PROIECT CITIRE

9
PROIECT DIDACTIC Şcoala : Data: Clasa I C An şcolar 2014- 2015 Profesor de psihopedagogie specială: Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Citire-scriere-comunicare Unitatea de învăţare: Comunicarea orală (verbală) şi nonverbală Tema lecţiei: Exercitii de reproducere grafică dupa şablon Tipul lecţiei: Formarea şi consolidarea priceperilor şi deprinderilor Scopul lecţiei: - dezvoltarea şi exersarea muşchilor mici ai mâinii în vederea scrierii; - formarea deprinderii de a scrie corect şi lizibil elementele grafice învăţate. Obiective operaţionale: O 1 să completeze desenele şi să descopere elementele grafice învăţate; O 2 să denumească elementele grafice învăţate; O 3 să execute unul dintre semne pe foaia suport, la tablă; O 4 să “citească” semnele grafice pe care urmează să le scrie în caiete;

description

PROIECT CITIRE

Transcript of PROIECT CITIRE

PROIECT DIDACTICcoala : Data: Clasa I CAn colar 2014- 2015Profesor de psihopedagogie special: Aria curricular: Limb i comunicare

Disciplina: Citire-scriere-comunicareUnitatea de nvare: Comunicarea oral (verbal) i nonverbalTema leciei: Exercitii de reproducere grafic dupa ablonTipul leciei: Formarea i consolidarea priceperilor i deprinderilorScopul leciei:

dezvoltarea i exersarea muchilor mici ai minii n vederea scrierii;

formarea deprinderii de a scrie corect i lizibil elementele grafice nvate. Obiective operaionale: O1 s completeze desenele i s descopere elementele grafice nvate;

O2 s denumeasc elementele grafice nvate;

O3 s execute unul dintre semne pe foaia suport, la tabl;

O4 s citeasc semnele grafice pe care urmeaz s le scrie n caiete; O5 s copieze corect elementele grafice prezentate respectand alineatul, distana dintre dintre grafisme, liniatura; O6 s scrie corect elementele grafice dictate; O7 s manifeste interes pentru o scriere ngrijit i corect;

O8 s-i coordoneze micrile pentru scrierea corect a elementelor grafice.Strategia didactic:

Resurse procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, jocul didactic, observarea sistematic.

Resurse materiale: carioci, plane model cu semnele grafice, plan suport cu semnele grafice, fie de lucru (desene cu semne grafice). Forme de organizare: frontal, independent-individual, independent-pe perechi.Durata: 45 minute

Locul desfurrii: sala de clas

Bibliografie:

Gherghina, Dumitru, nvai limba romn jucndu-v!, Editura Didactica Nova, Craiova, 2004; Gherghina, Dumitru, Limba romn n coala primar, Editura Didactica Nova, Craiova, 1999. Neacu . I. Metode i tehnici de nvare eficient, Editura tiinific, Bucureti, 1990; Elena Joia, Didactica aplicat. Partea I nvmntul primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 1994 Adina Niu, coala vesel, Editura ERC PRESS, Bucureti, 2004 Ioan Nicola, Tratat de pedagogie colar, Editura Didactic i Pedagogic, RA, Bucureti, 1996. Secventele lectieiObiective

operationaleContinut

instructiv-educativResurseEvaluare

MetodologiceMaterialeProcedurale

I.

Moment organizatoricCrearea condiiilor psihologice i organizatorice necesare unei bune desfurri a leciei.

Pregtirea materialelor necesare pentru or.

Conversaiacaiete, carioci, stilouri

frontalobservare sistematic

II.

Captarea ateniei

Pregtirea aperceptivPrintr-un exercitiu-joc elevii i amintesc elementele grafice nvate, cerina fiind aceea de a completa cu carioca diverse desene, urmnd a descoperi un semn grafic, pe care l vor scrie pe tabl (Anexa 1).DescoperireConversaia

Explicaia Exerciiul

fie de activitatefrontalobservare sistematic

chestionare oral

III. Anunarea temei i a obiectivelorSe comunic ntr-o manier accesibil copiilor obiectivele leciei care urmeaz s se desfoare.Astzi vom repeta elementele grafice nvate pentru a putea s scriem ct mai corect literele.Explicaiafrontalobservare sistematic

IV. Actualizarea cunotinelorO3O1

O5

Solicit elevilor s enumere elementele grafice nvate n orele anterioare i s motiveze importana acestora. Prezint planele model cu semnele grafice i cer elevilor s le recunoasc; Cer elevilor s explice poziia corect la ora descriere:

spatele drept;

caietul inclinat spre stnga;

mna stng pe caiet; coatele pe banc.ObservaiaConversaia

Explicaia

plane model cu semnele grafice

activitate frontal

individualactivitate frontal

observare sistematic

apreciere verbal

autoevaluare

evaluare reciproc

V.

Dirijarea nvrii

O1O7

O4

O3O4O5

O6

O1O7O8 Se fac exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii, pe versurile:

Micm degeelele,

Ne lipim plmuele,

Pumniorii i rsucim

i apoi i nvrtim Plou uor, s auzim!

Cu vrf de degete banca lovim.

Plou mai tare, ploaia tot vine,

Lovim cu degetele-acum mai bine.

Tun departe, tun acum,

Batem cu pumnii: Bum! Bum! Bum!

Vreme frumoas s-a fcut Solicit elevilor s adopte poziia corect pentru scris: corpul, caietul, instrumentul de scris, distana corp banc. i anun c vom scrie dup dictare elementele grafice nvate. Se deschid caietele i se scrie data i titlul de pe tabl.Se dicteaz urmtoarele semne grafice: punctul, linia ver-tical, linia orizontal, linia oblic, linia curb

Verific calitatea scrisului, fac observaiile necesare i intervin acolo unde este cazul.

Se va cnta cntecelul Mic vntul frunzele.

Prezint plana suport cu semnele grafice care trebuie copiate. Elevii citesc semnele grafice, apoi trec la copierea lor pe caiete. Verific calitatea scrisului i acord stelue celor care au lucrat corect, curat, frumos.Exerciiul

Explicaia

Exerciiul

ExplicaiaExerciiul

caiet tip Iplan suport cu semnele grafice care trebuie copiateactivitate frontal

individual

individual

activitate frontal

activitate frontal

individualapreciere verbal

evaluare reciproc

apreciere verbal

autoevaluare

evaluare prin consultare

evaluare prin consultare

VI. Obinerea performanei

O1

O6

O8 Distribui la fiecare banc cte o fi (Anexa 2) i solicit decorarea ei de ctre cei doi colegi cu elementele grafice nvate folosind diferite culori i mrimi astfel nct s obin un rezultat bun.

Afiez lucrrile, solicit alegerea celor mai bune lucrri i acord stelue celor mai bune lucrri.Observaia

Conversaia

fie de lucrufrontal

activitate frontal

activitate frontalapreciere verbal

evaluare prin consultare

VII.Asigurarea retenieiSe fac aprecieri generale privind modul n care au activat elevii. Pentru comportare vor primi buline.Conversaia

bulineactivitate frontalapreciere verbal

ANEXA 1 ANEXA 2