Plan de Lectie Test de Evaluare

7
PROIECT DIDACTIC Data: 7. 03. 2011 Clasa: a X-a A Modulul II: Servirea preparatelor si bauturilor Profesor: Radu Ema Unitatea de învăţare: Debarasarea meselor in sala de servire Tema: Evaluarea cunostintelor din unitatea de invatare ,, Debarasarea meselor in sala de servire” Tipul lecţiei: evaluarea cunoştiinţelor pe baza de test sumativ Locul de desfăşurare: sala de clasa Obiective operaţionale: Să aleagă varianta corectă de răspuns pentru itemii obiectivi (cu alegere multiplă) cuprinşi în testul de evaluare; Să compare debarasarea la doua farfurii cu debarasarea la trei farfurii pentru itemii semiobiectivi (de completare) cuprinşi în testul de evaluare; Sa defineasca si sa enumere situatiile in care se efectueaza debarasarea Să precizeze valoarea de adevăr pentru itemii obiectivi (cu alegere duală) cuprinşi în testul de evaluare; Strategii didactice Principii didactice: Principiul asigurării progresului gradat al performanţelor şi înlăturarea treptată a punctelor de sprijin; Metode de învăţământ exerciţiul; Forme de organizare a activităţii instructive 1

description

df

Transcript of Plan de Lectie Test de Evaluare

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data: 7. 03. 2011Clasa: a X-a AModulul II: Servirea preparatelor si bauturilorProfesor: Radu EmaUnitatea de nvare: Debarasarea meselor in sala de servireTema: Evaluarea cunostintelor din unitatea de invatare ,, Debarasarea meselor in sala de servireTipul leciei: evaluarea cunotiinelor pe baza de test sumativLocul de desfurare: sala de clasaObiective operaionale: S aleag varianta corect de rspuns pentru itemii obiectivi (cu alegere multipl) cuprini n testul de evaluare;

S compare debarasarea la doua farfurii cu debarasarea la trei farfurii pentru itemii semiobiectivi (de completare) cuprini n testul de evaluare;

Sa defineasca si sa enumere situatiile in care se efectueaza debarasarea

S precizeze valoarea de adevr pentru itemii obiectivi (cu alegere dual) cuprini n testul de evaluare;

Strategii didactice

Principii didactice: Principiul asigurrii progresului gradat al performanelor i nlturarea treptat a punctelor de sprijin; Metode de nvmnt

exerciiul; Forme de organizare a activitii instructive

Individual

Forme de dirijare a activitii

Independent

Resurse materiale: test Metodele de evaluare

Evaluare sumativ test de evaluareDesfurarea activitii

Moment organizatoric:

Organizarea i pregtirea clasei verificarea frecvenei elevilor

verificarea existenei resurselor materiale; Captarea ateniei elevilor: anunarea temei pentru ora respectiv explicarea modului de desfurare a evalurii. distribuirea testelor explicatii suplimentare in cazul unor eventuale neclaritati

Numele i prenumele: _______________________________________________

Clasa: ________________

Data: ________________

TEST DE EVALUARETimp de lucru 45 minute

I .Alegeti litera corespunzatoare raspunsului corect:

2puncte

1. Toate obiectele de inventar se debaraseaza:

a) Pe partea dreapta;

b) Pe partea stanga;

c) Unele pe partea dreapta , altele pe partea stanga.

2. Debarasarea se efectueaza:

a) doar cand consumatorii s-au ridicat de la masa pentru a parasi salonul;

b) ori de cate ori este nevoie;

c) doar la terminarea programului unitatii.

3. Debarasarea obiectelor de inventar la doua farfurii se face:

a) cand sunt multe farfurii de debarasat si resturile alimentare sunt in cantitati mari;

b) cand se ridica doua sau mai multe farfurii, iar resturile alimentare sunt putine;

c) la alegerea lucratorului.

4. Tacamurile se debaraseza astfel:

a) se aseaza tacamurile incrucisat pe farfurie si se ridica simultan, pe partea stanga;

b) se ridica mai intai tacamurile si apoi farfuria;

c) se asaza tacamurile cu manerele paralel pe farfurie, orientate spre dreapta, si se ridica simultan, pe partea dreapta.

II. Stabiliti valoarea de adevar si noteaza in dreptul fiecaruia litera A, daca apreciezi ca enuntul este corect sau litera F, daca apreciezi ca este fals. =2 puncte

1. Pe partea stanga se debaraseaza paharele , olivierele si salatierele.

2. Farfuriile si tacamurile se debaraseaza simultan.

3. Sistemul de debarasare la trei farfurii consta in debarasarea a trei farfurii deodata.

4. Tacamurile se aseaza intotdeauna pe farfuria nr.1

5. La debarasarea la trei farfurii, resturile alimentare se colecteaza pe farfuria nr.2.

6. Paharele se debaraseaza pe partea stanga.

7. Scrumierele se schimba atunci cand sunt pline.

8. Cand consumatorii sunt grabiti, este permis ca unele obiecte de inventar sa se debaraseze prin fata acestora.

III. SUBIECTUL III

5 puncte

a) Descrieti situatiile in care se efectueaza debarasarea.1,5 punctb)Definiti debarasarea

0,50 punct

b) Realizati o comparatie intre debarasarea debarsarea meselor la doua si respectiv la trei farfurii pe baza criteriilor prezentate in urmatorul tabel:

2 puncteCriteriul de comparatieDebarasarea cu doua farfuriiDebarasarea cu trei farfurii

Utilizare

Pozitia farfuriei a doua

Pe care farfurie se depoziteaza resturile

Pe care farfurie se

depoziteaza tacamurile

Punct din oficiu -1 punctBAREM:

1 punct oficiuI. 1-c, 2-b, 3-b, 4-c (4x0,5)

2 puncteII. 1-F, 2-A, 3-F, 4 A, 5-A, 6-F, 7-F 8-F (8X0,25)

2 puncteIII. a) Situatii in care se efectueaza debarasarea(6X0,5)

1,5 puncte- dupa fiecare serviciu;

- cand pe masa au fost asezate mai multe ob. de inv. decat cele necesare pentru meniul comandat;

-cand consumatorii au terminat preparatele sau bauturile oferite;

- cand consumatorii s-au ridicat de la masa pentru a parasi salonul;

- la terminarea programului de functionare a unitatii;

- ori de cate ori este nevoie.

b)Debarasarea cuprinde totalitatea operatiilor efectuate de ospatar cu scopul de indeparta obiectele inutile folosite sau nu,precum si resturile de mancare.

0,5 punct

(4X0,75)

3 puncteCriteriul de comparatieDebarasarea cu doua farfuriiDebarasarea cu trei farfurii

Utilizare

Cand se ridica 2 sau mai multe farfurii iar resturile alimentare sunt putineCand sunt multe farfurii de debarasat si resturile alimentare sunt in cantitati mari

Pozitia farfuriei a doua

Pe antebratul stang cu marginea peste marginea primei farfurii si sprijinind-o pe degetul inelar si degetul mic care vor fi indreptate in susSe aseaza sub marginea primei farfurii si se sprijina in podul palmei si degetul inelar si mic desfacute in evantai dedesubt

Pe care farfurie se depoziteaza resturilePe farfuria nr.1Pe farfuria nr.2

Pe care farfurie se depoziteaza tacamurilePe farfuria nr.1Pe farfuria nr.1

PAGE 5