Licenta Android Facebook

download Licenta Android Facebook

of 43

  • date post

    24-Sep-2015
  • Category

    Documents

  • view

    47
  • download

    18

Embed Size (px)

description

Lucrare de licenta despre dezvoltarea unei aplicatii Android folosind conectarea la reteaua Facebook.

Transcript of Licenta Android Facebook

Academia de Studii Economice din BucuretiFacultatea de Cibernetic, Statistic i Informatic Economic

LUCRARE DE LICEN

APLICAIE ANDROID PENTRU ANALIZA DATELOR PRELUATE DE PE PLATFORMA DE SOCIALIZARE FACEBOOK

BUCURETI 2014CuprinsIntroducereContextObiectivul i necesitatea lucrriiStructura lucrriiTehnologii folositePlatforma AndroidCaracteristici AndroidArhitectura pe niveluri a sistemului AndroidElemente componenteAndroid SDKFacebook SDK pentru AndroidADT (Android Development Tool)Dezvoltarea aplicaieiStructura aplicaieiPersisiena datelorFiiere de resurseCrearea aplicaiei pe platforma FacebookConcluziiLista tabelelorLista figurilorANEXEBibliografie

Introducere

Context

n ultimele decenii, odat cu dezvoltarea tot mai rapid a tehnologiei, piaa a nceput s se concentreze tot mai mult n jurul conceptului de smartphone (telefon mobil multimedia multifuncional, conectat la o reea GSM sau UMTS). Este o tendin normal, avnd n vedere faptul c traficul de date a devenit tot mai rapid i mai accesibil ca costuri, smartphone-urile oferind aproape toate funcionalitile cu care este obinuit un utilizator de computer (agend, calendar, navigare GPS, e-mail, browser, editor de text, minicalculator, aparat foto-video i chiar soft-uri de specialitate precum Adobe Photoshop). Treptat, mijloacele clasice de comunicare ntre dispozitivele mobile sunt tot mai puin utilizate, locul lor fiind luat de aplicaii ce comunic prin Internet. De exemplu, utiliznd Facebook Messanger sau Skype poi vorbi gratuit oriunde n lume consumnd foarte puin din traficul de date disponibil.Creterea numrului de smartphone-uri a fost , cu siguran , influenat i de nevoia oamenilor de a fi conectai n permanen la surse de informaii i la reelele de socializare pentru a interaciona mai uor ntre ei. n aceste condiii , reelele de socializare sunt percepute ca un ajutor n procesul de socializare dintre oameni. Termenul smartphone descrie un dispozitiv mobil , care pe lng caracteristicile sale de telefon are i multe alte caracteristici multimedia. Un smartphone folosete un sistem de operare care suport instalarea i tergerea de pe dispozitiv a aplicaiilor dezvoltate de programatori. Primul dispozitiv pentru care s-a folosit acest termen , smartphone , a fost modelul GS88 Penelope prezentat de compania Ericsson n anul 1997. Dup aceast lansare principalii productori de telefoane mobile : Nokia , Motorola , Sony Ericsson i Samsung s-au concentat asupra procucerii de smartphone-uri. Sistemele de operare Symbian i RIM de la Nokia respectiv BlackBerry dominau piaa la sfritul anului 2007.

Odat cu lansarea de ctre Apple a primei generaii de telefoane iPhone i dezvoltarea sistemului de operare Android de ctre Google, piaa smartphone-urilor s-a dezvoltat considerabil iar marea majoritate a productorilor s-au orientat spre folosirea sistemului de operare dezvoltat de Google. Dup acest an a avut loc ascensiunea dispozitivelor mobile ce au adoptat sistemul de operare Android precum i al celor produse de Apple ce ruleaz iOS. n acest timp, Nokia cu Symbion i BlackBerry cu RIM au nregistrat scderi constante ale cotelor de pia. n continuare vom studia sistemul de operare lider, anume Android.Tabel 1 : Uniti vndute i cote de pia T4 2013 (surs: http://techcrunch.com/2014/05/06/android-still-growing-market-share-by-winning-first-time-smartphone-users/ )T1 2014 (mii)T4 2013 (mii)T1 2013 (mii)Cota de pia T1 2014Cota de pia T4 2013Cretere secvenialCretere anual

Android187.027,721188.227,483150.621,744%39%-1%24%

AOSP53.749,52153.919,64013%11%0%

Apple iOS43.719,0051.024,48237.406,810%11%-14%17%

BlackBerry 10550,000765,000981,3000%1%-28%-44%

BlackBerry OS750,0003.516,35.426,50%1%-79%-86%

Windows Phone13.274,03011.418,2186.070,8003%2%16%119%

Sisteme de operare de baza127.593,495167.338,026229.408,830%35%-24%-44%

Altele545,000428,6371.126,60%0%27%-52%

Total427.208,766476.637,786431.042,5100%100%-10%-1%

Primul smartphone pe care a rulat sistemul de operare Android a fost HTC Dream, cunoscut i sub numele de T Mobile G1. n februarie 2009, telefonul este lansat pe pia cu versiunea 1.5, alias Cupcake, dar care are cteva lipsuri. Totui, comparativ cu prima versiune, 1.0, Cupcake face posibil afiarea tastaturii virtuale pe ecran i personalizarea ecranului de pornire cu widget-uri. ncepnd din 2009 Google a lansat constant noi versiuni ale sistemului de operare Android, nbuntind de fiecare dat problemele aprute la versiunea precedent si adaugnd noi funcionaliti. Astfel n tabelul 2 sunt prezentate versiunile stemului de operare: Tabel 2 : Versiuni Android (surs : http://ro.wikipedia.org/wiki/Android_(sistem_de_operare) VersiuneNume de codData lansarii

4.4KitKatTBA

4.1Jelly Bean9 iulie 2012

4.0Ice Cream Sandwich16 decembrie 2011

3.1Honeycomb10 mai 2011

2.3.3Gingerbread6 decembrie 2010

2.2Froyo20 mai 2010

2.0Eclair26 octombrie 2009

1.6Donut15 septembrie 2009

1.5Cupcake30 aprilie 2009

Sistemul de operare Android beneficiaz, de asemenea, de cel mai mare magazin virtual de aplicaii, Google Play, care a devansat recent pe cel de la Apple. Acesta ofer posibilitatea dezvoltatorilor de a aduaga aplicaia lor contra unei taxe unice. Pe lng aplicaile publicate n Google Play se mai gsete i coninut video, cri i muzic.

Obiectivul i necesitatea lucrrii

Obiectivul propus este acela de a dezvolta o aplicaie ce va rula pe sistemul de operare Android. Pentru a realiza aceast aplicaie este necesar s studiem structura sistemului de operare precum i tehnologiile folosite. Funcia principal a aplicaiei prezentate n cadrul acestei lucrari este aceea de a alctui un top al preferinelor prietenilor selectai ai unui utilizator al reelei de socializare Facebook. n urma studierii magazinului virtual Google Play, am constatat lipsa unei astfel de aplicaii care s prezinte unui utilizator principalele preferine ale prietenilor. Necestiatea poate fi justificat prin numrul mare de utilizatori al acestei reele de socializare, dintre care majoritatea folosesc smartphone-uri pentru a o accesa i prin dorina acestora de a vedea preferinele prietenilor. Structura lucrrii

n cadrul acestei lucrri vor fi abordate toate noiunile teoretice necesare pentru a ndeplini obiectivul propus, acela de a construi o aplicaie ce va rula pe sistemul de operare Android.Astfel, n urmtorul capitol va fi prezentat structura sistemului de operare prezentnd fiecare nivel al acestuia. n cea de-a doua parte vom prezenta tehnologiile puse la dispoziie de Google ca mediul de dezvoltare precum i limbajul de programare. Deoarece aplicaia folosete i reeaua de socializare Facebook, va fi prezentat i SDK ul oferit de aceasta dezvoltatorilor. Toate aceste tehnologii vor fi abordate prin intermediul studierii literaturii de specialitate i a documentaiei oficiale.Al treilea capitol va prezenta structura aplicaiei, procesul de dezvoltare al acesteia i modalitatea de implementare a noiunile prezentate n capitolul anterior.Ultimul capitol al acestei lucrri prezint posibile dezvoltri ulterioare ale aceste aplicaii precum i concluziile la care am ajuns n urma dezvoltrii.

Tehnologii folositen acest capitol vom detalia tehnologiile folosite pentru a dezvolta aplicaia prezentat. Proiectul a fost realizat folosind tehnologii i tool-uri open-source. Aceast alegere a fost fcut deoarece prezint urmtoarele avantaje: Au n spate comuniti mari de utilizatori i dezvoltatori preocupai de dezvoltarea continu a acestor tehnologii, existnd suport din partea acestor comuniti cum ar fi tutoriale i acces la diverse resurse cum ar fi librrii specializate Costul redus de dezvoltare al aplicaiei, neexistnd taxe de liceniere pentru aceste tehnologii

Aplicaia este destinat dispozitivelor mobile ce ruleaz Android i, prin urmare, aceasta a fost realizat folosind Android SDK. Deoarece s-a dorit conectarea la reeaua de socializare Facebook i folosirea anumitor date ale utilizatorilor, a fost folosit i Facebook SDK. Ambele SDK-uri sunt disponibile pentru a fi descrcate n mod gratuit de pe site-urile oficiale.Mediul de programare ales este ADT (Android Developer Tools). Acesta este o extensie a mediului de programare Eclipse IDE, avnd integrat Android SDK.Codul surs a fost scris n limbajul Java.n continuare vor fi detaliate tehnologiile folosite n realizarea aplicaiei, precum i justificarea folosirii acestora.

Platforma Android

Caracteristici Android

Android este un sistem de operare din familia Unix, bazat pe kernel-ul Linux, cu o interfa utilizator bazat pe manipulare direct, proiectat n primul rnd pentru dispozitive mobile cu ecran tactil (touchscreen), folosind input-uri de tip atingere.Un aspect foarte important legat de Android l constituie faptul c are codul surs publicat de ctre Google sub licene open-source. Acest lucru a format o comunitate activ de dezvoltatori ce folosesc codul surs al proiectului AOSP (Android Open Source Project) pentru a dezvolta i distribui propriile versiuni modificate ale sistemului de operare. Acestea aduc deseori funcionaliti noi i actualizri pentru dispozitive mai repede dect productorul oficial sau operatorul de telefonie mobil, totui, fr a garanta funcionarea la parametri optimi. De asemenea, comunitatea ofer suport continuu pentru dispozitivele mai vechi ce nu mai primesc actualizri oficiale i ajut utilizatorii neexperimentai s porteze Android pe dispozitive ce oficial ruleaz alte sisteme de operare. Versiunile lansate de comunitate sunt de cele mai multe ori pre-rooted i conin modificri inadecvate pentru utilizatorii neiniiai n acest domeniu, cum ar fi capacitatea de supraturare sau subturare a procesorului. CyanogenMod este versiunea comunitar cea mai popular i st la baza majoritii celorlalte.

De-a lungul timpului, productorii de dispozitive i operatorii de telefonie mobil au descura