gradinitafluturasilortalentati.files.wordpress.com · Web viewEVENIMENT DIDACTIC CONŢINUT...

5
PROIECT DIDACTIC EDUCATOARE: DATA: GRUPA: Mică Nivelul I UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMANT: TEMA ANUALĂ: ”Cand,cum şi de ce se întamplă?” PROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul” SUBTEMA: “Ce-i atata gălagie?( jocurile copiilor iarna)” TEMA ACTIVITATII : “Jocurile copiilor iarna” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Ştiinţe MIJLOC DE REALIZARE: convorbire TIPUL LECŢIEI: consolidare, sistematizare de cunoştinţe SCOPUL: Consolidarea , aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite de copii despre fenomenele caracteristice produse în natură iarna şi jocurile copiilor OBIECTIVE: O1 – să descrie cateva caracteristici generale ale anotimpului iarna; O2 – să enumere obiectele vestimentare pe care le poartă în anotimpul iarna; O3 – să recunoasca pe baza imaginilor jocurile copiilor iarna; O4 – să răspundă corect, în propoziţii simple şi dezvoltate la întrebările puse; 1

Transcript of gradinitafluturasilortalentati.files.wordpress.com · Web viewEVENIMENT DIDACTIC CONŢINUT...

Page 1: gradinitafluturasilortalentati.files.wordpress.com · Web viewEVENIMENT DIDACTIC CONŢINUT STIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE (instrumente şi indicatori) MOMENTUL ORGANIZATORIC

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE:

DATA:

GRUPA: Mică

Nivelul I

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMANT:

TEMA ANUALĂ: ”Cand,cum şi de ce se întamplă?”

PROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul”

SUBTEMA: “Ce-i atata gălagie?( jocurile copiilor iarna)”

TEMA ACTIVITATII : “Jocurile copiilor iarna”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Ştiinţe

MIJLOC DE REALIZARE: convorbire

TIPUL LECŢIEI: consolidare, sistematizare de cunoştinţe

SCOPUL: Consolidarea , aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite de copii despre fenomenele caracteristice produse în natură iarna şi jocurile copiilor

OBIECTIVE:

O1 – să descrie cateva caracteristici generale ale anotimpului iarna;

O2 – să enumere obiectele vestimentare pe care le poartă în anotimpul iarna;

O3 – să recunoasca pe baza imaginilor jocurile copiilor iarna;

O4 – să răspundă corect, în propoziţii simple şi dezvoltate la întrebările puse;

O5 – să participe cu interes la activitate.

STRATEGII DIDACTICE:

1

Page 2: gradinitafluturasilortalentati.files.wordpress.com · Web viewEVENIMENT DIDACTIC CONŢINUT STIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE (instrumente şi indicatori) MOMENTUL ORGANIZATORIC

METODE ŞI PROCEDEE: Convorbirea, explicaţia, demonstraţia, conversaţia.

MATERIAL DIDACTIC: imagini cu aspecte de iarnă şi jocurile copiilor iarna

FORME DE ORGANIZARE: Frontal şi individual

SISTEM DE EVALUARE: Evaluare formativă/continuă.

METODE DE EVALUARE: Verificare orală, observarea curentă, aprecieri stimulative.

DURATA: 15 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Ministerul Educatiei şi Cercetării, Programa Activităţilor Instructiv- Educative în Grădiniţa de Copii, Ediţia a II-a revizuită şi adăugită, Bucureşti, 2005;

Ezechil Liliana, Mihaela Păişi Lăzărescu, “Laborator preşcolar-ghid metodologic”, Editura V&Integral, Bucureşti, 2005;

Flueraş, Vasile, Teoria şi practica învăţării prin cooperare, Editura Casa Cărtii de Ştiinţă, Cluj- Napoca, 2007.

2

Page 3: gradinitafluturasilortalentati.files.wordpress.com · Web viewEVENIMENT DIDACTIC CONŢINUT STIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE (instrumente şi indicatori) MOMENTUL ORGANIZATORIC

EVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUT STIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

(instrumente şi indicatori)

MOMENTUL ORGANIZATORIC

Asigurarea condiţiilor necesare pentru buna desfăşurare a activităţii:

-aerisirea sălii de clasă;

-amenajarea în semicerc a scaunelor;

-pregătirea materialului didactic;

CAPTAREA

ATENTIEI

Captarea atenţiei se face prin afişarea la tabla magnetică a imaginilor cu aspecte de iarna şi jocurile copiilor în acest anotimp.

Conversaţia

ANUNŢAREA

TEMEI ŞI

ENUNŢAREA OBIECTIVELOR

-Copii, astazi vom vorbi despre anotimpul iarna şi despre jocurile copiilor din aceasta perioadă. Conversaţia

DIRIJAREA

ÎNVǍŢǍRII

Educatoarea adresează cateva intrebări copiilor:

-Ce ne-a adus Zana Iarnă?

-Cum ne îmbrăcăm iarna?

-Cum ne putem juca?

Conversaţia Evaluare orală

3

Page 4: gradinitafluturasilortalentati.files.wordpress.com · Web viewEVENIMENT DIDACTIC CONŢINUT STIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE (instrumente şi indicatori) MOMENTUL ORGANIZATORIC

-Unde ne dăm cu săniuţa?

-Dar cu schiurile?

-De ce vă place anotimpul iarna?

Copiii descriu, împreună cu educatoarea imaginile aflate la panou.

Convorbirea

Observarea curentă

Aprecieri stimulative

OBŢINEREA PERFORMANŢEI ŞI REALIZAREA FEED-BACK-ULUI

Copiii vor veni pe rand la tabla magnetică şi vor descrie cate o imagine, folosind propoziţii simple.

Convorbirea Evaluare orală

EVALUAREA

Educatoarea adreseaza copiilor cateva întrebări, pentru a evalua activitatea de astăzi:

-Despre ce am discutat noi astăzi?

-Ce jocuri de iarna cunoaştem?

-Care este jocul nostru preferat?

Conversaţia Evaluare orală

INCHEIEREA ACTIVITATII

Se apreciază comportamentul copiilor în timpul activităţii. Se fac aprecieri generale şi individuale.

Aprecierea verbală

4