lbrominspectie.doc

13
PROIECT DE LECŢIE Data: 26 octombrie 2010 Clasa: I C Şcoala: NR.75 „LEONARDO DA VINCI” Propunător: NAVLOIU RODICA Disciplina: LIMBA SI LITERATURA ROMANA Aria curriculară: Limbă si comunicare Unitatea de învăţare:ŞCOLĂREI ŞI ŞCOLĂRIŢE Subiectul: -SUNETUL SI LITERA „ m” Tipul lecţiei:mixtă Obiective de referinţă: 1.3. - să distingă cuvintele şi sensul lor într-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o silabă; 3.1. - să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul scris de mână; 3.2. - să sesizeze legătura dintre enunţuri şi imaginile care le însoţesc; 4.1. - să scrie corect litere, silabe, sunete. Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul orei de limba şi literatura română elevii de clasa I vor fi capabili : Cognitiv-informationale: O1- să identifice sunetul [m] aflat în poziţie iniţială, median sau finală; O2 - să stabilească corespondenţa între sunetul [m] şi literele m mic şi M mare de tipar; O3 - să citească literele m mic şi M mare de tipar; O4 - să coreleze structura unui cuvânt cu imaginea corespunzătoare; O5 - să coreleze literele m şi M de tipar cu m şi M de mână Afectiv-atitudinale: OA1 să aprecieze prin aplauze răspunsurile corecte şi ingenioase; 1

description

proiect

Transcript of lbrominspectie.doc

Page 1: lbrominspectie.doc

PROIECT DE LECŢIE

Data: 26 octombrie 2010Clasa: I CŞcoala: NR.75 „LEONARDO DA VINCI”Propunător: NAVLOIU RODICA Disciplina: LIMBA SI LITERATURA ROMANAAria curriculară: Limbă si comunicareUnitatea de învăţare:ŞCOLĂREI ŞI ŞCOLĂRIŢESubiectul: -SUNETUL SI LITERA „ m”

Tipul lecţiei:mixtăObiective de referinţă:1.3. - să distingă cuvintele şi sensul lor într-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o silabă;3.1. - să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul scris de mână;3.2. - să sesizeze legătura dintre enunţuri şi imaginile care le însoţesc;4.1. - să scrie corect litere, silabe, sunete.

Obiective operaţionale:Pe parcursul şi la sfârşitul orei de limba şi literatura română elevii de clasa I vor fi capabili :

Cognitiv-informationale:O1- să identifice sunetul [m] aflat în poziţie iniţială, median sau finală;O2 - să stabilească corespondenţa între sunetul [m] şi literele m mic şi M mare de tipar;O3 - să citească literele m mic şi M mare de tipar;O4 - să coreleze structura unui cuvânt cu imaginea corespunzătoare;

O5 - să coreleze literele m şi M de tipar cu m şi M de mână Afectiv-atitudinale:

OA1 să aprecieze prin aplauze răspunsurile corecte şi ingenioase;OA2 să se ofere voluntar in realizarea sarcinilor de învăţare propuse;

Psiho-motorii:OP1 să scrie corect semnul grafic al literei mOP2 să adopte o poziţie corectă şi comodă la scriere;OP3 sa execute corect mişcările de relaxare sugerate de cântecele /jocurile propuse;OP4 să însoţească prin mişcări potrivite analiza şi sinteza propoziţiilor, cuvintelor şi silabelor.

Strategii didactice: Resurse procedurale: conversatia euristica, analiza şi sinteza

fonetică, explicatia, demonstraţia, exercitiul,instructajul, jocul didactic Resurse materiale: manual, jetoane, coşuleţe, săculeţ împodobit cu

frunze de toamnă, caiet special, fişe de lucru, culori

1

Page 2: lbrominspectie.doc

Resurse temporale: 100 minute Organizarea clasei: frontal, individual Evaluare: formativa, orala, scrisă

Bibliografie:1. Panţuru, S. (2006), Ghid metodologic pentru activitatea de

practica pedagogică, Braşov, pag. 7-82. Mitu, F. (2006), Metodica predarii-invatarii integrate a limbii

romane in invatamantul primar, Ed Humanitas, Seria Didactica, Bucuresti

3. Niculescu, M.R. (2003), Toeria si managementul curriculum-ului, Ed. Universitatii Transilvania, Brasov

4. Pitila, T. Si Mihailescu, C.(2007), Abecedar - manual pentru clasa I, Ed. Aramis, Bucuresti

5. Molan, V., Fierăscu A., Lapoviţă, A. , (1999), Îndrumător pentru predarea limbii române - clasa I, Ed. Petrion

6. Peneş, M., Molan, V. (1995), Îndrumător pentru folosirea abecedarului, Ed. Aramis

7. Pitila, T. Si Mihailescu, C.(2004), Abecedar – fişe de lucru, Ed. Aramis, Bucuresti

2

Page 3: lbrominspectie.doc

Desfasurarea lectieiEsalonarea in timp a situatiior

de invatare

Obiective

operatio-nale

Activitatea Strategia didactica

Cadrului didactic Elevilor ResurseForma de

organizare

Evaluare Indici de performan

-taMoment

organizatoric

Asigurarea climatului educational. Pregatirea materialului didactic

Pregatirea suporturilor necesare disciplinei.

Instructajul.Frontal.2 minute

Verificarea temei de acasă şi a pregătirii elevilor OC4

OP4

Urmăreşte şi face aprecieri legate de calitatea temei pentru acasă.

Prezintă caietele de teme. Ascultă observaţiile globale făcute de învăţătoare.

Conversatia.Activitate frontala Caietele de tema.4minute

ScrisaIndividualaFormativa

Captarea atenţiei

OC8OA1OA2

Învăţătoarea aduce în atenţia copiilor o trăistuţă fermecată, pe care a lasat-o în clasă unul din cele patru anotimpuri. Cere copiilor să deducă despre ce anotimp este vorba.Numeşte elevii care vor căuta în interiorul ei şi vor scoate jetoane ce reprezintă : mere, pere, prune, vinete, elev.Concluzionează cu ajutorul elevilor că acestea sunt roade ale toamnei, iar elevul începe şcoala în prima lună din acest anotimp. Se da tonul pentru

Copiii ascultă şi deduc că este vorba despre toamnă, justificând răspunsul lor prin frunzele uscate şi nucile prinse pe ea.

Vin la trăistuţă, scot un jeton şi numesc ceea ce văd.Justifică prezenţa acestor imagini în trăistuţa anotimpului toamna: sunt roade ale toamnei, iar elevii încep şcoala toamna.Se intoneaza prima strofa din cantec:

ConversatiaJocul didacticExercitiul Activitate frontalaTrăistuţa toamnei , jetoane5 minute

OralaIndividuala Formativa

3

Page 4: lbrominspectie.doc

cantecul ”Toamna” A, a, aAcum e toamna , da!Mere, prune, nuci si pereNoi avem dupa placereA,a,aAcum e toamna,da!

Anunţarea temei si a

obiectivelor

Se analizeaza cuvantul mar: se desparte cuvantul in silabe, se delimiteaza sunetele si se stabileste sunetul initial al cuvantului „m”.Se anunta ca astazi vom invta sunetul si litera „m”

Asculta cu atentie. ConversatiaFrontal1 minut

Prezentarea situatiei de invatare. Dirijarea invăţării

OC8

OC7

Elevii vor gasi si alte cuvinte care au ca sunet initial „m”.

Cere elevilor să deschidă manualele la pagina cu cifrele 2 şi 6 (26) şi să privească imaginea de sus, de pe pagină.Se alcatuiesc cateva propozitii despre imagine si se da un titlu imaginii „La masa”. Se ajunge la propozitia Familia ia masa.

Deschid manualul la pagina cerută şi intuiesc imaginea.

Participă la dialog, răspunzând corect, în propoziţii la întrebările d-nei învăţătoare.

Se analizeaza propozitia, se despart cuvintele in silabe si se marcheaza sunetele fiecarei silabe. Se localizeaza si se

Conversatia,exerciţiulmanualulFrontal2 minute

Conversaţia, exerciţiul, demonstraţiaMetoda fonetică analitico-sinteticăFrontalManual, caiet10 minute

OralaFormativa

4

Page 5: lbrominspectie.doc

OC1OC2OP4

OC3

OP3

OC1OC2OC3OC4OC6OA1OA2OP4

Îndrumă elevii să pronunţe corect noul sunet, apoi în silabă şi cuvânt. Se întregeşte propoziţia.Moment de relaxare: cântecul Când am mers noi la pădure.

Se despart în silabe cuvintele: marinar, macara, semafor si se stabileste numarul de silabe prin incercuirea cifrei corespunzatoare.

Se propune exercitiul 3 bin manual.Se analizeaza cuvantul „mama”. Se desparte cuvantul in silabe, se marcheaza sunetul nou, se tasteaza cuvantul pe litere in manual la exercitiul 4.Se scrie cuvantul la tabla magnetica.

Prima parte a lecţiei se încheie cu memorarea celei de-a doua strofe din

marcheaza sunetul „m”.

şi poziţia fiecărui cuvânt.Despart în silabe cuvântul şi precizează numărul de silabe şi poziţia fiecăreia.Identifică sunetul e.

Pronunţă corect sunetul, silabele, propoziţia.

Execută mişcări pe cântecul propus.

Despart în silabe cuvintele date, stabilesc locul sunetului e, şi reprezintă grafic silabele şi sunetul pe caiet , în dreptul imaginilor ( silaba cu linie portocalie, sunetul e cu bulină roşie, iar celelalte sunete cu bulină neagră).

Conversatia euristica, explicatia,DemonstraţiaCaiet, culoriFrontal10 minute

-orală-formativă

5

Page 6: lbrominspectie.doc

OC5

OP1OP2

cântecul Toamna..

A doua parte a lecţiei începe cu repetarea strofei a doua din cântecul Toamna.Aminteşte elevilor că azi vor învăţa un nou element grafic numit Bucla, dar nu înainte de a pregăti mâinile prin câteva exerciţii de gimnastică pentru dezvoltarea muşchilor mici ai mâinii:-închiderea şi deschiderea pumnilor-rotirea pumnului-întoarcerea palmelor sus şi jos-evantaiul (desfacerea şi unirea degetelor)-răspunsul degetelor (se ţin palmele pe bancă şi se ridică doar degetul strigat)-stoarcerea rufelorSe cere copiilor să deschidă caietul, se explică elevilor că tot pentru încălzire vor scrie câteva rânduri cu modelul început pe caiet ( o ciupercă) şi se stabileşte poziţia corectă pentru scris.După expirarea timpului

Pentru exersarea pronunţiei sunetului, elevii repetă strigarea iedului. Elevii bat din palme numai dacă aud sunetul e în componenţa cuvântului. Memorează strofa a doua din cântec:E, e, e !Plăcută vreme e!Struguri, prune, mere, pere, Noi avem după plăcere.E, e, e !Plăcută vreme e!Interpretează strofa a doua din cântec.

Execută mişcările cerute pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii.

Instructajul,DemonstraţiaExerciţiul, Frontal5 minute

Explicaţia, exerciţiulFrontalCaiete, culori10 minute

-orală-formativă

-scrisă-formativă

6

Page 7: lbrominspectie.doc

OP3

afectat acestui moment, se captează atenţia copiilor, precizând că cine nu a finalizat va finaliza acasă.Se prezintă noul element grafic, bucla pe unul şi pe două spaţii respectând următoarele etape:1. Prezentarea elementului grafic şi intuirea lui.2. Scrierea model la tablă cu explicarea mişcărilor.3. Simularea scrierii elementului grafic în aer, pe bancă .4. Scrierea pe caiete, după model, a primului rând.5. Controlul scrierii şi intervenţia învăţătorului acolo unde este nevoie.6. Scrierea următoarelor rânduri ; controlul şi aprecierea scrisului.La mijlocul intervalului afectat procesului de scriere se execută un joc de relaxare: Manutele

Se fac aprecieri verbale

Stabilesc poziţia corectă pentru scris, realizează câteva ciupercuţe pe caiet.

Ascultă cu atenţie.

Urmăresc explicaţiile învăţătorului.Completează rândurile specificate de învăţător.

Manutele

Conversaţia, explicaţia, demonstraţiaExerciţiulFrontal, individualCaiet, creion15 minute

-scrisă-formativă

7

Page 8: lbrominspectie.doc

asupra scrierii noului element grafic.

Miscam degeteleleSi batem palmuteleAle noastre degetele

Se fac mandre pasareleZboara-n sus

Si zboara-n josSi-si cladesc un cuib frumos!.

,

Asigurarea feedback-

ului OC5

Se cere elevilor să privească în jurul lor, în clasă şi să dea exemple de obiecte sau fiinţe a căror denumire sau nume conţine sunetul e.

Dau exemple de obiecte şi nume de copii conform cerinţei: catedră, fereastră, Alexandra, Ionel etc.

Explicaţia, exerciţiulFrontal5 minute

Asigurarea retenţiei şi a transferului

OC1OC6OA2

Elevii primesc o fişă de lucru în care li se solicită:-să grupeze într-o mulţime fructele de toamnă-să precizeze poziţia sunetului e în cuvintele sugerate de imagini-să deseneze legume de toamnă în denumirea cărora se aude sunetul e.

Completează conform cerinţelor precizate de învăţătoare.

ExplicaţiaExerciţiulFişă de lucruCuloriFrontal şi individual10 minute

-scrisă-formativă

Anexa 1

Tema de acasa

Tema pentru acasa:1. De finalizat rândurile

începute pe caietele de lucru.

Sunt evidentiati elevii care s-au implicat si au fost activi.

FrontalConversatia5 minute

8

Page 9: lbrominspectie.doc

9

Page 10: lbrominspectie.doc

10

Page 11: lbrominspectie.doc

11