Proiect de Activitate Integrata Marul

27
Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 1 Codlea Educatoare: MOLDOVANU LOREDANA PROIECT DIDACTIC

description

i7ygiyg

Transcript of Proiect de Activitate Integrata Marul

Page 1: Proiect de Activitate Integrata Marul

Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 1 Codlea

Educatoare: MOLDOVANU LOREDANAPROIECT DIDACTIC

Page 2: Proiect de Activitate Integrata Marul

Data: 20.10.2011

Educatoare: Moldovanu Loredana

Grupa: Mijlocie „Ursuletilor”

Tema: „Când/cum şi de ce se întâmplă ? ”

Subtema: „Coşul cu fructe”

Tema activităţii: „Mărul”

Domenii experienţiale: Știinţe/Estetic și creativ

Mijloc de realizare: Activitate integrată (observare şi dactilopictură)

Tipul de activitate: de învăţare, consolidare de priceperi şi deprinderi

Scopul activităţii: Dezvoltarea capacităţii de cunoaștere și înţelegere a mediului înconjurător

precum și stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia; Perceperea organizată a unor însușiri vizibile: culoare sa roșie, galbenă sau

verde, forma rotundă, mirosul specific, gustul dulce-acrișor, consistenţa, precum și a unor părţi componente: coajă, miez, sâmburi, codiţă;

Îmbogăţirea vocabularului cu cuvintele: miez, tare, rotund, rostogolește; Cunoașterea unor reguli igienice cu privire la consumarea merelor; Formarea deprinderii de a realiza o compoziţie plastică după o temă dată; Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare ( mărul) prin tehnica

dactilopicturii; Educarea spiritului de ordine și al acurateţii în realizarea lucrării; Formarea deprinderii de a folosi elemente de limbaj plastic, acuarelă și de a

picta cu degetele ; Dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii și a gustului estetic ; Educarea voinţei, a atenţiei, a spiritului de ordine și a spiritului critic.

Obiective de referinţă: Pe parcursul și la sfârșitul activităţii, copiii vor fi capabili: a) cognitive:

- să cunoască elememele componente ale lumii înconjurătoare; - să comunice impresii și idei pe baza observaţiilor efectuate; - să recunoască și să descrie verbal anumite schimbări și transformări din mediul

apropiat;

- să descrie caracteristicile prin antrenarea tuturor organelor de simţ privind forma,

culoarea, mirosul, gustul mărului; - să descopere și să denumească părţile componente ale mărului ( coajă, miez,

Page 3: Proiect de Activitate Integrata Marul

seminţe, codiţă); - să reţină condiţiile de viaţă, etapele de dezvoltare și utilitatea mărului; - să motiveze necesitatea spălării fructelor înainte de a le folosi; - să denumească materialele puse la dispoziţie pentru efectuarea picturii; - să picteze mărul cu culorile specifice merelor din realitate.

b) afective: - să participe alături de adulţi la acţiuni de îngrijire, ocrotire și de protejare a

mediului; - să iubească natura, să îngrijească natura, să îngrijească plantele de la „Colţul viu”; - să participe la acţiunile „Micii ecologiști” respectând unele norme ecologice; - să respecte reguli de igienă la folosirea în alimentaţie a merelor; - să realizeze pictura conform tehnicilor specifice dactilopicturii; - să respecte etapele de lucru și să păstreze acurateţea lucrării.

c) psiho-motorii: - să se concentreze atunci când li se vorbește, explică și demonstrează modul de

realizare al lucrării; - să răspundă prompt la cerinţele educatoarei; - să mânuiască materialele cu ușurinţă; - să picteze cu ajutorul tehnicii dactilopicturii mărul desenat pe farfuria de carton

individuală.

Strategii didactice: 1. Metode și procedee: surpriza, observaţia, demonstraţia, conversaţia, expunerea, explicaţia, exercitiul, munca independenta. 2. Material didactic:

- mere de diferite culori și mărimi, minge, bilă de plastilină, coș cu fructe;

- planșă cu etapele dezvoltării unui măr; - preparate din mere – gem, compot, plăcintă, suc; - modelul educatoarei; - farfurii din carton pentru dactilopictură; - acuarele; - pahare pentru apă; - șerveţele; - recompense (plăcintă cu mere)

3. Forma de organizare: frontal și individual

Material bibliografic:

- „Cunoștinţe despre natură și om în grădiniţa de copii”;- „Programa activităţilor instructiv- educative în grădiniţa de copii”– Bucureşti 2005;

Page 4: Proiect de Activitate Integrata Marul

- „Curriculum pentru învăţământul preșcolar ( 3-6/7 ani)”.- Revista „Învăţământul Preșcolar” nr.3-4/2010;

Locul de desfășurare: sala de clasă

Durata: 40-45minute

Page 5: Proiect de Activitate Integrata Marul

Nr. crt. Evenimentul

didacticConţinutul ştiinţific

Strategii didacticeEvaluareMetode și

procedeeMateriale didactice

Forma de organizare

1.Moment

organizatoric

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii: - aranjarea mobilierului în semicerc; - pregătirea materialului demonstrativ şi distributiv;- introducerea copiilor în sala de grupă.

Frontal Evaluare globală

2. Captarea atenţiei

Poștașul bate la ușă și îi înmână educatoarei o scrisoare din partea Zânei Toamna, care conţine o scrisoare și o poză - decoraţiune cu chipul zânei.Educatoarea deschide plicul scoate scrisoarea și le-o citește copiilor (Anexă 1), apoi scoate și poza-decoraţiune (Anexă 2) și le spune că Zâna Toamna ne va supraveghea prin intermediul acestei poze pentru a vedea câte lucruri știm noi despre anotimpul ei.

Surpriza ConversaţiaExplicaţia

Expunerea

Scrisoare de la Zâna Toamna.Poza - decoraţiune a Zânei Toamna.

Frontal Evaluare globală

3.

Reactuali-zarea

cunostinţelor

- Cum ne dăm seamna că sosit anotimpul toamna?- Ce fac păsările călătoare?Noi am învăţat un cântec despre anotimpul toamna! (Anexa 3 ) - Haideţi să-l cântăm!

- Voi ce fructe de toamnă cunoașteţi?

Conversaţia Frontal

Individual

Evaluarea orală

4. Anuntarea temei si a

obiectivelor

Zâna Toamna ne-a trimis și un colet (poștașul intră din nou). Să vedem ce se află în colet. (Educatoarea desface coletul).

- Priviţi ce ne-a adus Zâna Toamna! Un coș cu fructe! (Se recunosc și denumesc fructele).

Observarea Coletul în care se află un coș cu fructe de toamnă.

Frontal Evaluare globală

Page 6: Proiect de Activitate Integrata Marul

Nr. crt. Evenimentul

didacticConţinutul ştiinţific

Strategii didacticeEvaluareMetode și

procedeeMateriale didactice

Forma de organizare

Educatoarea le va prezenta coșul cu fructe și le va spune să privească împreună darurile. Să vedem dacă le recunoaștem pe toate și să învaţăm împreună și alte lucruri noi despre acestea, pentru a vedea și Zâna Toamna câte știm noi despre anotimpul ei.

Conversaţia

Expunerea

Coletul în care se află un coș cu fructe de toamnă.

Frontal Evaluare globală

5. Dirijarea

procesului de învăţare

Educatoarea împarte copiilor câte un măr din coșul primit de la Zâna Toamna.Educatoarea cere copiilor să denumească fructul primit. - Ce aţi primit? - Ce culoare are mărul din mâna mea? - Să ridice toţi copiii mărul care are aceeași culoare (roșu, galben, verde)! Educatoarea prezintă copiilor o minge mică de plastic și mărul. - Priviţi cum este mingea? - Este mărul asemănător cu mingea? - Să vedem dacă și mărul se rostogolește ca și mingea? Mărul este rotund. Educatoarea prezintă apoi o bilă din plastilină.O apasă cu degetele și îndeamnă câţiva copii să facă la fel. Se constată că degetele lasă urme. Apoi apasă mărul, cere copiilor să execute aceeași

Conversaţia

Observaţia

Explicaţia

Observaţia

Coșul cu fructe de toamnă

Minge de plastic

O bile din plastilină

Individual

Frontal

Frontal

Evaluarea globală

Evaluarea orală

Page 7: Proiect de Activitate Integrata Marul

Nr. crt. Evenimentul

didacticConţinutul ştiinţific

Strategii didacticeEvaluareMetode și

procedeeMateriale didactice

Forma de organizare

acţiune. - De ce nu intră degetele în măr ca și în bila de plastilină, dacă apăsăm? Se fixează denumirea acestei însușiri. Mărul este tare. - Apropiaţi mărul de nas și trageţi bine aer în piept. Ce simtiţi? - Vă place mirosul de măr? Mărul are miros plăcut.Educatoarea va împarţii copiilor bucăţele de măr și îi îndeamnă să guste. - Vă plac merele? - Ce gust au merele? Mărul are gustul dulce-acrisor.

Sinteza parţială se realizează prin jocul: “Spune mai departe”Mărul are culoarea…Mărul se rostogoleste pentru că este…Când îl apăsăm cu degetele simţim că este…

Educatoarea începe să taie cu cuţitul mărul. Curăţă coaja și o arată copiilor. - Ce fac eu acum?

Conversaţia

Explicaţia

Observaţia

Conversaţia

O bilă din plastilină

Bucăţele de măr

Măr și cuţit

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Evaluarea globală

Observarea comporta-mentului.

Verificarea orală

Page 8: Proiect de Activitate Integrata Marul

- Cu ce este acoperit mărul?

Nr. crt. Evenimentul

didacticConţinutul ştiinţific

Strategii didacticeEvaluareMetode și

procedeeMateriale didactice

Forma de organizare

- Cum este coaja mărului dacă o pipăiţi? Mărul are coaja subţire. Se cere copiilor să indice cu degetul care este coaja și care este miezul. Se trece apoi la intuirea sâmburilor. - Ce se află în mijlocul mărului? - Luaţi în mână un sâmbure și apăsaţi-l! - Spuneţi cum este? Sâmburele este mic și tare. - De unde culegem merele? - Dacă nu avem livadă? - De ce le cumpărăm? - Ce pregătesc mamele voastre din mere? Mod de consumare: crude, compot, plăcintă, gem, suc de mere.

Educatoarea invită un copil să arate compotul, gemul și sucul. Se atrage atenţia că înainte de a fi consumate merele se spală pentru că altfel ele pot să-i îmbolnăvească pe copii.Merele se culeg din măr, care crește în grădini sau în livadă – un loc cu mulţi pomi care sunt îngrijiţi de oameni ca să dea roade bogate.

Conversaţia

Explicaţia

Observaţia

Explicaţia

Sâmburi de măr

Compot de mere,gem si suc

Planșă cu etapele

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Evaluarea globală

Observarea comporta-mentului.

Page 9: Proiect de Activitate Integrata Marul

Pomii cresc din seminţe puse în pământ. Din seminţe crește pomul, în pom pe crenguţe cresc mugurii, din

dezvoltării unui măr

Nr. crt. Evenimentul

didacticConţinutul ştiinţific

Strategii didacticeEvaluareMetode și

procedeeMateriale didactice

Forma de organizare

muguri florile, iar din flori se fac merele. (Anexă 4 ).Vom pune şi noi seminţe de măr într-un ghiveci. În timp ce pune seminţele în ghiveci, educatoarea recită povestea unui măr în versuri și le prezint pomul măr în cele patru anotimpuri (Anexă 5):

“Mărul mic dintre cărări Are patru îmbrăcări: Primăvara, de cu zori Poartă rochie de flori. Vara, bucuros de soare Are sorţuri de frunzare. Toamna, când bobocii numeri, Duce merele pe umeri. Iarna, poartă broboadă, Împletită din zăpadă. Dintre toate, după tine Oare care-i stă mai bine?”Victoria Dragu DumitruCopii, trebuie ca şi voi să iubiţi pomii, plantele, natura, să nu rupeţi crengile copacilor, să păstraţi curăţenia, să îngrijiţi florile, copacii şi să le protejaţi.Sinteza finală

Conversaţia

Expunere

Explicaţia

Observaţia

Conversaţia

Planșă cu etapele dezvoltării unui măr

Ghiveci cu pământ

Frontal

Frontal

Individual

Evaluarea globală

Observarea comporta-mentului.

Verificarea orală

Page 10: Proiect de Activitate Integrata Marul

Educatoarea invită câţiva copii să repete lucrurile noi pe care le-au învăţat despre fructul de toamnă - mărul.

Joc distractic Frontal

Nr. crt. Evenimentul

didacticConţinutul ştiinţific

Strategii didacticeEvaluareMetode și

procedeeMateriale didactice

Forma de organizare

Utilizând tranziţia “Rândul iute să-l formăm! ”(Anexă 6), copiii ies pe hol pentru a merge la toaletă. Apoi intră în sala de clasă și se așază la măsuţe unde sunt pregătite materialele pentru activitatea de Educaţie plastică, în care vor realiza un măr. Voi purta o discuţie de intuire a materialelor.- Ce v-am pregătit pe măsuţe?- Pe ce vom picta? (pe farfurii de carton)- Avem pensule? (nu)- Cu ce vom picta? (vom picta cu degetul)- De ce mai avem nevoie pentru a picta? (de acuarele, de apă, de șerveţele)Le voi prezenta copiilor planșa model.(Anexă 7)- Unde este așezat mărul? (în mijlocul farfuriei)- Ce culori pot avea merele? (rosii, galbene sau verzi)- Ce formă are mărul? (mărul este rotund).- Ce trebuie să mai pictăm în afară de măr? (codiţa și frunza)- Ce culori au frunzele? (verzi)

Conversaţia

Observaţia

Explicaţia

Joc distractiv

Farfurii de carton, acuarele, pahare pentru apă și serveţele

Plașa model

Farfurii de carton, acuarele, pahare

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Evaluarea globală

Observarea comporta-mentului.

Verificarea

Page 11: Proiect de Activitate Integrata Marul

Acum să fiţi atenţi pentru că vă voi arăta cum pictăm. Înmuiem degetul arătător, de la mâna cu care scriem, în apă și apoi în culoarea cu care vrem să facem

Demonstra- ţia

pentru apă și serveţele

orală

Nr. crt. Evenimentul

didacticConţinutul ştiinţific

Strategii didacticeEvaluareMetode și

procedeeMateriale didactice

Forma de organizare

mărul . Punem degetul pe farfurie și desenăm cu el până nu mai are culoare.Vom avea grijă să nu stropim lucrarea, să nu punem prea multă apă pe deget. Vom lucra cât mai curat. V-am pregătit și șerveţele cu care vă puteţișterge. Copiii efectuează exerciţiile de încălzire a mușchilor mâinii (cântecul „Degeţele” (Anexă 8)) Ce vom picta astăzi? ( Noi vom picta „Mărul”) Voi da semnalul de începere a lucrului: puteţi începe! Vă rog să pictaţi frumos pentru că la sfârșit vom trimite și noi un colet Zânei Toamna cu lucrarile voastre să vadă ce frumos și curat știm noi să lucrăm. În timp ce copiii lucrează educatoarea va trece pe la ei și va da indicaţii individuale, acolo unde este cazul. De asemenea educatoarea va urmări poziţia copiilor pe scaune: să nu fie prea aplecaţi peste lucrare și să nu-și deranjeze colegii. Cu trei minute înainte de epuizarea timpului afectat activităţii voi da semnalul prevestitor, apoi pe cel de încetare a lucrului.

Conversaţia

Munca individuală

Explicaţia

Observaţia

Farfurii de carton, acuarele, pahare pentru apă și serveţele

Lucrările

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Evaluarea globală

Observarea comporta-mentului.

Verificarea orală

Page 12: Proiect de Activitate Integrata Marul

Educatoarea va expune lucrările pe un panou și va fixa criteriile de analiză a lucrărilor:Au terminat lucrarea?Au respectat tema?

copiilor

Nr. crt. Evenimentul

didacticConţinutul ştiinţific

Strategii didacticeEvaluareMetode și

procedeeMateriale didactice

Forma de organizare

Lucrarea este îngrijită, curată?Care este cea mai frumoasă lucrare?

6.Evaluarea

performan-ţelor

Lucrările vor fi afişate şi fiecare copil va veni la panou, le va privi şi va spune care îi place cel mai mult şi de ce.La final educatoarea va aprecia fiecare lucrare în parte.Toţii copiii vor fii aplaudaţi.

Turul galeriei

Explicaţia

Lucrările copiilorPanou pentru afişarea lucrărilor

Frontal Evaluare globală şiindividuală

7.Evaluarea activităţii

Se fac aprecieri generale asupra modului de desfăşurare al activităţii şi asupra modului de comportare al copiilor.

Explicaţia FrontalIndividual

Evaluare globală

8.Încheierea activităţii

În finalul activităţii educatoarea servește copiii cu plăcintă cu mere trimisă de Zâna Toamna.

Plăcinta cu mere. Individual

Observarea comporta-mentului.Stimulare

Page 13: Proiect de Activitate Integrata Marul
Page 14: Proiect de Activitate Integrata Marul

Anexă 1

Page 15: Proiect de Activitate Integrata Marul

Anexă 2

Page 16: Proiect de Activitate Integrata Marul

Anexă 3

Acum e toamnă, da!

A, a, a, acum e toamnă, da!

Frunza-n codru-ngălbenește,

Iarba-n câmp se vestejește,

A, a, a acum e toamnă da!

E, e, e, plăcută vreme e!

Mere, prune, nuci și pere,

Noi avem după plăcere.

E, e, e, plăcută vreme e!

Page 17: Proiect de Activitate Integrata Marul

Anexă 4

Page 18: Proiect de Activitate Integrata Marul

Anexă 5

Page 19: Proiect de Activitate Integrata Marul

Anexă 6

Rândul iute să-l formăm!

Rândul iute să-l formăm!

Lânga ușă ne-așezăm!

Și frumos să așteptăm,

Către baie să plecăm!

Page 20: Proiect de Activitate Integrata Marul

Anexă 7

Page 21: Proiect de Activitate Integrata Marul

Anexă 8

Cantecul degetelor

Degetul mare, pleaca la plimbare

Aratatorul, duce bastonul

Mijlociul, duce pardesiul

Inelarul, duce geamantanul

Iar degetul mic, pentru ca e mic, duce un covrig.