m3 Nituirea Proiect Didactic

9
Proiect didactic I. DATE GENERALE Grup Şcolar Agricol Fierbinti Clasa: XI- specializarea mecanică Aria curriculară: Tehnologii Profesor: ing. Dumitru Costel II. CONSTRUCŢIA Disciplina: M3 - tehnologie generală mecanică Unitatea de învăţare: Asamblări nedemontabile Subiectul: Asamblări nituite Tipul lecţiei: mixtă (combinată) Obiective operaţionale: Competenţe: - să identifice avantajele şi dezavantajele asamblărilor nituite; - identifică elementele constructive ale nitului; - să enumere criteriile de clasificare ale niturilor şi ale asamblărilor nituite; - să identifice operaţiile pregătitoare necesare nituirii; - să reprezinte fazele nituirii manuale; La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să: - să aleagă corect SDV-urile necesare operaţiei de nituire; - să realizeze operaţiile pregătitoare pentru nituire; - să efectueze controlul şi recepţia asamblărilor nituite; - să aplice NTSM la nituirea manuală; Obiective psihomotorii: - să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de sinteză şi finalizare a sarcinii de lucru; Obiective afective: - să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi; - să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei; Metode de învăţământ: Expunere, conversaţie, brainstorming, demonstraţie; Moduri de activitate cu elevii: Frontal (pentru reactualizarea cunoştinţelor), individual (realizarea feedback-ului), pe grupe de elevi (rezolvarea unor sarcini de lucru); Bibliografie: Manual pentru cultură de specialitate, domeniul mecanic, ing. Adriana Popescu, Editura didactică şi pedagogică, 2004, Bucureşti; Auxiliare curriculare Tabel de specificare a corespondenţelor Etapele lecţiei Obiective operaţion ale Conţinutul informaţional şi aplicativ detaliat Activitatea de învăţare Activitatea profesorului şi strategiile folosite Activitat ea elevului 1. Moment organizato ric 3 minute Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurare a orei; Conversaţia Exerciţii de încălzire pentru asigurarea climatului favorabil în clasă; Elevii de serviciu informeaz ă diferite aspecte: absenţe, etc.; 2. Verificare a Reactualiza rea noţiunilor Vă rog să vă reamintiţi care sunt asamblările nedemontabile studiate? Conversaţie de recapitulare şi consolidare Elevii se consultă între ei,

Transcript of m3 Nituirea Proiect Didactic

Page 1: m3 Nituirea Proiect Didactic

Proiect didactic I. DATE GENERALEGrup Şcolar Agricol FierbintiClasa: XI- specializarea mecanicăAria curriculară: Tehnologii Profesor: ing. Dumitru Costel II. CONSTRUCŢIADisciplina: M3 - tehnologie generală mecanică Unitatea de învăţare: Asamblări nedemontabile Subiectul: Asamblări nituite Tipul lecţiei: mixtă (combinată)Obiective operaţionale: Competenţe:- să identifice avantajele şi dezavantajele asamblărilor nituite;- identifică elementele constructive ale nitului; - să enumere criteriile de clasificare ale niturilor şi ale asamblărilor nituite;- să identifice operaţiile pregătitoare necesare nituirii;- să reprezinte fazele nituirii manuale; La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:- să aleagă corect SDV-urile necesare operaţiei de nituire;- să realizeze operaţiile pregătitoare pentru nituire;- să efectueze controlul şi recepţia asamblărilor nituite;- să aplice NTSM la nituirea manuală; Obiective psihomotorii:- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de sinteză şi finalizare a sarcinii de lucru; Obiective afective: - să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi; - să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei; Metode de învăţământ: Expunere, conversaţie, brainstorming, demonstraţie;Moduri de activitate cu elevii: Frontal (pentru reactualizarea cunoştinţelor), individual (realizarea feedback-ului), pe grupe de elevi (rezolvarea unor sarcini de lucru); Bibliografie: Manual pentru cultură de specialitate, domeniul mecanic, ing. Adriana Popescu, Editura didactică şi pedagogică, 2004, Bucureşti; Auxiliare curriculare

Tabel de specificare a corespondenţelor

Etapele lecţiei

Obiective operaţionale

Conţinutul informaţional şi aplicativ detaliat

Activitatea de învăţareActivitatea profesorului şi strategiile folosite

Activitatea elevului

1. Moment organizatoric

3 minute

Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea orei;

ConversaţiaExerciţii de încălzire pentru asigurarea climatului favorabil în clasă;

Elevii de serviciu informează diferite aspecte: absenţe, etc.;

2. Verificarea cunoştinţelor anterioare

8 minute;

Reactualizarea noţiunilor esenţiale studiate în lecţia anterioară;

Vă rog să vă reamintiţi care sunt asamblările nedemontabile studiate?- sunt asamblările lipite şi sudate;Vă rog să enumeraţi care sunt avantajele şi dezavantajele asamblărilor lipite:- Avantaje: se realizează uşor, nu apar fisuri;da, şi mai sunt: nu necesită personal cu înaltă calificare, se pot asambla table şi sârme subţiri;- Dezavantaje: rezistenţa asamblării este mică, rezistenţa la coroziune este mică;Vă rog să vă reamintiţi cum se realizează controlul asamblărilor lipite:- se face prin observare cu ochiul liber, iar muncitorul experimentat observă defecte ca lipiri neuniforme, porozităţi, lipsuri, scurgeri de metal, nepătrunderi, fisuri etc.;Foarte bine. Acum vă rog să enumeraţi câteva

Conversaţie de recapitulare şi consolidare

Conversaţie de verificare a cunoştinţelor;

Elevii se consultă între ei, utilizează caietele de notiţe şi răspund întrebărilor profesorului.

Page 2: m3 Nituirea Proiect Didactic

dintre avantajele asamblărilor sudate cu arc electric:- construcţiile au greutate mică, sunt etanşe, se elimină zgomotul, economie de material şi manoperă;Da, se pot executa piese cu forme complexe şi dimensiuni mari;Va rog să enumeraţi câteva dezavantaje ale asamblărilor sudate cu arc electric: - la forme complicate necesită dispozitive speciale, necesită personal calificat şi aparatură specială;Da, foarte bine. Vă rog să explicaţi semnificaţia notaţiilor din figura următoare:

MA- materialul sau aliajul sub formă de vergea,sârmă sau pulbereMB- materialul pieselor care se sudeazăMD – material depusCS- cusătură sau cordon de sudareZIT- zona de influenţă termică

3. Pregătirea aperceptivă

3 minute;

Realizarea legăturii dintre cunoştinţele anterioare şi cele noi.

A mai rămas un singur tip de asamblare nedemontabilă şi anume asamblarea nituită. Credeţi că pentru realizarea ei sunt necesare operaţii pregătitoare?, la care din asamblările prezentate aţi mai întâlnit aceste operaţii? Da, sunt necesare, aşa cum am întâlnit şi la asamblările lipite şi la cele sudate.

Prin întrebări bine alese încearcă să facă legătura cu lecţia nouă;

Elaborează posibile răspunsuri;

4. Anunţarea lecţiei şi a obiectivelor

2 minute;

Cunoaşterea titlului lecţiei

Azi vom învăţa despre asamblările nituite şi vom învăţa despre nituri, clasificarea niturilor şi a asamblărilor nituite, operaţii pregătitoare şi tehnologia nituirii manuale.

Comunicare Notează titlul lecţiei pe tablă;

Notează titlul în caiete;

5. Transmiterea de cunoştinţe noi

27 minute

1. Identifică avantajele şi dezavantajele asamblărilor nituite.

2. Identifică elementele constructive ale niturilor

Avantaje: - siguranţă mare în transmiterea sarcinilor;- operaţii simple de control şi remediere a defectelor;- se asamblează materiale greu sudabile, nesudabile şi diferite;Dezavantaje: - preţ de cost ridicat;- reducerea rezistenţei pieselor (datorită găurilor de nit);- zgomot ce cauzează îmbolnăviri profesionale;

Nitul este un organ de maşină folosit la asamblarea nedemontabilă a două sau mai multe piese de formă plată, tablă, profile etc. Nitul este format din: tijă cilindrică, cap format din fabricaţie şi cap format în timpul nituirii:

Brainstorming;

Descriere după model;

Se consultă între ei, răspund solicitărilor profesorului;

Notează unele informaţii şi urmăresc atent prezentarea;

Analizează individual elementele constructive din fişa de lucru primită;

Page 3: m3 Nituirea Proiect Didactic

3. Enumeră criteriile de clasificare ale niturilor şi ale asamblărilor nituite;

4. Identifică operaţiile

Clasificarea niturilor: 1. după forma capului: semirotund (a), tronconic (b), semiînecat (c), tronconic şi semiînecat (d), înecat ( e) , plat (f);

2. după materialul din care sunt confecţionate: oţel carbon obişnuit OL 34 şi Ol 37, alamă, cupru, aluminiu, aliaje uşoare;3. după forma tijei: plină (a), semitubulare (b) sau tubulară (c şi d);

4. Nituri speciale: explozive şi cu tijă dublă:

Asamblările nituite se clasifică: 1. după forţa necesară: manuală şi mecanică;2. după modul de execuţie: la rece şi la cald;3. după aşezarea pieselor: prin suprapunere simplă, dublă, multiplă) şi cap la cap cu una sau 2 eclise:

4. după numărul de nituri: cu un rând, cu două, sau mai multe rânduri de nituri dispuse în linie

sau zigzag; 5. după destinaţia asamblării: de rezistenţă, de etanşare şi de rezistenţă-etanşare;

Comunicare;

Brainstorming;

Descriere după model;

Verifică frontal activitatea elevilor şi formulează aprecieri pentru modul de realizare a aplicaţiilor, iar unde este cazul oferă sprijin elevilor;

Descrie modul de lucru;

Prezintă aplicaţii ale procedeelor prezentate;

Elevii primesc individual fişe de lucru care conţin schemele prezentate.

Elevii execută după model tipurile de asamblări şi adresează întrebări profesorului;

Comunică cu profesorul,

Page 4: m3 Nituirea Proiect Didactic

pregătitoare pentru nituire.

5. Reprezintă tehnologia nituirii manuale.

Înainte de nituire, procesul tehnologic pentru prelucrarea unei asamblări nituite cuprinde: calculul dimensiunilor constructive, trasarea axelor niturilor, punctarea centrelor găurilor, găurirea tablelor, alezarea găurilor, teşirea găurilor;

Sculele folosite la nituirea manuală sunt: ciocan de lăcătuşărie, contracăpuitor (contrabuterolă), trăgător, căpuitor (buterolă)

Tehnologia nituirii manuale cuprinde: Introducerea nitului în gaură, aşezarea capului iniţial pe contracăpuitor, a. apropierea tablelor cu trăgătorul;b. refularea capului de închidere;c. formarea capului de închidere;d. formarea capului de închidere cu căpuitorul;

Defectele care pot apărea la nituire sunt:

a. cap de închidere deplasat, b. cap de închidere prea mare din cauza tijei mai lungi, c, cap de închidere prea mic din cauza tijei scurte, d. cap de închidere deformat, e. cap de închidere înclinat, f. nit strâmb, g. table deformate la nituire.

Descriere după model;

Lucrul pe grupe de elevi;

formulează întrebări, elaborează răspunsuri;

Elevii identifică rolul fiecărei scule în procesul de nituire.

Elevii lucrează pe trei grupe: Grupa nr. 1: Avantajele nituirii şi aplicaţii ale asamblărilor nituite;

Grupa nr. 2: Dezavantaje ale nituirii şi operaţii pregătitoare pentru prelucrarea asamblărilor nituite; Grupa nr. 3: NTS la nituirea manuală şi tehnologia nituirii manuale.

6. Realizarea feedback-ului şi asigurarea retenţiei 8 minute

Consolidarea noţiunilor studiate

Test cu alegere multiplă Distribuie individual testele elevilor

Rezolvă sarcinile de lucru primite; Solicită detalii organizatorice.

Page 5: m3 Nituirea Proiect Didactic

Grup Scolar Agricol FierbintiClasa a XI-a Nume elev : .................................Prof. ing, Dumitru Costel

TEST CU ALEGERE MULTIPLĂ

Indicaţi răspunsul corect: 1. Nituirea este un procedeu tehnologic de îmbinare: 1 punct;a. cu filet; b. demontabilă;c. nedemontabilă;

2. Niturile se execută din: 1 punct;a. OT 45;b. OL 34;c. OLC 35; 3. După forma tijei niturile pot fi: 1 punct;a. semitubulare;b. semiînecate;c. semiritunde;

4. Trăgătorul: 1 punct;a. apasă piesele de nituit;b. protejează capul iniţial;c. formează capul de închidere; 5. Numiţi denumirea niturilor din figura următoare (clasificate după forma capului); 1 punct;

6. Ce reprezintă asamblarea din figura următoare? 1 punct;

7. Numiţi ce faze ale nituirii manuale sunt reprezentate în figura următoare: 1 punct;

8. Enumeraţi 2 avantaje şi 2 dezavantaje ale asamblărilor nituite; 1 punct;

a b c

Page 6: m3 Nituirea Proiect Didactic

NOTĂ: - timp de lucru 8 minute; - 2 puncte se acordă din oficiu;

Barem de corectare

1. c; 1 punct;

2. b; 1 punct;

3. a; 1 punct;

4. a; 1 punct;

5. a. semirotund, b. tronconic, c. semiînecat., d. tronconic şi semiînecat, e. înecat, f. plat; 1 punct;

6. asamblare nituită cu o eclisă; 1 punct;

7. a – refularea capului de închidere, b. formarea capului de închidere, c- formarea capului de închidere cu căpuitor; 1 punct;

8. Avantaje: - siguranţă mare în transmiterea sarcinilor; - operaţii simple de control şi remediere a defectelor; 0,5 puncte;Dezavantaje:- zgomot, ce cauzează îmbolnăviri profesionale;- reducerea rezistenţei pieselor (datorită găurilor de nit); 0,5 puncte;

NOTĂ: - timp de lucru 8 minute; - 2 puncte se acordă din oficiu;