIAZ

Observ imaginea, apoi scrie ce activiti poate desfura fiecare membru al familiei pentru a face curenie n camer.Tata Mama Fetia Biatul

ANEXA 3dAPLIC

Noteaz activitile ce pot fi desfurate, n fiecare zi , pentru pstrarea cureniei n clas...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ARGUMENTEZ

Gsete greelile fcute de elevii de serviciu. Argumenteaz de ce au greit.

La coalDavid i Remus sunt astzi elevi de serviciu. i-au propus s pstreze clasa ct mai curat. Se iau la ntrecere.

n pauz David ia buretele din dulap i terge tabla.

Remus mtur resturile de ascuetoare czute pe jos.

Cteva hrtii stau n jurul coului, n timp ce David se aaz pe catedr s se odihneasc.

Ei nu se grbesc, dei pauza e mic i timpul trece repede...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

ANEXA 4

NUMELE SI PRENUMELE... DATA.........................

Fi de evaluare

1. Spune la ce folosete fiecare obiect ilustrat n imaginile de mai jos: ..................................................................................................................................................................

2.ncercuiete literele corespunztoare activitilor pe care le desfori n clasa: a) adun hrtiile;

b) spl papucii de noroi;

c) terg tabla;

d) spl buretele;e) arunc mizeria sub banc;

f) aerisesc;

g) distribui cornul i laptele.

3. Stabilete dac e adevrat sau fals: nainte de a mtura, ud mtura.

Deschid geamul nainte de a ncepe curenia.

Gunoiul pe care l strng l bag sub covor.

terg praful cu o crp murdar.

n pauze alerg prin clas.

OBIECTIVE I DESCRIPTORI DE PERFORMAN

O1 - s precizeze utilitatea fiecrui obiect n meninerea igienei;O2 - s ncercuiasc literele corespunztoare activitilor ce pot fi desfurate n clas;

O3 - s stabileasc valoarea de adevr a enunurilor date.

FOARTE BINEBINESUFICIENT

O1 - precizeaz corect utilitatea celor 5 obiecte;

O2 - identific corect toate activitile ce pot fi desfurate n clas;O3 - stabilete valoarea de adevr pentru toate cele 5 enunuri.O1 - precizeaz corect utilitatea a 3 obiecte;

O2 - identific corect 3 activiti ce pot fi desfurate n clas;

O3 - stabilete valoarea de adevr pentru 3 dintre enunuri.O1 - precizeaz corect utilitatea a unui singur obiect;

O2 - identific corect o singur activitate ce poate fi desfurat n clas;

O3 - stabilete valoarea de adevr pentru un singur enun.

IGIENA CLASEI

IGIENA LOCUINEI