PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se...

14
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 SEBEŞ PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se...

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 SEBEŞ

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 SEBEŞ;

PROPUNĂTOARE: GODICIU ILEANA-MARIA;

NIVEL II (5-6 ani) – grupa mare;

TEMA DE STUDIU: „CUM EXRPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?”

TEMA PROIECTULUI: ”MAGIA IERNII”;

TEMA SĂPTĂMÂNII: „ De Crăciun să fim mai buni”;

TEMA ZILEI: “Voluntar pentru Moș Crăciun”;

TIPUL ACTIVITĂȚII: de consolidare-evaluare de cunoștințe, priceperi și

deprinderi;

MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată de o zi;

- SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Evaluarea capacității de recunoaștere, denumire și utilizarea în diferite contexete a formelor

geometrice cunoscute (cerc, pătrat, triunghi, dreptunghi), a culorilor, a mărimilor (mare-

mic);

Evaluarea numerației în limitele 1-6, a capacității de formare și comparare a două mulțimi,

a capacității de raportare a cantității la număr;

Dezvoltarea deprinderilor artistico-plastice și practico-aplicative prin mânuirea materialului

pus la dispoziție;

Dezvoltarea unor sentimente și atitudini pozitive față de ceilalți (spirit de echipă, de

voluntariat, de într-ajutorare, de respect și de toleranță);

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

ADP: Rutine:

o Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezența, calendarul naturii;

o Împărtăşirea: Discuție - „Voluntar pentru Moșul”;

o Gustarea: “Fructe bune și gustoase”;

Obiective operaționale:

O1 să completeze calendarul naturii și prezența;

O2 să explice semnificația cuvântului “voluntar”;

O3 să respecte regulile (de igienă și de autoservire) și colegii în timpul

activităţilor de rutină;

Strategii didactice:

Metode didactice: povestirea, explicaţia, demonstraţia, conversaţia,

jocul;

Material didactic: calculator, calendarul naturii, prezența, renul lui Moș

Crăciun;

Tranziții:

o Cântecele Moșului – cântece despre iarnă;

o Eu sunt renul lui Moș Crăciun, Fulgii – jocuri de mișcare;

Obiective operaționale:

O1 să cânte cu plăcere, efectuând mișcările cerute de text pe ritmul

melodiei;

O2 să respecte regulile și partenerii de cântec și de joc;

Strategii didactice:

Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, jocul muzical

și de mișcare, cântecul;

Material didactic: calculator, casetofon, CD cu cântece;

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

ALA:

- JOC DE MASĂ;

o Tipul activităţii: puzzle;

o Tema: „Tablouri pentru moș Crăciun ”;

o Obiective: O1 să așeze piesele de puzzle în locul potrivit, formând o imagine;

O2 să precizeze din câte bucăți au obținut tabloul;

O2 să respecte regulile și partenerii de grup;

o Metode și procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exercițiul;

o Material didactic: puzzle cu imagini de Crăciun;

- ARTĂ:

o Tipul activităţii: pictură;

o Tema: „ Ornamente pentru bradul Moșului ”;

o Obiective: O1 să picteze formele din aluat, păstrând un aspect îngrijit al lucrărilor;

O2 să precizeze câte elemente a pictât, indicând cifra corespunzătoare (în

limitele 1-6);

O3 să-și exprime opinia față de rezultatele finale;

o Metode și procedee didactice: explicaţia, demonstraţia, turul galeriei, pictura;

o Material didactic: forme din aluat – steluțe, brazi, globuri, clopoței, acuarele,

pensule, cifre (în limitele 1-6);

- CONSTRUCȚII:

o Tema: “Drumul spre casa lui Moș Crăciun”.

o Obiective:

O1 să construiască, din imaginație, diferite obiecte din natură (brazi,

căsuțe, drumul, oameni de zăpadă) din forme geometrice și din elemente

din natură (sâmburi, coji de portocale, castane, bețe);

O2 să respecte regulile și partenerii de grup;

o Metode didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,

problematizarea;

o Material didactic: materiale din natură (forme geometrice – rotunduri, pătrate,

triunghiuri, dreptunghiuri, castane, sâmburi, bețe, coji de portocale);

ALA2:

Sceneta: „Miracol de Crăciun”;

o Tema: “Miracol de Crăciun”.

o Mijloc de realizare: scenetă;

o Obiective:

O1 să interpreteze poeziile, cântecele și colindele, respectând tonul, linia

melodică,

și versurile, exprimându-se tare, clar și concis;

Metode didactice:exercițiul conversația, dramatizarea;

o Material didactic: costume serbare, calculator, cd cu cântece, power-point;

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

ADE: Categoria de activitate: activitate interdisciplinară: DLC+DS ( limbă și comunicare, activitate

matematică);

Mijloc de realizare: joc didactic interdisciplinar;

Tipul de activitate: consolidare-evaluare de cunoștințe, priceperi și deprinderi;

Forma de realizare: frontal, pe grupuri;

Tema: „Drumul spre casa Moșului”;

Obiective operaţionale:

Cognitive: O1 să enunțe o poveste (pe scurt) despre cifra aflată în căsuța la care a ajuns;

O2 să ghicească cifra sau culoarea sugerate într-o ghicitoare;

O3 să despartă cuvinte în silabe, precizând numărul de silabe;

O4 să raporteze cifra la numărul de silabe al unui cuvânt sau la numărul de elemente al

unei mulțimi;

O5 să enumere elemente din natură care se aseamănă unei cifrei, unei forme geometrice

sau care au culoarea indicată de educatoare;

O6 să utilizeze un limbaj matematic și o exprimare în propoziții adecvate;

Psiho-motrice:

O1 să înainteze, pe drumul de pe carton, atâtea căsuțe cât arată cifra de pe cub;

O2 să formeze mulțimi de elemente în funcție de sarcina jocului;

O3 să formeze piramida, aplicând elementele în funcție de numărul lor în căsuțele

corespunzătoare;

Afective:

O1 să participe la activitate, manifestând interes și disponibilitatea de a îndeplini

sarcinile propuse;

O2 să respecte regulile și partenerii de joc;

Strategii didactice:

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, jocul didactic interdisiciplinar,

aplicația, ghicitorile, povestirea, metoda piramidei;

Material didactic: un cub cu cifrele de la 1la 6, un carton mare pe care este reprezentat

drumul (din căsuțe cu cifre și elemente de iarnă), 2 brăduți de carton (de la metoda

piramidei), un coș cu jetoane cu elemente de iarnă (material mărunt), lipici;

Reguli de joc:

- La jocul frontal:

1. Copiii interpretează versuri ritmice când se aruncă cubul:

“Hai să ne jucăm

Și să aruncăm

Cubulețul fermecat

Cu imagini decorat”;

2. Rezolvă proba doar copilul care a aruncat cubul;

3. Se înaintează atâtea căsuțe cât arată cifra de pe cub;

La jocul pe grupuri:

1. Grupul I lipește podoabe pentru brad;

2. Grupul II lipește uneltele (ce are el) lui moș Crăciun ;

3. Lipim pe fiecare rând atâtea elemente câte căsuțe are rândul;

Elemente de joc: surpriza, aruncarea cuburilor, versurile, ghicitoarea, aplauze;

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

Activitate integrată de o zi

„ VOLUNTAR PENTRU MOȘ CRĂCIUN”

Scenariul zilei

Întâlnirea de dimineață:

Salutul:

„Bună dimineaţa cer frumos,/Bună dimineaţa soare luminos,/Bună dimineaţa micule vânt

Care alergi mereu pe pământ/Bună dimineaţa copaci înfloriţi/Bună dimineaţa păsărele mari şi mici

Bună dimineaţa pietre tari/Bună dimineaţa animale mici şi mari.”

Prezența și calendarul naturii:

Copiii de serviciu completează prezența și calendarul naturii.

Noutatea zilei:

Se prezintă renul lui moș Crăciun, care a venit la noi ca să caute voluntari pentru moșul.

Împărtășirea:

Renul le povestește copiilor că Moșul e trist fiindcă în lume sunt tot mai mulți copii necăjiți, iar el e

tot mai bâtrân. Le propun copiilor să devenim voluntari pentru Moșul – explic termenul voluntar.

Le explic că azi vom confecționa cadouri pentru Moșul, apoi vom cânta, vom dansa și o scenetă

vom realiza pentru Moș Crăciun.

Activitățile liber-alese (ALA):

Prezint apoi sectoarele, le explic sarcinile și îi împart la sectoare numărând până la 3.

Copiii desfășoară activitățile de la sectoare, trecând, pe rând, pe la fiecare sector;

Se face evaluarea sectoarelor prin metoda turul galeriei;

Tranziție:

După rutină – începe să se audă în fundal, cântecul Renului și apare Renul moșului, care se

prezintă. Copiii ce se aude? E cântecul renului. Ne așezăm în cerc și interepretăm cu toții cântecul.

Haideți să pornim la drum și cu renul spre casa moșului să mergem – efectuăm exerciții de mers și

alergare – jocul Renul lui moș Crăciun!

Rutină:

Are loc după activitatea de la sectoare:

„Rândul iute să-l formăm/ Şi cuminţi să aşteptăm/ Pe mânuţe ne spălăm/ Este timpul să

mâncăm/ Fructele să le gustăm”;

Activități pe domenii experențiale (ADE):

Renul moșului e trist fiindcă s-a pierdut și noi îl vom ajuta! – intuim materialul: un carton mare cu

un drum din căsuțe care duce spre casa Moșului (după modeulul Nu e supăra, frate! și un cub cu

cifre (de la 1 la 6). Pentru a găsi casa moșului, trebuie să arucăm cubul și să mergem pe drum atâtea

căsuțe arată cifra de pe cub. Apoi trebuie să rezolvăm sarcina pe care moșul ne-o dă, căci pe fiecare

căsuță este o probă!

Jocul se desfășoară astfel:

Copii bat din palme și cântă:

“Hai să ne jucăm

Și să aruncăm

Cubulețul fermecat

Cu cifre decorat”

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

Un copil aruncă cubul și înaintează atâtea căsuțe cât arată cifra de pe cub.

Când ajunge la căsuța potrivită, educatoarea citește sarcina pe care trebuie să o îndeplinească.

Când ajungem la anumite elemente, ca și tranziții, vom interepreta cântecele despre acestea.

Cine răspunde corect, va primi o recompensă: un jeton ( vor fi jetoane cu brăduleț și jeton cu moș

Crăciun). Pe baza celor două jetoane se vor forma 2 echipe, care vor decora doi brăduți: un brăduț

cu podoabe pentru brad și unul cu ceea ce folosește moș Crăciun ( sac, cadouri, căciulă);

La finalul jocului, când am ajuns la casa moșului voi aduce un coșuleț ( dăruit de moșul) cu brăduți

de carton (după modelul de la metoda piramidei) și un coșuleț cu elemente de iarnă. Intuim

materialul. Vom interpreta cântecul Bradului, apoi copiii vor decora brăduții.

Cu podoabele noastre îl vom împodobi și cu acești brăduți frumoși pe care voi îi veți decora așa!(

le spun regulile);

Ne vom așeza la măsuțe, pe grupuri și fiecare grup are un brăduț pe care trebuie să îl împodobeacă.

Un grup vor forma piramida podoabelor pentru brad, celălalt grup vor forma piramida ajutoarelor

lui Moș Crăciun.

Se face jocul de probă, apoi copiii lucrează pe grupuri.

Tranziții:

Se vor desfășura astfel:

1. Întimpul activității ADE – cântecele specifice imaginilor căsuțele de pe cartonul cu

drumul moșului (de exemplu, dacă imaginea reprezintă un glob, se va interpreta cântecul

”Globulețul”);

2. După ADE - „Fulgi ușori cad din zbor” - jocul distractiv – Fulgii de nea;

După jocul fulgilor de nea, voi trece, prin tehnica visului, la pregătirea atenției copiilor pentru

sceneta din partea a III-a a activității. Ne întindem pe covor și visăm că suntem fulgi care zboară pe

deasupra pământului.

Eu sunt fulgul Alexandra și zbor pe deasupra copacilor (după propria imaginație).

Eu sunt fulgul Ileana și zbor pe deasupra casei lui moș Crăciun. El stă la fereastră și ne așteaptă.

Iat-, am ajuns. Moșul ne primește cu drag, iar noi îi aducem veste bună – că s-a născut Iisus.

ALA2:

Activitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun.

Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de VOLUNTARI, pe care să i le arate

în seara de Crăciun.

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

EVENIMENT

DIDACTIC

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

Metode și

procedee

Material

didactic

1.Moment

organizatoric

Se așează mobilierul pentru activitatea la

sectoare;

Se realizează salutul și se face prezența de către

copiii de serviciu.

2.Captarea

atenţiei

Se va completa calendarul naturii.

Deodată apare renul lui moș Crăciun care le

povestește copiilor că a plecat prin lume să caute

voluntari pentru a-l ajuta pe moș Crăciun

deoarece acesta e trist fiindcă nu poate să îi ajute

pe toți copiii din lume.

Vom explica înțelesul cuvântului vountar, apoi le

propun copiilor să fim noi voluntari pentru moș

Crăciun.

Vom interpreta cântecul renului.

Povestirea

Conversația

Calculator

Calendarul

naturii

Prezența

Renul moșului

Cd cu cântece

Frontală

3.Anunţarea

temei și a

obiectivelor

Le propun copiilor ca astăzi sa fim Voluntari

pentru moș Crăciun. Astfel, îl vom ajuta să facă

ornamente pentru brad, vom construi satul lui

moș Crăciun, vom porni cu renul într-o călătorie

spre casa moșului, ne vom juca și ne vom distra,

iar la sfârșit vom face o serbare pentru el.

Se va intui materialul și se vor explica sarcinile

de la sectoare.

În centrul artă vor picta ornamente de iarnă

pentru bradul lui moș Crăciun.

La construcții, vor construi casa lui Moș Crăciun

din forme geometrice și din elemente din natură

(sâmburi, bețe, castane).

La centrul joc de masă vor realiza, din bucăți de

puzzle, tablouri pentru casa moșului.

Explicaţia

Conversația

Demonstrația

Problematizarea

Forme de aluat

acuarele

forme

geometrice,

materiale din

natură

Puzzle

4.Dirijarea

învăţării

Împart copiii pe 3 grupuri, corespunzătoare celor

3 sectoare ptrintr-o numărătoare: 1,2,3! Fiecare

copil merge la sectorul corespunzător numărului

său.

Copiii vor rezolva sarcinile de la cele 3 sectoare,

trecând, pe rând, pe la toate.

Astfel ei își imaginează că trec printr-o pădure

spre casa moșului și construiesc din forme

geometrice căsuțe, băncuțe, oameni de zăpadă,

Explicația

Demonstraţia

Problematizarea

Exercițiul

(construcțiile)

Forme

geometrice de

diverse culori

și mărimi,

sâmburi,

castane, bețe

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

brazi, din sâmburi – drumul, etc (după

imaginație);

De asemenea, ei îl vor ajuta pe moșul să îți

împodobească casa cu tablouri din puzzle.

Cel de-al treilea grup picta elemente de iarnă

(brăduți, oameni de zăpadă, fulgi, globuri);

Educatoarea observă activitatea copiiilor și

intervine doar când este nevoie, de exemplu dacă

un copil nu poate rezolva o sarcină sau dacă se

observă că un copil a stat prea mult timp sau

prea puțin timp la unul dintre sectoare.

Copiii vor lucra în liniște, respectând partenerii

de activitate și regulile sectorului;

Se vor evalua la sfârșit lucrările prin metoda

turul galeriei, insistându-se pe aspectele pozitive,

bune ale fiecărui produs realizat.

Se va evalua activitatea de la sectoare prin

metoda turul galeriei.

Renul îi felicită pe copii pentru ceea ce au realiat

și le propune să plece împreună la drum spre

casa moșului, pentru a-i duce ornamentele.

Tranziții: Vom efectua, în cerc, jocul de mișcare

Renul lui Moș Crăciun.

Rutine:„Gustăm fructe.”

Exercițiul,

problematizarea

Exercițiul

(Pictura)

Turul galeriei

Puzzle cu

imagini de

Crăciun

Forme de iarnă

din aluat

acuarele

5.Obținerea

performanței

Se va realiza în cadrul ADE.

Renul moșului e trist fiindcă acum s-a rătăcit și

nu mai știe să ajungă acasă. Noi îl vom ajuta și

vom porni cu el la drum. Dar drumul are multe

probe pe care trebuie să le trecem. Vom intui

materialul ( un carton mare cu drumul format

din 20 de căsuțe în care sunt redate elemente de

iarnă și probele, culori, un cub cu cifrele de la 1

la 6).

Se vor explica regulile după care se va desfășura

jocul:

- Un copil va arunca cubul, citește cifra

și înaintează atâtea căsuțe cât arată cifra. După

care va asculta proba pe care trebuie s-o

îndeplinească. De exemplu, să despartă în silabe

un cuvânt, să spună povestea unei cifre, să

deseneze o mulțime de elemente, să găsească

răspunsul la o ghicitoare.dacă va trece proba va

lua dintr-un coșuleț un jeton colorat reprezentând

un moș sau un glob.

Se va face jocul de probă, apoi jocul începe.

Se va urmări exprimarea în propoziții, utilizarea

limbajului matematic adecvat, păstrarea unei

poziții corporale corecte, respectarea regulilor și

partenerilor de joc;

Când toți copiii au fost solicitați se vor forma 2

grupuri – grupul globulețelor și grupul moșilor.

Ei vor decora braduți cu elemente de iarnă astfel:

- Grupul globulețelor va lipi pe

Explicația

Demonstrația

Joc didactic

interdisciplinar

metoda cubului

Ghicitoarea

Povestirea

Jocul didactic

Carton cu

drumul

moșului,

carioci, lipici,

un cub,

calculator, CD

cu cântece

Aprecieri

verbale

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

6. Evaluarea

7.Încheierea

activității

brăduți podoabe pentru brad;

- Grupul moșilor vor lipi

ajutoarele moșului (renii, crăciunițele și elfii);

Se intuiește materialul, se explică cerințele, apoi

copiii vor începe să lucreze. Educatoareal

observă activitatea copiilor și intervine cu

explicații când este necesar. Copiii vor rezolva

sarcina cerută în mod individual, dar ei pot

coopera cu colegul de grup dacă întâmpină

dificultăți.

Evaluarea se realizează pe tot parcursul zilei, în

funcție de obiectivele stabilite pentru fiecare

activitate. Ca și forme de evaluare se va face atât

o evaluare frontală, cât și o evaluare individuală,

prin obeservarea comportamentului, a produselor

activității sau a răspunsurilor date. Evaluarea se

face de către educatoare, dar și de către copii

prin aprecieri verbale, aplauze și recompense.

Ziua se va încheia cu un joc distractiv și cu o

scenetă de Crăciun.

La final vom recapitula activitățile zilei și vom

primi recompense: diplome de VOLUNTARI ai

moșului).

Exercițiul

(aplicația),

metoda piramidei

Turul galeriei

Conversația

Jocul distractiv de

mișcare

Sceneta

Calculator

power-point,

cd cu cântece,

costume pentru

scenetă

Recompensedi

plome

Aprecieri

verbale Recompense

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Curriculumul pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), 2008;

Metoda activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Craiova 2009;

***, Metodica proiectelor la vârstele timpurii, Ed. Miniped, București, 2002;

***, Activitatea integrată din Grădiniţă – Ghid pentru cadrele didactice din

învăţământul Preuniversitar, Didactica Publishing House, 2008;

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

JOC DISTRACTIV

FULGII DE NEA

(creație personală)

Se interpretează versurile pe melodia Elefanții: Un fulg de nea

Se legăna Pe un norișor pufos

Și fiindcă el nu aluneca A mai chemat un fulg de nea.

Doi fulgi de nea Se legănau

Pe un nor alb si pufos...etc Copiii stau pe scăunele și cântă. Pe rând, la fiecare strofă, se ridică câte un copil și se leagănă, efectuând diferite mișcări cu mâinile. Când au fost chemați toți copiii (sau atăția câți formează un grup – în limitele numerației învățate până la momentul respectiv) ei cântă ultima strofă:

10 fulgi de nea Se legănau

Pe un norișor pufos Și deodată ei

Fulgii au căzut Și-un covor de nea s-a așternut

Și apoi se așează jos pe covor, formând covorul de zăpadă.

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

JOC DE MIȘCARE

Renul lui Moș Crăciun

(creație personală)

Copiii efectuează exerciții de mers, alergare, sărituri, etc., după cum aud în versurile de mai

jos:

Renul a pornit la drum

Și la pas merge acum

1-2-3-4-1-2-3-4,5,6,7,8

Mergem toți în pași vioi

Renul merge ca și noi

1,2 1,2,1,2,

Pe câlcâie merg acum

Nu mai este mult din drum

1,2,3,4,5,6,7,8!

Și pe vârfuri ne mișcăm

Brațele le scuturăm.

1,2,3,4,1,2,3,4,5,6,7,8

Renul se grăbește, iată!

Și o ia la fugă-ndată!

1,2,1,2,

Alergăm frumos și noi,

În liniște alergăm

Renul să nu-l speriem,

Renul nostru se oprește

Și o clipă se odihnește (ex de respirație).

Renul nostru se-nvârtește

Nicidecum nu obosește

Renul a pornit la drum

Sare-ntr-un picior acum –

1-2-3-4-5-6-7-8-1-2-3-4-6-5-6 atenție stai!

Renul zboară uite-așa!

Duce-n zbor sania sa

Renul nostru-a obosit

Și jocul nostru s-a sfârșit!

Pe scaune v-așezați

Și pe mine m-ascultați!

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de

FIȘĂ DIDACTICĂ INTERDISCIPLINARĂ

DS+DOS

Aplică fiecare căsuță din brăduț, câte un element de iarnă de astfel:

Grupul moșului formează piramida ajutoarelor moșului;

Grupul globulețelor formează piramida ornamentelor de brad;

GRUPUL GLOBULEȚELOR

GRUPUL MOȘULUI

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - timtim-timy.ro · PDF fileActivitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun. Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de