PROF ÎNV. PRIMAR ȚACĂ IULIA ECATERINA COLEGIUL … Iulia... · prof Înv. primar ȚacĂ iulia...

12
PROF ÎNV. PRIMAR ȚACĂ IULIA ECATERINA COLEGIUL FERDINAND I, MĂNECIU PROIECT DIDACTIC: TEXTUL NONLITERAR COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

Transcript of PROF ÎNV. PRIMAR ȚACĂ IULIA ECATERINA COLEGIUL … Iulia... · prof Înv. primar ȚacĂ iulia...

PROF ÎNV. PRIMAR ȚACĂ IULIA ECATERINA

COLEGIUL FERDINAND I, MĂNECIU

PROIECT DIDACTIC: TEXTUL NONLITERAR

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

1

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.06.2018

UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Primară Valea Screzii, comuna Posești

CLASA: a II-a

Profesor învățământ primar: Țacă Iulia Ecaterina

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Parfum de vară

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

SUBIECTUL LECŢIEI: Textul nonliterar

FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată

TIPUL LECȚIEI: Recapitulare și sistematizare de cunoștințe

DOMENII INTEGRATE: Matematică și explorarea mediului

Arte vizuale și abilități practice

COMPETENȚE GENERALE:

3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE:

Comunicare în limba română

3.1. Recunoașterea unor mesaje scrise din mediul cunoscut

3.2. Desprinderea semnificației globale a unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din

universul cunoscut

4.2. Redactarea de mesaje simple, cu respectarea unor convenții de bază

4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenționale

Matematică și explorarea mediului

3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural și social

1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice în rezolvarea și/sau compunerea de

probleme

Arte vizuale și abilități practice

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente

de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Comunicare în limba română

O1: să citească cel puțin două enunțuri corect, expresiv, respectând intonaţia dată de semnele de

punctuaţie

O2: să integreze corect cel puțin două cuvinte noi, în propoziții

O3: să formuleze corect cel puțin trei răspunsuri la întrebările legate de textele citite

O4: să identifice cel puțin două diferențe între textul nonliterar și cel literar, cu sprijinul

învățătoarei

O5: să creeze un text nonliterar, respectând caracteristicile textului nonliterar

Matematică şi explorarea mediului

O6: să identifice cel puțin o regulă de comportament în pădure, fără ajutorul învățătoarei

Arte vizuale şi abilităţi practice:

O7: să realizeze un desen reprezentativ pentru textul nonliterar creat

2

RESURSE DIDACTICE:

a) procedurale: Diagrama Venn, expunerea, conversația, lectura explicativă,

problematizarea, exercițiul

b) materiale: texte suport, panou cu desene reprezentative pentru textul literar şi cel

nonliterar, cartoane cu caracteristicile textelor literare și nonliterare, fișe de lucru, bloc de desen,

bilete autocolante, creioane, diagrama Venn din cercuri de plastic

c) forme de organizare: frontal, pe grupe, individual

d) resurse umane: 9 copii

e) temporale: 45 min

BIBLIOGRAFIE:

1. Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului – Programa școlară pentru

clasa a II a, 2012

2. Constantin Drăgan, (2014), Planeta noastră – Enciclopedia școlarului, București:

Editura Litera

3

Secvențele instruirii

și dozarea Obiective

Conținutul informațional al lecției Resurse

Evaluare Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale

Organiza-

torice

1. Moment

organizatoric

1’

Asigur climatul adecvat

desfăşurării lecţiei și pregătesc

materialele necesare.

Elevii iau loc în bănci și se

pregătesc pentru lecție.

Conversaţia

Frontal Observarea

sistematică

2. Captarea

atenției

2’

Port o discuție legată de

parfumul verii. Cu ce

parfumuri ne încântă vara?

Care este cel mai îmbătător

parfum al verii?

Eu cred că dintre toate

parfumurile verii, cel mai

îmbătător parfum este cel

al….vacanței. Am

dreptate?

Ce parfum are vacanța?

Elevii răspund: parfum de

trandafiri, de iasomie, de

fructe de vară, de iarbă

proaspăt cosită etc.

Elevii își exprimă părerile.

Elevii răspund: de mare, de

soare, de nisip, de alge, de

nămol, de iarbă, de cetină,

etc.

Conversația

Frontal

Evaluare

orală a

răspunsurilor

3. Anunțarea

subiectului lecției, a

temei, a obiectivelor

2’

Anunț elevii că astăzi ne vom

opri la parfumul de cetină al

vacanței.

Anunț tema lecției de astăzi:

Textul nonliterar –

recapitulare. Textele cu care

vom lucra astăzi vor avea

parfum de cetină.

Prezint obiectivele

operaționale ale lecției.

Receptează titlul lecției,

notează în caiete. Sunt atenți

la obiectivele enumerate.

Expunere

*caietele

elevilor

*tablă

Frontal

Observarea

sistematică

4

4. Recapitularea

conținuturilor

20’

CLR

O1

CLR

O2

CLR

O3

Port o discuție despre textele

deja studiate și despre modul

în care vom efectua

recapitularea.

Rog elevii să deschidă

suportul de lecție la primul

text – Pădurea de povești după

Maria Dobre

Fac citirea model a textului.

Rog elevii să citească textul în

lanț.

Ce cuvinte necunoscute ați

întâlnit în text?

Trec explicațiile cuvintelor

necunoscute pe tablă.

Solicit elevii să alcătuiască

enunțuri cu aceste cuvinte.

Verific înțelegerea textului.

Despre ce este vorba în text?

Propun elevilor să studiem

textul împreună și să stabilim

ce fel de text este: literar sau

nonliterar.

Elevii urmăresc citirea

textului cu atenție.

Elevii citesc textul în lanț.

Elevii solicită explicarea

cuvintelor necunoscute.

Elevii alcătuiesc oral

propoziții cu cuvintele

necunoscute.

Elevii formulează

răspunsuri.

Elevii studiază textul,

ghidați de întrebări (dacă

este cazul).

Stabilesc că primul text este

un text literar.

Lectura

explicativă

Exercițiul

Exercițiul

Conversația

Problematiza-

rea

*texte

suport

*tablă

* cretă

*caiete

*crenguță

de larice

*diagrama

Venn-

cercuri de

plastic

*cartonașe

cu

însușirile

textelor

literare și

nonliterare

*desene

reprezen-

tative

pentru

texte

* fișe de

lucru

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Observația

sistematică

Evaluarea

corectitudinii

și

expresivității

citirii

Evaluarea

formulării

enunțurilor

Evaluarea

corectitudinii

răspunsurilor

și a

exprimării

Evaluarea

identificării

caracteristici-

lor textului

literar

5

CLR

O1

CLR

O2

CLR

O3

Rog elevii să treacă la textul

Pădurea după Constantin

Dragomir

Citesc model textul.

Solicit elevilor să citească

textul în lanț.

Solicit elevilor să citească

alineatul în care ni se spune

cum se mai numesc pădurile

de brad.

Solicit elevilor să enumere

cuvintele necunoscute.

Explic cuvintele necunoscute

și trec pe tablă explicația.

Rog elevii să alcătuiască

propoziții cu cuvintele

necunoscute.

Solicit elevii să răspundă la

întrebări:

Ce informații noi ați

descoperit în text?

Care este coniferul ale cărui

frunze cad toamna? Arăt

copiilor cum creanga de larice.

Ce fel de text credeți că este?

Argumentați.

Elevii urmăresc citirea

model a textului.

Elevii citesc în lanț textul.

Elevii identifică fragmentul

respectiv și îl citesc.

Elevii enumeră cuvintele

necunoscute.

Elevii scriu în caiete

explicația cuvintelor.

Elevii alcătuiesc propoziții

cu cuvintele necunoscute.

Elevii răspund la întrebări.

Elevii argumentează.

Lectura

explicativă

Exercițiul

Exercițiul

Conversația

Problematiza-

rea

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Observația

sistematică

Evaluarea

corectitudinii

și

expresivității

citirii

Evaluarea

orală a

formulării

enunțurilor

Evaluarea

corectitudinii

răspunsurilor

Evaluarea

identificării

caracteristici-

lor textului

6

CLR

O4

Propun copiilor să lucreze

exercițiile 2,3 și 4 de pe fișa de

lucru.

Propun elevilor să se grupeze

câte 4, să extragă cartonașele

pe care sunt trecute însușiri ale

textelor literare și nonliterare

și să le așeze pe panou în mod

corespunzător.

Rog elevii să-și amintească ce

texte nonliterare cunosc.

Elevii lucrează exercițiile.

Elevii extrag cartonașe și

pun cartonașele pe panou în

mod corespunzător, după

consultarea în grupă, și

completează exercițiul 1 din

anexa 1.

Elevii răspund: legi, rețete,

prospecte de medicamente,

instrucțiuni de utilizare a

aparatelor, ghiduri turistice,

articole de ziar sau revistă,

reclame, etc.

Exercițiul

Diagrama

Venn

Conversația

Individual

Frontal

Pe grupe

Frontal

nonliterar

Evaluarea

orală a

corectitudinii

răspunsurilor

Evaluarea

corectitudinii

plasării

cartonașelor

în cadrul

diagramei

Venn

Evaluarea

răspunsurilor

5. Obținerea

performanței

10’

CLR

O5 AVAP

O7

Propun elevilor să se grupeze

în perechi. Vor extrage câte o

cerință, o vor rezolva.

Cerințele constau în alcătuirea

unui text nonliterar de 5 - 7

enunțuri, având o temă dată

(crearea unei rețete de prăjituri

cu fructe de pădure sau crearea

unui text nonliterar despre un

animal sălbatic) și

reprezentarea temei printr-un

desen. Prezint modelul meu.

Elevii extrag cerințele și

lucrează în perechi.

Prezintă textele realizate.

Exercițiul *bloc de

desen

*creioane

colorate

În perechi Evaluarea

respectării

cerinței și al

modului de

prezentare al

temei –

evaluare prin

sondaj

7

6. Asigurarea

retenției și a

transferului

8’

CLR O5

MEM

O6

Propun întocmirea unui

regulament de bună purtare în

pădure. Formulez prima

regulă. Rog un elev să citească

regulamentul de bună purtare

în întregime.

Rog elevii să-mi răspundă ce

fel de text am creat împreună.

Elevii formulează reguli, le

notează pe biletele

autocolante și le lipesc la

tablă pe ramurile unui copac

desenat.

Ascultă citirea întregului

regulament și descoperă că

am creat împreună un text

nonliterar.

Exercițiul

*bilete

autocolan-

te

Individual/

frontal

Evaluare

orală

7. Încheierea

activității

2’

Propun ca temă exercițiul nr.5

de pe fișa de lucru și discut cu

elevii ce au de făcut.

Recomand elevilor pentru

vacanță cartea Prima mea

enciclopedie – o culegere de

texte nonliterare, dar care sunt

prezentate prin intermediul

textelor literare pentru

accesibilitate.

Fac aprecieri colective și

individuale.

Ofer tuturor copiilor

recompense.

Elevii notează pe caiete titlul

cărții recomandate.

Conversația *fise de

lucru

*cartea

Prima mea

enciclope-

die

Frontal Evaluare

colectivă și

individuală a

modului cum

au lucrat la

oră

8

ANEXA 1

Pădurea de povești

după Maria Dobre

În fiecare seară, Vlăduț deschidea fereastra camerei

sale. Parfumul amețitor al trandafirilor pătrundea lin.

Dacă adia vântul, copăcelul adus din pădure îi

spunea povești.

Îl găsise vacanța trecută, după furtună, cu rădăcinile

scoase din pământul reavăn. Îl plantase din nou în grădină.

Era cel mai bun povestitor! Așa aflase Vlăduț

despre stelele buclucașe, despre pasărea măiastră, despre

coada de foc a veveriței, despre secretul Zânei Vară.

Avea un copăcel, avea o pădure de povești!

Vocabular

reavăn = jilav, umed

buclucaș = care caută ceartă cu orice preț

pasăre măiastră = pasăre din basme înzestrată cu puteri supranaturale

Pădurea

după Constantin Dragomir

Nu toate pădurile sunt la fel. Cele în care cresc:

stejari, fagi, mesteceni și alți copaci cu frunze late, se

numesc păduri de foioase. Toamna, frunzele acestora

cad.

Pădurile în care cresc: brazi, pini și alți arbori cu

frunze ca niște ace, se numesc păduri de conifere. Ele nu

își pierd frunzele toamna, de la aceasta regulă abătându-

se doar laricele.

Există păduri în care cresc numai brazi și care se

numesc brădet sau brădiș, păduri de stejari, numite

stejăriș, păduri de mesteceni, numite mestecăniș.

În lunile de vară pădurea este plină de viață.

Toate animalele se bucură de căldură și de lumină. În

lunile de iarnă animalele îşi găsesc cu greu hrana.

Vocabular

regulă = lege, normă

a se abate = a se îndepărta

larice = arbore cu frunze lungi ca niște

ace care cad toamna, zadă

9

ANEXA 2

FIȘĂ DE LUCRU

1. Determinați asemănările și deosebirile între textul literar și textul nonliterar

DIAGRAMA VENN

TEXT LITERAR TEXT NONLITERAR

10

2. Priviți cu atenție imaginile. Cum arată bradul? Dar mesteacănul? Dar stejarul?

brădet mestecăniș

stejăriș pui de stejar

3. Ce specie de conifere credeți că sunt acești copaci? De ce?

11

4. Priviți frunzele următorilor arbori. Care credeți că sunt frunze căzătoare?

frunza de brad frunza de pin

frunza de stejar frunza de mesteacăn

5. Priviți imaginea următoare. Scrieți un text nonliterar de 5-7 enunțuri despre

tăierile masive de pădure.