In Spec Tie 1

download In Spec Tie 1

of 24

Transcript of In Spec Tie 1

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    1/24

    Propuntor:Inst. Gheorghe Andreea

    Grdinia Vaporaul magicConstana

    PROIECT DE ACTIVITATEINTEGRAT

    TEMA ANUAL: Cum este, a fosti va fi pe pmnt?PROIECT TEMATIC: Din lumeacelor care nu cuvntSUBTEMA: Vieuitoarele apelorTEMA ZILEI: O zi cu Flipper i

    prietenii siNIVELUL: I -grupa mijlocieDURATA: o ziFORMA DE REALIZARE: Activitate

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    2/24

    integratTIPUL ACTIVITII: consolidare

    SCOPUL ACTIVITII:4Consolidarea cunotinelorcopiilor despre tema propus;

    5Consolidarea unor deprinderipractice-gospodreti;

    6Consolidarea deprinderii de a

    picta ntr-un spaiu dat folosindtehnici i ustensile cunoscute;

    7Stimularea abilitii de a intra nrelaie cu ceilali, a deprinderilorde cooperare ntre partenerii de

    joc.INVENTAR DE ACTIVITI:ADP: ntlnirea de diminea:Flipper- un oaspete surpriz Tranziii: joc imitativ

    notm ,zburm, ca Flipper nedeplasm!;joc muzical Oac, oac Rutin: Ne splm, nengrijim i apa n-o risipim!

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    3/24

    ALA: Centre de interes8

    tiin: Ap murdar, apcurat!-experiment9 Art: Brri din scoici, melci-nirare

    10Joc de rol: De-a pescariiLa pescrie

    ADE:11DOS- Tartine cu salat de

    icre- activitate practic-gospodreasc

    12DEC- Prietenii lui Flipper-

    pictur, dactilopicturADP: Joc recreativ : Podul depiatr

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    4/24

    13STRATEGII DIDACTICE:

    Metode i procedee:conversaia, explicaia, observaia,demonstraia, exerciiul, jocul, turulgaleriei, nvarea prin cooperare.

    Mijloace: delfin din plu, boluri,bee de chibrit, hrtie, smburi,

    coji portocale si semine,pietricele, sticlue miniatur,strecurtoare, plnie, melci,srm, undie, peti din plastic sidin plu, lighean mare, stuf,

    balan, bani, salat de icre,pine, cuitae plastic, farfurii siplatouri plastic, frunze ptrunjel,msline, gogoari, erveele,medalii, imagini, figurine marine,guae, pensule, aplicatoare fard,

    diplome.

    14BIBLIOGRAFIE :- Curriculum pentru

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    5/24

    nvmntul precolar ,Ed.DPH, 2008, Filofteia

    Grama i colaboratorii ;- Activitatea didactic dingrdini DPH, 2008, Preda V.,Pletea M., Grama F.;

    - Ghid pentru proiectetematice- abordarea n manier

    integrat a activitilor dingrdini, Ed. HumanitasEducaional, Bucureti, 2005;

    - Ghid orientativ pentruaplicarea curriculumului n

    nvmntul precolar 3/6-7 ani,Ed. Astra, Berbeceanu Gabriela icolaboratorii, 2008;

    - Suport pentru aplicareanoului curriculum pentru nvmntul precolar nivel 3-5

    ani, Ed. Delta, Georgeta Toma icolaboratorii, 2009.

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    6/24

    SCENARIUL ZILEI

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    7/24

    I. ADP:

    ntlnirea de diminea:Flipper- un oaspete surpriz!

    1. Salutul: Bun dimineaa,delfinai! Astzi avem un nouoaspete - Delfinul Flipper. El vrea

    s v cunoasc mai bine. Haideis ne prezentm. (se vor salutacopiii pe rnd).2. mprtirea cu ceilali: Azieste joi, 25 februarie 2010, o zi de

    iarn. V rog s privii pe fereastri s-mi spunei cum este vremea?Se va completa calendarul naturiimpreun cu copiii.

    Stabilirea copiilor zilei crora lise va sugera s prezinte pe scurt

    cteva informaii referitoare laoriginea personajului Flipper.3. Activitatea de grup: Din lacpe mal- joc distractiv. Copiii sunt

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    8/24

    aezai n cerc. La comandaeducatoarei Lac! copiii sar n

    centrul cercului. La comandaMal! acetia revin prin sritur lapoziia iniial. Se repet jocul de3-4 ori.4. Noutatea zilei: Pentru c am nvat multe lucruri despre

    vieuitoarele apelor, m-am gndits ne jucm azi cu toate acestemateriale pe care le-am pregtitpentru voi ( se vor intui pe rndcentrele stabilind tema i

    obiectivele propuse. Se stabilesccopiii n centrele pregtite.

    ACTIVITI PE CENTRE DEINTERES:

    tiin: Tema: Ap murdar, apcurat

    Mijloc de realizare: experiment

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    9/24

    Obiective operaionale:O1- sa mnuiasc obiecte

    casnice, respectnd norme simplede protecie i securitate;O2- s amestece apa i

    materialele din natur;O3- s filtreze apa murdar.

    La tiin: vor experimenta

    filtrarea apei murdare, poluate;

    Art: Tema: Brri din scoici,melci

    Mijloc de realizare: nirareObiective operaionale:O1- s mnuiasc materialele

    puse la dispoziie; O2- s nire melciori pesrm.

    La Art vor nira melci pentru aobine brri;

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    10/24

    Joc de rol:

    Tema: De-a pescariiLa pescrieMijloc de realizare: jocObiective operaionale:

    O1- s interpreteze un rol:pescar, vnztor, cumprtor;

    O1- s utilizeze corectinstrumentele de lucru alepescarului;

    O2- s coopereze pentrurealizarea sarcinii.

    LaJocul de rol vor interpreta rolurii i vor asuma responsabiliti:pescarul, vnztorul, cumprtorul;vor transporta petele pescuit lamagazinul de pete.

    15STRATEGII DIDACTICE:Metode i procedee:

    explicaia, conversaia, jocul, turul

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    11/24

    galeriei, nvarea prin cooperare.Mijloace: delfin din plu,

    boluri, bee de chibrit, hrtie,smburi, coji portocale si semine,pietricele, sticlue miniatur,strecurtoare, melci, srm,undie, peti din plastic si din plu,lighean mare, stuf, balan, bani.

    ADP: Tranziia ctre activitile pedomenii experieniale se va realizaprin intermediul jocului

    imitativ.notm, zburm,ca Flipperne deplasm! Copiii sunt aezain cerc i imit delfinul.Rutin: Ne splm, ne ngrijim iapa n-o risipim! (exersareadeprinderii de igiena personal i

    economisire a apei)

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    12/24

    II. ACTIVITI PE DOMENIIEXPERIENIALE

    1.DOMENIUL OM I SOCIETATE

    TEMA: Tartine cu salat de icreTIPUL DE ACTIVITATE:

    consolidare de deprinderi iabiliti

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    13/24

    MIJLOC DE REALIZARE: activitatepractic-gospodreasc

    FORMA DE ORGANIZARE:individual, pe grupuri mici

    SCOPUL:16Consolidarea unor deprinderi

    practice-gospodreti;

    17Educarea gustului estetic i acapacitii de a apreciafrumosul.

    OBIECTIVE DE REFERIN VIZATE:

    - s utilizeze unelte simple delucru pentru realizarea uneiactiviti;- s efectueze operai simple delucru cu diverse materiale;- s-i formeze deprinderi practice

    i gospodreti:

    OBIECTIVE OPERAIONALEVIZATE:

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    14/24

    18cognitiv-informative:O1- s se comporte corect la

    sosirea n vizit;O2- s rspund corect lantrebrile educatoarei;

    O3- s identifice materialele delucru primite;

    O4- s analizeze critic si

    autocritic platourile celorlaltegrupuri, dar i pe cel al propriuluigrup19psiho-motrice:

    O5- s mnuiasc obiecte

    casnice, respectnd norme simplede protecie si securitate;c) socio-afective:

    O6- s-i dezvolte spiritul deechip, lucrnd mpreun cuceilali colegi pentru a realiza

    platourile cu tartine;O7- s triasc emoii pozitive n

    situaii create;O8- s pstreze curenia,

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    15/24

    ordinea pe tot parcursulactivitii.

    STRATEGII DIDACTICE20Metode i procedee:

    conversaia, explicaia,demonstraia, observaia,exerciiul, turul galeriei.

    21Mijloace de nvmnt:buctreasa grdiniei, salatde icre, pine, cuitae plastic,farfurii si platouri plastic, frunzeptrunjel, msline, gogoari,

    erveele, medalii.

    2. DOMENIUL ESTETIC I

    CREATIVTEMA: Prietenii lui Flipper

    TIPUL DE ACTIVITATE:consolidare

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    16/24

    MIJLOC DE REALIZARE: pictur,dactilopictur

    FORMA DE ORGANIZARE:individual, n grupuri mici

    SCOPUL:- Consolidarea deprinderii de apicta ntr-un spaiu dat folosind

    tehnici i ustensile cunoscute;- Educarea gustului estetic i a

    capacitii de a aprecia frumosul.

    OBIECTIVE DE REFERIN

    VIZATE:- S obin efecte plastice,forme spontane si elaborate printehnici specifice picturii.

    OBIECTIVE OPERAIONALE

    VIZATE:a) cognitiv-informative:

    O1- s identifice materialele delucru primite exprimndu-se n

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    17/24

    propoziii corecte din punct devedere gramatical;

    O2- s analizeze critic i autocriticlucrrile celorlalte grupuri dar ipe cele ale propriului grup.

    b) psiho-motrice:O3- s se grupeze n funcie de

    simbolul de pe medalion;

    O4- s aplice culoarea pe osuprafa dat utiliznd diferiteinstrumente/tehnici de lucru;c) socio-afective:

    O5- s coopereze n vederea

    realizrii sarcinilor primite;O6- s participe la activitate cuplcere si entuziasm.

    STRATEGII DIDACTICE

    22Metode i procedee: surpriza,

    conversaia, demonstraia,observaia, exerciiul, turulgaleriei;

    23Mijloace de nvmnt:

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    18/24

    imagini, medalii, figurine marinedin past non-toxic, guae,

    pensule, aplicatoare fard,erveele.MATERIAL BIBLIOGRAFICDOS+DEC:- Curriculum pentru nvmntul

    precolar , Ed.DPH, 2008, Filofteia

    Grama i colaboratorii ;- Activitatea didactic din

    grdini DPH, 2008, Preda V.,Pletea M., Grama F.;- Ghid pentru proiecte tematice-

    abordarea n manier integrat aactivitilor din grdini, Ed.Humanitas Educaional, Bucureti,2005;- Ghid orientativ pentru aplicareacurriculumului n nvmntul

    precolar 3/6-7 ani, Ed. Astra,Berbeceanu Gabriela icolaboratorii, 2008;- Suport pentru aplicarea noului

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    19/24

    curriculum pentru nvmntulprecolar nivel 3-5 ani, Ed. Delta,

    Georgeta Toma i colaboratorii,2009.DEMERSUL DIDACTIC

    DOSEvenimente

    didacticeObiectiveopera-ionale

    Coninut tiinific Sd

    1.Momentorganizatoric

    Voi pregti materialul necesar desfurriiactivitii. - aerisirea slii de grup;-organizarea msuelor si scaunelor pe grupuri;- introducerea copiilor n sala de grup.

    2.Captareaateniei O1

    Voi introduce n activitate elementul surpriz: d-na buctreas care le spune copiilor c arenevoie de ajutor deoarece este ziua unui copilde la grupa mare i dorete s-i fac o surprizpentru c este cam trist. Aceasta aduce i unplic pe care scrie Recompense.

    3.Anunareatemei ienunareaobiectivelor

    O2Interesul copiilor fiind deja trezit, se anuntema activitii: Astzi vei fi mici buctari i veipregti Tartine cu salata de icre; se enunobiectivele propuse.- Suntei de acord s o ajutm pe d-nabuctreas? Pentru aceasta trebuie sa lucrmpe grupuri, ngrijit si ct mai frumos. La sfritvei fi recompensai.

    4.Desfurareaactivitii

    a) Intuireamaterialului

    b)Prezentareamodelului

    O3Copiii enumer materialele de pe msue: salatde icre, pine, cuitae plastic, platou plastic,msline, frunze de ptrunjel, gogoari erveele.

    Voi prezenta dou, trei tartine frumos decorate.

    Fiecare felie de pine va fi uns cu salat deicre dup care va fi decorat cu msline,

    con

    expdem

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    20/24

    c) Explicareaidemonstrareamodalitii de

    realizared) Verificareamodului ncare i-aunsuitetapele delucrud) Exerciii denclzire aminilore) Realizarea

    propriu-zis alucrrii

    O5O6O7O8

    gogoari si ptrunjel. n final vei obine tartinecare vor fi aezate frumos pe platou.

    Un copil va repeta etapele de lucru.

    Lebda

    Se asigur fondul muzical.n timp ce copiii lucreaz, voi trece pe la fiecarei voi oferi sprijin acelora care ntmpindificulti. Ii voi stimula i ncuraja.Fiecare tartin va fi aezat pe platou.

    obs

    exe

    5.Evaluare O4 Se va realiza turul galeriei i copiii vor alegeplatoul cel mai frumos motivnd acest lucru. con

    turu

    6.ncheiereaactivitii

    O7 Voi face aprecieri generale si individuale asupramodului de lucru si a comportamentului copiilorpe tot parcursul activittii. Copiii vor servi

    tartine. Vor fi recompensai.

    expme

    Tranziia ctre urmtoarea activitate se va realiza prinefectuarea jocului muzical Oac, oac. Copiii aezai n cerccnt i execut micrile sugerate de text.DECEvenimente

    didacticeObiecti

    veopera-ionale

    Coninut tiinific Sd

    1. Moment

    organizatoric

    Se creeaz condiiile psiho-pedagogice

    necesare desfurrii activitii n bunecondiii:- aerisirea slii de grup;- organizarea msuelor si scaunelor pe treigrupuri;- introducerea copiilor n sala de grup iaezarea lor pe pernue.

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    21/24

    2.Captareaateniei

    Prezentarea unor imagini cu vieuitoareleadncurilor.

    con

    3. Anunareatemei ienunareaobiectivelor

    Pentru a nfrumusea macheta din faa claseiVieuitoarele apelor, vom realiza ct maimuli prieteni de-ai lui Flipper, vom pictautiliznd diferite instrumente. Voi va trebui sfii foarte ateni, s lucrai corect i curat, ca nfinalul activitii s putem completa macheta.

    4.Desfurarea

    activitii

    a) Intuireamaterialului

    b) Prezentareamodelului

    c) Explicarea idemonstrareamodalitii derealizare

    d) Verificareamodului n carei-au nsuit

    etapele delucru

    d) Exerciii denclzire aminilor

    e) Obinerea

    O3

    O1

    O3

    O4O5O6

    Copiii se vor organiza n trei grupe dupsimbolul de pe medaliile primite la activitatea

    anterioar. Fiecare grup i va alege msua lacare va lucra.

    Copiii enumer materialele de pe msue,astfel:

    1 Masa petiorilor: figurine peti, guae,pensule;

    2 Masa cluilor de mare: figurine clui demare, guae, aplicatoare fard;

    3 Masa steluelor de mare: stelue mare,guae

    Voi prezenta modelele: petiori, clui demare, delfinai.

    4 Masa petiorilor aplic culoarea pesuprafaa dat cu pensula;

    5 Masa cluilor de mare aplic culoareape suprafaa dat cu aplicatoarele defard;

    6 Masa steluelor de mare aplic culoareape suprafaa dat cu degetul.

    Un copil de la fiecare mas va repeta etapelede lucru.

    con

    expdemobs

    exe

    exe

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    22/24

    performanelorLebda

    Se asigur fondul muzical.

    n timp ce copiii lucreaz, voi trece pe lafiecare i voi oferi sprijin acelora carentmpin dificulti. Ii voi stimula i ncuraja.

    5.Evaluareaperformanelor

    O2 Se va realiza turul galeriei, vor fi alese lucrrilecele mai frumoase. Copiii le vor aprecia inndcont de criteriile enunate.Lucrrile vor fi aezate pe macheta din faaclasei.

    turucon

    5. Incheiereaactivitii

    Voi face aprecieri individuale i generale.Le voi oferi copiilor stimulente.

    constim

    dul

    Dup desfurarea activitilor pedomenii experieniale urmeazjocul: Podul de piatr

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    23/24

    III. ADP

    TEMA JOCULUI: Podul de piatrSCOPUL ACTIVITATII:Satisfacerea nevoii de micare,destinderea i recreerea copiilor.DESFURAREA JOCULUI: Se aleg doi copii care formeaz

    podul de piatr.Explicarea regulilor de joc: copiii

    se vor aeza n ir (unul dup altul)i vor trece pe sub podul depiatr n timp ce cnt cntecul:

    Podul de piatr s-a drmat,Avenit apa i l-a luat,

    Vom face altul pe ru n jos,Altul mai trainic i mai frumos!

    Copilul care este prins

    sub pod la finalul cnteculuitrebuie s i aleag unul dintre ceidoi copii care formeaz podul i seva aeza n spatele celui ales.

  • 8/3/2019 In Spec Tie 1

    24/24

    Ctig echipa cu cei mai mulicopii.

    Executarea jocului de prob; Desfurarea propriu-zis ajocului : jocul se execut de maimulte ori; se urmrete bunadesfurare a jocului, respectarearegulilor i a corectitudinii.

    Vom stabili mpreun echipelectigtoare.

    Activitatea integrat se va

    ncheia cu momentul evalurii zilei.Toi copiii vor primi diplome.